Oficiální Web města Jihlavy
Komunistické zločiny na Vysočině...
Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...
Regionalist
svátek dle občanského kalendáře: mistr Jan Hus
liturgická barva zelená
pátek 13. týdne v mezidobí
nebo také: barva červená, nez.pam. sv. Marie Gorettiové, panny a muč.
mešní texty dnešního dne: Gn 23,1-4+23,19+24,1-8+24,62-67 ž: Ž 105 e: Mt 9,9-13


Revue Regionalistu 

Jan Hus...
Nejznámějším českým církevním reformátorem je bezesporu někdejší mistr pražské university, kněz Jan Hus.
Tento kazatel ve svých výkladech vycházel z myšlenek anglického myslitele Johna Wiklifa o obnovení apoštolského poslání církve. Narodil se roku 1371 v Husinci u Prachatic a od roku 1390 studoval na pražské universitě. V roce 1393 zde získal titul bakaláře a v roce 1396 titul mistra svobodných umění. V roce 1400 byl vysvěcen na kněze. V letech 1401 - 1402 byl děkanem artistické fakulty a od roku 1402 kázal v Betlémské kapli v Praze na Starém Městě. V roce 1409 se stal rektorem pražské university.
Jan Hus ve svých náboženských pracích kritisoval mravní úpadek, v němž se v jeho době ocitla katolická církev a svými kázáními se stal jedním z nejznámějších pražských kazatelů. Kromě toho Hus ve svém latinském díle De orthographia bohemica navrhl zjednodušit český jazyk, odstranit spřežky a nahradit je takzvanými nabodeníčky (dnes háčky). Délku samohlásek namísto do té doby používaného zdvojení Jan Hus v tomto díle doporučil nahradit čárkami a tak se i díky němu čeština stala jedním z mála středoevropských jazyků, které dnes zdvojené či spřažené hlásky prakticky vůbec nepoužívají.
Od roku 1408 se ovšem Jan Hus začal dostávat díky mocenskému boji na pražské universitě do potíží jak s částí university tak i s církevní hierarchií, které vyvrcholily klatbou v roce 1412. Hus byl donucen odejít z Prahy a pobýval pak mimo jiné na Kozím Hrádku u Pelhřimova, v Sezimově Ústí a na hradě Krakovci u Rakovníka. V roce 1414 přes varování přátel odjel na pozvání císaře Zikmunda do Kostnice na koncil, aby zde obhájil své postoje, o kterých byl pevně přesvědčen, že jsou plně v souladu s učením církve. Odmítal jakákoli nařčení z kacířství, nicméně přesto byl po několika slyšeních před koncilem za kacíře prohlášen. Když se odmítl svých postojů i nadále zříci, byl zbaven kněžské hodnosti a odsouzen k smrti upálením. Poprava Jana Husa byla vykonána v Kostnici 6. července 1415 a jeho popel byl rozsypán do řeky Rýna. Den mistrova upálení je od roku 1991 v Česku státním svátkem.
Leo ŠVANČARA











                  Města a obce online - portál územní samosprávy










Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024