Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kvůli vyšším cenám energií a potravin školní jídelny v Jihlavě zatím zdražovat nebudou, výjimkou je základní škola v Křížové

Jihlavské základní školy zatím obědy kvůli vyšším cenám potravin zdražovat nebudou. Ceny za jídlo zvednou o jednu korunu pouze v Křížové, a to od úterý 1. února. Děti do šesti let tam nově za oběd zaplatí 25 korun, děti od sedmi do deseti let 27 korun a děti od jedenácti do čtrnácti let 29 korun. Strávníci nad patnáct let budou mít jídlo za 31 korun.
Zároveň ale vedoucí jídelen nevylučují změnu ceny obědů po ročním vyúčtování, které školy dělají v březnu a dubnu. „Většina dodavatelů začala zdražovat potraviny až od ledna. Proto současné ceny obědů zvládají pokrýt ceny potravin. Pokud by ale bylo potřeba zdražit, většina škol by k tomu přistoupila zřejmě od září,“ uvedl vedoucí odboru školství Tomáš Koukal.

Děti v sociální nouzi

Zároveň ale vedení škol upozorňuje, že zdražení jídla nebude tak markantní díky vysokému počtu uvařených obědů. Příkladem je právě Základní škola Křížová, která zdražila o jednu korunu za jídlo. Případné zvýšení cen se navíc nedotkne dětí v sociální nouzi, které jsou v programu potravinové pomoci.

Zatímco zdražování potravin se v budoucnu do cen za obědy promítnout může, ceny energií ne. Ty jsou totiž ze zákona nákladem školy. Žák a zaměstnanec hradí pouze hodnotu potravin. „Jiné je to ale u vaření obědů pro cizí strávníky. V tomto případě totiž škola naopak nesmí žádné náklady na výrobu jídla hradit ze svého. Cena musí být stanovena tak, aby kupující pokryl veškeré náklady,“ vysvětlil Tomáš Koukal.

Ceny za stravu letos zatím neplánuje zvedat Mateřská škola Mozaika, která ke zdražování přistoupila už v loňském roce.

Lucie MAXOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)