Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Přednáška zavede posluchače do fascinujícího světa, kde se běžná pravidla geometrie mění a otevírají cestu k neuvěřitelným objevům

Přednáška s titulem Cesta k řeči obecné teorie relativity aneb 'Nemáte tam jeden navíc pane Euklide?' v podání Jana Červeňana z Jihlavské astronomické společnosti se bude konat ve čtvrtek 7. března od 17 hodin v malovaném sále muzea Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě. Návštěvníci vstoupí do fascinujícího světa, kde se běžná pravidla geometrie mění a otevírají cestu k neuvěřitelným objevům.
Pamatujete si něco ze základoškolské geometrie? Ať už ano nebo ne, možná by Vás mohlo zajímat, jak lze její obsah postavit na hlavu. V historii stačila jedna jednoduchá otázka aby postupně přišel objev nových exotických světů, ve kterých se známá pravidla snadno pokroutí.

Společně nahlédneme pod pokličku dvou neeuklidovských geometrií - hyperbolické a eliptické. Objevíme, že se rovnoběžky mohou protnout nebo že ne každý trojúhelník má součet vnitřních úhlů 180°. Povíme si, co znamená rovný a křivý povrch a co je to přímka. Zjistíme, jak tyto a další zdánlivě abstraktní koncepty ovlivňují reálný svět, jakou roli tyto neobvyklé geometrie hrají ve světě fyziky a že jsou zásadní pro popis obecné teorie relativity a tajemství vesmíru.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)