Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci

U příležitosti třicátého výročí zapsání barokního poutního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichla na Seznam světového dědictví UNESCO, přispěje Kraj Vysočina městu částku 350 tisíc korun.
Za poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přijíždějí návštěvníci z celého světa už třicet let a právě tak dlouho je unikátní památka na prestižním Seznamu Světového dědictví UNESCO. Město Žďár nad Sázavou tak čeká rok plný oslav.

Žďárský projekt 30 let na seznamu hvězd propojí historii a kulturu se současnými moderními zážitky. „Cílem je kromě zvýšení povědomí o této významné památce, která dlouho stála tak trochu opodál, také podpora turistického ruchu a trvale udržitelné zachování pro budoucí generace,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast kultury Roman Fabeš. Projekt vyvrcholí v polovině srpna, kdy se mimo jiné uskuteční koncerty na hladině Konventského rybníka a další program.

Stejný obnos, po 350 tisících obdrží také Třebíč a Telč, tedy další dvě památky s UNESCO značkou v regionu. Všechna města předem specifikovala, na jaký účel dotaci využijí. 'Můžeme se tak těšit třeba na audioprůvodce židovskými památkami v Třebíči nebo novinky v telčském podzemí', nastínil vysočinský hejtman Vítězslav Schrek, do čeho města letos plánují za krajské peníze investovat. Podle jeho informací stejnou částku všechny tři města obdržela i v loňském roce.

V Třebíči plánují krajskou dotaci využít k opravě modelu židovské čtvrti z dílny Stanislava Vršky z roku 2006, který se v současnosti nachází v Zadní synagoze. K modelu přibyde dotyková obrazovka nebo reproduktory. „Návštěvníci města by také nově měli mít možnost využít služeb audioprůvodce místními památkami UNESCO, a to v češtině, angličtině a němčině,“ doplnil Roman Fabeš.

Na kulturní program při podzimních Svatováclavských slavnostech, výstavu obrazů Davida Bartoně v Městské galerii Hasičský dům nebo zlepšení technického vybavení podzemí poputuje krajský finanční dar v Telči. Dotace zároveň pokryje také část nákladů na prezentaci města, ať už v nástěnném kalendáři, v tištěných materiálech i on-line platformách.

Renesanční centrum v Telči bylo zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO 13. prosince 1992. Románsko - gotická bazilika svatého Prokopa a renesanční a barokní židovská čtvrť společně s židovským hřbitovem v Třebíči jsou na Seznamu UNESCO zapsány od roku 2003.

Foto: interiér chrámu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)