Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského

Kdy bude slon v Jihlavě? To je častá otázka návštěvníků na pracovníky zoologické zahrady. A ti nyní s radostí oznamují, že jednoho slona mají! Měří asi 20 centimetrů, ale mají z něj obrovskou radost! Jedná se o sošku ze soutěže Bílý slon, kde zvítězili. V kategorii 'ostatní' vyhráli nejlepší odchov roku 2023 za čtyři odchovaná mláďata aligátorů čínských, která se vylíhla na konci loňského července.
'V historii jsme se s odchovy plazů umístili na stupních vítězů již několikrát! Naše šikovné chovatelky - Lubomíra Ševčíková a Petra Škárková převzaly cenu například také za odchov gekona psychedelického, varana modrého či leguána fidžijského. Od roku 1996 jsme napočítali třikrát první místo a celkově patnáct umístění v této kategorii', informovala mluvčí jihlavské zoo Simona Kubíčková.

'Děkujeme všem našim chovatelům, že dělají svoji práci pečlivě a s láskou. A také gratulujeme kolegům z ostatních zoologických zahrad', doplnila

Bílý slon je ocenění za mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic v českých a slovenských zoologických zahradách. Soutěž se koná od roku 1994 pod záštitou sdružení Česká ZOO.

Aligátor čínsk (Alligator sinensis) váží 36 kilogramů, výjimečně až 45 kilogramů a dorůstá do délky1,2–1,6 metru, výjimečně až dva metry. Žije v severní Číně, kde obývá mokřiny a potoky. Živí se bezobratlými živočichy, rybami, obojživelníky, drobnými savci a ptáky Samice klade 10 – 40 vajec, mláďata se líhnou asi po 70 dnech.
Aligátor čínský dříve obýval poměrně rozsáhlé území s různými biotopy (bažiny, mokřiny, jezera, řeky), dnes žije asi jen 200 kusů v chráněné oblasti Anhui poblíž Šanghaje. Jedná se o kriticky ohrožený druh.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)