Vložit svůj vlastní inzerát...
 • 1.3.2017:
  Politiku v Čechách proměnila i přímá volba, Miloš Zeman je pouze jejím produktem
  Ivo Strejček pro Parlamentní listy
  Prezident Miloš Zeman se rozhoduje, zda bude podruhé kandidovat. Je jeho rozhodnutí, a pak i výsledek volby, důležitý mezník, který určí další fungování této země?

  Řekl bych, že se příliš upínáme k prezidentské volbě v lednu příštího roku, a nedoceňujeme fakt, že před tímto datem u nás proběhnou parlamentní volby. Jejich výsledky a politické uspořádání, ve které vyústí, budou pro budoucnost této země významnější, než výsledek prezidentské volby o pár měsíců později. Parlamentní volby budou tím hlavním milníkem a už to, že na ně zapomínáme, je důkazem faktu, že v nich s ničím převratným nepočítáme. Že se podvědomě smiřujeme s jejich výsledkem, že nečekáme žádný zvrat či návrat k normálnosti.

  Je rozdělení společnosti na obdivovatele a odpůrce Zemana opodstatněné, nebo zveličené?

  Rozdělení společnosti je přímým důsledkem přímé volby. Každá volba, ve které vám zbývá výběr mezi variantou A nebo B, dělí společnost na ty, kteří podporovali A a na ty, kteří si přáli B. Za rozdělení společnosti na Zemanovce a Antizemanovce nesou přímou odpovědnost ti, kteří si přímou volbu přáli a kteří ji prosazovali. A je užitečné si všimnout, že ti, kteří si od přímé volby slibovali vítězství „svého“ kandidáta, aby po srážce s realitou zjistili, že jim jejich kalkul nevyšel, jsou dnes fakticky těmi, kdo všemožně provokují společenský neklid. Jsou to stále stejní lidé, kdo ze svého „vyššího principu mravního“ pláčou nad rozdělením společnosti, ale oni jsou jeho původci!

  V čem Miloš Zeman jako prezident české společnosti v poslední době prospívá a v čem jí škodí? Lze jeho dosavadní prezidentování označit za úspěšné?

  Miloš Zeman je Miloš Zeman. Není o tolik jiný v prezidentské funkci od doby, kdy byl předsedou sněmovny nebo českým premiérem. Pro vtip nebo drsné slovo neměl daleko tehdy, a nemá ani dnes. Své posluchače uměl okouzlit jednoduchostí a ani dnes je zbytečně nevystavuje složitějším úvahám. Myslím, že jej český „venkov“ považuje za svého prezidenta, že mu rozumí a v prezidentu Zemanovi vidí hlasatele svých názorů.

  Zda je jeho prezidentování úspěšné, to do roka a do dne posoudí voliči.

  Radost nad vítězstvím Trumpa, vytěžování tématu migrace, šťouchance Merkelové a politikům EU vyjádření nechuti nad Chovancovým ,,centrem proti propagandě"- témata, která teď prezident ,,hraje" nejčastěji. Jak je úspěšný v každém jednom z nich?

  Opakuji, že Miloš Zeman je výsledkem přímé volby. Svoji legitimitu odvozuje od síly volby, ze které jeho mandát vzešel. Nepotřebuje se hájit před českým parlamentem, hájí se před voliči. Proto si dovolí být otevřený, ironický, pošťuchující i rebelantský, prostě lidový. Jde mu o hlasy z přímé volby. I proto témata programově nijak důsledně ani nepropracovává, ani nekultivuje. Stačí mu pohyb po povrchu. I proto mu ani některé z jeho názorů moc nevěřím. Co si mám třeba myslet o jeho dnešních, zdá se kritických, názorech na Evropskou unii – což považuji za správné, když to byl on, kdo s předsedou Evropské unie fanfarónsky vyvěšoval vlajku EU před Pražským hradem?

  Na druhou stranu je třeba prezidentu Zemanovi přiznat schopnost používat ve svých úvahách zdravý rozum, tak charakteristický pro první porevoluční generaci českých politiků a tak zoufale se nedostávající politické generaci současné.

  U Zemana se střídaly z hlediska důvěry veřejnosti průšvihové periody - ,,lánský puč", ,,kunda sem, kunda tam"- s lepšími, skokový růst důvěry zaznamenal po teroristickém útoku v Paříži (56, následně až 62%), nyní se drží v pásmu 50-60%. Kde má prostor na zlepšení, nebo se začíná ,,ohrávat" a půjde dolů? Čím by si mohl důvěru udržet, či zvýšit?

  Nic z toho fakticky prezidentu Zemanovi neuškodilo. O tom svědčí setrvalá podpora, které se prezident u občanů těší. Pokud do toho Miloš Zeman půjde znovu, pak mu prostor pro jeho vlastní zlepšení poskytnou jeho protivníci. Takže, myslím, vše se teprve uvidí.

  Kauza Peroutka, což je evergreen. Mynářova bezpečnostní prověrka. Vydírání Jindřicha Forejta, příběhy o prostituci na Pražském hradě a podobných nesrovnalostech. Zdravotní problémy. Podnikání Martina Nejedlého. Cokoliv jiného... Číhá někde na prezidenta průšvih, který mu případnou kandidaturu může totálně zbortit? A jak zhodnotit to, jak se k jednotlivým problémům z tohoto výčtu staví?

  Já se k ničemu takovému nechci vyjadřovat, protože o možných problémech nic nevím. Jedno je ale jisté, čeká nás drsná kampaň, ve které si to se Zemanem budou chtít mnozí vyřídit bez servítků a velmi tvrdě. Tomu budou odpovídat zvolené metody a prostředky. A natolik Miloše Zemana známe, že on bude umět kontrovat podobně.

