Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
19.1.: Filmový klub v Jihlavě uvede dokumentární snímek Kibera: Příběh slumu

19.1.: Do babyboxu v pelhřimovské nemocnici někdo vložil asi 1,5 roku starého chlapce

18.1.: Život mezi ortodoxními židy; třebíčská fotografka pronikla do uzavřené komunity v Jeruzalémě

18.1.: Studenti novoměstského gymnázia se podílejí na budoucí podobě nového dětského oddělení

18.1.: Renesance sekce České nukleární společnosti „Ženy v jádře“ započala v Třebíči

18.1.: Pozorování úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 od 4.33 hodin z jihlavské brány

18.1.: Krajská správa a údržba silnic Vysočiny: Nastala nutnost doplnění posypu ve skladech

18.1.: Desatero pro řidiče pro zimní cesty Vysočinou

18.1.: Bez domácího mazlíčka si neumí život představit 56 % obyvatel Vysočiny

17.1.: V Zadní synagoze v Třebíči představí výstavu Proměny třebíčské židovské čtvrti

17.1.: Posledním dnem pro podání přiznání k dani silniční za rok 2018 je 31. leden 2019

17.1.: Na autobusovém nádraží v Třebíči probíhá rekonstrukce toalet

17.1.: Město připravuje revitalizaci okolí viaduktu

16.1.: „Masaryk“ se cestou do Brna zastavil v Pelhřimově

16.1.: Válečné hroby nyní i v chytrém telefonu

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
8) Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

7) Zloděj od svatého Jana…

6) Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

5) Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

4) Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

3) Atentát na Vladimíra Iljiče v Kollárově škole

2) Kalamita na lince A

1) Děda, jehož se Husák bál

Dřevěné mlýny, Bedřichov

Zprávy a informace z dopravy:

Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!

Zde zadejte své datum narození:

