Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Zájemci stále mohou žádat o voličské průkazy, v Jihlavě jich bylo vystaveno přes 630

Pro druhé kolo voleb je v Jihlavě vystaveno už přes 630 voličských průkazů. O voličský průkaz mohou zájemci v krajském městě žádat písemně nejpozději do pátku 20. ledna a osobně do středy 25. ledna.
Jihlavané mohou žádat o voličský průkaz i pro druhé kolo prezidentských voleb. To se uskuteční v pátek 27. a v sobotu 28. ledna. Písemné žádosti musí být na jihlavský magistrát doručené nejpozději v pátek 20. ledna do 16 hodin. „Pokud přijdou déle, nemůžeme jim bohužel vyhovět. Lidé mohou žádosti poslat elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo v listinné podobě u České pošty. Ve druhém případě ale musí myslet na to, že podpis na žádosti musí být úředně ověřen,“ upozornila vedoucí správního odboru Jana Batoušková.

Osobně pak mohou lidé na evidenci obyvatel žádat o voličské průkazy nejpozději do středy 25. ledna, opět do 16 hodin. „V tuto chvíli je pro druhé kolo voleb vydáno 637 voličských průkazů a další žádosti stále přijímáme. Jen pro porovnání, pro první kolo jsme jich vydali 588,“ uvedla Jana Batoušková.

S voličským průkazem může občan volit v libovolném volebním okrsku v Česku i v zahraniční. „Voličský průkaz ale není průkazem totožnosti. Volič tak musí okrskové volební komisi prokázat svoji totožnost občanským průkazem nebo cestovním dokladem a současně předkládá i zmíněný voličský průkaz,“ upozornila Jana Batoušková.

Hlasování z auta

V Jihlavě, stejně jako v prvním kole, opět vznikne volební stanoviště drive-in. Určeno je pro všechny, kteří budou v termínu prezidentských voleb z důvodu ochrany před onemocněním COVID-19 v karanténě nebo izolaci.

Voliči, kteří chtějí hlasovat prostřednictvím drive-in volby, musí na místě prokázat svoji totožnost platným občanským průkazem, cestovním, služebním či diplomatickým pasem nebo cestovním průkazem a dále doloží, že jsou osobou v karanténě nebo izolaci z důvodu onemocnění COVID-19. Volič může také přímo před volební komisí vyplnit a podepsat čestné prohlášení, že je v karanténě nebo izolaci.

Volební stanoviště pro hlasování z auta najdou lidé v ulici Rantířovská u nové budovy Sociálního centra Kraje Vysočina. Otevře se ve středu 25. ledna od 8 do 17 hodin.

Voliči, kteří jsou v karanténě nebo izolaci, pobývají na území Kraje Vysočina a nemohou ze závažných důvodů využít možnosti hlasovat na drive-in stanovišti a budou chtít hlasovat v místě svého pobytu, se mohou obrátit na krajský úřad prostřednictvím telefonní linky 564 602 607. Volební komise k němu pak přijde ve dnech 27. ledna mezi 8 a 22 hodinou nebo 28. ledna mezi 8 a 14 hodinou.

Ve druhém kole prezidentských voleb se o hlasy obyvatel uchází poslanec Andrej Babiš a generál Petr Pavel, který v Jihlavě zvítězil v prvním kole. Volební účast v krajském městě byla 68,29 %.

Lucie MAXOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)