Homeopatický eshop:

  Nehody, krimi:

Jihlava - nehody, krimi, policie, hasiči... Jihlava - doprava

  Dopravní informace:

  Další zprávy z Jihlavy:

Jihlava - náměstí...

  Kultura v Jihlavě:

Jihlava - kultura...

  Jihlava - Revue:

Kalendarium, výročí:

R E K L A M A :


7. říjen 2008
Jan Zahradníček
Nejvýznamnější český básník sprirituální mystické poesie. Výjimečný duch, stíhaný ranami osudu s až morbidní důkladností, rodák z Mastníka u Třebíče, Jan Zahradníček.
Od mládí tělesně postižený básník vystudoval na Karlově universitě slavistiku a germanistiku a od roku 1940 byl redaktorem revue Akord. V roce 1946 se přestěhoval do Brna, kde vznikla jeho poema Znamení moci. V roce 1951 je invalidní Jan Zahradníček komunisty zatčen a následně jako nepřítel státu odsouzen ke 13 letům vězení. Po jeho zatčení se básníkova rodina stěhuje k Zahradníčkovu bratranci, faráři a básníkovi Janu Dokulilovi do Uhřínova u Velkého Meziříčí. Zde také v polovině padesátých let nešťastně umírají dcery vězněného básníka na otravu houbami.
Po propuštění z vězení na základě amnestie v polovině roku 1960 se do Uhřínova uchyluje i sám Jan Zahradníček. Tomuto muži se zlomeným zdravím je komunistickým státem vyměřen důchod ve výši 560 korun měsíčně, ale ani této almužny si Jan Zahradníček na svobodě dlouho neužívá. Ještě téhož roku, v první říjnový pátek, básník dostává na uhřínovské faře u pátera Dokulila těžký záchvat. Jeho stav se zhoršuje natolik, že ještě při následném převozu do třebíčské nemocnice umírá. Autor Znamení moci, Pozdravení slunci či Žíznivého léta, překladatel a publicista Jan Zahradníček, odchází z tohoto světa v sanitce na silnici poblíž Oslaviček 7. října roku 1960.

Starší kalendaria Lea Švančary:
26. leden 2013Glosa
(Leo Švančara)
Dneškem jsme legalisovali nacikomunismus
Před 14 dny bych považoval volbu Zemana za presidenta za poměrně neutrální, až snad tu lepší možnost... A v těch 14 dnech neuvěřitelné kampaně jsme dostali jakoby zázrakem z Nebes ještě jednu šanci - a nejspíše v naší generaci tu poslední.
Pokračování . . .

R E K L A M A :
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!výdělek na internetu

Astrologie, hermetika:
NEJČASTĚJŠÍ VAŠE ODTÁZKY:
(astrologie, EFT, aktivní formace
vašeho podvědomí, hypnosa, horoskopy...)

• Co je podmínkou, aby člověk uměl vykládat horoskopy ? »
- 5 příspěvků,
naposledy přidán 2.6.2011 (19:36)

• Je postavení mých hvězd osudové a nevyhnutelné? »
- 2 příspěvky,
naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)

• Co je to EFT »
- 2 příspěvky,
naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)


Užitečné informace z Jihlavy:

Úřady v Jihlavě:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: