Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Oblastní charita v Třebíči oslaví třicátiny Farním dnem u Kostelíčka, mší svatou, koncertem i plesem

Oblastní charita v Třebíči pořádá u příležitosti třicátého výročí v neděli 11. září od 14.30 hodin Farní den u Kostelíčka s Charitou - povídání o charitních službách, svědectví klientů Charity, nabídka výrobků, putovní výstava, občerstvení, skautské hry pro děti a další, ve čtvrtek 22. září v 16 hodin bude sloužena slavnostní mše v kostele sv. Martina, v sobotu 24. září v 17 hodin v kostele na Jejkově v Třebíči koncert, na kterém vystoupí smíšený pěvecký sbor MUSICA ANIMATA, Malý smyčcový orchestr ZUŠ Třebíč a hosté, chrámové sbor: dětský sbor KULIFERDA a komorní soubor AMEAchorus a v pátek 21. října od 19 hodin v sále budovy Fórum v Třebíči s kapelou Caroline Band z Prahy.
Program Farního dne u Kostelíčka s Charitou v neděli 11. září:
14.30 hodin: Hrají a zpívají Svatojánští broučci z Náměště nad Oslavou
15 hodin: Pomáháme druhým – 30 let s Charitou
Ředitel Oblastní charity Třebíč Petr Jašek a vedoucí středisek přiblíží charitní služby, zazní svědectví klientů, kterým Charita pomohla.
17 hodin: Modlitba sv. růžence
17.30 hodin: Mše svatá – hlavní celebrant P. Serafim Jan Smejkal, OCarm.
Sbírka při mši sv. bude věnována na Charitu.
Výrobky klientů třebíčské Charity, putovní výstava o historii a službách Oblastní charity Třebíč, vyrábění růženců, občerstvení, pivo, limo, burčák, cukroví, kalendář 2023, hry pro děti připravené skauty, tvoření, skákací hrad
Z historie kaple…
1644 byla kaple postavena a zasvěcena Povýšení sv. Kříže.
1784 císař Josef II. nařídil, aby nepotřebné kaple a kostely byly zrušeny.
1788 byla kaple odsvěcena.
1797 byla zasvěcena svatému Janu Nepomuckému.
V případě nepříznivého počasí se program přesune ke kostelu sv. Martina. Rozhodnuto bude v neděli do 9 hodin

Oblastní charita Třebíč byla ustanovena brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem 1. 9. 1992 jako organizační jednotka Diecézní charity Brno, která působí převážně na území okresu Třebíč. Jejím posláním je poskytovat sociální, zdravotní a humanitární služby lidem v nepříznivé životní situaci. Nabízí také služby podporující fungování rodiny a služby prevence rizikového chování. Vychází z křesťanských hodnot a usiluje o zachování důstojnosti člověka.

První službou v roce 1992 byl Azylový dům pro muže Třebíč. Dnes má Oblastní charita Třebíč na 25 služeb, zaměstnává přibližně 250 pracovníků a ročně poslouží asi 5 000 lidí. V jejím čele stojí od počátku až dodnes ředitel Mgr. Petr Jašek, MBA.

Tento rok si také připomínáme 100 let Charity v České republice. Charita je v současnosti největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb v České republice a druhým největším v zahraničí.

Prvopočátek katolické Charity na našem území spadá do období konce 1. světové války a rozpadu Rakouska-Uherska, kdy začaly na několika místech zároveň vznikat charitativní organizace. Velký podíl na tom měli kněží a biskupové.

Např. již v červnu 1918 byl z popudu pražského arcibiskupa Pavla Huyna založen Svaz katolické charity v Království českém, později přejmenovaný na Svaz katolické charity v Čechách.
Na Moravě sehrál při budování Charity velkou roli arcibiskup Antonín Cyril Stojan a z jeho podnětu byl v Olomouci založen v roce 1922 Svaz charity.

Postupně vznikala síť charitních zařízení, která do sebe pojala také množství dobročinných organizací, které byly založeny již ve 2. pol. 19. stol.
V roce 1928 vznikla celostátní charitní centrála, tzv. Říšské ústředí svazů charity milosrdné lásky v ČSR se sídlem v Praze, a tato centrála zastřešovala stávající Zemské svazy charity v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a Ústrednú karitu na Slovensku.

V období 1. republiky zaznamenala Charita velký rozvoj. Využila své nabyté zkušenosti, a poté se významně uplatnila v období po konci druhé světové války. Na jaře roku 1945 zareagovala mnohem rychleji než úřady na nutnost okamžité pomoci navrátilcům z koncentračních táborů a dalším lidem postiženým válkou. Zřizovala vývařovny, pomáhala při hledání dokumentů a pečovala o nemohoucí. Okresní a obvodní charitní ošetřovatelské stanice se svými diplomovanými a dobrovolnými sestrami se tehdy staly vyhledávaným útočištěm nemocných a trpících.

Po převzetí moci komunisty v roce 1948 stát v krátké době cíleně vytlačil katolickou charitu z oblasti sociálního a zdravotnického působení. Celá charitní síť byla zrušena a nahrazena jedinou organizací, jíž se stala Česká katolická charita. Byla podřízena státnímu dozoru a její činnost musela být zredukována na vydávání náboženského tisku a literatury, zajišťování prodeje devocionálií a péči o staré řeholníky, řeholnice a kněze.

Nová éra mohla začít po změně režimu v roce 1989, kdy se Charita opět začala věnovat širokému spektru pomoci potřebným lidem v nouzi. Stala se z ní plně profesionální organizace s více než 8 tisíci zaměstnanci v síti 301 arcidiecézních, diecézních, oblastních, městských a farních Charit včetně České katolické charity a Řeckokatolické charity. Od roku 2007 se prezentuje pod názvem Charita Česká republika.

Od roku 1995 je řádným členem mezinárodních organizací Caritas Europa a Caritas Internationalis. Její partnerské organizace najdete na celém světě. Pod označením Caritas Czech Republic pomáhá potřebným na čtyřech kontinentech, a to jak v případě humanitárních krizí, tak formou rozvojové pomoci.

Výraz charita vychází z latinského slova caritas, které znamená lásku ve smyslu pomoci druhému, a vychází z křesťanských tradic – stejně jako první charitativní služby, které provozovala církev.

Slovo Charita s velkým písmenem používáme (na rozdíl od obecného výrazu pro dobročinnost) pro označení organizace – Charita Česká republika. Tímto názvem označujeme celou síť Charit v České republice, ovšem užívá se také pro sekretariát Charity Česká republika se sídlem v Praze.

Marie PALOČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)