Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz
Vložit svůj vlastní inzerát...
 • 1.3.2017:
  Politiku v Čechách proměnila i přímá volba, Miloš Zeman je pouze jejím produktem
  Ivo Strejček pro Parlamentní listy
  Prezident Miloš Zeman se rozhoduje, zda bude podruhé kandidovat. Je jeho rozhodnutí, a pak i výsledek volby, důležitý mezník, který určí další fungování této země?

  Řekl bych, že se příliš upínáme k prezidentské volbě v lednu příštího roku, a nedoceňujeme fakt, že před tímto datem u nás proběhnou parlamentní volby. Jejich výsledky a politické uspořádání, ve které vyústí, budou pro budoucnost této země významnější, než výsledek prezidentské volby o pár měsíců později. Parlamentní volby budou tím hlavním milníkem a už to, že na ně zapomínáme, je důkazem faktu, že v nich s ničím převratným nepočítáme. Že se podvědomě smiřujeme s jejich výsledkem, že nečekáme žádný zvrat či návrat k normálnosti.

  Je rozdělení společnosti na obdivovatele a odpůrce Zemana opodstatněné, nebo zveličené?

  Rozdělení společnosti je přímým důsledkem přímé volby. Každá volba, ve které vám zbývá výběr mezi variantou A nebo B, dělí společnost na ty, kteří podporovali A a na ty, kteří si přáli B. Za rozdělení společnosti na Zemanovce a Antizemanovce nesou přímou odpovědnost ti, kteří si přímou volbu přáli a kteří ji prosazovali. A je užitečné si všimnout, že ti, kteří si od přímé volby slibovali vítězství „svého“ kandidáta, aby po srážce s realitou zjistili, že jim jejich kalkul nevyšel, jsou dnes fakticky těmi, kdo všemožně provokují společenský neklid. Jsou to stále stejní lidé, kdo ze svého „vyššího principu mravního“ pláčou nad rozdělením společnosti, ale oni jsou jeho původci!

  V čem Miloš Zeman jako prezident české společnosti v poslední době prospívá a v čem jí škodí? Lze jeho dosavadní prezidentování označit za úspěšné?

  Miloš Zeman je Miloš Zeman. Není o tolik jiný v prezidentské funkci od doby, kdy byl předsedou sněmovny nebo českým premiérem. Pro vtip nebo drsné slovo neměl daleko tehdy, a nemá ani dnes. Své posluchače uměl okouzlit jednoduchostí a ani dnes je zbytečně nevystavuje složitějším úvahám. Myslím, že jej český „venkov“ považuje za svého prezidenta, že mu rozumí a v prezidentu Zemanovi vidí hlasatele svých názorů.

  Zda je jeho prezidentování úspěšné, to do roka a do dne posoudí voliči.

  Radost nad vítězstvím Trumpa, vytěžování tématu migrace, šťouchance Merkelové a politikům EU vyjádření nechuti nad Chovancovým ,,centrem proti propagandě"- témata, která teď prezident ,,hraje" nejčastěji. Jak je úspěšný v každém jednom z nich?

  Opakuji, že Miloš Zeman je výsledkem přímé volby. Svoji legitimitu odvozuje od síly volby, ze které jeho mandát vzešel. Nepotřebuje se hájit před českým parlamentem, hájí se před voliči. Proto si dovolí být otevřený, ironický, pošťuchující i rebelantský, prostě lidový. Jde mu o hlasy z přímé volby. I proto témata programově nijak důsledně ani nepropracovává, ani nekultivuje. Stačí mu pohyb po povrchu. I proto mu ani některé z jeho názorů moc nevěřím. Co si mám třeba myslet o jeho dnešních, zdá se kritických, názorech na Evropskou unii – což považuji za správné, když to byl on, kdo s předsedou Evropské unie fanfarónsky vyvěšoval vlajku EU před Pražským hradem?

  Na druhou stranu je třeba prezidentu Zemanovi přiznat schopnost používat ve svých úvahách zdravý rozum, tak charakteristický pro první porevoluční generaci českých politiků a tak zoufale se nedostávající politické generaci současné.

  U Zemana se střídaly z hlediska důvěry veřejnosti průšvihové periody - ,,lánský puč", ,,kunda sem, kunda tam"- s lepšími, skokový růst důvěry zaznamenal po teroristickém útoku v Paříži (56, následně až 62%), nyní se drží v pásmu 50-60%. Kde má prostor na zlepšení, nebo se začíná ,,ohrávat" a půjde dolů? Čím by si mohl důvěru udržet, či zvýšit?

  Nic z toho fakticky prezidentu Zemanovi neuškodilo. O tom svědčí setrvalá podpora, které se prezident u občanů těší. Pokud do toho Miloš Zeman půjde znovu, pak mu prostor pro jeho vlastní zlepšení poskytnou jeho protivníci. Takže, myslím, vše se teprve uvidí.

  Kauza Peroutka, což je evergreen. Mynářova bezpečnostní prověrka. Vydírání Jindřicha Forejta, příběhy o prostituci na Pražském hradě a podobných nesrovnalostech. Zdravotní problémy. Podnikání Martina Nejedlého. Cokoliv jiného... Číhá někde na prezidenta průšvih, který mu případnou kandidaturu může totálně zbortit? A jak zhodnotit to, jak se k jednotlivým problémům z tohoto výčtu staví?

