Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Turistická stezka na Pelhřimovsku připomíná Jarmilu Kurandovou, babičku z filmu Antonína Moskalyka

Žlutě značená nová turistická stezka Veselá – Houserovka na Pelhřimovsku o délce šest kilometrů je pojmenovaná po Jarmile Kurandové. Herečce původem z Vysočiny, která si zahrála třeba roli babičky v Moskalykově stejnojmenném filmu nebo chůvu ve Fričově pohádce Princezna se zlatou hvězdou. Jarmila Kurandová, rozená Marie Martínková (30. ledna 1890 Veselá u Počátek – 6. prosince 1978 Brno).
Novinkou mezi tradičními turistickými trasami na Vysočině je tzv. projekt Zdravé srdce. „Jde o kilometrový úsek cyklostezky na Humpolecku, kde si během rychlé chůze měříte čas i tepovou frekvenci a přes QR kód hodnoty vkládáte do aplikace. Ta data vyhodnotí a porovná je s fyzickou zdatností ostatních přihlášených', informoval náměstek krajského hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Roman Fabeš.

Na Vysočině se Klub českých turistů stará o 3 240 kilometrů pěších a lyžařských tras a o 2467 kilometrů cyklostras. Každoročně parta 120 proškolených značkařů obnoví zhruba jednu třetinu značek. Mimo to, že jim vrátí sytou barvu ještě vymění poškozené, zničené a ztracené značky, narovná směrovníky a nahradí už nečitelné mapy. Kraj Vysočina od roku 2002 přispěl na obnovu turistického značení v regionu téměř sedmi miliony korun.

Na území Vysočiny je aktuálně vyznačeno téměř šest tisíc kilometrů různých tras. Právě na obnovu turistického značení přispívá Kraj Vysočina téměř půl milionem korun ročně, díky čemuž mohou vznikat i nové trasy.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)