Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně

Na výstavě s titulem Toulky Moravským Toskánskem, která bude zahájena v pondělí 20. května v muzejní kavárně v Jihlavě, představí své fotografie z unikátní krajiny poblíž jihomoravského Kyjova Jaroslav Hedvábný.
Jaroslav Hedvábný se narodil 7. května 1959 v Třebíči. Fotografování se věnuje již od středoškolských studií. Vážnější fotografickou tvorbou se začal zabývat při studiu na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, kde byl členem místní fotoskupiny. Získal tak možnost konfrontace svých fotografií s tvorbou vrstevníků z celé republiky a současně i možnost snímky vystavovat, například v Praze či Neratovicích. Díky této činnosti se v roce 1982 stal členem Svazu českých fotografů a v roce 2006 se stal členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny.

Fotografickou tvorbu J. Hedbávného lze rozdělit do tří zdánlivě zcela odlišných směrů: prvním jsou černobílé artefakty mnohdy spjaté s atmosférou, jakou má třebíčská židovská čtvrť s typickými klidnými uličkami, zákoutími a průchody, staré mlýny nebo abstraktní krajina.

Druhou oblastí je příroda a krajina s častou tematikou vody. Toto téma totiž představuje spojení autorovy profese s jeho koníčkem. Snímky vody v nejrůznějších podobách jsou využívány pro přípravu propagačních a informačních vodárenských materiálů i mnoha ročníků firemních kalendářů Vodárenské a. s.

Třetí skupinu tvoří silniční motocyklové závody, kterým se věnuje od roku 1979. Od roku 1996 byl akreditovaným fotografem Velké ceny České republiky v Brně.

Fotografie ze všech uvedených oblastí představil J. Hedbávný na více než devíti desítkách samostatných i společných výstav, zejména v rámci skupiny „5 třebíčských fotografů“ nebo Spolku výtvarných umělců Vysočiny. V roce 2017 získal první cenu v soutěži Photographia Natura se snímky z tzv. Moravského Toskánska. Autor tuto unikátní krajinu nedaleko Kyjova pravidelně navštěvuje od roku 2014. Právě výběr fotografií z této jihomoravské lokality je obsahem připravované výstavy, kterou můžete navštívit až do 7. července.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)