  Jak se dle Vás mění vztah médií k Miloši Zemanovi? Platí ještě vzorec ,,Zeman řekne něco skandálního, média rozjedou cirkus a Zeman se jim směje"? Nebo už to novináře přestalo bavit? Má Zeman dost médií, kde je vždy vítán, a dokáže sám oslovovat lidi na náměstích tak dobře, přebil to, že většina novinářů ho nemá ráda a ráda proti němu při kampani rozjede peklo?

  Mě nikdy nepřestane překvapovat, že za ta léta ještě mnozí nepochopili, že to nejhorší, co by se Miloši Zemanovi mohlo stát, je – nevšímat si ho. Pro něho je touha být středem pozornosti vším a je ochoten pro dosažení tohoto cíle udělat cokoliv. Všichni ti, kteří se na něho chystají, budou opakovaně překvapeni. Miloš Zeman to zvládne.

  Mimochodem, zaslouží si Česká televize pravidelnou kritiku od prezidenta?

  Já už vlastně ani Českou televizi nesleduji, takže můj názor by mohl být neobjektivní.

  Prezidentští kandidáti, kteří se hlásí nebo se o nich mluví: Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Drahoš, Martin Stropnický, Jaroslav Kubera. Koho z nich se má Zeman obávat?

  Pokud Miloš Zeman bude chtít obhájit svůj mandát, nemůže se bát nikoho. Osobně soudím, že z této plejády se z různých důvodů ani nikoho moc neobává, přesto své znovuzvolení vůbec nemá tak jasné, jak by se snad mohlo zdát.

  Padla úvaha, že 2. kolo Zeman pravděpodobně vyhraje, ale může být vyřazen už v 1. kole. Co třeba kdyby přišel někdo ,,zemanovitější než Zeman", třeba Kubera? A pokud jde o 2. kolo, co kdyby přeci jen proti Zemanovi ,,slušná část společnosti" postavila i běžného, průměrného člověka a přesvědčila ho, že „starý, sprostý a obhroublý průšvihář“ Zeman už není dobrá volba? Který kandidát by to mohl zajistit?

  Rozhodne-li se pan prezident Zeman kandidovat, pak odhaduji, že s průchodem do druhého kola by snad neměl mít větší problém, ale to druhé kolo je nebezpečné. Druhé kolo je o volbě proti tomu, koho nechceme. Podívejme se na „slovenský“ model. Fico versus „jakýsi“ Kiska. Slováci nechtěli Fica a zvolili neznámého protikandidáta. Ani v Čechách není nic jisté. Dvoukolová volba je neobyčejně zrádná a nevyzpytatelná, což z dlouhodobých zkušeností s dvoukolovými volbami do Senátu dobře známe.

  Miloš Zeman má radost, že má dobré vztahy s prezidentem Ruska a Číny a teď, navíc, i s prezidentem USA. Raduje se právem? Může návštěvu USA obrátit ve svůj triumf? Změní se do konce roku např. vztah USA k Rusku tak, že Zeman se bude smát kritikům ,,vidíte, já vám říkal, že mám pravdu"?

  Ale no tak jistě, dobře známá ješitnost a sebestřednost prezidenta Zemana by si argument typu „já vám to říkal, já už dávno měl pravdu“ moc přála a prezident Zeman to v nějaké podobě asi využije. Přesto si myslím, že své docela racionální a správné zahraniční politiky využije před svými voliči jinak: bude správně obhajovat, že otevřenost České republiky do všech stran světa jim přináší práci a příležitosti. Běžní lidé to tak cítí, a za to Miloše Zemana také zřejmě odmění.

  Zeman, Babiš a ČSSD, politický trojúhelník. Potřebuje Babiš Zemana tak, aby ho podpořil a nestavil svého kandidáta?

  Miloš Zeman je přece politický hráč. Nepotřebuje politické strany ani Babiše, ale potřebuje jejich voliče. A umí to šikovně rozehrávat. A ČSSD i Babiš až tak nepotřebují Zemana, ale tu část jeho voličů, které prezidenta podporují. Politika je sledování a obhajoba zájmů, není to nedělní klášterní škola pro nevinné panny.

  Může si ČSSD dovolit nepostavit Zemana jako svého kandidáta?

  Může, pokud chce pokračovat ve vnitřním drásání, štěpení a ve svém důsledku oslabování.

  Když probíhala volba Václav Klause pro jeho druhé funkční období, část vedení ODS si jej jako prezidenta nepřála, vytvářela „kouřovou clonu“ politického lobbingu v jeho prospěch, ale nic moc pro jeho zvolení fakticky nedělala. Dovnitř ODS ovšem všichni svorně hlásali, že „jsou pro Klause do poslední kapky krve“. Moc dobře věděli, že kdyby přiznali „barvu“, byla by to u drtivé většiny tehdejší členské základny jejich politická smrt nebo by se tehdy strana rozštípla.

  Skončí ČSSD takovým volebním průšvihem, že ji převezmou Zemanovi lidé?

  Nevím, jak dopadnou volby, přestože to pro dnešní ČSSD nijak dobře nevypadá. Ale volby budou až za půl roku a leccos se ve světě a ve společnosti může stát. Uvidíme.

  Jak by to v případě volební porážky mohlo dopadnout uvnitř ČSSD si vůbec netroufám posuzovat. Nejsem žádným znalcem vnitřních poměrů této strany a, konec konců, je to jejich vnitřní věc.

  A je tu ještě jedna věc: Tomio Okamura. Vrazí Zemanovi nůž do zad svou kandidaturou? Nebo – nemůže být největším překvapením kandidatura samotného Babiše?

  Považuji za zbytečné obírat se úvahami, které prozatím nejsou reálně ve hře. Já alespoň o ničem konkrétním nevím.

  Jen v poslední době Jan Kraus, Vavřinec Hradílek, Gabriela Koukalová, Leopold König, další sportovci, herci, umělci, ale i vědci a intelektuálové... Většina z nich se staví proti Zemanovi. Proč to tak je?

