Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Volby 2022: Jak volit?

Hlasovací lístky voleb do zastupitelstva patří do modré obálky a musí na nich být zakřížkovaná alespoň jedna strana či kandidát. Hlasovací lístky voleb do senátu patří do žluté obálky a lístek se nijak neupravuje. Letošní volby do zastupitelstev obcí a volby do Senátu Parlamentu ČR se budou konat ve dnech 23. a 24. září 2022. Případné druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR proběhne pak ve dnech 30. září a 1. října 2022. Volební místnosti budou pokaždé otevřeny v pátek od 14.00 do 22.00 hodin a v sobotu od 08.00 do 14.00 hodin.
Hlasovací lístky

Nejpozději tři dny před konáním voleb budou do poštovních schránek všech voličů doručeny hlasovací lístky, které však budou k dispozici také ve všech 58 volebních místnostech Jihlavy. V případě konání druhého kola voleb do Senátu Parlamentu ČR se již hlasovací lístky do poštovních schránek voličů doručovat nebudou, opět ale budou k dispozici ve všech volebních místnostech.

Spolu s hlasovacími lístky bude voličům v modré doručovací obálce zaslána také pozvánka k volbám od primátorky statutárního města Jihlavy Karolíny Koubové, ve které bude mimo jiné informace o době a místě konání voleb, tedy kde a kdy může daný občan volit.

Volební průkazy

Volební průkazy budou vydávány pouze pro volby do Senátu Parlamentu ČR a voliči si je mohou vyzvednout v obci svého trvalého bydliště, nejpozději však sedm dnů před konáním voleb.

Volební místnosti

Informace pro voliče o tom, kde se nachází jejich volební místnost (dokument nazvaný „Oznámení o době a místě konání voleb do Zastupitelstva města Jihlavy a Senátu Parlamentu České republiky“) je zveřejněn na několika místech, a to:

- V listinné podobě na úřední desce úřadu v ulici Hluboká č. 8 před vstupem do Magistrátu města Jihlavy

- V elektronické podobě na úřední desce úřadu na stránce www.jihlava.cz (záložka Město a úřad - Úřední deska)

- Na webové stránce www.jihlava.cz v sekci „Volby“ (přímý odkaz pod QR kódem níže)

Informace o volbách na stránce jihlava.cz, sekce „Volby“

Volební místnost

Po vstupu do volební místnosti prokážete volební komisi svoji totožnost předložením občanského průkazu. Poté od volební komise obdržíte obálku s úředním razítkem. S obálkou a hlasovacími lístky se vydáte za plentu.

Za plentou

Za plentou provedete úpravu volebního lístku pro komunální volby křížkováním podle uvedeného návodu (viz Možnosti hlasování) a vložíte ho do šedé úřední obálky.

Protože se tentokrát současně volí i do Senátu, je důležité za plentou vložit do žluté obálky jeden hlasovací lístek kandidáta, pro kterého hlasujete. Lístek se nijak neupravuje.

Žlutou i šedou úřední obálku s hlasovacími lístky pak vhodíte před zraky komise do volební urny.

Přenosná volební schránka

Dále je možné si v případě závažných zdravotních důvodů, které zamezují schopnost dostavit se do volební místnosti osobně, zažádat o přenosnou volební schránku, avšak pouze ve volebním okrsku dle svého trvalého pobytu. Požadavek na návštěvu s přenosnou volební schránkou můžete zasílat na e-mail libor.mach@jihlava-city.cz, tel. 565 591 732.

Možnosti hlasování

Při komunálních volbách je možné hlasovat jedním z následujících způsobů:

Označit křížkem jednu volební stranu

- Tímto způsobem hlasujete pro všechny kandidáty dané strany v takovém pořadí, v jakém jsou uvedeni na volebním lístku.

Označit křížkem vybrané kandidáty z kterékoliv volební strany

- Takto lze rozdat maximálně tolik křížků, kolik je v dané obci členů zastupitelstva – v Jihlavě lze rozdat 37 křížků napříč všemi kandidáty (lze kombinovat kandidáty z libovolných stran).

Využít obou výše uvedených způsobů, tedy označit křížkem jednu volební stranu a poté označit křížkem vybrané kandidáty z kterékoli volební strany

- Volební hlasy získají přednostně jednotliví kandidáti označeni křížkem. Zbývající hlasy (opět do počtu členů zastupitelstva obce) se přiřadí kandidátům strany, která je zakřížkována, a to dle jejich pořadí na hlasovacím lístku. Jestliže označíte křížkem volební stranu a zároveň některé její kandidáty, platí hlas pro stranu. Křížkování jednotlivých kandidátů se v takovém případě nebere v úvahu. Myslete také na to, že volební lístek může být vytištěn oboustranně.

- Příklad této možnosti: V obci X se do zastupitelstva volí osm zastupitelů. Volič má tedy osm hlasů, které může uplatnit. Dále v obci kandidují tři strany: A, B a C. Volič se rozhodl udělit křížek straně A, a dále zakřížkovat dva vybrané kandidáty ve straně B a jednoho ve straně C. Tím pádem strana A získá 5 hlasů, které obdrží prvních pět kandidátů na seznamu, strana B obdrží dva hlasy a strana C jeden hlas. (zdroj: lidovky.cz)

Kdy je hlas neplatný?

Hlasovací lístek neplatí, jestliže neoznačíte žádnou stranu ani žádného kandidáta nebo označíte více než jednu volební stranu, případně více kandidátů, než kolik se volí členů do zastupitelstva. Dále pokud nevložíte hlasovací lístek do úřední obálky nebo vložíte do obálky více lístků s kandidáty do stejného zastupitelstva. Hlasovací lístek se také stává neplatným, pokud je přetržený.

Jihlavské zastupitelstvo má 37 členů - můžete tedy rozdat maximálně 37 křížků

Foto: ilustrační

Aneta HRDLIČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)