Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V jihlavském muzeu je každé pondělí otevřená mykologická poradna

Bezplatnou mykologickou poradnu mohou navštívit až do konce června každé pondělí milovníci hub v expoziční budově č. p. 57/58 Muzea Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě od 16 do 17 hodin. Čerstvou a neořezanou houbu lze do muzea přinést i mimo pondělí v jakýkoli otevírací den současně s kontaktem na sebe pro zpětnou vazbu.
V tomto období lze najít ještě jarní druhy hub, ale už i druhy letní, které se rovněž mohou místy objevovat. A samozřejmě ty celosezónní, které se vyskytují od časného jara do konce podzimu. Stávající houby rostou v prohřátých stanovištích – především v parcích nebo zahradách a v travnatých plochách. Nyní se nejvíce sbírají smrže jedlé a smrže vysoké, dále též ucho jidášovo nebo čirůvka májovka, na některých místech i pečárka. Pokud dojde k oteplení, začnout růst různé druhy hřibů a holubinek.

A postupně se bude zvyšovat počet rostoucích druhů. Jak je na tom který kraj s aktuálním růstem hub, si můžete ověřovat na interaktivní mapě:
https://houby.naturatlas.cz/kde-rostou-houby
Sem můžete dokonce přispívat s vlastními postřehy.

Také máte pocit, že zima sotva skončila, a ona už se přitom rozbíhá houbařská sezóna?! Úbytek lesů na Vysočině naštěstí neznamenal konec houbaření a i nadále má mnoho věrných příznivců. „Pokud s houbařením začínáte, nebo když narazíte na nějaký méně známý druh, neváhejte využít jarní mykologickou poradnu, která funguje každé pondělí v jihlavském muzeu díky dlouhodobé spolupráci s Mykologickým klubem Jihlava', informoval náměstek vysočinského hejtmana pro kulturu Roman Fabeš.

A tématu houbaření se bude věnovat také přednáška Jiřího Burela z jihlavského mykologického klubu s názvem Houby na akci MKJ na Třeboňsku, která se v jihlavském muzeu uskuteční v pátek 10. května od 17 hod. A na podzim je plánována opět podzimní mykologická poradna a hlavně návštěvníky oblíbená výstava hub.

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)