Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Povídání o historii i životě včel v novoměstském kulturním domě

Povídání o včelách – včela jako jedinec, včelstvo jako superorganismus v podání Lady Vančišinové se bude konat ve čtvrtek 4. dubna od 17 hodin v konferenčním sále číslo 1 kulturního domu v Novém Městě na Moravě.
Mimo povídání o historii včel, jejich vývoji, životě a hierarchii ve společenství tohoto pospolitého hmyzu doplní přednášku zahrne i praktické ukázky. K vidění, ale třeba i osahaní tak budou voskové plástve, úly či další včelařské vybavení. Navíc účastníky přednášky o včelách čekají ochutnávky, ale i čichové vjemy, zaposlouchání se do zvuků, které včeličky vydávají.

Včela medonosná neboli Apis mellifera je nejpilnější hmyz žijící ve společenství, bolestivě bodající, ale produkující tu nejsladší dobrotu na světě – med. Včela kdysi zdomácněla v Asii, v současnosti je však důvěrně známá po celém světě.
Včelí společenství je jako jedno velké království, kterému vládne jediná královna. V každém takovém království musí být hodně včel, aby bylo království bohaté. Proto je v úle neustálý shon a plno práce, každá včelička se snaží pomáhat podle toho, co dovede.

Vstupné je dobrovolné.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)