Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Společně s kolegyní zachránili muži život; dopravní policista z Pelhřimova prokázal, že je skutečným hrdinou

K Policii České republiky, na dopravní inspektorát Pelhřimov, nastoupil dvaadvacetiletý nstržm. Zdeněk Zíka teprve před rokem a půl a už má v rámci běžného výkonu služby na svém kontě hrdinský čin. Společně s kolegyní v hlídce zachránili 25. dubna život jednasedmdesátiletému muži, který chtěl spáchat sebevraždu. Policista byl letos v únoru po absolvování základní odborné přípravy v rámci mezikrajské výpomoci odvelený do Libereckého kraje na územní odbor Semily, kde sloužil na jednom z tamních obvodních oddělení.
Dvoučlennou policejní hlídku z obvodního oddělení Rokytnice nad Jizerou, Harrachov, jejíž součástí byl pelhřimovský dopravní policista nstržm. Zdeněk Zíka, vyslal 25. dubna krátce po poledni operační důstojník libereckého integrovaného operačního střediska prověřit oznámení. Z tohoto oznámení mělo vyplývat, že si starší muž koupil láhev alkoholu a hodlá si něco udělat. Mužova manželka policistům sdělila, že její manžel odjel z místa společného bydliště a zavolal jí mobilním telefonem, že si koupí láhev vodky a ukončí svůj život. Poté už byl nekontaktní. Policisté nejdříve důkladně prohledali okolí místa trvalého bydliště a snažili se opakovaně muže prostřednictvím mobilního telefonu kontaktovat. To se jim ale nepodařilo, proto začali s prověrkou dalších mís v okolí. Během zhruba jedné hodiny projeli a prověřili nespočet možných míst, kde by se mohl pohřešovaný nacházet.

Po prohledání teritoria svého obvodního oddělení ještě aktivně zajeli až na odlehlé místo parkoviště u vodní nádrže Souš, které se již nachází na území sousedního územního odboru. Zde nalezli vozidlo pohřešovaného, který ležel ve vážném stavu poblíž vozidla s hlubokými řeznými ránami na zápěstí rukou. Policista vyjmul z kalhot ležícího muže opasek, kterým začal škrtit mužovu ruku. Jeho kolegyně přinesla ze služebního vozidla lékárnu první pomoci a vyjmula pryžové obinadlo, kterým škrtila jeho druhou ruku. Řezné rány byly velice hluboké, ale škrcení bylo účinné. Po celou dobu poskytování první pomoci až do příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby policisté muže udržovali v teple a při vědomí, které průběžně ztrácel.

„Hlídka muži poskytla rychlou a kvalitní první pomoc a poté ho předala do péče Zdravotnické záchranné službě. Zasahující lékař konstatoval, že policisté významně přispěli k záchraně života, protože by bez této pomoci z důvodu rozsahu svých zranění zemřel,“ uvedl ředitel územního odboru Semily plk. Mgr. Bc. Petr Šikola a informace o hrdinském činu policisty z Vysočiny předal řediteli Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s návrhem, aby tohoto policistu za jeho odvahu a statečnost ocenil.

K ocenění a předání skleněné plakety Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a kázeňské odměny došlo ve středu 18. května. Společně s krajským policejním ředitelem brig gen. Mgr. Milošem Trojánkem policistovi za záchranu života člověka poděkoval také ředitel územního odboru Pelhřimov plk. Mgr. Petr Petr.

„Oceňování policistů za projevení jejich odvahy a osobní statečnosti patří v rámci našeho ředitelství dlouhodobě k jedné z forem posilování firemní kultury. Já jsem velice rád, že se s každým tímto hrdinou mohu osobně setkat. Tento čin se sice odehrál na území jiného kraje, o to více mě těší, že naši policisté dělají dobré jméno našemu ředitelství i mimo území kraje Vysočina. Na kolegy, kteří vyjíždějí na mezikrajskou výpomoc do ostatních krajů, můžeme být proto právem pyšní,“ doplnil krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek.

Dana ČÍRTKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)