  Já se k ničemu takovému nechci vyjadřovat, protože o možných problémech nic nevím. Jedno je ale jisté, čeká nás drsná kampaň, ve které si to se Zemanem budou chtít mnozí vyřídit bez servítků a velmi tvrdě. Tomu budou odpovídat zvolené metody a prostředky. A natolik Miloše Zemana známe, že on bude umět kontrovat podobně.

  Jak se dle Vás mění vztah médií k Miloši Zemanovi? Platí ještě vzorec ,,Zeman řekne něco skandálního, média rozjedou cirkus a Zeman se jim směje"? Nebo už to novináře přestalo bavit? Má Zeman dost médií, kde je vždy vítán, a dokáže sám oslovovat lidi na náměstích tak dobře, přebil to, že většina novinářů ho nemá ráda a ráda proti němu při kampani rozjede peklo?

  Mě nikdy nepřestane překvapovat, že za ta léta ještě mnozí nepochopili, že to nejhorší, co by se Miloši Zemanovi mohlo stát, je – nevšímat si ho. Pro něho je touha být středem pozornosti vším a je ochoten pro dosažení tohoto cíle udělat cokoliv. Všichni ti, kteří se na něho chystají, budou opakovaně překvapeni. Miloš Zeman to zvládne.

  Mimochodem, zaslouží si Česká televize pravidelnou kritiku od prezidenta?

  Já už vlastně ani Českou televizi nesleduji, takže můj názor by mohl být neobjektivní.

  Prezidentští kandidáti, kteří se hlásí nebo se o nich mluví: Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Drahoš, Martin Stropnický, Jaroslav Kubera. Koho z nich se má Zeman obávat?

  Pokud Miloš Zeman bude chtít obhájit svůj mandát, nemůže se bát nikoho. Osobně soudím, že z této plejády se z různých důvodů ani nikoho moc neobává, přesto své znovuzvolení vůbec nemá tak jasné, jak by se snad mohlo zdát.

  Padla úvaha, že 2. kolo Zeman pravděpodobně vyhraje, ale může být vyřazen už v 1. kole. Co třeba kdyby přišel někdo ,,zemanovitější než Zeman", třeba Kubera? A pokud jde o 2. kolo, co kdyby přeci jen proti Zemanovi ,,slušná část společnosti" postavila i běžného, průměrného člověka a přesvědčila ho, že „starý, sprostý a obhroublý průšvihář“ Zeman už není dobrá volba? Který kandidát by to mohl zajistit?

  Rozhodne-li se pan prezident Zeman kandidovat, pak odhaduji, že s průchodem do druhého kola by snad neměl mít větší problém, ale to druhé kolo je nebezpečné. Druhé kolo je o volbě proti tomu, koho nechceme. Podívejme se na „slovenský“ model. Fico versus „jakýsi“ Kiska. Slováci nechtěli Fica a zvolili neznámého protikandidáta. Ani v Čechách není nic jisté. Dvoukolová volba je neobyčejně zrádná a nevyzpytatelná, což z dlouhodobých zkušeností s dvoukolovými volbami do Senátu dobře známe.

  Miloš Zeman má radost, že má dobré vztahy s prezidentem Ruska a Číny a teď, navíc, i s prezidentem USA. Raduje se právem? Může návštěvu USA obrátit ve svůj triumf? Změní se do konce roku např. vztah USA k Rusku tak, že Zeman se bude smát kritikům ,,vidíte, já vám říkal, že mám pravdu"?

  Ale no tak jistě, dobře známá ješitnost a sebestřednost prezidenta Zemana by si argument typu „já vám to říkal, já už dávno měl pravdu“ moc přála a prezident Zeman to v nějaké podobě asi využije. Přesto si myslím, že své docela racionální a správné zahraniční politiky využije před svými voliči jinak: bude správně obhajovat, že otevřenost České republiky do všech stran světa jim přináší práci a příležitosti. Běžní lidé to tak cítí, a za to Miloše Zemana také zřejmě odmění.

  Zeman, Babiš a ČSSD, politický trojúhelník. Potřebuje Babiš Zemana tak, aby ho podpořil a nestavil svého kandidáta?

  Miloš Zeman je přece politický hráč. Nepotřebuje politické strany ani Babiše, ale potřebuje jejich voliče. A umí to šikovně rozehrávat. A ČSSD i Babiš až tak nepotřebují Zemana, ale tu část jeho voličů, které prezidenta podporují. Politika je sledování a obhajoba zájmů, není to nedělní klášterní škola pro nevinné panny.

  Může si ČSSD dovolit nepostavit Zemana jako svého kandidáta?

  Může, pokud chce pokračovat ve vnitřním drásání, štěpení a ve svém důsledku oslabování.

  Když probíhala volba Václav Klause pro jeho druhé funkční období, část vedení ODS si jej jako prezidenta nepřála, vytvářela „kouřovou clonu“ politického lobbingu v jeho prospěch, ale nic moc pro jeho zvolení fakticky nedělala. Dovnitř ODS ovšem všichni svorně hlásali, že „jsou pro Klause do poslední kapky krve“. Moc dobře věděli, že kdyby přiznali „barvu“, byla by to u drtivé většiny tehdejší členské základny jejich politická smrt nebo by se tehdy strana rozštípla.

