Vložit svůj vlastní inzerát...
 • 15.2.2017:
  There Is Only You: Čeští designéři na International Fashion Showcase 2017
  There Is Only You je výstava studentů a absolventů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), kteří pod vedením Pavla Ivančice ve spolupráci s Českým centrem Londýn představí svou tvorbu na mezinárodní přehlídce mladých módních talentů International Fashion Showcase 2017 (IFS). Výstava se uskuteční ve dnech 17. - 21. 2. 2017 v prostorách Somerset House jako doprovodná akce London Fashion Week.
  NA IFS JIŽ POČTVRTÉ! Čeští designéři se představí na International Fashion Showcase již počtvrté, a to díky aktivnímu úsilí Českého centra v Londýně, jež se pod vedením ředitelky Terezy Porybné dlouhodobě věnuje propagaci české módy

  v zahraničí.

  TEREZA PORYBNÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:

  ,,Módu v našem programu vnímáme spíše jako umění než byznys. Snažíme se ukázat její přesahy do jiných oborů, jak dokáže kreativně reagovat na současný svět a zároveň udržovat kvalitu tradičních řemesel. Pro mne osobně je spolupráce s mladými designéry vždy velkou inspirací, kterou se snažím využít v dalších projektech a občas se objeví i v mém šatníku.“

  V minulém roce slavila česká expozice studentů a absolventů UMPRUM na IFS nebývalý úspěch v podobě hlavní ceny poroty za instalaci Last Fata Morgana. V předchozích letech se díky spolupráci Českého centra a Czech Fashion Council v Londýně představili například Pavel Berky, Jakub Polanka, Petra Ptáčková,

  Janja Prokić, Hana Frišonsová a další.

  GLOBÁLNÍ/LOKÁLNÍ Hlavním tématem IFS rok 2017 je fenomén globální vs. lokální. IFS má tradičně velmi dobrý ohlas jak u profesionálů z módní branže tak médií i laické veřejnosti. Je organizována British Fashion Council ve spolupráci s British Council a každoročně se jí zúčastní kolem 20 zemí z celého světa.

  PAVEL IVANČIC, VEDOUCÍ ATELIÉRU MÓDNÍ TVORBY/ UMPRUM:

  ,,Každý z pěti designérů svou tvorbou definuje své osobní teritorium nacházející se v prostoru, pro který nemusí platit běžná pravidla. Designéři, poháněni osobní aktivitou, sebeuvědoměním a zodpovědností, vytvářejí svůj vlastní kaleidoskop složený z různých úhlů pohledu. Smysl nespočívá v hledání, ale vytváření sebe sama.“

  Přední český návrhář Pavel Ivančic je absolventem londýnské designerské školy Central Saint Martin a zároveň působí jako Head of Design ve společnosti Pietro Filipi.

  PĚT MLADÝCH TALENTŮ Z UMPRUM

  Českou expozici budou na International Fashion showcase opět reprezentovat studenti a absolventi Ateliéru módní tvorby a Ateliéru designu oděvu a obuvi, jmenovitě Michaela Čapková, Filip Hieke, Tereza Rosálie Kladošová, Tereza Ledvinová a Kateřina Plamitzerová. V kolekcích pro rok 2017 se prolíná téma letošního ročníku IFS s osobními pocity a názory, které se svou tvorbou snaží vyjádřit. Hranice mezi spirituálním a materiálním, vztah oděvu a jeho nositele, propojení předmětů denní potřeby s oblečením, ženskost ve vztahu k mytologii a japonským anime filmům, oděv jako prostor vyvolávající vzpomínky… Žádný z designérů přitom není na mezinárodním poli módy nováčkem. Absolvovali stáže představitelů světového módního designu, jako jsou Steven Tai či Anne Sofie Mandsen a své kolekce rovněž představili na Mercedes-Benz Prague Fashion, Mercedes-Benz Madrid Fashion či Fashion Week Peking a dalších akcích světového formátu.

  THERE IS ONLY YOU

  Autorem instalace je jako v předchozím roce Aleš Kachlík, student Ateliéru produktového designu na UMPRUM, vedeného studiem Olgoj Chorchoj. Jednotlivé modely designérů zasadil mezi dvě velká zrcadla, vytvářející iluzorní prostor, skrze který budou vyprávět svůj unikátní příběh.

  Patronkou výstavy se stala mladá charismatická herečka Jenovéfa Boková, která se o českou módu aktivně zajímá a mladé tvůrce velmi podporuje.

  JENOVÉFA BOKOVÁ:

  ,,Bylo mi velkou ctí si jejich modely nejen vyzkoušet, ale s některými z designérů se i osobně setkat a společně si popovídat o jejich tvorbě. Tito mladí designéři jedou kromě svých děl prezentovat i nás - naši zemi – a dělat nám tedy dobré jméno ve světě. Už jen proto stojí česká výstava za naši pozornost. Přeji jim, aby si tuto příležitost maximálně užili. Je krásný pocit setkat se s lidmi z různých koutů světa, kteří pracují ve stejném oboru a navzájem se touto cestou inspirují.”

  Odborný dohled zajistí architekt a designér Jiří Pelcl, společně s designérkou Liběnou Rochovou, držitelkou ceny Czech Grand Design 2016, a Annou Orsini, uměleckou ředitelkou London Fashion Week. Součástí výstavy bude i katalog s fotografiemi od české fotografky Karin Zadrick, která společně s Jenovéfou Bokovou připravila soubor několika fotografií s názvem UMPRUM ROCKS!