  Neodvážil bych si pochybovat o tom, že u některých může být odpor proti Miloši Zemanovi a způsobu výkonu jeho mandátu opravdu upřímným postojem. Faktem ale je, že být „proti“ Zemanovi je v některých intelektuálních kruzích „visačkou kvality“. V tom ale Miloš Zeman není prvním. Václav Klaus čelí takovému tlaku celých dvacet pět let – a jsou to stále titíž lidé. Za ta léta je stále patrnější, že čím více jsou tito lidé „anti“, čím více sami sebe považují za morální autority, tím více jim jde jen o sebe, o své vlastní zájmy, k jejichž dosažení často upřímné rozhořčení části veřejnosti pouze zneužívají.

  Lukáš Petřík, publikováno na serveru Parlamentnilisty.cz dne 24. února 2017.
  Ivo STREJČEK
  Sdílet tento článek
  Další zprávy:
 • Vydáno ve čtvrtek 27.4.2017 :
  Jedem z nejmodernějších mikroskopů používají na operačních sálech v Jihlavě
  Lékaři v jihlavské nemocnici používají na ORL operace nový mikroskop za téměř dva miliony korun. Slouží pro nejčastěji pro operace uší. Na zákroky jezdí do jihlavské nemocnice pacienti z celé Vysočiny.
 • Vydáno v úterý 25.4.2017 :
  Záchrance roste počet výjezdů
  Za posledních deset let vzrostl Zdravotnické záchranné službě Kraje Vysočina počet výjezdů zhruba o čtvrtinu. Nyní vyjíždí každých 12 minut. Stále častěji pomáhají v terénu lékaři a záchranáři chronicky nemocným lidem a seniorům.
 • Vydáno v úterý 25.4.2017 :
  Pro podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ zbývá týden
  Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají poslední týden na podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2016 (přehled OSVČ). Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, že tuto povinnost mají i OSVČ, které vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost jen po část loňského roku či v jeho průběhu samostatnou výdělečnou činnost přerušily (ukončily). Podat přehled OSVČ za rok 2016 lze zpravidla nejpozději do úterý 2. 5. 2017.
 • Vydáno v úterý 25.4.2017 :
  Na kontrolu znamének chodí stále mladší pacienti
  Prevence má smysl a opět se to potvrdilo na včerejším Dni melanomu. Lékařka Zuzana Nevoralová, která celý den prohlížela v ambulanci znaménka, zkontrolovala téměř stovku pacientů. Nejvíc přišlo mladých lidí, kteří chtějí mít jistotu, že jsou v pořádku.
 • Vydáno v úterý 25.4.2017 :
  Služby Oblastní charity Jihlava navštívil náměstek primátora Výborný
  Koncem dubna navštívil Oblastní charitu Jihlava náměstek primátora města Jihlavy pro úsek rozvoje města a úsek sociálních věcí Ing. Vratislav Výborný.
 • Vydáno v neděli 23.4.2017 :
  Muž spadl při opravách hráze nádrže Vír z lešení, pád nepřežil
  Při opravách opravách v koruně přes sedm desítek metrů vysoké hráze přehradní nádrže Vír spadl v sobotu 22. dubna okolo 17. hodiny muž z lešení. Pád nepřežil.
 • Vydáno ve čtvrtek 20.4.2017 :
  Nejvyšší hořící hranice - najdeme jí ?
  Blíží se nám čarodějnice, tak by možná stálo za to připomenout, že nejvyšší hranici postavil Klub RAMPUŠÁKŮ v Mnichovicích.
 • Vydáno ve čtvrtek 20.4.2017 :
  Studentky Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) se podělily o své zážitky z expedice na Kubu
  Počátkem tohoto roku se uskutečnila další z odborných terénních praxí studentů VŠPJ oboru Cestovní ruch na Kubě. Program již čtvrté pětitýdenní expedice s názvem \"CUBA 2017\" byl připraven ve spolupráci s akademickými pracovníky univerzity v Sancti Spiritu a Santa Clara a na organizačním zajištění se podílela největší kubánská cestovní agentura CUBANACAN.
 • Vydáno ve středu 19.4.2017 :
  Den pro podlipnické kostely se Svatojiřskou pouťí v Řečici v sobotu 22. dubna
  Přátelé podlipnických kostelů o.p.s. a farnost Lipnice nad Sázavou pořádají v sobotu 22. dubna 2017 \"Den pro podlipnické kostely a Svatojiřskou pouť v Řečici\".
 • Vydáno ve středu 19.4.2017 :
  Nový web iROZHLAS.cz nabízí spolehlivé a rychlé zpravodajství se značkou Českého rozhlasu
  Český rozhlas dnes zahájil provoz nového zpravodajského serveru iROZHLAS.cz. Web nabídne vlastní kauzy, původní zpravodajství, pravidelné sloupky i inovativní datařské formáty. Úkolem nového serveru bude šířit v internetovém světě unikátní obsah, který připravují redakce zpravodajských stanic Českého rozhlasu primárně pro vysílání.
 • Vydáno ve středu 19.4.2017 :
  Slavné Händelovo Aleluja zazní v Telči v sobotu 22. dubna
  Třebíčský soubor Musica animata ve spolupráci s městem Telč zve všechny lidi dobré vůle k návštěvě koncertu jednoho z vrcholných děl hudební barokní tvorby - oratoria Georga Friedricha Händela MESIÁŠ. Jde o skladatelovo nejvýznamnější a nejpopulárnější dílo, které v průběhu staletí získalo až ikonickou hodnotu. Obsahuje i proslulý sbor \"Aleluja\", který patří mezi nejznámější kompozice klasické hudby vůbec.
 • Vydáno v úterý 18.4.2017 :
  Za nezalesnění vytěžené holiny dostala firma SAARLES pokutu 215 tisíc korun
  Inspektoři z České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 215 tisíc korun společnosti SAARLES s.r.o. Firma jako vlastník lesních pozemků v katastru Brťoví na Žďársku neprovedla zalesnění holin o výměře 3,25 hektaru. Dopustila se tak ohrožení životního prostředí v lesích.
