Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Policisté kontrolovali provoz na dálnici D1 na Vysočině, zjistili zakázané předjíždění kamionů

Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov a policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se v pondělí 15. května odpoledne zaměřili v rámci dopravně bezpečnostní akce na kontrolu dodržování ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích ze strany řidičů projíždějících po dálnici D1. Do akce byl také nasazen také vrtulník Letecké služby Policie ČR, který byl vzhledem k aktuálním klimatickým podmínkám, kdy nebyly z důvodu silného deště a oblačnosti vhodné letové podmínky, nasazen po dobu necelé jedné hodiny.
Při včerejší akci policisté zjistili celkem 36 porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích a 36 přestupků vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Jednalo se v jedenácti případech o držení telefonního přístroje

v sedmi případech o překročení rychlosti

v šesti případech o neužití bezpečnostního pásu

ve čtyřech případech o nesprávný způsob jízdy

ve dvou případech o neuhrazení dálničního poplatku

ve dvou případech o ostatní přestupky

v jednom případě o nesplnění technických podmínek

Tři zjištěné přestupky policisté zadokumentovali a oznámili do správního řízení. Ve všech třech případech se jednalo o nesprávné předjíždění ze strany řidičů kamionů. V jednom případě uložili policisté řidiči rumunského kamionu kauci ve výši 5000 korun, protože tento řidič by se mohl účelově vyhýbat projednávání jeho přestupku ve správním řízení v České republice.

Nesprávné předjíždění - řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3500 kg a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy.

Jde o přestupek, který nelze projednat na místě a sankce ve správní řízení činí 5000,- Kč až 10 000,- Kč + zákaz činnosti na 6 až 12 měsíců.

Dana ČÍRTKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)