Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež

Růžové hejno plameňáků v zoologické zahradě v Jihlavě má v těchto dnech hodně práce! Zatímco část dospělých si užívá jarní koupel v přilehlé zátoce, někteří si luxus volna již nemohou dovolit. Postupně se stali rodiči. Aktuální skóre je šest malých zvědavých zobáčků a další plameňáci poctivě sedí na vejcích a čekají na své rodičovské povinnosti. Uvedla to mluvčí jihlavské zoo Simona Kubíčková.
'Malé plameňáky není úplně snadné zahlédnout, schovávají se totiž v peří svých matek a často je z nich vidět pouze zobáček. Samice plameňáků snáší jedno bílé vejce, inkubační doba je zhruba jeden měsíc a o vejce i mláďata se střídavě starají oba rodiče. Malí plameňáci jsou několik měsíců plně odkázána péči rodičů. Plameňáci se běžně dožívají 30 až 50 let, v lidské péči to může být i 80 let', doplnila S. Kubíčková.

Domovem plameňáků (Phoenicopteriformes), vodních ptáků s dlouhým krkem i nohama jsou jezera a pobřežní moře s mělkými zálivy, mnozí se přizpůsobili i na sladkovodní potravu na rozsáhlých vnitrozemských jezerech. Žijí v tropech, subtropech i mírném pásmu v závislosti na dostatku potravy a klidu ke hnízdění. Vyskytují se dokonce v Andách v nadmořské výšce 3500 až 4500 metrů nad mořem u termálních jezer, kde je voda teplá přes 60 °C a noční teploty vzduchu klesají pod bod mrazu.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)