  Kromě výstavy proběhne rukodělný workshop pro britskou veřejnost a Alice Klouzková, designérka a absolventka pražské UMPRUM, představí svou knihu s názvem Dědictví, tradice, inovace.

  V rámci doprovodných akcí se též uskuteční panelová diskuse na téma zapomínání/ uchovávání tradičních řemeslných technik a identity české módy, fashion performance českých tvůrců tvořících v Praze a v Londýně a workshop pro veřejnost zaměřený na uchopení tradičních řemeslných postupů skrze nové technologie vedený Alicí Klouzkovou.

  VYSOKÁ ŠKOLA UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ V PRAZE

  Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené uznávanými osobnostmi české umělecké scény. Dvakrát v roce je škola otevřena veřejnosti při prezentacích studentských prací “Artsemestr“. Každoročně pořádá více než 15 výstavních akcí, z toho polovinu v zahraničí. Pražská UMPRUM, jako jediná východoevropská škola, figuruje v indexech prestižních evropských a světových uměleckých učilišť.
  Eva JUNGWIRTHOVÁ
  Sdílet tento článek
  Další zprávy:
 • Vydáno v sobotu 21.10.2017 :
  U Mrákotína zemřel v noci chodec
  Na silnici I/23 mezi Krahulčím a Mrákotínem srazilo osobní auto asi o půl třetí ráno chodce. Ten na místě zemřel.
 • Vydáno v pátek 20.10.2017 :
  Drakiáda na Skalce: Vzneste se s námi nad mraky
  Už tuto neděli zaplní nebe nad Jihlavou pestrobarevní draci různých tvarů a velkostí, protože na kopci na Skalce se bude konat oblíbená krajská Drakiáda. Akce s mottem Vzhůru nad mraky se koná za příznivého počasí a pro všechny „krotitele“ draků je připraven pestrý doprovodný program i něco dobrého na zahřátí. Stejně jako v minulosti se můžete těšit na soutěže o nejhezčího draka Vysočiny, o nejhezčího draka drakiády a o draka, který doletí nejvýše. Startujeme v neděli 22. října od 14.00 hodin.
 • Vydáno v pátek 20.10.2017 :
  Muzeum Vysočiny Jihlava slaví 125 let svého vzniku
  Minulý týden byla v jihlavském muzeu otevřena retrospektivní výstava přibližující minulost a současnost této sbírkotvorné instituce. „Výstava přináší zajímavé informace nejen k historii muzea, ale i jeho dnešní činnosti a představuje též bohatost sbírkového fondu. Vůbec poprvé je vystaven i nejnovější přírůstek zoologických sbírek, a to vlk obecný, který byl usmrcen letos v březnu při dopravní nehodě na D1,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že výstava je k vidění do 12. listopadu.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.10.2017 :
  V prosinci se zm ění systém MHD, do konce února si můžete výhodněji pořídit čipové karty
  Jak již město Havlíčkův Brod informovalo veřejnost, od 10. prosince dojde ke z měně celého systému městské hromadné dopravy. Autobusy budou jezdit častěji, ale zároveň se zvýší četnost přestupů.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.10.2017 :
  Nejvyšší čas vybrat si budoucí povolání; začínají přehlídky středních škol
  Na Vysočině startuje dvouměsíční maraton přehlídek středních škol a učilišť. Ve všech okresních městech bude představena nabídka oborů a zaměření doplněná ukázkami dovedností studentů, ale i módními přehlídkami nebo kulinářskými prezentacemi. Kromě seriózních úvah o své budoucnosti si tak děti na přehlídce škol měli užijí i trochu zábavy. Přehlídky středních škol pomáhají žákům devátých tříd a jejich rodičům v rozhodování, kam na střední školu.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.10.2017 :
  aizé v bazilice v Třebíči již po třetí
  Třetí společné setkání těch, kteří hledají. Adoramus Te Christe, v sobotu 21. října v 19 hodin v bazilice sv. Prokopa v Třebíči.
 • Vydáno ve středu 18.10.2017 :
  Arborista odborně ošetří dub, připomene význam zeleně
  Město Havlíčkův Brod se připojí ke Dni stromů. Radnice připravuje ve spolupráci s Technickými službami Havlíčkův Brod v předvečer oslav na čtvrtek 19. října od 15. hodin akci pro veřejnost, při níž bude odborně arboristou Vítězslavem Novákem ošetřen dub v parku Budoucnost (u vstupu do parku z ulice Žižkova vlevo, v blízkosti rybníku Obora).
 • Vydáno ve středu 18.10.2017 :
  Přednáška Splněný sen aneb Jambo, karibu Kenya na radnici v Telči
  Zoologicko-cestovatelská přednáška Pavla a Kláry Bezděčkových s názvem Splněný sen aneb Jambo, karibu Kenya se bude konat v obřadní síni radnice v Telči v pondělí 23. října od 17 hodin.
 • Vydáno ve středu 18.10.2017 :
  Čtyři opravená patra interního pavilonu obývají pacienti
  Další oddělení jihlavské nemocnice se přesunulo do opravených prostor. Jedna z největších oprav v historii nemocnice tak postupuje do poslední fáze. Čtyři opravená patra slouží pacientům.
 • Vydáno ve středu 18.10.2017 :
  Poblíž Dyjic u Telče zemřelo čtyřleté dítě pod koly zemědělského stroje
  U osady Stranná nedaleko Dyjic u Telče na Jihlavsku zemřelo v pondělí 16. října asi v 19 hodin večer v souvislosti s prací zemědělského stroje čtyřleté dítě.
 • Vydáno ve středu 11.10.2017 :
  Oldies party v Národním domě v Třebíči
  Téměř přesně po roce se v pátek 13. října vrací do Národního domu oldies párty. Taneční večírek bude plný disco i rockové oldies muziky 60.-90. let začne ve 20. hodin.
 • Vydáno ve středu 11.10.2017 :
  Darované šátky pomůžou onkologickým pacientům
  Šátek VIP osobností budete moci i letos na podzim získat na Šátkovém veletrhu v jihlavském Cityparku. Doplněk můžou všichni zájemci sami také darovat. Ať se rozhodnete koupit, nebo dát, pomůžete dobré věci. Výtěže poputuje pacientům na onkologické oddělení jihlavské nemocnice.
 • Vydáno ve středu 11.10.2017 :
  Kraj opravuje další silnice, žádná nová stavba ale zásadně neomezí dopravu
  Ještě do konce letošní stavební sezóny zahájí krajští silničáři na Vysočině minimálně čtyři nové opravy, všechny na silnicích III. tříd v majetku Kraje Vysočina. Na opravy využijí téměř dvou miliónů korun, které ve svém rozpočtu ušetřili. „Žádná z plánovaných oprav nebude představovat zásadní dopravní komplikaci. A to včetně právě probíhající nové pokládky povrchů vozovky na frekventované silnici II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem v úseku Sedlišť, kde příští týden položí firma na odfrézovanou silnici nový povrch. Doprava bude vedena jedním pruhem, řízena semafory,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.
 • Vydáno v úterý 10.10.2017 :
  Kraj Vysočina má na Třebíčsku novou přírodní rezervaci „Staré duby“
  Na Vysočině přibyla nová přírodní rezervace. Jde o 55,2 hektarů světlého listnatého lesa na svazích nad vodní nádrží Dalešice mezi obcemi Koněšín a Třebenice na Třebíčsku. Vyskytují se zde v hojné míře vzácné a chráněné druhy ptáků, rostlin i bezobratlých vázaných na staré listnaté porosty, teplá a suchá stanoviště doubrav a dubohabřin. O zřízení nové přírodní rezervace rozhodla krajská rada. Podle údajů krajského úřadu se nyní na území kraje nachází 118 přírodních památek a 73 přírodních rezervací.
 • Vydáno v pondělí 9.10.2017 :
  Duševně nemocný mladík, po kterém pátrali jihlavští policisté, byl nalezen mrtev
  Dvacetiletý, duševně nemocný, Jan Vondrák, po kterém pátrala jihlavská policie, byl nalezen mrtev v panelovém bytě na sídlišti Březinky v Jihlavě. Policisté se dnes obrátili na veřejnost v případě dvacetiletého Jana Vondráka, po kterém bylo vyhlášeno pátrání. Muž byl duševně nemocný, naposledy byl viděn v neděli 8. října v místě svého bydliště. U sebe měl mít střelnou zbraň. Podle informací policejní mluvčí Dany Čírtkové byl dnes nalezen mrtvý.
 • Vydáno v pondělí 9.10.2017 :
  Restaurovaná opona čeká na umístění v budoucí krajské knihovně
  Déle než dvě hodiny trvající transport z Vysokého Mýta do Havlíčkova Brodu absolvovala včera restaurovaná opona německobrodského divadelního spolku z roku 1855. Unikátní avšak dosti rozměrné dílo prošlo v předchozích měsících náročnou ozdravnou kůrou a nyní bude v krajském depozitáři čekat na důstojné umístění v reprezentačních prostorách budoucí krajské knihovny. „Právě pevný a dlouhý rozměr přepravního nosného tubusu nás donutil hodně improvizovat a oponu jsme museli do depozitáře ukládat originálně oknem pomocí vysokozdvižné plošiny. Předcházela tomu pečlivá příprava tak, aby nedošlo k žádné újmě,“ říká ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.
 • Vydáno v pondělí 9.10.2017 :
  Den otevřených dveří na ZASTÁVce v Telči – dobré jídlo, tanec i exkurze
  V rámci Týdne sociálních služeb ČR se uskutečnil Den otevřených dveří v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež ZASTÁVka Telč při Oblastní charitě Jihlava. Pro návštěvníky z řad uživatelů i široké veřejnosti byl připraven bohatý program.
 • Vydáno v pátek 6.10.2017 :
  V Třebíči vystoupí dámské duo Musica Armonia
  Koncert dámského dua MUSICA ARMONIA se koná v rámci Kruhu přátel hudby v úterý 10. října ve foyeru divadla Pasáž v Třebíči od 18 hodin.
 • Vydáno v pátek 6.10.2017 :
  Koláč pro hospic – lidé v Jihlavě byli štědří, podpořili službu o nevyléčitelně nemocné
  V ulicích Jihlavy se konala velká sbírková akce Koláč pro hospic. Dobrovolníci nabízeli sladké koláče za sbírkovou cenu 30 Kč. Tím mohli lidé podpořit domácí hospicovou péči Bárka při Oblastní charitě Jihlava. Ta pečuje o nevyléčitelně nemocné v jejich domácím prostředí. Výtěžek byl letos 18 303 Kč.
 • Vydáno ve čtvrtek 5.10.2017 :
  Houbařská vycházka kolem Alejí u Stonařova v sobotu
  Houbařská vycházka, kterou pořádá Mykologický klub Jihlava se uskuteční v sobotu 7. října. Sraz je v 9 hodin u Alejí na severní cestě před závorou od silnice ze Stonařova.
 • Vydáno ve čtvrtek 5.10.2017 :
  V léčbě akné se od jihlavské lékařky učí evropští kolegové
