Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Lidové kroje, Okolo Ugandy za malými savci, Do Kamerunu nejen za ptáky a Vláda a doba Karla VI. a Marie Terezie - o tom všem na jarních přednáškách na zámku v Třebíči

Lidové kroje v České republice, Okolo Ugandy za malými savci, Do Kamerunu nejen za ptáky a Vláda a doba Karla VI. a Marie Terezie - to jsou témata jarních přednášek, které se budou konat v Kamenném sále na zámku v Třebíči. Začátek je vždy v 17.30 hodin a vstup je volný.
Lidové kroje v České republice

Jarní cyklus přednášek zahájí v úterý 7. března etnografická přednáška v podání Jana Kuči z Muzea Ostrov lidových krojů. Kuča je autorem unikátní publikace, která poprvé v historii představuje lidové kroje všech oblastí Čech, Moravy a Slezska včetně regionů obydlených převážně německy mluvícími menšinami. Kniha je jedním z výstupů nově založeného Muzea Ostrov lidových krojů, které na více než 250 figurínách prezentuje základní krojové oblasti a zároveň je největší soukromou sbírkou krojových součástek u nás.

Okolo Ugandy za malými savci Mgr. Alena Fornůsková, Ph.D.

V úterý 21. března následuje přednáška v podání Aleny Fornůskové z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, v. v. i., týkající se přírody. Nabídne posluchačům zajímavé téma – malé savce z afrického kontinentu. V letech 2021 a 2022 skupina vědců z Ústavu biologie obratlovců AV ČR odletěla na dvě měsíční expedice do Ugandy. Celkem letělo šest vědců z Evropy a na místě tým doplnili dva vědci z Univerzity Makerere. Jejich cílem bylo zkoumat biodiverzitu malých savců. Na přednášce nadšené zooložky Aleny Fornůskové se dozvíte, jak probíhají přípravy na vědeckou expedici, s jakými úskalími se vědci musejí vypořádat během příprav i samotné výpravy a zda je horší v terénu potkat buvola, slona, nebo hrocha.

Do Kamerunu nejen za ptáky

Další přednáška v úterý 4. dubna bude v podání mladého vědce Oldřicha Tomáška z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, v. v. i., věnovaná Kamerunu, kterému se někdy pro jeho geografickou, biologickou a kulturní rozmanitost přezdívá „Afrika v malém“. Navíc je na rozdíl od mnoha jiných afrických zemí téměř netknutý turismem a nabízí tak nefalšovaný zážitek subsaharské Afriky. Pojďme spolu na pozadí našich výzkumných expedic za místními tropickými ptáky nahlédnout pod pokličku této syrové africké země!

Vláda a doba Karla VI. a Marie Terezie

A v úterý 18. dubna bude následovat povídání o době, za vlády Karla VI. a Marie Terezie v podání autora historických románů Josefa Špidly z Vyškova. Letošní rok uplyne 300 let od korunovace Karla VI. (jako českého krále Karla II.) a 280 let od korunovace Marie Terezie na českou královnu. Co o tomto období plného zvratů, zklamání a překvapení víme? 18. století je totiž doslova vygumováno z našich dějepisů, přestože se jedná o dramatické období v naší a evropské historii. Proč asi...?

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)