Vydáno 3.6.2014:
Sjezd na 112. kilometru D1 u Jihlavy je již uzavřen, Jihlavu čeká dopravní nápor
Sjezd na 112. kilometru dálnice D1 u Jihlavy ve směru na Brno byl dnes, v úterý 3. června po 10.30 hodině uzavřen. Důvodem je výměna povrchu silnice. Auta od Prahy se až do 25. července nedostanou z D1 na obchvat Jihlavy a pak dál na Pelhřimov a Znojmo, ani na Havlíčkův Brod. Z dálnice se dá sjet na 104. kilometru u Větrného Jeníkova nebo na exitu 119 Velký Beranov.
Jihlavu a další obce kolem dálnice D1 po uzavření dálničního sjezdu na 112. kilometru zřejmě čeká dopravní nápor. Objízdná trasa vede k exitu na 119. kilometru D1 ve Velkém Beranově. Tam by měli motoristé sjet a vrátit se opačným směrem dálnice ke druhému sjezdu na 112. kilometru u Jihlavy. Policie ale očekává, že hodně aut bude z Beranova pokračovat po silnici II/602 do Jihlavy. Hlavní nápor by tak ve městě vznikal před křižovatkami u Teska a dál v Brněnské ulici na křížení u znojemského mostu. Další možností je, že auta sjedou z D1 už na 104. kilometru u Větrného Jeníkova a budou pokračovat po silnicích nižších tříd. Policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková však upozornila, že ty nejsou stavěné na vyhýbání kamionů.
Dopravu v Jihlavě také komplikuje od konce dubna hlavně uzavírka tzv. pražského mostu. Auta po něm jezdí do obchodní zóny i k přivaděči na dálnici D1.
Doprava na dálnici mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem (kilometr 112 až 104) je kvůli výměně povrchu dálnice svedena do jednoho pásu od konce března. Vozidla jezdí ve dvou zúžených pruzích v obou směrech. Na 112. kilometru je od té doby uzavřen nájezd na Brno. Stavbaři teď v tomto osmikilometrovém úseku dálnice dokončují přípravy na pokládání nového 27 centimetrů silného cementobetonového krytu. Zatím ho zkušebně udělali asi na 200 metrech vozovky a nyní se testuje.
-red-Vydáno 24.4.2014:
Most v Pražské ulici v Jihlavě přes řeku Jihlavu byl dnes ráno uzavřen pro veřejný provoz
Most v Pražské ulici v Jihlavě přes řeku Jihlavu byl dnes, ve čtvrtek 24. dubna ráno, předán stavební společnosti a tím uzavřen pro veřejnou dopravu. Otevřen zůstává pouze pro pěší, městskou hromadnou dopravu a záchranáře. Objížďka je vedena v obou směrech kolem jihlavské mlékárny ulicemi Havlíčkova, Fritzova, Jiráskova, Na Dolech, Humpolecká a Romana Havelky.
„Jihlavský most na pražské ulici je na hranici životnosti. Jeho oprava je nutná, a to včetně výměny stávající železobetonové desky, povrchů, zábradlí a chodníků,“ zdůvodňuje nutné opravy náměstek hejtmana pro oblast dopravy Libor Joukl.
Součástí oprav bude také úprava dotčených inženýrských sítí na mostě a sanace poškozeného cihlového zdiva spodní stavby mostu. „Veškeré práce jsou naplánovány tak, aby byly odstraněny poruchy vozovky na mostě, rozpad říms, poruchy odvodnění, lokální degradace zdiva spodní části mostu. Cílem je prodloužit celkovou životnost mostu,“ uvedl Jiří Lojda z krajského odboru dopravy a silničního hospodářství. Oprava mostu za zhruba 20 milionů korun bude hotová do konce roku.
Až do neděle 27. dubna ještě stavební firma umožní běžné městské dopravě (tedy osobním vozidlům) opatrný průjezd. Na mostě probíhají přípravné stavební práce a zaměřování, tyto práce mohou probíhat za opatrného průjezdu běžné dopravy. Úplné uzavření mostu bude provedeno počínaje pondělím 28. dubna.
Eva ŠINKOVSKÁVydáno 1.6.2013:
Dálnice D1 mezi Humpolcem a Jihlavou bude v noci na 9. června kvůli demolici mostu na 12 hodin uzavřena
Kvůli demolici mostu na 107. kilometru bude část dálnice D1 mezi Humpolcem a Jihlavou v noci na 9. června na dvanáct hodin uzavřena. Uzavírka začne v sobotu 8. června ve 20 hodin.
Uzavřený úsek by se podle návrhu měl objíždět přes Humpolec a po I/34 do Havlíčkova Brodu, poté bude doprava vedena po silnici I/38 a na D1 se opět napojí na exitu 112 Jihlava.
Přípravné práce na silnici začnou v pátek 7. června. Od 6 do 15 hodin bude ve směru na Prahu uzavřen stoupací jízdní pruh a od 15 hodin silničáři zavřou levý jízdní pruh, do něhož se postupně převede provoz v opačném směru. Pravý a stoupací pruh směrem na Prahu by v tuto dobu měly být podle ministerstva dopravy v provozu. V opačném směru na Brno nebude provoz v pátek omezen až do 19 hodin, kdy se celý jízdní pás až do sobotních 20 hodin uzavře a doprava se přes dělicí pás přesune do jednoho pruhu v protisměru.