  Kožní lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová inspirovala kolegy v zahraničí. Zúčastnila se celoevropského jednání V Londýně věnovanému bezpečnosti při léčbě perorálním izotretinoinem, nejúčinnějším lékem pro léčbu nejtěžších forem akné. Česko má totiž nejlepší výsledky léčby právě při hodnocení nežádoucích účinků, především nechtěných těhotenství.
 • Vydáno ve středu 4.10.2017 :
  Volební manuál: Co volič může, musí a kde mu běží čas
  20. a 21. října 2017 se opět po čtyřech letech otevřou volební místnosti a plnoletá veřejnost bude moci vybírat dvě stovky nových zástupců do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V případě Kraje Vysočina bude možné vybírat z 24 politických stran a hnutí, které na kandidátních listinách uvedly celkem 419 kandidátů, z nich je více než 70 % mužů, zbytek žen. Zajímavé je, že 141 kandidátů je bez politické příslušnosti tedy z nezávislých. A co je třeba si před volbami připomenout?
 • Vydáno ve středu 4.10.2017 :
  Vlk v jihlavském muzeu
  V pondělí 2. 10. byl do našeho muzea dopraven z preparátorského pracoviště vycpaný vlk (Canis lupus). Mladý samec o hmotnosti kolem 40 kg a kohoutkové výšce přes 70 cm byl v březnu tohoto roku usmrcen autodopravou na dálnici D1 poblíž obce Skorkov na Havlíčkobrodsku.
 • Vydáno ve středu 4.10.2017 :
  Beseda o Tanzánii ve čtvrtek v jihlavské zoo
  Beseda nejen o zvířatech, cestování a životním prostředí Tanzanie (pracovně i nepracovně) se koná ve čtvrtek 5. října v 17 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH (vedle hlavní pokladny u parkoviště jihlavské zoologické zahrady).
 • Vydáno ve středu 4.10.2017 :
  Horkýže Slíže slaví čtvrtstoletí na scéně a vyrážejí na podzimní turné s novým CD Pustite Karola
  Praha, 4. září – Nitranskou partičku Horkýže Slíže, populární stejnou měrou u nás i na Slovensku, čeká turné po České republice oslavující 25 let na našich sbratřených festivalových i klubových scénách. Kromě koncertní šňůry ke zbrusu novému albu Pustite Karola dostupnému i na kapelním YouTube kanálu, která bude symbolicky čítat 25 zastávek, si nadělili také knihu “Kontiňu… pokračujeme”, kterou o kapele sepsal s vtipem a nadhledem hudební publicista Jaroslav Špulák.
 • Vydáno v úterý 3.10.2017 :
  Blanka Šrůmová, Jan Sahara Hedl a Něžná noc
  Písničky, skupina i album, to všechno vzniklo vlastně náhodou díky osobnímu setkání rockového písničkáře Jana Sahary Hedla se zpěvačkou Blankou Šrůmovou. V Třebíči se tato formace představí posluchačům ve čtvrtek 5. října 2017 v rámci Hudebního salónu. Koncert začíná v 19 hodin v Národním domě.
 • Vydáno v úterý 3.10.2017 :
  Žáci z Vysočiny zabodovali na Mistrovství České republiky v orbě
  Ve dnech 29. - 30. 9. 2017 probíhal v Přerově už 44. ročník Mistrovství České republiky v orbě, zároveň 15. ročník Mistrovství České republiky v orbě koňmi a 7. ročník Mistrovství České republiky v orbě historickou technikou. V příštím roce bude mistrovství hostit Vysočina. „Kraj Vysočina je typický svou zemědělskou výrobou a už od roku 1992 ho v soutěži reprezentuje SPŠ a SOU Pelhřimov, Pracoviště Kamenice nad Lipou. To se pravidelně umísťuje na předních příčkách,“ sdělila během zahájení Eva Horná, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.
 • Vydáno v pondělí 2.10.2017 :
  V jihlavském muzeu je otevřená knihovna
  Knihovna Muzea Vysočiny Jihlava se pro veřejnost po dvouleté pauze způsobené rekonstrukcí a stěhováním otevřela v pondělí 2. října 2017.
 • Vydáno v pondělí 2.10.2017 :
  Začíná Týden knihoven 2017
  Celostátní akce s názvem Týden knihoven, zaměřená na propagaci knih, čtení a podporu čtenářství, patří k pravidelným akcím pořádaným v měsíci říjnu. Letošní 21. ročník Týdne knihoven probíhá od 2. do 8. října a je zaměřen především práci knihoven s dětmi předškolního věku a jejich rodiči.
 • Vydáno v pondělí 2.10.2017 :
  Michal Hrůza vyjíždí na podzimní turné po republice „Sám se sebou“ a s Kapelou Hrůzy
  Na první část koncertního turné po kulturních domech a klubech, na kterém představí svoji novou desku Sám se sebou, vyrazí zpěvák Michal Hrůza s Kapelou Hrůzy letos na podzim. Šňůru vystoupení zahájí 3. listopadu v Zábřehu na Moravě, následovat budou koncerty v Krnově, Jihlavě, Sušici, Brně, Hradci Králové, Českých Budějovicích a Litvínově. Podzimní tour završí Michal Hrůza letošní výročí 20 let na hudební scéně.
 • Vydáno v pondělí 2.10.2017 :
  Výstava jablek v Novém Městě na Moravě
  Sládě, Stýmka, Moravská jadernička, Panenské, Rubín, ale také Gráfštýnské, Grahamovo jubilejní nebo Arcikníže Ferdinand to je několik jmen jablek které se objeví na výstavě v novoměstském muzeu o tomto víkendu – 7. a 8. října 2017. Zde ji připravuje ekocentrum Chaloupky Krátká.
 • Vydáno ve čtvrtek 28.9.2017 :
  Portless pokřtí po boku hostů desku Back, premiérově navíc představí nový song