  Skončí ČSSD takovým volebním průšvihem, že ji převezmou Zemanovi lidé?

  Nevím, jak dopadnou volby, přestože to pro dnešní ČSSD nijak dobře nevypadá. Ale volby budou až za půl roku a leccos se ve světě a ve společnosti může stát. Uvidíme.

  Jak by to v případě volební porážky mohlo dopadnout uvnitř ČSSD si vůbec netroufám posuzovat. Nejsem žádným znalcem vnitřních poměrů této strany a, konec konců, je to jejich vnitřní věc.

  A je tu ještě jedna věc: Tomio Okamura. Vrazí Zemanovi nůž do zad svou kandidaturou? Nebo – nemůže být největším překvapením kandidatura samotného Babiše?

  Považuji za zbytečné obírat se úvahami, které prozatím nejsou reálně ve hře. Já alespoň o ničem konkrétním nevím.

  Jen v poslední době Jan Kraus, Vavřinec Hradílek, Gabriela Koukalová, Leopold König, další sportovci, herci, umělci, ale i vědci a intelektuálové... Většina z nich se staví proti Zemanovi. Proč to tak je?

  Neodvážil bych si pochybovat o tom, že u některých může být odpor proti Miloši Zemanovi a způsobu výkonu jeho mandátu opravdu upřímným postojem. Faktem ale je, že být „proti“ Zemanovi je v některých intelektuálních kruzích „visačkou kvality“. V tom ale Miloš Zeman není prvním. Václav Klaus čelí takovému tlaku celých dvacet pět let – a jsou to stále titíž lidé. Za ta léta je stále patrnější, že čím více jsou tito lidé „anti“, čím více sami sebe považují za morální autority, tím více jim jde jen o sebe, o své vlastní zájmy, k jejichž dosažení často upřímné rozhořčení části veřejnosti pouze zneužívají.

