Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kraj mezi vlastníky památek na Vysočině rozdělí na jejich opravu devatenáct milionů korun

Střecha batelovské synagogy, zvon a kříž kostela Nejsvětější Trojice v Hořepníku, socha sv. Jana Nepomuckého v Jaroměřicích nad Rokytnou, zřícenina Pyšolec na Žďársku, interiér jemnické hrobky Pallavicini nebo schodiště v rozhledně Babylon. Obnovu těchto a dalších více než osmi desítek památek napříč regionem podpoří Kraj Vysočina dotacemi z programu Památky 2024. Částka, kterou kraj letos mezi žadatele rozdělí, činí devatenáct milionů korun.
„Přispějeme na obnovu celkem třiadevadesáti památek. Bezmála půlmilionem korun podpoříme vznik šestnácti projektových dokumentací k dalším opravám,“ informoval vysočinský hejtman Vítězslav Schrek s tím, že dotace je letos rekordní. Vloni kraj na památky vyčlenil patnáct a půl milionu korun. „Alokace v programu trvale narůstá a kopíruje zvyšující se zájem žadatelů, který se snažíme v co největší míře uspokojit. Zájem o opravy ze strany vlastníků je ale tak vysoký, že na přibližně dvě desítky se bohužel nedostalo,“ doplnil hejtman.

Maximální výše dotace na obnovu památek pro jednoho žadatele je 400 tisíc korun. „Nejvyšší možnou podporu letos získá třináct vlastníků, mezi nimi například město Jemnice, které už několik roků investuje do opravy jedinečného neoklasicistního rodinného mauzolea rodiny Pallavicini v Jemnici, která mnoho let trpěla neúdržbou a útoky vandalů. Město letos začne s obnovou interiérů,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast kultury Roman Fabeš. Stejnou částku od kraje obdrží také Římskokatolická farnost Koněšín na Třebíčsku na opravu střechy věže kostela sv. Bartoloměje, společnost FJT Invest na obnovu střechy hospodářské budovy vodního mlýna v Petrovicích na Havlíčkobrodsku nebo obec Vír na Žďársku na stavebně-technické zajištění zříceniny hradu Pyšolec a další.

Podpora poputuje také do Vojslavic na Pelhřimovsku na rekonstrukci střechy kostela Nanebevzetí Panny Marie a také stavení č. p. 1, varhany ve zvolském kostele sv. Václava nebo na Zelenou horu, kde budou zrestaurována okna a dveře ambitů. Kromě programu Památky nabízí Kraj Vysočina také program UNESCO, Památkově chráněná území, Program městských památkových rezervací a zón a další, prostřednictvím kterých mohou vlastníci historicky cenných objektů žádat o dotaci na jejich obnovu.

Foto: NPÚ, Lucie Herbricková - hrobka rodiny Pallavicini v Jemnici na Třebíčsku

- tz -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)