  Rocková formace Portless, vzniklá ze členů bývalé sestavy Support Lesbiens, vydala na konci března nové album Back. Na desce se Portless nepředstavují “pouze“ v klasické čtveřici ve složení Kryštof Michal, René Rypar, Jan Daliba a Zbyněk Taušer tak, jak jsme na ně zvyklí. Kapela si přizvala hostujícícho rapera Henryho D, se kterým odjela všechny letošní koncerty. Nyní chystá hned tři křty.
 • Vydáno ve čtvrtek 28.9.2017 :
  Přednáška na téma Byl velký třesk? v jihlavském muzeu
  Přednáška prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc., z Českého vysokého učení technického v Praze s názvem Byl velký třesk? se uskuteční v muzejním Malovaném sále v Jihlavě v pátek 6. října v 17 hodin.
 • Vydáno ve čtvrtek 28.9.2017 :
  U plotny je nechválí, přesto vaří jídlo, které veřejnost zbožňuje
  Už je jich 26. Studují obor kuchař číšník na čtyřech středních odborných školách Kraje Vysočina a byli zařazeni do projektu Gastroakademie. „Vybraní studenti krajských škol absolvují odbornou praxi ve 2. a 3. ročníku v konkrétních regionálních restauracích, kde s nimi pracují osvědčení šéfkuchaři. Důsledně dbáme na to, aby se v reálných podmínkách učili konkrétní techniky, aby nebyli pouze levnou pracovní silou,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová. Loni kraj Gastroakademii podpořil částkou 155 tisíc korun, do konce letošního roku je v plánu podpora ve výši téměř 200 tisíci korun. Výuku doplňuje téměř individuální praxe sedmi vyhledávaných restaurací a další speciální vzdělávací akce.
 • Vydáno ve středu 27.9.2017 :
  Lékárny v krajských nemocnicích prodlužují zítra otvírací dobu
  Lékárenskou pohotovostní službu zajistí na Vysočině ve státní svátek ve čtvrtek 28. září lékárny v krajských nemocnicích.
 • Vydáno v úterý 26.9.2017 :
  Spouští se unikátní seznamka pro handicapované; nabízí postiženým příležitost najít si životního partnera
  V České republice je více než 1 milión zdravotně postižených osob. Většina z nich řeší nejen překážky související s jejich handicapem, ale také vztahové problémy. Právě kvůli jejich postižení se jim rozpadají vztahy a nové navazují velmi obtížně. Pro ně byl spuštěn unikátní seznamovací portál Tvojelaska.cz, který jim pomůže najít životního partnera.
 • Vydáno v úterý 26.9.2017 :
  Interní pavilon v jihlavské nemocnici čeká další stěhování
  V nadcházejících dnech čeká pacienty a zdravotníky další stěhování. Opravy interního pavilonu se přesouvají do posledních dvou lůžkových pater. Jedna z největších oprav v historii jihlavské nemocnice tak postupuje do poslední fáze.
 • Vydáno v pondělí 25.9.2017 :
  Světový den srdce 29. září - 46 % obyvatel kraje umírá na srdečně-cévní onemocnění, diabetici průměr zvyšují
  Dle dat Českého statistického úřadu zemřelo v kraji Vysočina v roce 2015 celkem přes 5 000 lidí – 46 % z nich zabila srdečně-cévní onemocnění (KVO)1. Toto procento výrazně zvyšují diabetici – ve věku nad 65 let podlehnou nemocem srdce a cév 2/3 z nich. Světový den srdce by tak pro diabetiky 2. typu, kterých se v kraji Vysočina léčí přes 35 0002, měl být motivací k dodržování zdravého životního stylu a zájmu o antidiabetickou léčbu snižující riziko srdečně-cévních onemocnění.
 • Vydáno v neděli 24.9.2017 :
  Koláč pro hospic bude letos i v CITYPARKU a v jihlavské nemocnici
  Koláč pro hospic je osvětovou a sbírkovou akcí. Ta se koná vždy na podzim v rámci Světového dne hospicové a paliativní péče. Lidé zakoupením koláče podpoří domácí hospicovou péči Bárka při Oblastní charitě Jihlava. Stánek s koláči bude stát ve středu 4. října 2017 na Masarykově náměstí v Jihlavě od 8.00 do 17.00 hodin. Dobrovolníci z označenými košíky budou nově nabízet koláče v CITYPARKU JIHLAVA, v Nemocnici Jihlava p. o. a v ulicích Jihlavy.
 • Vydáno v neděli 24.9.2017 :
  Havlíčkův Brod bude mít bezpečnější technologii chlazení zimního stadionu
  Město Havlíčkův Brod obnoví technologii chlazení ledové plochy na zimním stadionu. S financováním n ového zařízení pomůže městu dotace z Operačního programu životního prostředí ve výši 11 milionů korun. Celkové náklady budou činit necelých 14,5 milionu korun.
 • Vydáno v sobotu 23.9.2017 :
  Přípravy na rekonstrukci Brněnského mostu v Jihlavě nabírají na tempu
  Bude to jedna z nejnáročnějších rekonstrukcí na krajských komunikacích za poslední roky. Nikoli však z důvodu zvolené technologie, ale kvůli přísným termínům a především náročné logistice a vedení objízdných tras. Řeč je o připravované rekonstrukci Brněnského mostu na silnici II/602 v centru Jihlavy. „V současné době jsme ve fázi podání žádosti o stavební povolení, vypsaná je zakázka na dodavatele celé stavby, dokončuje se majetkoprávní příprava a připravují se podklady pro spolufinancování z fondů EU,“ popisuje aktuální situaci hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Stavba za přibližně 83 miliónů korun vyřadí jednu z klíčových dopravních tepen krajského města z provozu od března do listopadu 2018. Vyžádal si to zhoršující se technický stav Brněnského mostu.
 • Vydáno v sobotu 23.9.2017 :
  Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek
  Devatenáct týmů z celé Vysočiny dnes stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí. „Historicky první finále této soutěže navazuje na dva roky běžící projekt podpory stavebnictví v regionu, do kterého se na Vysočině zapojilo už 41 škol a 13 partnerských firem. Zajímavé je, že nejúspěšnější byly smíšené týmy,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 • Vydáno v sobotu 23.9.2017 :
  Výstava obrazů Karla Bárty v Humpolci
  Výstava děl malíře Karla Bárty bude zahájena v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci v neděli 1. října v 16 hodin.
 • Vydáno v pátek 22.9.2017 :
  Novoměstská nemocnice opraví heliport, kraj pomůže částkou 1,5 milionu korun
  Nemocnice v Novém Městě na Moravě naplánovala na červenec letošního roku opravu heliportu, který je umístěn na střeše jedné z nemocničních budov. Heliport vykazoval po 15 letech viditelné známky opotřebení a nemocnice vyčíslila náklady na opravu na 545 000 korun. Podrobnější prohlídkou bylo následně zjištěno, že stav přistávací plochy je v havarijním stavu z důvodu většího poškození železobetonového skeletu a také obvodových nosníků. Náklady se tak z původní částky vyšplhaly na 1,86 milionu korun, jeden a půl milionu pošle kraj, zbytek uhradí nemocnice z vlastního rozpočtu. Heliport by měl být opět v provozu na konci září.
 • Vydáno v pátek 22.9.2017 :
  Den Charity v Třebíči v pondělí 25. září
  Oblastní charita Třebíč si letos připomíná 25 let od svého založení. Široká veřejnost je zvána na oslavy tohoto jubilea v pondělí 25. 9. 2017 na Karlově náměstí v Třebíči od 14 – 17 hodin.
 • Vydáno v pátek 22.9.2017 :
  Brambory rostou na nenápadných pokusných polích
  Hned na třech nenápadných pokusných polích zkouší zemědělci na Vysočině pěstovat brambory bez běžně používaných herbicidů. Pod dohledem vědeckých pracovníků v praxi ověřují odolnost nejčastěji používaných odrůd proti plevelům, škůdcům a ve finále vyhodnotí dopady pokusné regulace na obvyklý výnos. Modelují vlastně podmínky, které v budoucnu budou muset respektovat především na Pelhřimovsku kvůli omezením vycházejícím ze zvýšené ochrany vodního díla Švihov. Vše nasvědčuje tomu, že v budoucnu budou možná dobré brambory z Vysočiny hodně vzácným zbožím, tomu bude odpovídat i jejich cena.
 • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2017 :
  Pacienti s roztroušenou poděkovali městu Jihlava
  Pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) ze sdružení ROSKA Jihlava na dnešním happeningu v Hradební ulici poděkovali svým podporovatelům z řad místních zastupitelů, zdravotníků, podnikatelů a sympatizantů. Předáním slunečnic symbolizujících naději tak připomněli projekt Rozsviťme Českou republiku, jehož cílem je zlepšení možností komplexní péče o pacienty s touto těžkou diagnózou. Za celou akcí stojí Nadační fond IMPULS, který pacienty s RS podporuje aktivně již 17 let.
 • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2017 :
  Nový domov pro seniory poskytne 122 lůžek pro Telč a okolí
  Na okraji Telče, obklopen zelení, bude stát nový domov pro seniory – SeniorCentrum společnosti SeneCura. „Dnes jsme zahájili výstavbu poklepáním na základní kámen, pro seniory v Telči a okolí bude k dispozici na přelomu let 2018 a 2019,“ řekl Anton Kellner, generální ředitel SeneCura s. r.o. a Senior Holding, která je investorem projektu. Developerem a generálním dodavatelem stavby je společnost RS development.
 • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2017 :
  Modernizace silnice II/602 Jihlava – Dvorce se blíží ke konci
  O tomto víkendu zřejmě dojde k poslední úplné uzavírce modernizované silnice II/602 v úseku Jihlava – Dvorce. Vše v tuto chvíli záleží na tom, jaké bude počasí. V případě dešťových přeháněk nebo jiných nepříznivých podmínek se stavební práce odkládají.
 • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2017 :
  DEN ARCHITEKTURY zve příští víkend na 210 akcí v 67 místech po celé republice
  Od Plzně po Ostravu, od Liberce po Český Krumlov či Hodonín – Den Architektury již příští týden, o víkendu 30. 9. a 1.10., zve širokou veřejnost v téměř 70 městech a obcích po celé České republice na bohatý program: přes 200 architektů a odborníků v rolích průvodců přichystalo na 210 akcí. Komentované procházky poodhalí zapomenutou historii míst, jež denně míjíme, umožní nahlédnout do budoucnosti měst a jejich částí i podívat se na své okolí zcela novýma očima. Účastníci budou moci prozkoumat tajemné i opomíjené stavby, poznat blíže veřejnosti nepřístupné architektonické skvosty i nahlédnout do útrob nejmodernějších staveb, které tvoří současnou tvář metropolí. Řada procházek po celé republice také povede po nominovaných objektech na letošní Českou cenu za architekturu. Na programu jsou lety i výlety, prohlídky, plavby, cyklovyjíždky, besedy či filmové projekce – většina programu je pro veřejnost opět zdarma.
