• Vytisknout článek... •
Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):
Inspirujte se barevnými letními trendy v táborské zoo
Módní návrháři každoročně na honosných přehlídkách ukazují, jaké budou trendy daného roku. Abyste se inspirovali, co nosit, nemusíte sledovat tyto módní přehlídky, stačí vyrazit do zoologické zahrady v Táboře. Pokud se zdržíte u místních papoušků, zjistíte, že letošní léto bude bláznivě barevné. Čím víc barev na sebe obléknete, tím lépe. Určitě to ocení nejen táborští arové. Pokud však dáváte přednost umírněnosti, inspirujte se u vzácného kakadu moluckého. Jeho střídmá elegance už uchvátila nejednoho milovníka módních trendů.
OO Tábor chová velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin ar zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Chová také velmi ohroženého kakadu moluckého, jehož chov v rámci Evropského záchovného programu (EEP) koordinuje s ostatními evropskými zoologickými zahradami. Studené období roku tráví papoušci ve svém zimovišti, do voliér v areálu táborské zoo se někteří vrátí už na konci příštího týdne. Záležet však bude na aktuálním počasí.
Ara zelenokřídlý je druhý největší papoušek na světě, rozpětí křídel dosahuje až 125 centimetrů. Má velmi krásné zbarvení. Červené břicho, lopatky a hlavu střídá bílé peří na hlavě či světle modrý kostřec. Pestrou paletu barev doplňuje hřbet a křídla s temně zeleně zbarvenými pery. Tito papoušci žijí v tropických lesích Jižní Ameriky. Právě nekončící úbytek deštných pralesů, které jsou jeho přirozeným biotopem, ohrožují celosvětovou populaci ar zelenokřídlých nejvíce. Kromě toho se tento druh papouška v dospělosti často stává obětí lovců kvůli svému masu a peří. Mláďata zase často kradou pytláci přímo z hnízd, aby je prodali pro domácí chov. Na ten však nejsou příliš vhodní, protože jsou velmi nároční.
Kakadu molucký patří k nejohroženějším druhům papoušků. Kvůli ničení životního prostředí a nelegálnímu odchytu je zařazen na seznam CITES. Kakadu je inteligentní a učenlivý, avšak velmi hlučný pták. Vyniká svým silným zobákem, který používá k louskání ořechů. Zvládne otevřít i tvrdý paraořech, stejně tak snadno jím zlomí třeba prst. V době páření žijí v párech, jinak se shlukují do větších hejn. Kakadu molucký se může dožít i sedmdesáti let.
Táborská zoologická zahrada chová také například amazoňany žlutokrké, ary arakangy a ararauny, aratingy tmavohlavé, zelené a zlatočelé či papouška nádherného.
Zoologická zahrada v Táboře je nyní pro veřejnost otevřená každý den od 9 do 19 hodin.
Foto:
horní obrázek - kakadu molucký
dolní obrázek - ara arakanga
Filip SUŠANKA
(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)