U Jihlavy probíhá oprava dálnice mezi sjezdy na 104. a 112. kilometru. Ve směru na Prahu pokračují práce na provisorním rozšíření dálnice, které potrvají do poloviny června. Ve směru na Brno dělníci opravují odstavný pruh, což potrvá do konce května. Rychlost je snížená na 80 kilometrů v hodině.
V druhém opravovaném úseku D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší (153. až 162. kilometr) se dopravní omezení nebude měnit do 10. července. Ve směru na Prahu i v tomto úseku pokračují práce na provisorním rozšíření dálnice, řidiči tam jezdí sníženou rychlostí dvěma zúženými pruhy. Směrem na Brno u Velké Bíteše žádná dopravní omezení nejsou.
Eva ŠINKOVSKÁVydáno 11.5.2013:
V ulici Vrchlického v Jihlavě se propadla vozovka
Služby měsa Jihlavy,, které jsou správci místních komunikací oznamují, že z důvodu propadnutí vozovky, došlo k částečné uzavírce Vrchlického ulice. Tato část vozovky se nachází mezi křižovatkami, které se propojují s ulicí Mahlerova (u pivovaru) a ulicí 17. listopadu (hospoda Na hliništi).
Důvod propadnutí se teprve zjišťuje, ale s největší pravděpodobností došlo k poškození kanalizace, která se nachází zhruba v hloubce 6 metrů. Dochází tak k podemletí vozovky, protože zemina pod ní je odplavována odpadním potrubím pryč. Na místě havárie jsou v tuto chvíli plynaři, vodaři a elektrikáři, kteří zjišťují rozsah havárie a škod. Následně dojde SMJ k rozmístění dopravního značení, zabezpečení komunikace, aby nedošlo k úrazu jak motoristů, tak chodců. Potom se začne se samotnou opravou, která potrvá nejméně do příštího týdne.
Naštěstí se nejedná o tolik frekventovanou ulici ve městě Jihlava, takže snad nebude docházet k žádným velkým dopravním problémům. Celá záležitost byla také oznámená záchranným složkám, aby věděly, že tato část ulice není průjezdná.
Martin MÁLEK, mluvčí SMJVydáno 14.8.2012:
Vjezd do jihlavské nemocnice U Cvičiště bude ve čtvrtek uzavřen
Vedení jihlavské nemocnice upozorňuje veřejnost a především blízké hospitalisovaných pacientů, kteří za nimi pojedou na návštěvu, že ve čtvrtek 16. srpna od 15 do 20 hodin bude zcela uzavřen vjezd do areálu nemocnice z ulice U Cvičiště.
Otevřen bude pouze vjezd z ulice Rantířovská za čerpací stanicí ONO. "Důvodem uzavírky jsou stavební práce", informovala tisková mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Pysková.
Eva ŠINKOVSKÁVydáno 1.12.2011:
Na dálnicích už platí nové dálniční známky
Dálniční známky pro rok 2012, které platí od 1. prosince, stojí 1500 korun. Jsou tedy o 300 korun dražší než za rok 2011. Letošní kupony přestanou platit 31. ledna 2012.
Měsíční a desetidenní dálniční kupony na příští rok bude možné zakoupit od 1. ledna 2012. Cena měsíčního kuponu vzrostla z 350 na 440 korun, desetidenní známka zdražila z 250 na 310 korun. Vláda od zdražení známek očekává zvýšení výběru za prodej kuponů o 750 milionů korun, které by šly na opravy silnic.
Kupony lze koupit na více než 6600 prodejních místech na většině čerpacích stanic či na všech pobočkách České pošty.
Dálniční známky slouží k úhradě poplatku za užívání zpoplatněných úseků dálnic a rychlostních komunikací pro vozidla s nejvyšší povolenou hmotností do 3,5 tuny.
Loni se v Česku prodalo 4,7 milionu dálničních známek, za které stát utržil přes tři miliardy korun. Kromě časového zpoplatnění platí za projetí tuzemských dálnic a rychlostních silnic vozidla nad 3,5 tuny pomocí elektronického mýtného systému. Tento systém od řidičů kamionů a autobusů vybral na 6,5 miliardy korun.
Eva ŠINKOVSKÁVydáno 28.10.2011:
Unikátní úzkorozchodná tramvaj Karla Högera a Dany Medřické opět v ulicích
Historická tramvaj 6MT s číslem 117, vyrobená v roce 1953, se vrací na liberecko-jablonecké tratě. Nadšenci z libereckého Boveraclubu ji po desetiletém úsilí zrekonstruovali do původního stavu a od dnešního dne bude tramvaj jezdit na zvláštních nostalgických linkách, které jsou v Liberci v provozu ve svátečních dnech.