 • Vydáno v úterý 18.4.2017 :
  Den Země oslavíme prací, pochodem i sběrem papíru
  Každé z pěti chaloupeckých středisek připravilo Den Země svým jedinečným způsobem. Naši Zemi budeme čistit, poznávat po souši i po vodě, použité materiály upcyklovat do nových výrobků; návštěvníkům ukážeme, jak vytvořit domácí žížalový kompostér a představíme stroje, které fungují i na jiný, než elektrický pohon. Nezapomněli jsme ani na zábavu, proto se v Kněžicích vrhneme do veselého tvoření s papírem.
 • Vydáno v úterý 18.4.2017 :
  Koniklec potřebuje ovečky
  V těchto dnech kvete na jediné lokalitě na Vysočině, v přírodní památce Klučovský kopec, koniklec luční (Pulsatilla pratensis). Jde o menší vytrvalou bylinu s tmavě fialovým květem, jejímž plodem je nažka ve tvaru chlupatého chomáčku, který je obzvláště elegantní po ránu, kdy je pokryt rosou. Na pár lokalitách na Třebíčsku máme možnost spatřit také koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), který v současné době již odkvétá. Z nejnavštěvovanějších míst jde o přírodní památku Kobylinec u Trnavy, která je i nejzápadnějším místem výskytu na Vysočině, dále přírodní památku Špilberk a přírodní památku Ptáčovský kopeček.
 • Vydáno v pátek 14.4.2017 :
  Most přes řeku Jihlavu v Třebíči bude otevřen 22. dubna
  Práce na stavbě mostu přes řeku Jihlavu v Třebíči na silnici II/351 spojující město s židovskou čtvrtí finišují. „Jakmile budou položeny asfaltové vrstvy, dokončeno vodorovné a i svislé dopravní značení a osazeny bezpečnostní prvky jsme připraveni most v režimu předčasného užívání zprovoznit. Jako reálný termín vidíme 22. dubna, ale poslední slovo bude mít místní speciální stavební úřad a police ČR“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy a silničního hospodářství Jan Hyliš.
 • Vydáno ve čtvrtek 13.4.2017 :
  Přednáška na téma Polární záře ve Švédsku v jihlavském muzeu
  Přednáška Bc. Mirka Dočekala z Hvězdárny a planetária Brno s názvem Polární záře ve Švédsku se bude konat v muzejním Malovaném sále jihlavského muzea ve čtvrtek 20. dubna v 17 hodin.
 • Vydáno ve čtvrtek 13.4.2017 :
  Telčský zámek bude patřit kvalitě vysokých škol
  Konference o hodnocení kvality vysokých škol, která se tradičně koná v Univerzitním centru Telč, se poprvé přesune i na zámek. Důvodem je mimořádný zájem o účast, kterou vyvolala zejména reakce na povinnosti vyplývající z novely zákona o vysokých školách platné od začátku akademického roku. O dopadech novely nejen na hodnocení kvality, ale i na celý akreditační proces bude v Telči ve dnech 4.-5 května debatovat na 160 odborníků z vysokých škol i ministerstva školství.
 • Vydáno ve čtvrtek 13.4.2017 :
  Světový den zdraví
  Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO) vyhlásila u příležitosti svého vzniku v roce 1950 sedmý duben Světovým dnem zdraví. Každoročně je vybráno jedno téma, kterému se Den zdraví věnuje. Tím letošním tématem je Deprese: hovořme o ní.
 • Vydáno ve středu 12.4.2017 :
  Studenti z Havlíčkova Brodu staví mrakodrap z vlnité lepenky
  Havlíčkův Brod, 11. dubna 2017 – Jaká je podle studentů stavba, která přiláká turisty a zviditelní Českou republiku v zahraničí? Třeba originální a moderní výšková stavba s názvem Lukovotoon z vlnité lepenky. To je nápad studentů Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně z Havlíčkova Brodu. O postup do finále 11. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky bude bojovat celkem 30 škol. Na mladé stavaře a stavařky čekají ceny v hodnotě 40 000 Kč. Letošní novinkou je hodnocení v kategorii „Nejlepší obal z vlnité lepenky na soutěžní stavbu“.
 • Vydáno ve středu 12.4.2017 :
  Přednáška Fenomén Masaryk v jihlavském muzeu
  Přednáška doc. PhDr. Michala Stehlíka, Ph.D. z Národního muzea s názvem Fenomén Masaryk se uskuteční v muzejním Malovaném sále v Jihlavě v úterý 18. dubna v 17 hodin.
 • Vydáno ve středu 12.4.2017 :
  Lékárny krajských nemocnic na Vysočině budou mít na Pondělí velikonoční otevřeno
  Ústavní lékárny nemocnic Kraje Vysočina budou na velikonoční pondělí otevřené. Kraj Vysočina a nemocnice tak reagují na dopady nového zákona, který uzavře velká obchodní centra, kde se lidé naučili využívat služeb komerčních lékáren s celotýdenním servisem. „V případě nutnosti tak bude na Vysočině k dispozici v každém okrese alespoň jedna plnohodnotná lékárna v blízkosti pohotovostní služby připravená vydat např. antibiotika nebo jiná léčiva až do 20 hodin,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 • Vydáno v pondělí 10.4.2017 :
  Nenechte si ujít mimořádný koncert Michala Pavlíčka s Monikou Načevou a doprovodným smyčcovým kvartetem Pavla Bořkovce
  Ve středu 19. 4. 2017 nás čeká v divadle Pasáž koncert předních osobností moderní české hudební scény. V rámci turné „Možnosti tu ještě sou“, které začíná od 19 hodin, vystoupí společně kytarový mág Michal Pavlíček, česká herečka, zpěvačka, šansoniérka a členka Divadla Sklep Monika Načeva a smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce.
