Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Táborská zoo 12. června otevře záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy

Tygr žijící v nevyhovujících podmínkách, podvyživená puma nebo zraněný levhart, kterému původní majitel nezajistil adekvátní ošetření. Až dosud neměly tyto velké šelmy, které byly chovány nelegálně, byly týrané nebo žily v nevyhovujících podmínkách, kam jít. Už za pár týdnů se to ale změní. Táborská zoologická zahrada 12. června slavnostně otevře Záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy. Vybudování financoval Státní fond životního prostředí ČR.
„Hlavním posláním naší zoologické zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Proto jsme velmi rádi, že pomůžeme zachránit velké šelmy, které byly chovány nelegálně, žily v nevyhovujících podmínkách nebo je jejich původní majitelé týrali. Dočasný azyl tak u nás už brzy budou moci najít tygr ussurijský, puma americká, chladnomilné druhy levhartů a všechny druhy rysů a vlků. O umístění konkrétního zvířete bude vždy rozhodovat Ministerstvo životního prostředí ČR. Až dosud takové zařízení u nás chybělo, Tábor se tak za pár týdnů stane významným českým centrem záchrany nejohroženějších druhů zvířat,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Zoo nyní dokončuje stavbu dvou výběhů, do kterých bude možné umístit zvířata zabavená státem. „Při výstavbě jsme se řídili nejnovějšími trendy, rozhodli jsme se proto použít systém nerezové sítě. Součástí každého výběhu je i jezírko pro plavání, velký přístřešek, vyhlídková palanda, terénní úpravy s valem sloužícím jako další vyhlídka a oddělené krmiště. V každém výběhu mohou být dvě zvířata, celková kapacita tak bude čtyři zvířata. Záležet ale bude na jejich velikosti a tom, zda jsou zvyklá žít společně,“ popisuje Korec.

Nejde přitom o zanedbatelný problém, u soukromých chovatelů v Česku žijí desítky velkých chráněných šelem, kterým ve volné přírodě hrozí vyhynutí. Často jsou nucené zůstávat v nevyhovujících podmínkách. „Chovat velké šelmy, jako je například tygr ussurijský, není vůbec jednoduché. Kromě obrovských nákladů na výživu, veterinární péči i dostatečné zázemí, je potřeba mnoho povolení, protože se jedná o ohrožené druhy zvířat. Přesto se stále najdou jednotlivci, kteří nařízení obchází a zvířata doslova týrají chovem v naprosto nevyhovujících podmínkách. Takové má stát zabavit, ale reálně se to často neděje, protože zvířata po odebrání často nebylo kam umístit. Někdy proto došlo dokonce k tragédiím, jako byla ta před pěti lety na Vsetínsku, kde lev roztrhal svého chovatele. Lva i lvici následně policie zastřelila. K ničemu tak tragickému přitom dojít nemuselo. Krajská veterinární správa chov nepovolila, protože ubikace a výběh byly postaveny načerno bez stavebního povolení. Stát tak měl zvířata odebrat a umístit do vhodných podmínek. Kvůli chybějícímu záchrannému centru k tomu ale bohužel nedošlo,“ přibližuje tragický případ ředitel zoo Korec.

Foto: zoo Tábor - tygr ussurijský

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)