Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kriminalisté objasnili sérii krádeží na Jihlavsku

Policisté dopadli muže, který se na Jihlavsku dopouštěl majetkové a také drogové trestné činnosti. Zadrželi ho minulý týden přímo při vloupání do domu. V policejní cele skončila i jeho spolupachatelka a na policejní oddělení je v doprovodu kriminalistů následoval ještě muž, který se na trestné činnosti také podílel. Policejní komisař zahájil trestní stíhání obou mužů i ženy. Při majetkové trestné činnosti způsobili škodu za bezmála 200 tisíc korun.
Na základě precizního operativního šetření se kriminalisté dostali na stopu podezřelému třiačtyřicetiletému muži, z výsledků prověřování totiž zjistili, že stojí za několika krádežemi v Jihlavě a dále v obcích na Polensku. Svoje dopadení podezřelý muž minulý týden urychlil. V pondělí 2. května se totiž vloupal v Jihlavě do neobydleného domu, kde kolem poledne vzbudil pozornost v okolí podezřelý hluk a na místo byli přivoláni policisté, včetně psovoda se služebním psem. Policisté provedli zákrok a v domě zadrželi podezřelého muže společně s dvacetiletou ženou. Muže i ženu policisté umístili do cel a brzy je na policejní oddělení následoval ještě pětadvacetiletý komplic.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého třiačtyřicetiletého muže. „Muž byl obviněn ze čtyř trestných činů, a to přečinů krádeže, porušování domovní svobody, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a dále přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ řekl npor. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, zadržená žena byla obviněna ze spáchání přečinu porušování domovní svobody. Poslední z trojice, pětadvacetiletý muž, čelí obvinění z trestných činů krádeže a porušování domovní svobody.

Starší z obviněných mužů byl v minulosti opakovaně soudně trestán za různorodou trestnou činnost, převážně majetkovou, trest si odpykával i ve věznici. Také žena byla již odsouzena v souvislosti se spácháním trestné činnosti.

Třiačtyřicetiletý muž je obviněn z toho, že se v období od konce loňského roku dopustil v pěti případech krádeže v různých objektech či místech, neoprávněně pobýval v cizím bytě, dále zneužil cizí platební kartu a distribuoval pervitin. V Jihlavě se jeho cílem stal pozemek, kde odcizil několik stovek metrů kabelu, který následně opálil a získanou měď prodal. V prosinci se dostal do cizího bytu za použití klíčů, které předtím vzal při návštěvě své známé, v bytě pak pobýval. V březnu získal cizí peněženku, ve které byla mimo jiné platební karta. Kartu muž opakovaně využil při bezkontaktních platbách a několikrát se neúspěšně pokusil o výběr peněz prostřednictvím bankomatu. V Malém Beranově upoutala jeho pozornost opět měď, z objektu garáže odcizil okapové svody, které následně zpeněžil. V dubnu vyrazil se svým komplicem do Luk nad Jihlavou, vloupali se do garáže a odcizili mimo jiné vozidlo. S autem odjeli do Bítovčic, kde vnikli ještě do domu a odcizili alkohol a nářadí. Věci si chtěli odvézt, odcizené vozidlo ale mělo závadu, a tak museli na cestě z lupu pokračovat do Jihlavy autobusem. Smůlu měl obviněný muž také minulý týden, když společně se ženou vnikl do domu v Jihlavě. Začal si připravovat věci k odcizení, krádež mu ale překazili policisté.

Kradené věci se muž snažil zpeněžit a peníze využíval pro svoji potřebu. Odcizené vozidlo, které zůstalo stát odstavené v katastru Velkého Beranova, si převzal zpět jeho majitel.

„Třiačtyřicetiletý muž přibližně od loňského jara distribuoval na různých místech pervitin. Drogy poskytl zájemcům v desítkách případů,“ dodal por. Mgr. Petr Varjassy, komisař oddělení obecné kriminality. Pervitin obviněný muž prodával, případně drogu poskytl zdarma.

Po provedení všech nezbytných úkonů byli všichni tři obvinění ze zadržení propuštěni a jsou stíháni na svobodě.

Třiačtyřicetiletému muži hrozí za spáchanou trestnou činnost trest odnětí svobody až na pět let. Jeho pětadvacetiletý komplic může být potrestán až tříletým pobytem za mřížemi a dvacetileté ženě hrozí až dva roky ve vězení.

Jana KROUTILOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)