 • Vydáno v pondělí 10.4.2017 :
  Pomlázka z vydřích vousků je k vidění v Pelhřimově
  V pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit je kromě řady velikonočních kraslicových rarit k vidění třeba klasická avšak obří - téměř šestimetrová - pomlázka z vrbových prutů, miniaturní (4,5 mm) z téhož materiálu, pomlázka z vlasů a teď nově i velikonoční, velmi neobvyklá, pomlázka z vydřích vousů!
 • Vydáno v pondělí 10.4.2017 :
  Na Den melanomu vyšetří v jihlavské nemocnici znaménka
  Na Den melanomu bude kožní ambulance celý den otevřena všem, kteří chtějí vyšetřit podezřelá znaménka. Zájem se opět předpokládá velký, během předchozích ročníků se nechala během jediného dne vyšetřit až stovka pacientů. Objednání je možné také telefonicky.
 • Vydáno v neděli 9.4.2017 :
  V kavárně U Notáře pokřtí knihu Rozvědčík
  Kniha Marty Morice ROZVĚDČÍK bude pokřtěna ve čtvrtek 13. dubna v 19 hodin v poetickém podkroví kavárny U Notáře v Havlíčkově Brodě.
 • Vydáno v neděli 9.4.2017 :
  Ludolfovo číslo - pokus o překonání rekordu
  Ve středu 12. dubna přibližně od 10.45 hod. proběhne v expozici Zlaté české ručičky pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit (Nábřeží rekordů a kuriozit 811, Pelhřimov) pokus o nový český rekord v počtu zapamatovaných číslic z konstanty.
 • Vydáno v sobotu 8.4.2017 :
  Velikonoční prohlídky hradu Rokštejn 14. - 17. dubna
  V rámci celorepublikové akce Brány památek dokořán bude zpřístupněna o Velikonocích, ve dnech od pátku 14. do pondělí 17. dubna, věž s vyhlídkou zříceniny hradu Rokštejn a to od 10 do 16 hodin. Vstupné bude činit 20 Kč plné a 15 Kč snížené.
 • Vydáno v sobotu 8.4.2017 :
  Studenti cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické Jihlava na Kubě
  Studenti Vysoké školy polytechnické Jihlava absolvují v rámci studia kromě praxí ve firmách také terénní praxe. V rámci oboru Cestovní ruch si jimi vedle odborných znalostí prohlubují svoje organizační a průvodcovské schopnosti a ověřují si jazykovou vybavenost. Jejich cesty směřují především do evropských států. Mezi studenty je řada těch, kteří projevují zájem o poznání mimoevropských destinací. Pro opravdu nadšené zájemce VŠPJ nabízí možnost dobrovolné třicetidenní terénní praxe na Kubě.
 • Vydáno v sobotu 8.4.2017 :
  Velikonoční neděle s Během městem Jarmily Kratochvílové
  Blíží se termín tradičního velikonočního Běhu městem Jarmily Kratochvílové. Na trať dlouhou téměř 15 km se běžci v Golčově Jeníkově postaví na Velikonoční neděli 16. dubna 2017. Trať povede tradičně z Jeníkova přes Kobylí, Hlavu, Chrtníč, Okrouhlík, Chlumek a zpět do Golčova Jeníkova. „Uvědomujeme si, že ročně si mohou závodníci v České republice vybírat z téměř 2,5 tisíc běžeckých závodů, i tak jsme na svou náročnou trať pyšní. Rádi bychom na ní přilákali více mladých lidí, protože dvě třetiny startujících jsou lidé nad 40 let,“ říká za pořadatele Josef Trtík.
 • Vydáno v pátek 7.4.2017 :
  Pašijová hra \"Co se stalo s Ježíšem\" ve Žďáře nad Sázavou
  Již po osmnácté předvedou ochotníci ze žďárských farností v přírodním areálu na Libušíně ve Žďáře nad Sázavou velikonoční pašijovou hru „Co se stalo s Ježíšem“. Okolo 200 amatérských herců také letos po náročné přípravě předvede velikonoční pašijový příběh. Přírodní areál na sídlišti Libušín ve Žďáře nad Sázavou v úterý 11. dubna ve 20 hodin opět ožije dva tisíce let starým příběhem o životě, utrpení, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista
 • Vydáno v pátek 7.4.2017 :
  Okovaný vejce či pomlázka z vydřích vousků v muzeu rekordů v Pelhřimově
  Krásné nové velikonoční rekordy (přes 100 m dlouhá naplétaná pomlázka nebo sbírka 3 901 velikonočních kraslic vyrobených za 3 000 hodin ze slepičích, kachních, husích a pštrosích vajec). A příští týden by měla dorazit pomlázka upletená z vydřích vousků... na to vše se mohou těšit návštěvníci Muzea kuriozit a rekordů v Pelhřimově.
 • Vydáno ve čtvrtek 6.4.2017 :
  Vítání jara a Velikonoce v Telči
  Příroda zblízka Ve vstupní síni radnice můžete od 3. 4. do 1. 5. 2017 zhlédnout výstavu fotoobrazů z přírody Luboše Doubka z Přibyslavi.
 • Vydáno ve čtvrtek 6.4.2017 :
  Představení Všechny moje zimy v kavárně U Notáře
  Divadelní předdstavení Všechny moje zimy se bude konat v pátek 7. dubna od 19 hodin v kavárně U Notáře v Havlíčkově Brodě.
 • Vydáno ve čtvrtek 6.4.2017 :
  Domácí i evropský šampionát v letecké akrobacii zpestří armádní letouny i dvouplošník Polikarpov
  CHOTĚBOŘ - Několik doprovodných akcí chystají pořadatelé mistrovství České republiky a mistrovství Evropy v letecké akrobacii, které se letos konají na letišti v Počátkách u Chotěboře.
 • Vydáno ve středu 5.4.2017 :
  Kraje mají šanci na částečnou kompenzaci mimořádných výdajů na platy řidičů autobusů, Vysočina kompromis velmi vítá
  Oficiální stránky Vlády ČR dnes přinesly informaci, že premiér Bohuslav Sobotka ještě dnes vládě navrhne, aby uvolnila 420 miliónů korun pro kraje na spolufinancování navýšení platů řidičů autobusů.
