Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V Heleníně hnízdí datel; usadil se v buku, který je určený ke kácení

Ve starém buku v Lesoparku v Jihlavě - Heleníně se usadil datel černý. Strom, který byl určený k pokácení, pracovníci města ohradili. „Plotem chceme zajistit bezpečnost lidí před případným pádem suchých větví,“ vysvětlila vedoucí oddělení služeb v životním prostředí Žaneta Manová.
Na datla v Heleníně upozornili úředníky ochránci přírody, kteří tam tento druh již delší dobu monitorují. Starý buk v lesoparku zůstane, dokud hnízdní období neskončí, což bude zhruba v květnu. „Poté provedeme snížení koruny stromu, tak aby došlo k jeho stabilizaci a zajištění bezpečnosti při pohybu lidí v lesoparku. Jakmile skončí vegetační období, tedy na podzim, pokácíme ho,“ dodala.

Buk, ve kterém se datel usadil, není v helenínském lesoparku jediný, který čeká kácení. „Objednáno ke kácení je dalších osm stromů, které usychají a jsou napadené houbami či dřevokazným hmyzem. Pokáceno bude také stromořadí javorů v ulici Hálkova, které na stanovišti neprosperuje,“ řekla Žaneta Manová.

Datel černý (Dryocopus martius) je největší evropský šplhavec, zhruba velikosti vrány, ale štíhlejší, černý, s bělavým okem a zobákem. Samec má červené temeno, samice pouze červenou skvrnu na týlu. Na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách. V ČR hnízdí na celém území, hlavně v pahorkatinách a horách, ale ve vhodném prostředí i v nížinách, vyskytuje se ve starých borových, smíšených a bukových lesích.
Hnízdí jednotlivě, monogamně. Některé páry spolu setrvávají pouze jednu hnízdní sezónu, jiné se udržují po několik let. Tok začíná již v polovině února a provází ho časté bubnování a volání. Hnízdo je v dutině stromu, obvykle narušeném uvnitř, v ČR nejčastěji v buku, jedli a borovici ve výšce 8 – 12 metrů. Vytesání hnízda trvá 10 – 28 dnů a tesá je obvykle jen samec. Obvykle bývá využíváno po řadu let, některé páry však tesají každý rok nové. Hnízdí jedenkrát ročně od dubna do srpna, s případnými náhradními snůškami. Samice snáší 3 – 5 čistě bílých vajec, na vejcích sedí oba ptáci, přičemž v noci vždy jen samec, zatímco samice nocuje v jiné dutině poblíž hnízda. Mláďata jsou krmena oběma rodiči. Oči se jim otevírají po 10 dnech, v 17 dnech začínají vyhlížet z dutiny a hnízdo opouštějí ve stáří 24 – 28 dnů. S rodiči setrvávají další 1 – 2 měsíce, poté se rodina rozpadá. Pohlavně dospívají v prvním roce života. Nejvyšší známý věk kroužkovaného ptáka je 28 let.
Datel černý je v lese prospěšným druhem. Nejenže konzumuje dřevokazné druhy mravenců, ke kterým se žádný jiný druh šplhavce nedokáže v takovém rozsahu dostat, ale jeho dutiny používá k hnízdění a nocování řada dalších druhů ptáků užitečných pro les, jako holub doupňák, sýc rousný nebo kavka obecná.

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)