Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Vánoční zvyky a tradice a Příběh vánoční ozdoby v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou

Výstava Vánoční zvyky a tradice bude zahájena v pátek 1. prosince v Moučkově domě a na přilehlém vyzdobeném dvorku ve Žďáře nad Sázavou. Na tvrzi letos na návštěvníky čeká od 1. prosince kreativní program, který malé i velké vtáhne do světa vánočních ozdob.
Návštěvníci nahlédnou do salónu bohaté měšťanské domácnosti na Štědrý večer, v kupeckém krámě se seznámí s vánočním sortimentem zboží, dozví se zajímavosti z historie Vánoc a samozřejmě nezapomeneme ani na odlévání cínu a věštění z hrnečků, skořápek ořechů či polínek. Jaké dárky děti dostávaly na přelomu 19. a 20. století? Co nesmělo chybět na tradiční vánoční tabuli a jak vypadala ve středověku či baroku? Kde se vzal vánoční stromeček, betlém s kometou, kapr, vánočka, cukroví a proč čekáme na zlaté prasátko? To vše a mnoho dalšího se zájemci nejen dozví, ale mnohé si budou moci i vyzkoušet.

V hlavní budově muzea na tvrzi bude vyhrazen prostor pro návštěvníky čekající na další prohlídku Moučkova domu. Ty budou v případě zájmu začínat každou půlhodinu a potrvají přibližně 50 minut. Poslední prohlídka bude začínat hodinu před uzavřením muzea.

Příběh vánoční ozdoby

Na tvrzi letos na návštěvníky čeká od 1. prosince kreativní program, který malé i velké vtáhne do světa vánočních ozdob. K vidění bude malá expozice zaměřená na historii vánoční výzdoby a vývoj tvarů, motivů i materiálů vánočních ozdob v průběhu staletí. Od kdy a čím zdobíme stromečky či chvojky? Proč naši předkové upřednostňovali červenou a zlatou barvu? Co to byl vrkoč, třesolka nebo polas? Co má s vánočními ozdobami společného Krakonoš?
Část vystavených předmětů Regionálnímu muzeu ve Žďáře nad Sázavou zapůjčí Muzeum v přírodě Vysočina na Veselém kopci. Součástí programu je také tvořivá dílna s možností vyrobit si vlastní vánoční ozdobu. Hlavní vánoční výstava letos proběhne ve vyzdobeném Moučkově domě.

Pro MŠ, ZŠ, SŠ a další dětské skupiny je připraven tvořivý program s lektorem, kde se děti a studenti nejen dozví mnoho zajímavého o historii vánoční výzdoby, ale osobně si vyrobí vlastní vánoční ozdobu. Objednávky: Mgr. Martina Schutová, tel.: 736 776 840, martina.schutova@zdarns.cz

Vstupné: dospělí 50 Kč; důchodci, studenti, děti a ZTP 30 Kč; předškolní děti v doprovodu dospělého zdarma; ZŠ, SŠ (program s lektorem) 50,-; MŠ (program s lektorem) 30,-; pedagogický dozor a držitelé průkazu AMG zdarma.

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)