Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kolem silnic na Vysočině přibydou další pachové ohradníky, chrání zvířata i motoristy

Na 112 kilometrech vybraných silnic.na Vysočině budou letos osazeny nebo obnoveny pachové ohradníky, které pomáhají eliminovat střety zvěře s motorovými vozidly. Kůly, jejichž hlavní součástí je hmota s pachem predátora, mají zvěř odrazovat od pohybu v blízkosti silnic.
Podstatou pachových ohradníků je ekologicky odbouratelná pěna, která se nanáší na dřevěné kolíky, případně na stromy nebo keře. Pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka. Ta na zvěř působí stejně jako červená na semaforu na člověka. Upozorňuje na blízké nebezpečí a zvyšuje pozornost zvěře, která pak intenzivně reaguje na ostatní varovné signály na cestě.

Konkrétní umístění ohradníků je zaznamenáváno do zvláštních map. Jejich aktualizaci verzi dostává vždy v dubnu i Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina, aby ohradníkům mohla přizpůsobit pravidelnou údržbu podél silnic. Kolíky jsou obvykle umísťovány v nepřehledných místech, kde hrozí, že řidič nestihne zabrzdit. Na přehledných rovných úsecích obvykle upozorňuje na pohyb zvěře značka a řidič stihne operativně reagovat. Ohradníky je nutné pravidelně obnovovat, stejně jako nástřik – tedy po dvou až třech měsících. Nejvíce ohradníků je aktuálně na Třebíčsku. Úseky napříč regionem byly vybrány na základě počtu nehod se zvěří.

Kraj za tímto účelem vyčlenil v rozpočtu 250 tisíc korun. „Vysočina hradí nákup speciální pěny a nástřiku, práci a instalaci kůlů, na kterých je pěna nastříkaná, zajišťují myslivci. První preventivní opatření tohoto druhu se v regionu objevila už v roce 2010,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství. Podle dostupných informací se od roku 2009 počet střetů aut se zvěří na ošetřených úsecích v rámci regionu snížil o více než 50 procent.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)