Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Jak z táborské zoo se jmenuje Joe, jméno navrhli fanoušci zahrady

Jedno z největších zvířat táborské zoologické zahrady – jak domácí – už brzy získá nové jméno. Příští sobotu 2. července ho během Zahradní slavnosti oslavující sedmé narozeniny zoo slavnostně pokřtí jménem Joe. Jméno na facebookových stránkách zoo navrhl Ondřej Kaprfíld Přibyl. Návrhů na jakovo jméno přišly stovky.
„Jsme rádi, že náš mohutný jak konečně získá vlastní jméno. Děkujeme všem těm stovkám příznivců, kteří se do naší soutěže zapojili. Ondřej, který navrhl jméno Joe, si může vybrat jednu z našich knih a navíc mu přidáme i rodinnou vstupenku do naší zoo. Slavnostního křtu se však budou moci zúčastnit všichni, kteří nám nějaký návrh na jméno poslali. Jako malé poděkování od nás dostanou dětskou vstupenku na slavnostní křest, který se uskuteční v rámci oslav sedmého výročí naší zoo v sobotu 2. července,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Jak domácí je domestikovanou formou jaka divokého. Pochází z východního Středomoří a Malé Asie, v současné době se vysazováním rozšířil nejen v Evropě, ale i v jižní Africe, Austrálii, na Novém Zélandu a v Severní i Jižní Americe. Počet jaků divokých ve volné přírodě se v současnosti odhaduje na zhruba 15 tisíc jedinců.

Oproti jakovi divokému je jak domácí mnohem menší a má tenčí rohy. Jak domácí je zejména v Tibetu dodnes využíván jako hospodářské zvíře. Slouží zde jako dopravní prostředek, v zápřahu na obdělávání polí ale také jako zdroj masa, mléka, kůže, srsti a trusu. Dokáže unést až 150 kilogramů. Jeho sušený trus se používá mimo jiné jako k topení.

Jakové mají vysoce tepelně izolující srst. Jsou tedy adaptováni na život ve vysokohorském prostředí, takže se běžně vyskytují až do nadmořských výšek okolo 5500 metrů. Jeho rohy dorůstají až metrové délky.

- fs -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)