Právě opravená historická tramvaj je unikátní z několika důvodů. Jednak v roce 1953 tento vůz zahajoval provoz na meziměstské tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem, a jednak tramvaj účinkuje ve filmu Ošklivá slečna s Karlem Högerem a Danou Medřickou v titulních rolích.
Zmíněné vozidlo bylo v roce 1953 nasazeno do provozu na pouličních drahách v Jablonci, kde jezdila v 50. letech na "horské" lince z Jablonce do Rychnova. Po zrušení tramvajové dopravy v roce 1972 byla převzata libereckým dopravním podnikem a poté se ocitla v brněnském Technickém museu. Odtud ji v roce 2001 nadšenci z libereckého tramvajového Boveraclubu převezli zpět do Liberce a za podpory Dopravního podniku a magistrátu ji deset let renovovali.
"Filmová" tramvaj, která má původní liberecký rozchod 1000 mm, bude nyní jezdit na historické lince č. 1 mezi Lidovými sady a Viaduktem a rovněž je schopná provozu na dosud úzkorozchodné meziměstské trati do Jablonce nad Nisou.
Leo ŠVANČARAVydáno 20.4.2011:
Policisté chystají během svátků zvýšené silniční kontroly
Policisté se v průběhu velikonočních svátků během zvýšených silničních kontrol zaměří na alkohol, na rychlost, správné předjíždění , použití bezpečnostních pásů a dětských sedaček.
Podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila bude nasazeno po celém Česku několik tisíc policistů. Opatření pak policie dělí do dvou skupin. Zvýšen bude dohled nad významnými silnicemi, jako jsou dálnice a silnice první třídy. Druhým aspektem jsou pak lokální opatření krajských ředitelství policie
Zvýšené kontroly řidičů na silnicích potrvají ode dneška do úterý. Opatření by se měla vystupňovat na Velký pátek a pondělí odpoledne. Celkem je naplánováno přes 150 regionálních dopravněbezpečnostních akcí.
Eva ŠINKOVSKÁVydáno 24.1.2011:
Do Vysoké bude zajíždět odpoledne navíc jeden autobus
Do příměstské obce Vysoká, která je součástí města Jihlavy, pojede od 1. února o jeden spoj městské hromadné dopravy více. Spoj je určen zejména pro dopravu dětí ze škol. Autobus pojede v pracovní dny a mimo dny školních prázdnin ze zastávky Masarykovo nám. dolní ve 13.40 hodin.
"Je to reakce města na požadavek obyvatel z Vysoké, podle nichž není tato část města dostatečně obsloužena. Radní požadavek uznali a návrh nového spoje schválili", uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Kodet.
„Nový spoj již je k disposici i v novém tištěném jízdním řádu v místě předprodeje jízdného v budově radnice na Masarykově náměstí", doplnil ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím.
Eva ŠINKOVSKÁVydáno 7.12.2010:
Jihlavský tunel bude ve čtvrtek uzavřen
Jihlavský tunel bude ve čtvrtek 9. prosince od 8 do 16 hodin pro veškerý provoz uzavřen. Důvodem je oprava dopravních značek - šipek - pod stropem a zákazu vjezdu do pruhu.
Po dobu uzavírky povede objížďka po silnicích II. třídy a místních komunikacích v Jihlavě. Stanovená objížďka povede obousměrně od mimoúrovňové křižovatky silnice I/38 se silnicí II/523 v ulici Jiráskova na křižovatku s místní komunikací ulice Hamerníkova, dále po ulici Hamerníkova a U Cvičiště na křižovatku se silnicí II/602 v ulici Žižkova a dále po silnici II/602 ulicí Žižkova na mimoúrovňovou křižovatku se silnicí I/38 v délce 2,4 km.
"Objížďka bude přehledně značena dopravním značením. Řidiče žádáme o zvýšenou pozornost, abychom tuto nelehkou situaci všichni zvládli bez nehod", uvedl tiskový mluvčí provozujících Služeb města Jihlavy s.r.o. Martin Málek.
Tunel, který je dlouhý 307 metrů a prý největší sypaný tunel ve střední Evropě, byl naposled uzavřený letos v květnu. Za jednu hodinu projede oběma směry na 1000 osobních a nákladních vozidel. Jihlavský tunel propojuje přivaděč, který vede od dálnice D1 na hlavní tah na Znojmo a Vídeň.
"Díky tomuto obchvatu s Jihlavským tunelem na trase se tak většina vozidel vyhne průjezdu městem", dodal M. Málek.
Eva ŠINKOVSKÁDnes je 20. leden
(7. leden kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 20. 1.:
Neděle druhá po Zjevení Páně Sv. Fabiána a Šebestiána, mučedníků
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 7. 1. (20. 1.):

  :


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: