Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Nové expozice v muzeu ve Velkém Meziříčí připomínají rodáky Zdenku Vorlovou Vlčkovou a Františka Závišku

V prostorách muzea byly před začátkem turistické sezony reinstalovány dvě místnosti, ve kterých jsou představeni hned dva významní rodáci z Velkého Meziříčí.
Na prohlídkové trase nově přibyla expozice připomínající velkomeziříčskou rodačku Zdenku Vorlovou Vlčkovou. Návštěvníci mohou pomyslně nahlédnout do malířčina ateliéru, kde nechybí například stojan či štětce pocházející z její pozůstalosti. Stěny pak zdobí zhruba tři desítky obrazů, obsahující jak pohledy na její rodné město, tak náměty ze zahraničních cest či květinová zátiší. Nově je také vystavena část předmětů z její sběratelské činnosti, především se jedná o lidovou keramiku.

Určitou proměnou pak prošla také expozice kubistického nábytku. Ten byl sice vystavován i v minulosti, ale nebyl tolik kladen důraz na osobnost majitele, tedy velkomeziříčského rodáka Františka Závišku, z jehož pozůstalosti unikátní soubor pochází. Nově je tak tento významný fyzik připomenut díky rodinným fotografiím, svatebnímu oznámení, ukázkám z rukopisu „K stoletému jubileu díla Faradayova' či výběru z publikací. Místnost byla také vymalována, nově osvětlena a nábytek byl rozmístěn tak, aby prostor působil více zabydleně.

- muz-

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)