Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Vychází Podzemí slov. Knížka, která vás vezme pod povrch češtiny

V nakladatelství Pointa právě vychází knížka Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny, která dává zábavnou formou nahlédnout do tajů našeho jazyka. Jejím autorem je copywriter, korektor, bohemista a také pelhřimovský rodák Jakub Marek.
Od rumu přes e-shopy až po fotbal

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky? A všimli jste si, kolik se v hovorech o fotbale používá básnických prostředků? To je jen hrstka otázek, kolem nichž se točí Podzemí slov – knížka pro ty, kteří se rádi zamýšlejí nad řečí, již ostatní používají bez rozmyslu.

„V knížce prostřednictvím krátkých kapitol nahlížím pod povrch češtiny, kde na člověka číhá spousta překvapení, tajemství i mýtů,“ říká Jakub Marek. „Aby ale nešlo o strohý jazykovědný výklad, snažím se to dělat trošku zábavně a ideálně přitom ve slovním podzemí nacházet nějaké paralely s životem jako takovým,“ dodává autor, pro nějž je Podzemí slov literární prvotinou.

Kniha pracuje s myšlenkou, že ačkoliv většina z nás komunikuje svou rodnou řečí bez větších potíží, málokdo se pozastaví nad tím, proč že jsme danou skutečnost označili tak a tak nebo kde se výraz, který jsme právě vypustili z úst, v našem jazyce vzal. Právě tyto taje našeho jazyka přitom leckdy skrývají mnoho zajímavého – překvapivé souvislosti, nevšední příběhy i podivuhodná tajemství. V Podzemí slov je řeč právě o nich.

Knížka pro ty, kteří mají rádi češtinu

Pro koho je publikace Podzemí slov určena? Prostě pro všechny, kteří mají rádi češtinu a kteří se alespoň tu a tam zamyslí, proč vlastně mluvíme tak, jak mluvíme. Může tak jít o čtenáře od studentů až po seniory.

Kniha by se dala zařadit mezi populárně naučné tituly. Není tedy vysloveně odborná, ale mnohé nové informace přinese i čtenářům, kteří se jazyku věnují více než běžní laici. Poučí i učitele češtiny, novináře či blogery.

Jakub Marek: Čeština je fascinující, a tak je škoda se nad ní tu a tam nezamyslet

Autorem knihy je pelhřimovský rodák Jakub Marek, který češtinu vystudoval (na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy) a v současnosti ji také profesně používá. Živí se jako copywriter (reklamní textař), korektor a lektor psaní. O své mateřštině tvrdí: „Čeština je fascinující, a tak je škoda se nad ní alespoň tu a tam nezamyslet. V jejím podzemí se totiž skrývají souvislosti, které nám pomůžou hlouběji pochopit nejen řeč, kterou používáme, ale trochu i svět a sebe sama.“

Kniha je k dostání na webu nakladatelství Pointa a u všech dobrých knihkupců. Také na ni navazuje stejnojmenný blog, který má i vlastní stránku na Facebooku a Instagramu.

FOTO: Mgr. Michaela Šedová, nakladatelství Pointa

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)