Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Legiovlak zůstane v Přibyslavi do neděle, poté ho parní lokomotiva přetáhne do Pacova

DO PŘIBYSLAVI DOJEL LEGIOVLAK, NA NÁDRAŽÍ ZŮSTANE DO NEDĚLE Legiovlak v Přibyslavi 16. 5. 2023 Československá obec legionářské vytvořila věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918-1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Od května 2015 vlak křižuje celou Českou republiku, na železničním nádraží v Přibyslavi „parkuje“ do 21. května. Přístupný je zdarma. Ve všední dny od 8 do 18 hodin, o víkendu od 9 do 19 hodin. Po neděli jej parní lokomotiva přetáhne do Pacova.
Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů v letech 1918 - 1920 přepravily napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd až do Vladivostoku si často musely vynutit bojem s bolševiky. Z Vladivostoku se legionáři do svobodné vlasti dostali zaoceánskými parníky, většinou cestou kolem celého světa.


Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech se nachází věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií o historii čs. legií.


Ve vagónu polní pošty je i počítač, v němž „poštmistr“ na základě podaného jména a příjmení vyhledá každého legionáře, který ve Velké válce bojoval, včetně například akademického sochaře Františka Němce, rodáka ze Hřiště, který v řadách Čs. legií padl 10. března 1918 na Ukrajině jako kulometčík ve významné bitvě u Bachmače.

Již první den přibyslavské zastávky si vlak s neskrývaným zájmem prohlédly stovky zájemců o více než sto let starou historii, přicházeli nejen z Přibyslavi, ale ze širokého okolí.
Shodou okolností na originální exkurzi pod vedením učitele Likáše Ležáka přijeli žáci Základní školy z Nového Veselí a v čele s učitelem Martinem Ležákem se dostavili žáci Základní školy ve Ždírci nad Doubravou, oba kantoři vyučují dějepis.
„Je to velmi zajímavé a poučné,“ ocenil prohlídku expozice Tomáš Juhás.

Přibyslav a Pacov v okrese Pelhřimov jsou jedinými stanicemi v Kraji Vysočina, kde lze vlak vidět.

Ivo HAVLÍK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)