 • Vydáno ve středu 5.4.2017 :
  Čistá Vysočina - budou uklízet i uživatelé a pracovníci sociálních služeb Charity
  Akce Čistá Vysočina se zúčastní opět i uživatelé a pracovníci sociálních služeb Oblastní charity Jihlava. Budou uklízet v okolí sídla svých služeb. Zapojí se služby pro drogově závislé a také ty, které se věnují dětem a mládeži nebo romské komunitě.
 • Vydáno ve středu 5.4.2017 :
  Pro nejmenší pacienty je opravený zvířátkový pokoj
  Děti v jihlavské nemocnici mohou využívat další nově opravený pokoj. Tentokrát je laděn do zvířecích motivů. Ty najdou děti na zdech, ale i na peřině nebo polštáři. Zázemí se mohlo otevřít díky několika charitativním akcím.
 • Vydáno ve středu 5.4.2017 :
  V Žižkově ulici v Jihlavě srazilo neznámé auto chodce, ten na místě zemřel
  V Žižkově ulici v Jihlavě u čerpací stanice ONO se stala ve středu 5. dubna krátce před půl šestou hodinou ráno tragická nehoda. Zřejmě nákladní auto srazilo chodce, který na místě zemřel. Řidič z místa nehody ujel, po voze policisté pátrají a obrací se s výzvou na svědky, aby se přihlásili na policii.
 • Vydáno v úterý 4.4.2017 :
  Jaké bude naše město?
  Veřejný prostor a jeho využití je téma, jež poslední dobou stále častěji rezonuje napříč veřejností i médii. Jak by měl vypadat? Kdo by ho měl tvořit? A čemu by vlastně měl sloužit? Odpovědi na některé z těchto otázek se pokusí zodpovědět konference Pojďme dělat město (nebo ves).
 • Vydáno v úterý 4.4.2017 :
  Vlasta Redl s kapelou vystoupí v Třebíči
  Moravský multiinstrumentalista, zpěvák, textař a skladatel Vlasta Redl, který ve své tvorbě dokáže osobitě skloubit rock, bigbít, folk i lidovou hudbu vyráží na jarní tour. Tato jedinečná osobnost české hudební scény se v Třebíči představí 5. dubna 2017 v Národním domě v 19 hodin.
 • Vydáno v úterý 4.4.2017 :
  Zahájení jarního provozu tržnice na Masarykově náměstí
  SLUŽBY MĚSTA JIHLAVY zahájily provoz tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě dne 3. 4. 2017. Prodejní místa na tržnici jsou v podobě pultů, kterých je na náměstí umístěných celkem čtrnáct. Trhovci mohou prodávat zemědělské produkty, květiny, potraviny, řemeslné a rukodělné výrobky. Denní pronájem na tržnici je stanoven na 200 korun. Zájem trhovců o prodejní místa, bude jako každý rok úzce souviset s aktuálním počasím. Trhovci již od začátku jara prodávají sazenice salátu, paprik, okurek a dalších produktů. Další prodávaný sortiment se většinou týká sezónních hospodářských přebytků. V letních měsících se jedná především o ovoce a zeleninu.
 • Vydáno v úterý 4.4.2017 :
  Velikonoce s dráteníky
  K blížícím se jarním svátkům připravuje jihlavské muzeum výstavu Velikonoce s dráteníky. Návštěvníkům představíme výrobky dráteníků nejen z České republiky, ale i ze Slovenska. Svůj um budou prezentovat Lada Borecká, Lubomír Dunaj, Mgr. Petr Musil, Monika Sochůrková, Věra Studená a Helena Suchá. O tom, že rozhodně bude na co se dívat, svědčí i fakt, že Petr Musil byl jedním z prvních novodobých dráteníků a založil také vlastní drátenickou školu. Absolventy této drátenické školy a mistry Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků jsou i další z vystavujících. Rovněž jméno Lubomíra Dunaje je mezi dráteníky známé – je autorem několika publikací o drátování.
 • Vydáno v úterý 4.4.2017 :
  Otte Wallish: Zapomenutý pozdrav z Izraele
  Galerie Českých center v Rytířské ulici zahájí jarní sezónu výstavou děl česko-izraelského grafika Otte Wallishe (1906–1977). Jedná se o vůbec první přehlídku Wallishovy tvorby v Čechách. Výstava zahrnuje sbírku plakátů převážně z 30. let 20. století, první izraelské známky (doar ivri), mince a také knihy, na kterých se Otte graficky podílel. Nebude zde chybět ani kopie listiny vyhlašující Stát Izrael v roce 1948. Kurátorkou výstavy je Eva Janáčová z Ústavu dějin umění AV ČR. Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice. Česká centra jsou hlavním organizátorem.
 • Vydáno v neděli 2.4.2017 :
  V Trnávce bylo nalezeno mrtvé tělo
  V sobotu odpoledne bylo Ve vodní nádrži Trnávka u Želiva na Pelhřimovsku bylo v sobotu 1. dubna nalezeno mrtvé tělo ve značně pokročilém stadiu rozkladu, totožnost zemřelého zatím policie nezná. Policie obdržela oznámení okolo 16. hodiny.
 • Vydáno v pátek 31.3.2017 :
  Nejdelší pomlázka v ČR a nové české rekordy o tomto víkendu
  Pozvánka na zbrusu nový velikonoční zápis do České knihy rekordů - nejdelší pomlázka v České republice: Biskupice u Jevíčka na Svitavsku, Panský dvůr, sobota 1. dubna 2017 - mezi 14.00 a 15.30 hod.
 • Vydáno v pátek 31.3.2017 :
  Kněžice zvou k objevení tradic jarních svátků
  Akce pro rodiče s dětmi s názvem \"Než přijdou Velikonoce\" se bude konat 1. - 2. 4. 2017 v Kněžicích. Akce připomene jak pohanské, tak křesťanské tradice jarních svátků.
 • Vydáno ve čtvrtek 30.3.2017 :
  Inspirujte se novou aplikací Cyklovýlety po Vysočině a objevujte krásy Vysočiny z kola
