Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstava Modré srdce Jeřabiny v pelhřimovské nemocnici ukazuje jedinečnost klientů s autismem

Atrium hlavní lůžkové budovy Nemocnice Pelhřimov hostí od 2. února výstavu fotografií s názvem Modré srdce Jeřabiny. Autory výstavy jsou fotograf Milan Šustr a sociální pracovnice Domova Jeřabina Pelhřimov Aneta Dohnalová. Na patnácti stojanech jsou k vidění fotografie klientů s poruchami autistického spektra (PAS), kteří se v rámci Domovů se zvláštním režimem v Horní Cerekvi a v Novém Rychnově učí samostatnosti, osvojují si nové dovednosti a k radosti všech dělají pokroky.
„V Horní Cerekvi se první klienti zabydleli už v roce 2015. V pořadí druhý domov jim byl otevřen přesně před rokem. Jsme rádi, že si tam našli opravdový domov a věnují se svým koníčkům, mají nové kamarády a ke spokojenému životu jim nic nechybí,“ popsala sociální pracovnice Domova Jeřabina Pelhřimov Aneta Dohnalová a dodala, že právě vybraní klienti se stali součástí projektu Modré srdce Jeřabiny, kdy si každý z nich vyrobil vlastní modré srdce, které má samo o sobě hlubší význam. „Co srdce to originál, a to samé platí i o našich klientech,“ sdělila Aneta Dohnalová.

Ze samotné tvorby byly pořízeny fotografie, z nichž vzešla fotografická výstava, jejímž cílem je přiblížit péči o osoby s PAS v Domově Jeřabina Pelhřimov, p.o. „Jsme rádi, že hostíme výstavu klientů, kteří se i přes svůj handicap snaží zapojit do běžného života. Na fotografiích je citlivě zachycena atmosféra, která při výrobě srdcí panovala. Výstava bude v prostorách pelhřimovské nemocnice k vidění minimálně do konce února,“ přiblížila mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

Domov Jeřabina Pelhřimov se nyní stará o 26 klientů s PAS a nejde o konečné číslo. Ke třem adresám přibude ještě jedna, a to v Počátkách, kde pro potřeby péče o tuto klientelu bude přestavěn Denní stacionář.

Alexandra KNAPOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)