Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kovář Petr Štáfl z Uher u Přibyslavi chce do Velikonoc dokončit kovanou Křížovou cestu

Petr Štáfl ve své kovárně v Uhrách usilovně pracuje na tvorbě exteriérové křížové cesty, která bude vycházet z Hesova a cíl bude mít na náhorní planině mezi osadami Uhry a Dvorek u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, odkud je nejhezčí pohled na široké panorama města.
Podnět k uměleckému činu mladému kováři dal přibyslavský farář P. Pavel Sandtner, jeho myšlenka Petra Štáfla zaujala a nyní prožívá takzvaná „tvůrčí muka“, neboť trnitou cestu a Kristovu smrt na Golgotě chce vyjádřit jiným způsobem, než bývalo doposud běžné.

Dílo koncipuje tak, že třináct prvních zastavení bude vypovídat o utrpení Božího syna, ale na žádném nebude kříž, ten již Petr Štáfl vytvořil a umístil vedle lípy vysazené v roce 1919, krátce po první světové válce a vzniku Československé republiky.

„Pašijové události se pokusím vyjádřit pouze ve zpodobnění výrazu Ježíšovy tváře, další postavy základního biblického příběhu zobrazovat nebudu,“ citoval kovářského mistra ve 47. loňském vydání Katolický týdeník.

Tvůrce tlačí čas protože své dílo hodlá dokončit v první polovině dubna a příznačně o Velikonočních svátcích ho chce ukázat veřejnosti. Věří, že na podzim by již všechna zastavení křížové cesty podél 600 metrů dlouhé polní pěšiny mohla být ukotvena v zemi.

Již hotové artefakty dávají tušit, že Petr Štáfl tvoří zcela originální umělecké dílo, které členité krajině horního Posázaví vtiskne nesmazatelnou pečeť.

Foto: Ivo Havlík
Zdroj: https://pribyslav.cz/

Ivo HAVLÍK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)