Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Akordeonový koncert v podání Jitky Baštové spojený s ochutnávkou francouzských vín v novoměstské galerii

Akordeonový koncert s ochutnávkou francouzských vín se bude konat v pátek 19. května od 17 hodin v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. „ACCORDEON ACCOMPAGNATO' je nový projekt Jitky Baštové, který reprezentuje nejen sólový akordeon, ale též netradiční hru na tento nástroj s podkresem zvuku klavíru, kytary či loutny pomocí reprodukovaného hudebního podkresu, a tím obohacení zvukového dojmu ze sólového vystoupení živého akordeonu. Podvečer příjemně doplní výlet za francouzskými víny a nebude chybět ani ochutnávka!
Jitka Baštová (*1989) studovala v letech 2004 - 2009 na Konzervatoři Pardubice, kde absolvovala hru na akordeon. V průběhu studia přestoupila z klávesového na knoflíkový nástroj. Po absolvování konzervatoře byla přijata na Vysokou školu múzických umění v Bratislavě, kde v roce 2014 dokončila magisterské studium u prof. Borise Lenka. V roce 2013 absolvovala studijní pobyt ve Finsku na Sibeliově Akademii v Helsinkách. Během studia se zúčastnila několika soutěží. Mezi cenné úspěchy řadí účast na Mezinárodních soutěžích na Slovensku i v České republice. V období studia hrála na akordeon zn. Pigini. Od roku 2017 koncertuje na akordeon zn. Scandalli. Krom umělecké činnosti vyučuje na ZUŠ J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě a nyní také užívá mateřských radostí se svým synem.

Ochutnávka francouzských vín

Kromě klasické hudby ochutnáme 4 jihofrancouzská vína od malých vinařů z málo známých odrůd: sekt vyráběný klasickou metodou jako v oblasti Champagne, jedno bílé, jedno růžové a jedno červené.

Prezentací vín Vás provede pan Milo Miškay, který zná osobně nejen vinaře, ale důvěrně poznal i vinice, vinařství a celý kraj, takže bude připraven odpovídat na Vaše dotazy. Součástí prezentace bude promítání fotografií z cest po jižní Francii.

Na viděnou s víny ze slunného jihu!
bílé Cuvée Jean Philippe Brut, Domaine Rosier
bílé Viognier-Grenache Blanc 2021, Alma Cersius
růžové Grenache Gris Rosé 2021, Domaine Ferrandiere
červené Charivari 2021, Borie de Maurel, bio víno bez siřičitanů

Marta HAUPTMANOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)