 • Vydáno ve středu 20.9.2017 :
  Tradiční Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě již v sobotu
  Svatováclavské slavnosti, které se uskuteční v sobotu 23. září na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě zahájí v 9.45 hodin historický průvod.
 • Vydáno ve středu 20.9.2017 :
  Na Vysočině vykvetly kriticky ohrožené hořečky, jejich krásné fialové květy nelze přehlédnout
  Hořeček mnohotvarý český se řadí ke kriticky ohroženým druhům rostlin. Od padesátých let minulého století rapidně klesla jeho početnost v celé České republice. Na Českomoravské vrchovině je známo pouze 11 lokalit, na kterých se od roku 2000 vyskytl. Na některých z nich můžeme právě v tuto dobu vidět jeho krásné fialově zbarvené květy, a to například v okrese Třebíč v přírodní památce Jalovec a na stráni u železniční zastávky v Číchově.
 • Vydáno ve středu 20.9.2017 :
  Psi v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit - vyštěkají Vám osud aneb historicky první psí taroty
  Pejsci jsou v pelhřimovském Muzeu rekordů vítáni. A to nejen ti, kteří se stali rekordmany. Jsou-li hodní a opatřeni košíkem mohou i dovnitř do obou expozic muzea. Pokud se jedná o pejska extrémně velkého, či momentálně nevrlého, může počkat na zahradě, která je součástí expozice Zlaté české ručičky - na ní jsou k dispozici i misky s vodou a psí WC. Psi mají ovšem i svou vlastní kapitolu v České knize rekordů (viz foto Pes s nejdelšíma ušima) a novým exponátem v Muzeu rekordů jsou - první Psí tarotové karty (sloužící k nahlížení do budoucnosti).
 • Vydáno ve středu 20.9.2017 :
  Ručně pletené chobotničky pomáhají na JIP novorozencům
  Barevné hlavičky s chapadly, které mají oči veselé obličeje. To jsou chobotničky, které pomáhají předčasně narozeným dětem na novorozenecké JIP jihlavské nemocnice. Malé háčkované chobotničky dávají miminkům potřebný pocit bezpečí. Nedonošená miminka jsou v inkubátorech klidnější, a tak si nevytahují z tělíčka hadičky, které jim dávají kyslík a živiny.
 • Vydáno v úterý 19.9.2017 :
  U Humpolce byl nalezen největší křemenáč březový
  Zdeněk Rafaj z Humpolce našel v pátek 15. září 2017 na okraji lesa u rybníka Peruš u Humpolce zcela zdravého Křemenáče březového (Leccinum versipelle).
 • Vydáno v úterý 19.9.2017 :
  Putování za zlatým rounem
  Již v neděli 24. září se v deset hodin dopoledne opět otevřou brány Ovčího dne na Chaloupkách u Kněžic. Návštěvníci tohoto tradičního podniku se mohou těšit nejen na bravurní stříhání ovcí a pasení s pomocí ovčáckých psů, ale jako vždy i na hry a malá dobrodružství.
 • Vydáno v úterý 19.9.2017 :
  Komorní koncert v Domě filharmonie v Jihlavě v neděli 24. září
  V neděli 24. září vystoupí od 19 hodin v Domě filharmonie v Jihlavě Komorní orchestr Filharmonie G. Mahlera se svým šéfdirigentem Jiřím Jakešem. Tímto koncertem otvíráme jubilejní 15. koncertní sezónu filharmonie.
 • Vydáno v úterý 19.9.2017 :
  Položení kamenů stolpersteine v Chotěboři ve středu 20. září
  Položení 7 kamenů („štolprštajny“) do chodníku v ulici Na Valech před domem čp. 290 (přístavba VOŠ) v Chotěboři na památku chotěbořských občanů perzekuovaných nacistickým režimem pro svůj židovský původ se uskuteční ve středu 20. září od 19. hodin.
 • Vydáno v úterý 19.9.2017 :
  Evropský týden mobility 2017; odstartovala kampaň SDÍLENÍM VPŘED
  Uplynulou sobotu začal už 16. ročník „EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY“, který se zaměří na „Čistou, sdílenou a inteligentní mobilitu“. V rámci kampaně, která potrvá až do 22. září, se pod mottem „Sdílením vpřed!“ ve městech nabízejí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu, jako jsou cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem nebo akce na dětském dopravním hřišti. Kampaň je ideální příležitostí prezentovat alternativy udržitelné mobility občanům, vysvětlit problémy se kterými se města a obce potýkají, cílit na změny chování a učinit pokrok směrem k vytvoření udržitelnější dopravní strategie. „Musíme se snažit hledat inovativní řešení a podporovat testování nových technologií, abychom dokázali snížit nadměrné používání osobních automobilů a zpropagovali mezi veřejností i jiné formy dopravy,“ uvedl krajský radní a zároveň politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 Martin Hyský.
 • Vydáno v pondělí 18.9.2017 :
  Koncert jihlavské filharmonie Gustava Mahlera
  Koncert Vivat Stamic v podání Komorního orchestru Filharmonie Gustava Mahlera se uskuteční v Kamenném sále na zámku v Třebíči v úterý 3. října od 19 hodin. Koncert připomene výročí 300 let od narození Jana Václava Stamice.

