Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Veterinární správa nařídila stáhnutí z prodeje opékacích párků z Agroinvestu v Bobrové kvůli obsahu listerií

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje výrobek Opékací párek od výrobce Agroinvest Bobrová kvůli obsahu bakterie Listeria monocytogenes. Celá šarže masného produktu (80 kilogramů) se již prodala v prodejnách výrobce v Kraji Vysočina. Spotřebitelé, kteří mají výrobek doma, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě prokázalo přítomnost listerií ve vzorcích výrobku odebraných u výrobce v rámci dozorové činnosti veterinárními inspektory. SVS proto nařídila výrobci stažení výrobku z trhu a pozastavení jeho výroby, Výrobce také musí provést mimořádnou sanitaci provozu a následně předložit negativní výsledky vyšetření stěrů a vzorků. Až poté mu bude umožněno pokračovat ve výrobě.

Bakterie Listeria monocytogenes mohou způsobovat onemocnění zvané listerióza. Do lidského organismu se mohou dostat například prostřednictvím nevhodně ošetřených či skladovaných potravin. Zdravý jedinec se obvykle s nízkými dávkami listerií vypořádá bez problémů. Nebezpečí však mohou tyto bakterie představovat pro osoby s oslabenou imunitou, starší lidi, děti a těhotné ženy. Množení bakterií lze v případě potravin živočišného původu předcházet správným skladováním potravin. Zde je zejména důležité dodržovat datum spotřeby a skladovat potraviny za teplot doporučených výrobcem. Bakterie pak spolehlivě likviduje dostatečná tepelná úprava potravin.

Identifikace výrobku:
Název: Opékací párek, masný výrobek tepelně opracovaný
Výrobce: Agroinvest Bobrová, družstvo (CZ 1234)
Datum spotřeby: 19. 5. 2024
Velikost vyrobené šarže: 80 kg

Petr VORLÍČEK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)