  Zbrusu nová aplikace Cyklovýlety po Vysočině dává čtyřicet tipů na cyklovýlety po Kraji Vysočina. Jednotlivé trasy jsou rozděleny po okresech a u každého z výletů najdou milovníci cykloturistiky popis, vzdálenost, doporučení na typ kola, jaká bude náročnost trasy a aplikace připojuje i kontakty na turistická informační centra. Novinku připravil cyklokoordinátor Kraje Vysočina Petr Stejskal ve spolupráci s krajskou příspěvkovou organizací Vysočina Tourism. „Představíme ji tento víkend na veletrhu For Bikes v pražských Letňanech,“ informuje náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
 • Vydáno ve čtvrtek 30.3.2017 :
  Dráteníkův rok v muzeu v Telči
  Od 1. dubna budou mít návštěvníci telčského muzea možnost zhlédnout přímo v expozičních prostorách výstavu Dráteníkův rok.
 • Vydáno ve čtvrtek 30.3.2017 :
  Na Den zdraví si můžete projít obří plíce
  Prevence je základ. Jihlavská nemocnice proto připravila opět Den zdraví pro veřejnost, kde si můžete nechat změřit tlak, cholesterol, naučíte se správně mýt ruce, nebo vám lékaři zkontrolují znaménka. Ženy mohou bez objednání na mamograf. Živé vysílání bude mít netradičně přímo z místa také Český rozhlas Region.
 • Vydáno ve středu 29.3.2017 :
  S prarodiči na školních zahradách i na Vysočině
  K akci s názvem Týden s prarodiči na školních zahradách se připojí také dvě školy z kraje Vysočina. První z nich – Mateřská škola Kamarád v Novém Veselí zve všechny rodiče a prarodiče na svou zahradu 3. dubna od 9:45. V Mateřské škole Mozaika v Jihlavě jsou zase prarodiče i rodiče vítáni 26. dubna v 15:30. Týden s prarodiči na školních zahradách je celostátním projektem programu Skutečně zdravá škola a má za cíl umožnit prarodičům a rodičům sdílet své zahradnické zkušenosti a dovednosti s dětmi a zároveň pomoci školám znovu oživit jejich zahrady.
 • Vydáno ve středu 29.3.2017 :
  Vítání jara v Adaptě – soutěž o nejlepší jarní pomazánku i módní přehlídka
  V druhé půli března se v Adaptě – odlehčovací službě při Oblastní charitě Jihlava – konalo vítání jara. Akce se zúčastnilo 39 osob – uživatelé služby, jejich rodiče, dobrovolníci i zaměstnanci Adapty.
 • Vydáno ve středu 29.3.2017 :
  Den Ptactva již tuto sobotu!
  Zoo Jihlava pořádá již tradiční Den ptactva na apríla, tady v sobotu 1. dubna od 10:00 do 15:00 hodin. Pestrý doprovodný program o ptácích připravili členové ČSOP Jihlava. Návštěvníci se mohou těšit na povídání o ptačí potravě i na její ukázky. Děti si budou moci zasoutěžit, něco drobného si vyrobit a o ptácích se dozvědět spoustu nových informací.
 • Vydáno v úterý 28.3.2017 :
  Do muzea za.... zlomeným mečem
  V rámci programu pro rodiny s dětmi Do muzea za... se mohou zájemci v sobotu 1. dubna v 15 hodin vydat muzea v Třebíči za zlomeným mečem.
 • Vydáno v úterý 28.3.2017 :
  Novorozenci díky novým přístrojům mohou lépe dýchat
  Nové přístroje pro předčasně narozené a patologické novorozence za více než čtyři sta tisíc korun se pořídily na novorozeneckou JIP jihlavské nemocnice. Určené jsou nejmenším pacientům pro vysokoprůtokou léčebnou aplikaci kyslíku. Komfort díky nim mají nejenom lékaři a sestry, kteří oceňují jednodušší a pohodlnější obsluhu přístroje, ale také rodiče.
 • Vydáno v pondělí 27.3.2017 :
  Václav Klaus, Jiří Weigl, Ivo Strejček: Neodváží se ani perestrojky
  Tzv. Římské prohlášení, jinak také Prohlášení vedoucích představitelů 27 členských států a Evropské rady, Evropského parlamentu a Evropské komise, je skutečně truchlivým poselstvím vedoucích struktur Evropské unie i hlav členských států evropské veřejnosti.
 • Vydáno v pondělí 27.3.2017 :
  Výstava retroplakátů v Zoo Jihlava
  V informačním centru jihlavské zoo, probíhá při oslavách jejího 60. výročí výstava s názvem „RETROPLAKÁTY aneb ZOO V PROMĚNÁCH ČASU“.
 • Vydáno v neděli 26.3.2017 :
  Margayové mají kotě!
  V Zoo Jihlava se mohou pochlubit další velkou novinkou. Vzácným kočkovitým šelmám margayům se narodilo 8. února 2017 kotě. Jeho rodiči jsou osmiletý samec Yoro, který žije v jihlavské zoo od roku 2010 a pětiletá samice Hervée, která do Jihlavy přicestovala v březnu loňského roku.
 • Vydáno v neděli 26.3.2017 :
  V blízkosti Podklášterského mostu v Třebíči už se dokončují chodníky
  Na přelomu března a dubna postoupily opět práce na Podklášterském mostě přes řeku Jihlavu v Třebíči. Byla dokončena betonáž obou monolitických říms na mostě. Na opěrných zdech na straně Žerotínova náměstí je hotová výztuž říms a v příštím týdnu bude provedena jejich betonáž.
 • Vydáno v neděli 26.3.2017 :
  Pardubická skupina TRDLO vystoupí v kavárně U Notáře v Havlíčkově Brodě
  Koncert pardubické folk-folklórní skupiny TRDLO se bude konat ve čtvrtek 30. března od 19 hodin v poetickém podkroví „U Notáře“, Sázavská 430 v Havlíčkově Brodě.
 • Vydáno v pátek 24.3.2017 :
  O jihlavský stříbrný míč
  Dětský domov se školou v pátek 24. 3. 2017 pořádal již 23. ročník turnaje v sálové kopané „O jihlavský stříbrný míč“. Turnaj je určen především dětem z dětských domovů se školou z celé ČR, ale zapojují se do něho již tradičně i dvě jihlavské základní školy (Demlova a Jungmannova).

