• Vytisknout článek... •
Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):
Pseudogotická synagoga ve Velkém Meziříčí zůstane pro veřejnost uzavřená i v příštím roce, město chystá rekonstrukci
Novogotická Nová synagoga ve Velkém Meziříčí, která je pro veřejnost od letních prázdnin uzavřena, nebude otevřená ani v příštím roce. Radnice nyní řeší změnu užívání stavby z obchodního centra na kulturní centrum. Synagoga je kulturní památkou a vedení města jí chce vrátit původní rozměr. Uvedl to starosta Alexandros Kaminaras.
'Odstraníme dodatečně vestavěný strop, uděláme novou elektroinstalaci a provedeme další úpravy,“ doplnil starosta Alexandros Kaminaras. Město již na změnu užívání synagogy i jmenované úpravy objednalo projektovou dokumentaci, která má být hotová do konce října. „Půjde o takové úpravy, abychom mohli budovu využívat k pořádání akcí do doby, než se pustíme do projektu kompletní rekonstrukce včetně fasády, výměny okenních výplní, úpravy okolí a podobně. A to nastane nejdřív po dokončení rekonstrukce náměstí, která má přednost. Je to o investičních prioritách. Dokud nebude náměstí hotovo a nebudeme znát, kolik jeho rekonstrukce bude stát, nebudeme se souběžně pouštět do jiných finančně náročných akcí,“ dodal A, Kaminaras.
Vzhledem k aktuální rozpracovanosti projektové dokumentace a následné rekolaudaci objektu nové synagogy pro kulturní využití nemůže vedení města garantovat zprovoznění budovy ani ve druhé polovině roku 2025. „Doporučujeme proto zájemcům o pořádání kulturních akcí v synagoze vyčkat s podáním žádosti o grantovou podporu kultury na jaro 2025, tedy do druhého kola, až bude jasnější, od kdy bude možné objekt využívat,“ informoval předseda kulturní komise Jan Bílek. Pro průběžné aktuální informace kontaktujte kdykoli Jana Bílka – 739 623 665, jan.bilek@velkemezirici.cz.
Synagoga z červených a černých cihel byla postavena v letech 1868 - 1870. Autorem projektu byl vídeňský architekt August Prokop. Budovu v pseudogotickém slohu postavil místní stavitel Václav Roučka. Náklady činily 25 tisíc zlatých.
Svému účelu sloužila synagoga do roku 1940, kdy byla poškozena nacistickými vandaly. Od roku 1943 pak byla využita jako týlové skladiště německé armády. Po druhé světové válce se v jejím užívání sice postupně vystřídalo několik subjektů, přesto však až do roku 1991 sloužila jako sklad. Do prostory chrámu byl na úrovni galerií vestavěn dělicí dřevěný strop, který je v budově dosud. Po restituci byla budova pronajímána k obchodním účelům.
- red -
(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)