  Lukáš Petřík, publikováno na serveru Parlamentnilisty.cz dne 24. února 2017.
  Ivo STREJČEK
  Sdílet tento článek
  Další zprávy:
 • Vydáno v pátek 23.6.2017 :
  Začne rekonstrukce komunikace mezi Třebíčí a Valčí
  Firma Eurovia CS, a.s. zahájí 26. června stavební práce na komunikaci II/351 mezi Třebíčí a Valčí. Cílem projektu II/351 Třebíč - křiž. s II/399, 1. část, realizovaného s podporou Integrovaného regionálního operačního programu, je modernizace krajské komunikace o délce 10,6 km a její homogenizace na kategorii S7,5/70. Silnice slouží jako zásahová trasa vozidel integrovaného záchranného systému pro Jadernou elektrárnu Dukovany.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.6.2017 :
  Soutěž o Nejlepší školní oběd 2017 zná desítku nejlepších jídelen, které se v srpnu představí v celostátním finále
  Finálového kola soutěže O nejlepší školní oběd se 24. srpna 2017 v pražské MAKRO Akademii zúčastní nejlepší jídelny z celé České republiky. Tématem 8. ročníku je Zdraví na talíři, které chutná všem.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.6.2017 :
  Polní den: Jsou brambory ohroženou tradiční plodinou?
  Každoročně se na různých místech Kraje Vysočina konají setkání zemědělců pod názvem Polní den. To zatím poslední v Křelovicích pořádané 22. června společností SENAGRO Senožaty bylo věnováno pěstitelům brambor. „Šest desítek hostů společně otevřelo téma ekonomicky udržitelného hospodářství, ekologie, zvyšování jakosti, ale především téma vymezování ochranného pásma kolem vodního díla Švihov a omezení, která z něj pro tradiční pěstitele a šlechtitele brambor vyplývala, resp. mohou v budoucnu vyplývat,“ informoval Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
 • Vydáno ve středu 21.6.2017 :
  Letní sezóna v Muzeu Vysočiny Třebíč
  Přijďte si užít letní sezónu do Muzea Vysočiny Třebíč. Muzeum Vysočiny Třebíč nabízí mnoho různých pohledů na dějiny i svět kolem nás, s nimiž se může návštěvník seznámit ve čtyřech stálých expozicích. Zároveň muzeum každoročně připravuje zajímavé krátkodobé výstavy, programy pro školy, akce pro rodiny s dětmi, je otevřeno badatelským aktivitám a pravidelně organizuje celorepubliková setkání muzejních pracovníků.
 • Vydáno ve středu 21.6.2017 :
  Všechna miminka užívají prvních dnů života v nových postýlkách
  Miminka mají v jihlavské porodnici větší komfort. Přibylo sedmnáct nových postýlek, které obývají ti nejmenší pacienti v prvních hodinách života. Pořízení postýlek bylo možné díky sponzorovi. Nové postýlky tak mají všechna miminka.
 • Vydáno v neděli 18.6.2017 :
  Na svatého Jána, otevírá se léta brána…
  …a v Třebíči zahrada. Ne však zahrada ledajaká, ale Zahrada u řeky, čili zahrada, kterou od letošního jara spravuje ekocentrum Chaloupky o.p.s. Adresa je jednoduchá: Brněnská ulice za bývalou prodejnou Mountfield. Plány s tímto prostorem jsou velkolepé, ale zatím se snaží tento ještě před nedávnem zpustlý prostor co nejvíce zpříjemnit a hlavně představit ho veřejnosti.
 • Vydáno v sobotu 17.6.2017 :
  U Přibyslavic na Třebíčsku zemřel osmnáctiletý motorkář
  Osmnáctiletý motocyklista zemřel při nehodě v pátek 16. června okolo půl sedmé večer u obce Přibyslavice na Třebíčsku.
 • Vydáno v sobotu 17.6.2017 :
  Mezi Velkým Meziříčím a Stráneckou zhoří zemřel při nehodě dvaatřicetiletý řidič
  Na silnici mezi Velkým Meziříčím a Stráneckou Zhoří se v pátek 16. června asi v 18.30 hodin střetly dva vozy. Dvaatřicetiletý řidič vozidla Hyundai utrpěl při nehodě velmi těžká zranění, kterým na místě podlehl.
 • Vydáno v sobotu 17.6.2017 :
  Nová geocyklotrasa nabídne putování za vodou
  V neděli 28. května slavnostně otevřeli novou geocyklotrasu. Start bude mít na Obecním rybníku a povede malebným zákoutím Železných hor.V neděli 28. května slavnostně otevřeli novou geocyklotrasu. Start bude mít na Obecním rybníku a povede malebným zákoutím Železných hor.
 • Vydáno v sobotu 17.6.2017 :
  Setkání se želvou a RETRO DNY v jihlavské zoo
  Zoologická zahrada Jihlava vyzývá všechny svoje návštěvníky, kteří se chtějí zúčastnit losování o permanentku do zoo, aby učinili následující. Pokud mají fotografii sebe, nebo svých dětí u keramické želvy, která stojí u spodního vchodu do zoo, tak aby fotografii poslali na e-mail: vystava@zoojihlava.cz do 30. června 2017. Hlasování proběhne na facebooku zoo.
 • Vydáno v pátek 16.6.2017 :
  Centrum pro ženu z Třebíče podpořilo Domácí hospic sv. Zdislavy
  Domácí hospic sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč dostal finanční dar od Centra pro ženu s.r.o. ve výši 78.000 Kč. Částka je složena z finančních bonusů vyplácených zdravotními pojišťovnami za preventivní vyšetření gynekologickému centru. Klientky ambulance pamatující na svou prevenci tak pomáhají nevyléčitelně nemocným lidem v důstojném odchodu. Péče o pacienty v terminálním stadiu nemoci v domácím prostředí není dosud standardně hrazena ze zdravotního pojištění. Dar vedoucí hospice Mgr. Evě Vráblové předal MUDr. Karel Janíček.
