Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Na Vysočině řádí bouřky, hasiči uklízejí bláto nebo odčerpávají vodu ze zatopených prostor

Bouřky, vítr a přívalové deště na Vysočině zaměstnávají hasiče. V souvislosti s počasím jsme od čtvrté hodiny odpoledne zasahovali u šesti událostí. Výstraha před bouřkami platí do půlnoci, nicméně s přibývajícím večerem budou postupně slábnout.
V obci Skála a v Mirotíně na Havlíčkobrodsku a Věžná na Pelhřimovsku hasiči odstraňovali bláto z komunikací, ve Žďáře nad Sázavou odstraňovali strom z komunikace a v Mírovce na Havlíčkobrodsku a Lukavci na Pelhřimovsku odčerpávali vodu ze zatopených prostor.

Výstraha před silnými bouřkami na Vysočině platí do půlnoci.
'Bouřková aktivita se přesouvá hlavně na Moravu, bouřky budou ale večer postupně již slábnout. Nejsou ale ještě vyloučeny nárazy větru a nánosy většího množství krup - tak, jako odpoledne například v Českých Budějovicích a nebo ve Zruči nad Sázavou. Komplikace mohou být i s ohledem na srážky, hlavně v městské zástavbě - bouřky se pohybují dost pomalu', upozornil Český hydrometeorologický ústav na facebooku.
Z Bavorska se pak už přibližuje konvektivní systém, ten ale přinese hlavně trvalejší a vydatnější srážky, blesků už mnoho nebude.

Lokálně se může vyskytnout přívalový déšť se zatopením podchodů, podjezdů, sklepů a níže položených míst a rozvodnění malých toků. Možnost izolovaných škod větrem, zejména v důsledku lámání větví stromů. Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost především s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími předměty, hlavně větvemi. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)