
• Vytisknout článek... •
Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):
Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
Děti v Pelhřimově si mohou hrát na šestatřiceti hřištích, z nichž k nejoblíbenějším patří třeba Rákosníčkovo s pohádkovou postavičkou na herních prvcích. Hřiště však potřebují častou údržbu, aby byla pro děti bezpečná a úklid nepořádku, který tu po návštěvnicích zůstává. Uvedl to Pavel Zmeškal, vedoucí stavební údržby Technických služeb města Pelhřimova. Příspěvkové organizace, která má správu a údržbu hřišť na starosti.

Dětská hřiště jsou pod přísným dohledem. Jednou ročně všechna prochází revizí. Při ní se důkladně kontroluje každý prvek, stav dřeva a kovových částí, dotažení matek a šroubů a dokonce i míra tlumení dopadových ploch pod jednotlivými prvky.
To samozřejmě nestačí. Dvakrát týdně se provádí průběžné kontroly. Ty zpravidla ohraničují víkendové dny, kdy je na hřištích návštěvnost nejvyšší. „Před volnými dny se kontroluje především, zda jsou prvky v pořádku z hlediska funkčnosti a bezpečnosti, po víkendech naše práce spočívá především v úklidu,“ popsal Pavel Zmeškal skladbu činností.
Bohužel i dětská hřiště čelí vandalismu. Není častým jevem, pracovníci technických služeb se z jeho následky setkávají několikrát do roka, a to především v Městských sadech. Horší je to s nepořádkem. „Nejčistší bývají hřiště v místních částech. Lidí je tam méně, vzájemně se hlídají. Někdo si jen tak nedovolí po sobě nechat nepořádek. V samotném Pelhřimově mezi nejméně problematická hřiště patří to na Polním dvoře,“ zmínil Pavel Zmeškal.
Jemu i podřízeným naopak nejvíce starostí dělá nepořádek na hřišti v Táborské ulici a Ulici 5. května. Původcem jsou především školní děti. „Likvidujeme hlavně PET lahve od limonád a obaly od svačin. Nepomáhá ani to, že jsou v bezprostřední blízkosti odpadkové koše,“ postěžoval si.
Do údržby městských herních zón patří i pravidelné práce, která zahrnují sečení trávy, mazání a servis herních prvků a v neposlední řadě i jejich mytí. I přes pravidelnou údržbu je čas od času potřeba některé herní prvky měnit nebo opravovat. „Kovové části jsou poměrně odolné, ale spoustu prvků máme dřevěných. I když je ošetřujeme polyuretanovými barvami, tedy tím nejlepším, co na trhu je, nátěry vydrží zhruba dva roky', doplnil P. Zmeškal.
- red -
(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)