 • Vydáno v pátek 16.6.2017 :
  V Jemnici vrcholí přípravy na Běh o Barchan
  Víkend po 15. červnu, svátku sv. Víta, patří v Jemnici jedné z nejstarších historických slavností v Čechách a na Moravě – slavnosti Barchan. Písemné prameny sahají do roku 1713, historie Barchanu je však mnohem starší. Běh o Barchan byl jako významný regionální jev zapsán na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina i České republiky.
 • Vydáno v pátek 16.6.2017 :
  Klíč k památkám získáte už i na Hradě Kámen
  Od konce minulého týdne je Hrad Kámen připojen do projektu Klíč k památkám. „Kraj Vysočina, jako vlastník objektu, jednoznačně vítá všechny možnosti, jak zlepšit komfort pro návštěvníky a ulehčit jim přístup k informacím, navíc s možností zasoutěžit si o pěkné ceny,“ uvedla náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že od zapojení do věrnostního programu se očekává zvýšení návštěvnosti tohoto krajského hradu.
 • Vydáno v pátek 16.6.2017 :
  Výstava o barokních poutních místech nejen na Třebíčsku
  Vernisáž výstavy KLOBOUK,HŮL A RŮŽENEC aneb Barokní zbožnost a poutní místa (nejen) na Třebíčsku se uskuteční ve čtvrtek 29. června v 17 hodin v prostorách zámecké konírny v Třebíči. Výstava potrvá do 15. října 2017.
 • Vydáno v pátek 16.6.2017 :
  Za vykácení dřevin, zničení mokřadu a poškození půdního povrchu v CHKO dostala firma AQUASYS pokutu 520 tisíc korun
  Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 520 tisíc korun stavební společnosti AQUASYS spol. s r. o. ze Žďáru nad Sázavou. Je to už třetí pokuta, kterou firma od ČIŽP dostala v souvislosti s nelegální činností v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy u obce Škrdlovice. Pochybení se firma dopustila na jaře roku 2015. Sankci 520 tisíc korun firma dostala za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny – konkrétně za vykácení nejméně 1400 metrů čtverečních dřevin bez povolení a dále za navezení a rozhrnování stavebních a demoličních odpadů, zemin i kamení v CHKO.
 • Vydáno ve čtvrtek 15.6.2017 :
  V obci Kámen na Pelhřimovsku zemřela řidička po nárazu do budovy
  Na silnici první třídy v obci Kámen na Pelhřimovsku zemřela ve čtvrtek 15. června dopoledne po nárazu do budovy třiašedesátiletá řidička.
 • Vydáno ve čtvrtek 15.6.2017 :
  Kašna je v havarijním stavu, projde rekonstrukcí
  Město Chotěboř uzavřelo smlouvu s firmou, která by zpracovala územní studie na jednotlivá veřejná místa. Smyslem je určité projekční řešení pro lokality, které nejsou zcela využité. V první fázi půjde o Náměstí T.G.M. a Obecní rybník.
 • Vydáno ve čtvrtek 15.6.2017 :
  Kurz arteterapie na VŠPJ má první absolventy
  První studenti úspěšně dokončili studium arteterapie v Jihlavě, na Vysoké škole polytechnické.
 • Vydáno ve čtvrtek 15.6.2017 :
  Zebry v Zoo Jihlava mají mládě!
  Stádo zeber Burchellových se v jihlavské zoo opět rozrostlo o dalšího člena. Tím se stalo malé hříbě narozené před týdnem dne 7. června 2017. Jeho matka je zkušená devítiletá klisna Jimini Jinga a otcem osmiletý hřebec Machano, který je v Zoo Jihlava od roku 2016.
 • Vydáno ve čtvrtek 15.6.2017 :
  Mezinárodní den žiraf v Zoo Jihlava!
  I žirafí kluci Manu, Paul a Zuberi ze Zoo Jihlava mají svůj svátek, který s nimi mohou návštěvníci oslavit. Ve středu 21. června, o nejdelším dni v roce, se bude v jihlavské zoo konat akce k Mezinárodnímu dni žiraf nazvaná „Nejdelší den pro nejdelší krk“.
 • Vydáno ve středu 14.6.2017 :
  Koncert od gotiky po baroko v jihlavském muzeu
  V pátek 16. června se od 18:00 v Kongresovém sále jihlavského hotelu Gustav Mahler uskuteční koncert s názvem Od gotiky po baroko.
 • Vydáno ve středu 14.6.2017 :
  Dymytry proráží do světa nejen anglickou verzí tracku Barikády; na češtinu ale nezanevřeli
  Psy-core metalisté Dymytry oznámili, že rozšiřují kapelní repertoár o anglické verze svých písní. K tomuto kroku přistoupili proto, že se jim naskytla možnost vystupování v zahraničí a rádi by prezentovali své písně v jazyce, kterému rozumí více lidí. Čeští fanoušci se však nemusejí bát, že by se Dymytry vzdali češtiny, která podle některých propůjčuje jejich tvorbě originalitu a zvláštní kouzlo - v domácích končinách hodlají Dymytry nadále zpívat pouze česky.
 • Vydáno ve středu 14.6.2017 :
  Po dvaceti letech se vrací obor výtahář
  Hotelová škola Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí otvírá od nového školního roku nové a trhem práce žádané oborové zaměření výtahář. „O tříletý obor výtahář – elektromechanik pro zařízení a přístroje projevili zájem čtyři žáci. Zařazení tohoto zaměření do nabídky krajské střední školy je výsledkem dlouhodobé spolupráce s velkomeziříčskou společností VÝTAHY, která bude pro studenty zajišťovat odbornou praxi přímo ve svých dílnách,“ informuje Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu. Výtaháři naposledy vyšli ze středních škol na Vysočině před více než 20 lety.
