Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Havlíčkobrodská nemocnice uvedla do provozu rentgen, který je díky nízké dávce ozáření šetrný pro pacienty

Radiodiagnostické oddělení v nemocnici v Havlíčkově Brodě uvedlo do provozu nový skiagrafický systém YSIO X.pree. První model daného typu přístroje v České republice v hodnotě 7,1 milionu korun je díky nízké dávce ozáření velice šetrný pro pacienty.
Skiagrafický komplet YSIO X.pree představuje nové řešení rentgenových přístrojů. Je vybaven novou generací inteligence a definuje novou cestu, jak zvládat pracovní vytížení. 'Jedná se první model daného typu přístroje v ČR s funkcemi 3D kamery, automatického nastavování kolimátoru nebo nastavení kolimace z ovládací stanice,' upřesnil vedoucí oddělení zdravotnické techniky Ing. Adam Fila.

Inovativní řešení tohoto moderního přístroje usnadní práci radiologickým asistentům a v neposlední řadě dokáže automaticky volit optimální dávku záření. Tím je šetrný pro pacienty.
'Modernizace a vývoj jde v oblasti diagnostických přístrojů velice rychle kupředu. Obnova techniky je pro naše oddělení podstatná a velice důležitá,' sdělil primář oddělení MUDr. Robert Pípal.

Přístroj YSIO X.pree od společnosti Siemens nabízí funkce platformy myExam Companion, které převádějí data do odborných vyhodnocení a využívají plného potenciálu jak technologie, tak i pracovníků, kteří ji obsluhují. Přístroj je vybaven 3D kamerou pro nastavování polohy pacienta a Auto Thorax Collimation pro automatické nastavování kolimátoru při vyšetřeních hrudníku.

Cena přístroje se vyšplhala na 7.149.000 korun bez DPH a byl pořízen díky dotaci z projektu IROP. Součástí projektu byly i stavební úpravy celého pracoviště a vytvoření adekvátního zázemí pro personál.

Petra ČERNO

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)