Denní lunární horoskop:
(tento každodenní lunární horoskop pro Regionalist připravuje astrolog Leo P. Švančara)

Další informace z astrologie...
Glosa:
(26. leden 2013) - Před 14 dny bych považoval volbu Zemana za presidenta za poměrně neutrální, až snad tu lepší možnost... A v těch 14 dnech neuvěřitelné kampaně jsme dostali jakoby zázrakem z Nebes ještě jednu šanci - a nejspíše v naší generaci tu poslední.


Vyhledávání v Regionalistu:

zpět na vrchol stránky...
aktuální kulturní servis čtenářům Regionalistu na dnešní den, 21. 10. 2017:
zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist - deník Vysočiny: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), spolumajitelka a šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od října 1996 v každý den!

Vydává: Leo Švančara & Eva Švančarová, IČ: 65798457, DIČ: CZ620709010

Filiální weby Regionalistu:
Iglau.czCWBC.czLeosvancara.czSvancara.euCountry-rock.cz

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

Sdílet na Facebooku

© (1996-2011) - Leo a Eva Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Deník...
Kalendarium
Kulturní servis
IGLAU.cz
Čtenářský KLUB
Country music
Metanoon
Křesťanství
Z archivů
(L. Vilímek)
Letopisy L. Vilímka
Genius loci
(doc. J. Bednář)
Zločiny komunismu
Písničky, mp3
Jihlavské tramvaje
Redakce, tiráž
Podpořte nás...
RSS
G losy:
(píše Leo Švančara)Revue:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.Nové country-rockové mp3 kapely CWBC...
Add to Google
Regionalist právě čte: čtenářů
Translate the Regionalist:
Übersetzen der Regionalist:

Novínky v Regionalistu:
 Chcete nás podpořit? 


Kulturní kalendář:

<<     [Říjen 2017 ]     >>
PoÚtStČtSoNe
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Přidat vaši akci...


Astrologie:
OTÁZKY A ODPOVĚDI:
(astrologie, EFT, formace podvědomí, hypnosa...)

• Co je podmínkou, aby člověk uměl vykládat horoskopy ?
- 5 příspěvků, naposledy přidán 2.6.2011 (19:36)

• Je postavení mých hvězd osudové a nevyhnutelné?
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)

• Co je to EFT
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)


Návštěvnost:
hlavní stránku dnes do této chvíle navštívilo lidí
návštěvníků včera: 481
tento měsíc: 12630
hlavní stránku do této chvíle letos zhlédlo 183533 lidí
PŘEHLED NÁVŠTĚVNOSTI některých našich dalších webů:
dnes na deníku: 561
• dnes na Iglau.cz: 1635
• dnes na našem astrologickém webu:
dnes na CWBC.cz: 128
• dnes na METANOON.cz: 0
atd...
Souhrnná dnešní návštěvnost na celém našem serveru: 2324
(celkově včera: 3178)

Diskuse:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)
Kácení v Jihlavě
- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)

Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchZajímavosti:

Drakiáda na Skalce: Vzneste se s námi nad mraky
Už tuto neděli zaplní nebe nad Jihlavou pestrobarevní draci různých tvarů a velkostí, protože na kopci na Skalce se bude konat oblíbená krajská Drakiáda. Akce s mottem Vzhůru nad mraky se koná za příznivého počasí a pro všechny „krotitele“ draků je připraven pestrý doprovodný program i něco dobrého na zahřátí. Stejně jako v minulosti se můžete těšit na soutěže o nejhezčího draka Vysočiny, o nejhezčího draka drakiády a o draka, který doletí nejvýše. Startujeme v neděli 22. října od 14.00 hodin.


Muzeum Vysočiny Jihlava slaví 125 let svého vzniku
Minulý týden byla v jihlavském muzeu otevřena retrospektivní výstava přibližující minulost a současnost této sbírkotvorné instituce. „Výstava přináší zajímavé informace nejen k historii muzea, ale i jeho dnešní činnosti a představuje též bohatost sbírkového fondu. Vůbec poprvé je vystaven i nejnovější přírůstek zoologických sbírek, a to vlk obecný, který byl usmrcen letos v březnu při dopravní nehodě na D1,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že výstava je k vidění do 12. listopadu.


aizé v bazilice v Třebíči již po třetí
Třetí společné setkání těch, kteří hledají. Adoramus Te Christe, v sobotu 21. října v 19 hodin v bazilice sv. Prokopa v Třebíči.


Arborista odborně ošetří dub, připomene význam zeleně
Město Havlíčkův Brod se připojí ke Dni stromů. Radnice připravuje ve spolupráci s Technickými službami Havlíčkův Brod v předvečer oslav na čtvrtek 19. října od 15. hodin akci pro veřejnost, při níž bude odborně arboristou Vítězslavem Novákem ošetřen dub v parku Budoucnost (u vstupu do parku z ulice Žižkova vlevo, v blízkosti rybníku Obora).


Přednáška Splněný sen aneb Jambo, karibu Kenya na radnici v Telči
Zoologicko-cestovatelská přednáška Pavla a Kláry Bezděčkových s názvem Splněný sen aneb Jambo, karibu Kenya se bude konat v obřadní síni radnice v Telči v pondělí 23. října od 17 hodin.


stránka byla natažena za sekund.