Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Lesem u Tří studní se rozezní tóny světoznámé kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek

Slavnost Otvírání studánek se uskuteční v sobotu 25. května od 14 hodin v lesním areálu u studánek Barborka a Vitulka ve Třech Studních na Žďársku. Světoznámá kantáta Bohuslava Martinů zazní v provedení pěveckého sboru Continuo Pardubice. V pásmu vystoupí i dětské folklorní soubory Bystřička, Rozmarýnek a Dětská muzika Josefka.
Námětem pro kantátu Otvírání studánek hudebního skladatele Bohuslava Martinů, rodáka z Poličky, se stala báseň dalšího poličského rodáka Miloslava Bureše. Báseň nazvanou Píseň o studánce Rubínce popisující čištění studánek poeta složil v roce 1954 na břehu rybníka Sykovce ve Třech Studních. Rok poté Bohuslav Martinů, jenž měl ke Třem Studním vřelý vztah díky své žačce, brněnské dirigentce a skladatelce Vítězslavě Kaprálové, na jejíž pozvání ve vsi v červenci 1938 pobýval, báseň zhudebnil.

Bohuslavu Martinů okolní prostředí Tří Studní Martinů zcela okouzlilo, připomínalo mu poličské dětství. Sama Kaprálová prohlašovala, že nejšťastněji se cítí právě na Třech Studních. Zde osmačtyřicetiletý Martinů prožil po boku Vítězslavy Kaprálové chvíle probuzené mladosti. Spolu se procházeli okolními lesy, naslouchali zpěvu ptactva a šumění vůkol stojících stromů. Při pozdějším komponování kantáty Otvírání studánek by Tři Studně s okolím neposkytly pro Martinů takovou inspiraci, kterou vnímal po boku Kaprálové. Martinů pak odjel do Paříže, v lednu 1939 i Kaprálová, oba se již živí do vlasti nikdy nevrátili.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)