 • Vydáno ve středu 14.6.2017 :
  Film Skauti bez lilie zavítá do Jihlavy
  Osudy českého skautingu – to jsou české dějiny dvacátého století „v malém“. Skauti byli nežádoucí pro nacisty i komunisty, třikrát se ocitli mimo zákon a vždy museli volit strategii přežití. Především o třetím období skautské ilegality, tedy o období od roku 1970 do sametové revoluce, pojednává společný filmový počin Skautského institutu a Post Bellum, který bude za účasti jihlavského skautského střediska Divočáci promítán ve čtvrtek 15. 6. v Kině Dukla Jihlava.
 • Vydáno ve středu 14.6.2017 :
  Händelovo oratorium MESIÁŠ v Brně 18.6.2017 již naposledy
  Končí velký projekt sedmdesáti amatérských hudebníků z Vysočiny. Zveme vás tedy v neděli 18. června 2017 v 17 hod. do katedrály sv. Petra a Pavla v Brně, kde budete mít možnost za dobrovolné vstupné prožít hluboké poselství této nadčasové skladby v provedení velkého smíšeného pěveckého sboru, sólistů a orchestru. Provedeny budou všechny sborové části a výběr nejlepších částí sólových.
 • Vydáno v pondělí 12.6.2017 :
  The Legends Rockfest láká nadupaným programem i krásou Hořic v Podkrkonoší
  The Legends Rockfest odtajnil svůj program a láká i na mnohé doprovodné akce. Headlinery jsou Arakain a Škwor, tradičně výborné vystoupení se očekává také od Dymytry či Limetalu. Těšíme se také na Viléma Čoka, Krucipüsk, Dogu, Komunál, Traktor či z mladší generace na Soustrast nebo The Snuff.
 • Vydáno v pondělí 12.6.2017 :
  Polovina opraveného interního pavilonu slouží pacientům
  V opravovaném pavilonu jihlavské nemocnice probíhá tento týden velké stěhování oddělení. Do zrekonstruovaných prostor se stěhují další oddělení. Polovina oddělení je tak nyní už v nových prostorech.
 • Vydáno v pondělí 12.6.2017 :
  Přírodní zahrady jsou pohlazení i inspirace
  Evropa má za sebou víkend otevřených zahrad. Tedy víkend, kdy se po vzoru Anglie otevírají pro širokou veřejnost mnohé zahrady, které jinak jsou pouze pro někoho. V Kraji Vysočina se do této akce každý rok zapojuje stále více zahrad a letos opět převažovaly zahrady přírodní.
 • Vydáno v pondělí 12.6.2017 :
  První zastávkou Minifestivalu řemesel je Havlíčkův Brod
  Na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě dnes odstartoval Minifestival řemesel - seriál přehlídek výsledků celoročních aktivit žáků odborných technických a zemědělských oborů. V následujících dnech se promo akce přesune do dalších okresních měst regionu – zítra do Třebíče, následovat bude Žďár nad Sázavou, Pelhřimov a Jihlava.
 • Vydáno v pondělí 12.6.2017 :
  Na Vysočině přibudou turistické informační kartičky s tzv. QR kódy
  Po celé Vysočině najdeme od roku 2015 turistické kartičky s tzv. QR kódy a NFC čipy, které návštěvníkům odhalují zajímavosti z místa, kde se právě nacházejí. Do letošního roku jich mohli turisté v našem regionu napočítat na dvě stě, letos přibudou další, například u Leteckého muzea Koněšín, Jihlavské šatlavy, Lurdské jeskyně v Radňovicích na Žďársku nebo u Telčského podzemí.
 • Vydáno v neděli 11.6.2017 :
  Maminky nejmenších pacientů využívají v jihlavské nemocnici opravený pokoj
  Maminky na novorozenecké JIP mají opravené zázemí. Laděné je do klidných barev, květin a srdíčkových motivů. V pokoji se vyměnila podlaha, nábytek i doplňky. Maminky těch nejmenších pacientů by se tak měly v pokoji cítit téměř jako doma.
 • Vydáno v neděli 11.6.2017 :
  V Chotěboři bude více květin
  Město Chotěboř chce na příští rok vysázet více rostlin a květin. Cílem je oživit a „vybarvit“ centrum.
 • Vydáno v neděli 11.6.2017 :
  Příští týden může veřejnost poprvé požádat o dotace na novou drobnou lesní techniku
  O křovinořez, motorovou pilu nebo postřikovač si mohou nově už příští týden požádat drobní vlastníci lesů z Vysočiny. Žádosti o dotace na pořízení drobné lesní techniky začne Kraj Vysočina přijímat 13. června 2017 v 8 hodin. Krajské zastupitelstvo dalo zelenou k rozdělení 15 miliónů korun. „Podpora je určená vlastníkům nebo nájemcům lesních pozemků v Kraji Vysočina, kteří spravují minimálně 5 ha a maximálně 50 hektarů lesa, v jednotlivých případech pomůžeme částkou až 23 tisíc korun,“ říká Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
 • Vydáno ve čtvrtek 8.6.2017 :
  Velká letní fotosoutěž Letní barokní Vysočina hledá nejlepší fotografy regionu
  Každý, kdo rád fotí, se může v červnu a v červenci zapojit do velké fotosoutěže Letní barokní Vysočina. Vyhlašuje ji příspěvková organizace Vysočina Tourism, která se těší na povedené fotografie barokních památek, přírody, snímky z výletu nebo dovolené na Vysočině a předem upozorňuje na to, že fantazii se meze rozhodně nekladou.
 • Vydáno ve čtvrtek 8.6.2017 :
  Zdravotníci nacvičují záchranu života na unikátním modelu novorozence
  Lékaři a sestřičky na dětském oddělení jihlavské nemocnice si mohou vyzkoušet resuscitaci na jedinečném modelu novorozence. Ten je velice podobný lidskému tělu a zdravotníci tak mohou cvičit krizové situace. Model stál desítky tisíc korun.
 • Vydáno ve čtvrtek 8.6.2017 :
  S nedostupností léků se setkalo téměř 70 % obyvatel Vysočiny; za dostupné léky by si raději připlatili.
  S nedostupností léků se někdy setkalo 66 % obyvatel Vysočiny. Téměř každý z nich řešil tento problém opakovaně. Výměnou za jistotu dostupných léků by si 7 z 10 obyvatel Vysočiny za lék neváhalo připlatit a více než dvě třetiny z nich by zároveň uvítaly větší nabídku generických léků. Vyplynulo to z reprezentativního průzkumu, který realizovala agentura STEM pro Českou asociaci farmaceutických firem (ČAFF).
 • Vydáno v úterý 6.6.2017 :
  Letošní školní rok zakončí řemeslné minifestivaly v pěti městech Vysočiny
  Krajské střední odborné a zemědělské školy se letos rozloučí se školním rokem 2016/2017 veřejnými přehlídkami výsledků celoročních aktivit. V týdnu od 12. do 16. června 2017 budou na pěti místech Vysočiny připraveny pro veřejnost přehlídky technických oborů, agro oborů a ukázky výsledků odborné praxe a originálních technických oborů. Promotým Kraje Vysočina zastaví v příštím týdnu v Havlíčkově Brodě, Třebíči, Žďáru nad Sázavou, Pelhřimově a v Jihlavě.
 • Vydáno v úterý 6.6.2017 :
  V Jihlavě prožijí Pochoutkový rok s Český rozhlasem Vysočina
  Na Masarykově náměstí v Jihlavě vyroste ve čtvrtek 8. června 2017 odpoledne pochoutková zóna Českého rozhlasu Vysočina. Celý letošní rok je totiž na regionálních stanicích Českého rozhlasu ve znamení Pochoutkového roku, soutěže, do které mohou posluchači zasílat své recepty a vyhrát za ně hodnotné ceny.
 • Vydáno v úterý 6.6.2017 :
  Mírový běh v Třešti
  Ve středu 14. 6. se Třešť připojí k neobyčejnému běhu s hořící pochodní.
 • Vydáno v pondělí 5.6.2017 :
  Děti z Klubíčka pozorovaly ptáčky a zúčastnili se soutěže v ZOO
  Sociálně aktivizační služba Klubíčko při Oblastní charitě Jihlava se zúčastnila soutěž jihlavské ZOO. Děti, které do Klubíčka dochází, se sice nestali vítězi. Zato získali mnoho nových poznatků o ptácích.
 • Vydáno v pondělí 5.6.2017 :
  Slunečnice zaplaví Jihlavu
  Startuje 1. ročník projektu „Rozsviťme“, který podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou V úterý 6. června vyrazí lidé se sazenicemi slunečnic do ulic Jihlavy, aby je zasadili na záhon v ulici Hradební a dali tak najevo sounáležitost s pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Touto nemocí trpí na Vysočině přes 489 lidí. Každý rok přibude v ČR až 1 000 nově nemocných. Kvalita péče o pacienty s RS však mnohde zaostává. Osvětový projekt Rozsviťme Českou republiku, proto vyzývá českou populaci aby se spojila a zasadila o zlepšení možností komplexní péče o tyto nemocné.
 • Vydáno v neděli 4.6.2017 :
  Noc kostelů v Třešti
  V pátek 9. 6. máme možnost zdarma navštívit chrámy, kostely a modlitebny. V celé České republice je to cca 1500 objektů a výjimkou nebude ani Třešť. Veřejnosti přístupný bude v čase od 18,00 do 22,00 hodin kostel sv. Kateřiny Sienské, kostel sv. Martina, kostnice, konírna a bývalá židovská synagoga. Bohatý program připravila Římskokatolická farnost Třešť ve spolupráci s Městem Třešť. Nabídka celého večera je zdarma.
 • Vydáno v pátek 2.6.2017 :
  U Pošné na Pelhřimovsku zemřel po střetu s vlakem muž
  Pětašedesátiletý muž, který se ve čtvrtek 1. června kolem deváté hodiny večer pohyboval v kolejišti poblíž Pošné na Pelhřimovsku, nepřežil střet s vlakem.
 • Vydáno v pátek 2.6.2017 :
  V rybníku Valcha u Počátek se utopil nezletilý chlapec
  V rybníku u Počátek na Pelhřimovsku zemřel ve čtvrtek 1. června nezletilý chlapec.
 • Vydáno ve čtvrtek 1.6.2017 :
  V rybníku ve Žďáře nad Sázavou našli lidé tělo mrtvého muže
  U stavidla Křivého rybníka ve Žďáře nad Sázavou si lidé ve středu, 31. května odpoledne, všimli mrtvého těla.
 • Vydáno ve čtvrtek 1.6.2017 :
  Pohádkový les v Třešti
  V neděli 4. 6. bude pro děti a jejich rodiče připraven „Pohádkový les“.
 • Vydáno ve čtvrtek 1.6.2017 :
  Vzdělávání seniorů na VŠPJ
  I letos bude Vysoká škola polytechnická Jihlava vzdělávat seniory v rámci nabídky Univerzity třetího věku (U3V). Studium je bezplatné a studovat může každý nad 55 let, kdo složil alespoň maturitní zkoušku. Zájemci se mohou hlásit od dnešního dne. Aby byl kurz otevřen, musí se přihlásit alespoň 15 posluchačů.
 • Vydáno ve čtvrtek 1.6.2017 :
  Víkend otevřených zahrad na Hradě Kámen
  Čtvrtým rokem se zapojí Hrad Kámen k tradiční celoevropské akci známé pod názvem Víkend otevřených zahrad. „Ve dnech 10. a 11. června vždy od 11 a 14 hodin proběhnou komentované prohlídky více než hektarového parku, který je zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek. Představen bude nejenom současný stav, ale též jeho historická podoba,“ uvedla náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
