Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

U studánek Vitulka a Barborka ve Třech studních opět zazní kantáta Bohuslava Martinů

Tradiční Otvírání studánek se bude konat v lesním areálu u studánek Barborka a Vitulka ve Třech Studních na Žďársku v sobotu 27. května.
Ve 14 hodin les rozezní tóny stejnojmenné světoznámé kantáty Bohuslava Martinů v provedení pěveckého sboru Základní umělecké školy Jana Štursy z Nového Města na Moravě a novoměstského ženského pěveckého sboru Naenia. Tancem melodii doprovodí členové dětských folklorních souborů Groš a Rožínka z Dolní Rožínky.

Námětem pro Otvírání studánek hudebního skladatele Bohuslava Martinů, rodáka z Poličky, se stala báseň dalšího poličského rodáka Miloslava Bureše. Báseň nazvaná Píseň o studánce Rubínce popisující čištění (otvírání) studánek – jarní lidový zvyk z Vysočiny – Bureš složil v roce 1954 právě na břehu rybníka Sykovce ve Třech Studních. O rok později ji pak Bohuslav Martinů zhudebnil. Skladatel měl ke Třem Studním vřelý vztah, a to díky své žačce, brněnské dirigentce a skladatelce Vítězslavě Kaprálové, která v době první republiky do vsi se svojí rodinou jezdila na letní byt, přičemž v červenci 1938 tam pozvala i svého učitele.

Významné osobnosti na Třech Studních připomíná pamětní deska na hotelu U Loubů, pamětní desky na vilce č.29 a pamětní kámen u studánek Barborky a Vitulky, kde obec každoročně pořádá slavnost Otvírání studánek.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)