Denní lunární horoskop:
(tento každodenní lunární horoskop pro Regionalist připravuje astrolog Leo P. Švančara)

Další informace z astrologie...
Glosa:
(26. leden 2013) - Před 14 dny bych považoval volbu Zemana za presidenta za poměrně neutrální, až snad tu lepší možnost... A v těch 14 dnech neuvěřitelné kampaně jsme dostali jakoby zázrakem z Nebes ještě jednu šanci - a nejspíše v naší generaci tu poslední.


Vyhledávání v Regionalistu:

zpět na vrchol stránky...
aktuální kulturní servis čtenářům Regionalistu na dnešní den, 29. 4. 2017:
zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist - deník Vysočiny: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), spolumajitelka a šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od října 1996 v každý den!

Vydává: Leo Švančara & Eva Švančarová, IČ: 65798457, DIČ: CZ620709010

Filiální weby Regionalistu:
Iglau.czCWBC.czLeosvancara.czSvancara.euCountry-rock.cz

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

Sdílet na Facebooku

© (1996-2011) - Leo a Eva Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Deník...
Kalendarium
Kulturní servis
IGLAU.cz
Čtenářský KLUB
Country music
Metanoon
Křesťanství
Z archivů
(L. Vilímek)
Letopisy L. Vilímka
Genius loci
(doc. J. Bednář)
Zločiny komunismu
Písničky, mp3
Jihlavské tramvaje
Redakce, tiráž
Podpořte nás...
RSS
G losy:
(píše Leo Švančara)Revue:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.Nové country-rockové mp3 kapely CWBC...
Add to Google
Regionalist právě čte: čtenářů
Translate the Regionalist:
Übersetzen der Regionalist:

Novínky v Regionalistu:
 Chcete nás podpořit? 


Kulturní kalendář:

<<     [Duben 2017 ]     >>
PoÚtStČtSoNe
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Přidat vaši akci...


Astrologie:
OTÁZKY A ODPOVĚDI:
(astrologie, EFT, formace podvědomí, hypnosa...)

• Co je podmínkou, aby člověk uměl vykládat horoskopy ?
- 5 příspěvků, naposledy přidán 2.6.2011 (19:36)

• Je postavení mých hvězd osudové a nevyhnutelné?
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)

• Co je to EFT
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)


Návštěvnost:
hlavní stránku dnes do této chvíle navštívilo lidí
návštěvníků včera: 648
tento měsíc: 19067
hlavní stránku do této chvíle letos zhlédlo 77427 lidí
PŘEHLED NÁVŠTĚVNOSTI některých našich dalších webů:
dnes na deníku: 190
• dnes na Iglau.cz: 289
• dnes na našem astrologickém webu:
dnes na CWBC.cz: 46
• dnes na METANOON.cz: 0
atd...
Souhrnná dnešní návštěvnost na celém našem serveru: 525
(celkově včera: 3017)

Diskuse:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)
Kácení v Jihlavě
- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)

Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchZajímavosti:

Jedem z nejmodernějších mikroskopů používají na operačních sálech v Jihlavě
Lékaři v jihlavské nemocnici používají na ORL operace nový mikroskop za téměř dva miliony korun. Slouží pro nejčastěji pro operace uší. Na zákroky jezdí do jihlavské nemocnice pacienti z celé Vysočiny.


Na kontrolu znamének chodí stále mladší pacienti
Prevence má smysl a opět se to potvrdilo na včerejším Dni melanomu. Lékařka Zuzana Nevoralová, která celý den prohlížela v ambulanci znaménka, zkontrolovala téměř stovku pacientů. Nejvíc přišlo mladých lidí, kteří chtějí mít jistotu, že jsou v pořádku.


Služby Oblastní charity Jihlava navštívil náměstek primátora Výborný
Koncem dubna navštívil Oblastní charitu Jihlava náměstek primátora města Jihlavy pro úsek rozvoje města a úsek sociálních věcí Ing. Vratislav Výborný.


Nejvyšší hořící hranice - najdeme jí ?
Blíží se nám čarodějnice, tak by možná stálo za to připomenout, že nejvyšší hranici postavil Klub RAMPUŠÁKŮ v Mnichovicích.


Studentky Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) se podělily o své zážitky z expedice na Kubu
Počátkem tohoto roku se uskutečnila další z odborných terénních praxí studentů VŠPJ oboru Cestovní ruch na Kubě. Program již čtvrté pětitýdenní expedice s názvem "CUBA 2017" byl připraven ve spolupráci s akademickými pracovníky univerzity v Sancti Spiritu a Santa Clara a na organizačním zajištění se podílela největší kubánská cestovní agentura CUBANACAN.


stránka byla natažena za sekund.