Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Den melanomu v třebíčské nemocnici odhalil deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů; pro velký zájem bylo vyšetření znamének zařazeno i na den otevřených dveří nemocnice v září

Bezplatné vyšetření kožních znamének u příležitosti Evropského dne melanomu vyhledalo v nemocnici v Třebíči 184 osob. Lékařky odhalily deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů. Uvedla to mluvčí třebíčské nemocnice Jitka Mácová.
„Diagnostikovali jsme pět kožních prekanceróz, čili projevů předcházejících vzniku maligního nádoru, deset zhoubných nádorů kůže a čtyři nepravidelně pigmentované névy, u kterých je nutno provést excizi s histologickou verifikací,“ shrnula výsledek dne melanomu primářka kožního oddělení třebíčské nemocnice MUDr. Sandra Bogorová.

Doplnila, že u většiny nálezů bylo zajištěno jejich odstranění přímo na operačním sálku. Ostatním bylo doporučeno řešení cestou spádových dermatovenerologických ambulancí, kde jsou pacienti běžně sledováni.

„Cílem pravidelně pořádané celosvětové kampaně Evropský den melanomu je prevence rakoviny kůže, včasný záchyt kožních prekanceróz a kožních nádorů a samozřejmě edukace veřejnosti o ochraně proti škodlivému působení slunečního záření. Takto můžeme zabránit vzniku, popřípadě zajistit včasnou diagnostiku a zahájit léčbu nádorů kůže,“ popsala význam akce primářka S. Bogorová.

„Vyšetřené pacienty jsme poučily, jak se správně chovat ke své kůži v letní sezóně. Vyvarovat se nadměrnému opalování mezi jedenáctou dopolední a třetí odpolední. Natřít se opalovacím krémem s vysokým faktorem. Vhodná je i pokrývka hlavy,“ doplnila primářka.

„Prevence je základ a není to klišé. O vyšetření znamének byl opět enormní zájem. Personál se nezastavil ani na chvíli. Počet odhalených kožních problémů nás však ujistil, že tento náročný den stál za to. Děkuji lékařskému i nelékařskému personálu, který se dne melanomu účastnil,“ komentuje den prevence na kožním oddělení a přidává poděkování ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

V sobotu 7. září se veřejnost může těšit na den otevřených dveří a prevence, kde si mohou nechat změřit například nitrooční tlak, hodnoty cukru v krvi, vyšetřit hladinu cholesterolu, nechat posoudit riziko rakoviny prostaty, zkontrolovat tepny v mozku a mnoho dalšího. 'A pro velký zájem zařadíme vyšetření znamének opět do programu', dodala mluvčí Jitka Mácová.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)