Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Pelhřimov podpoří Mezinárodní den epilepsie nasvícením Kalvárie do fialové barvy

Město Pelhřimov se letos poprvé zapojí do osvětové kampaně v boji s epilepsií. Mezinárodní den epilepsie se uskuteční v pondělí 13. února. Město Pelhřimov podpoří osvětovou kampaň v tento den fialovým nasvícením Kaple sv. Kříže - Kalvárie, která je historicky významnou a viditelnou dominantou města.
„Jsem rád, že se můžeme alespoň symbolicky připojit k celorepublikové kampani a upozornit na problematiku života s epilepsií. Součástí života jsou bohužel někdy i nemoci, které nejsou jednoduché. Proto je důležité vědět, jak s nimi žít, kde hledat pomoc a umět pomoc,“ uvedl starosta Ladislav Med.

Mezinárodní den epilepsie je událost, která zlepšuje povědomí o epilepsii ve více než 120 zemích světa. Každý rok se druhé pondělí v únoru lidé spojují, aby tento den oslavili a také upozornili na problémy, kterým lidé s epilepsií, jejich rodiny a pečovatelé čelí. Spolek EpiStop Mezinárodní den epilepsie v ČR pravidelně organizuje.

V roce 2023 je tématem Mezinárodního dne epilepsie stigma spojené s tímto onemocněním. Pro mnoho lidí s epilepsií je snadnější vyrovnat se s nemocí samotnou než se stigmatem, které může odrazovat od vyhledání léčby a má důsledky pro kvalitu života i sociální začlenění.

V rámci letošního ročníku chce spolek EpiStop seznámit veřejnost s tím, jak si citlivě a správně poradit s epileptickými záchvaty u dětí zejména v prostředí školy. Epilepsie je v dětském věku častá, do 15 let prodělá aspoň jeden záchvat každé dvacáté dítě. Situace se tedy může vyskytnout v každé třídě na každé škole. Lékaři a odborníci zároveň promluví k této problematice v médiích.

PRVNÍ POMOC PŘI EPILEPTICKÉM ZÁCHVATU

1. Odstranit předměty, které mohou způsobit poranění, včetně sejmutí brýlí. Podložit hlavu, uvolnit oděv kolem krku. Zůstat v klidu a pozorovat dítě i čas.

2. Nebránit záškubům, křečím. Nerozevírat ústa násilím.

3. Po skončení záchvatu uvést do stabilizované polohy na bok a kontrolovat dýchání.

4. Při zmatenosti po záchvatu uklidnit slovně, fyzicky neomezovat, pokud to není nezbytně nutné. Nechat dítě podle potřeby odpočívat, únava po záchvatu je běžná.

5. Další postup podle individuálního plánu.

V případě prvního záchvatu v životě, v případě poranění nebo pokud záchvat trvá déle než 3-4 min, volat Rychlou záchrannou službu.

Podání záchranné medikace

1. K zastavení záchvatu s bezvědomím a celotělovými křečemi, trvajícího déle než 3-5 min nebo v situacích, kdy je co nejrychlejší ukončení záchvatu žádoucí vzhledem k rizikům zdravotním nebo sociálním (na cestách, v letadle apod.)

2. Při kumulaci křečových záchvatů

3. U pacientů s dostatečně dlouhou „aurou“, kdy lze aplikací zabránit rozvoji záchvatu s poruchou vědomí a/nebo přechodu do křečového záchvatu.

Pro děti školní, dospívající a pro indikované dospělé pacienty je k zastavení záchvatu k dispozici léčivý přípravek, který může aplikovat poučený laik do prostoru mezi zuby a vnitřní tváře na sliznici úst.

U dětí v kojeneckém až předškolním věku se využívá i rektální formy podání. Obě medikace jsou vázány na lékařský předpis.

Foto: Kaple sv. Kříže v Pelhřimově
Roku 1671 dal pelhřimovský měšťan a radní Jan Kryštof Blažejovský s chotí Dorotou vybudovat nad městem malou církevní stavbu. Měla předsíňku, kapli a vlastní Kristův hrob. V roce 1750 došlo k jejímu rozšíření. Ke kapli byl přistavěn kostel s věží, uvnitř byla vyzdobena malovaným cyklem Kristova utrpení. Zkáze v době josefinských reforem unikla jen prodejem do soukromých rukou, přesto však chátrala nedostatečnou údržbou. Městská rada se roku 1865 usnesla, že ji zboří a vystaví kostel nový. Prostředky na něj sbíral již několik let pelhřimovský děkan P. Vojtěch Holý. Návrh místního stavitele Josefa Šlechty byl realizován v letech 1883-1886. Stavba, postavená v čistě pseudogotickém slohu, je obrácena k městu vysokou věží a schodištěm. V roce 1928 proběhla oprava střechy. Od 2. poloviny 20. století kaple chátrala a hrozilo její zboření. Byla vytlučena vitrážová okna a zbořeny byly sloupky schodiště se zábradlím. V roce 1986 byla vyměněna krytina na lodi. V roce 2012 objekt získalo od Římskokatolické farnosti Město Pelhřimov, které ji dle původních plánů v letech 2013 - 2015 opravilo. Obnoveno bylo mj. i schodiště a vitrážová okna, na které přispěly soukromé osoby formou donátorství. Nejznámějším donátorem je rodina Lipských. Objekt po mnoha desítkách let opět slouží veřejnosti ke společenským a kulturním akcím.

https://www.mupe.cz/assets/File.ashx?id_org=11891&id_dokumenty=41627

Andrea UNTERFRANCOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)