 • Vydáno ve středu 31.5.2017 :
  S nejlepším traktorem z Merkuru letos vyhrál tým z Náměště nad Oslavou
  Dvacet týmů základních škol z celé Vysočiny dnes soutěžilo v třebíčském Alternátoru ve stavbě funkčního traktoru z Merkuru. Nejlépe si vedly děti z Náměště nad Oslavou před týmem z Myslibořic a z Třebíče. „Stejně jako v předchozích třech ročnících porota hodnotila nejen originální design postaveného modelu, o výsledcích rozhodly tentokrát především technické parametry modelů,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 • Vydáno ve středu 31.5.2017 :
  Společně a úspěšně v ZOO
  17. května proběhla v rámci projektu Společně a úspěšně v Jihlavě exkurze do Zoologické zahrady v Jihlavě. Exkurze se zúčastnilo celkem 15 lidí, z toho 3 pracovníci TP SOVY, 11 studentů ze středních škol, kteří jsou v projektu zapojeni a paní psycholožka ze Střední školy stavební.
 • Vydáno ve středu 31.5.2017 :
  Tátové, oslavujte v Telčském domě!
  Každý rok si v květnu na Den matek vzpomeneme na maminku a něčím drobným ji obdarujeme. Jenže co Den otců? Víte, že slavíme i tento svátek, a že připadá na třetí červnovou neděli?
 • Vydáno ve středu 31.5.2017 :
  Uzavírka v ulici Nádražní v Havlíčkově Brodě pro veškerý provoz po celý červen
  Komunikace III/0810 ulice Nádražní v Havlíčkově Brodě bude ve dnech 1. června - 30. června z důvodu rekonstrukce vodovodního řadu uzavřena pro veškerý provoz.
 • Vydáno v úterý 30.5.2017 :
  UV aktivní dekorace rozzářily jihlavský Nízkoprahový klub Vrakbar
  V květnu se konal UV workshop realizovaný Nízkoprahovým zařízením pro děti a mládež Vrakbar při Oblastní charitě Jihlava. Akce byla zpřístupněna široké veřejnosti a probíhala v tanečním sále zmíněného zařízení, který byl vyzdoben UV aktivními předměty a projekcí.
 • Vydáno v úterý 30.5.2017 :
  Od 1. června začne vysílat Český rozhlas Vysočina
  Český rozhlas Region se od 1. června 2017 stává Českým rozhlasem Vysočina. Pro posluchače z Vysočiny, pro které Český rozhlas vysílá už 15 let na frekvencích 87,9 a 90,1 FM, se nic zásadního nemění – regionální studio Českého rozhlasu stále tak zůstává rádiem vašeho kraje. S novým názvem ale přichází kvalitnější a atraktivnější program.
 • Vydáno v úterý 30.5.2017 :
  Vodní ráj zahajuje letní sezónu s novým dětským bazénem
  Vodní ráj Jihlava otevře v sobotu 10. června v 10 hodin venkovní areál ve-řejnosti a zahájí tak další, již 17. letní sezónu. Hlavní novinkou je zrenovovaný celonere-zový dětský bazén. Opravami přošel také velký rekreační a plavecký bazén a dětské brouzdaliště. Tobogány prošly odborným čištěním a dostaly nový nátěr.
 • Vydáno v pondělí 29.5.2017 :
  Služby prevence jihlavské Charity jsou poskytovány anonymně
  Oblastní charita Jihlava se v poslední době potýká s určitým neporozuměním principu anonymity, s nímž většina preventivních sociálních služeb pracuje. Jaké informace o svých uživatelích (ne)mohou pracovníci služeb sociální prevence sdělovat?
 • Vydáno v pondělí 29.5.2017 :
  Představení Pankrác´45 a Zakázané uvolnění v Třebíči
  Ve středu 31. května zakončí jarní divadelní sezónu skupiny „A“ představení z pražského Švandova divadla Pankrác´45 od autorky Martiny Kinské.
 • Vydáno v pondělí 29.5.2017 :
  Zahrady se otevřou i v Kraji Vysočina
  Víkend otevřených zahrad se koná v celé Evropě vždy během druhého víkendu v červnu (9. - 11. června). Vznikl v Anglii - Open Garden & Squares Weekend – a veřejnosti umožňoval prohlídku jinak nepřístupných zahrad. Projekt se v Anglii setkal s velkým ohlasem a rychle rozšířil do celé Evropy. V České republice proběhl první ročník v roce 2010 a otevřeny byly pouze tři pražské zahrady.
 • Vydáno v pondělí 29.5.2017 :
  V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou
  Onemocnění, kterým trpí zhruba dvě procenta populace a postihuje stejně ženy, jako muže. Nejčastějším projevem je olupování zarudlé pokožky, neboť ta se obměňuje až sedmkrát častěji než normálně. Jde o lupénku, neboli psoriázu. Setkání nejenom pacientů je naplánované v Jihlavě.
 • Vydáno v pátek 26.5.2017 :
  Výměnný pobyt studentů a akademických pracovníků Užhorodské národní univerzity na Vysoké škole polytechnické Jihlava 14. – 18. května 2017
  Již pátým rokem pokračuje spolupráce Vysoké školy polytechnické Jihlava (Katedra cestovního ruchu) a Užhorodské národní univerzity (Fakulta cestovního ruchu) V letech 2013 až 2016 proběhlo sedm týdenních výměnných pobytů studentů a akademických pracovníků obou škol v Jihlavě a v Užhorodu. V letošním roce navštívila skupina ukrajinských kolegů Jihlavu ve dnech 14. – 18. května.

Denní lunární horoskop:
(tento každodenní lunární horoskop pro Regionalist připravuje astrolog Leo P. Švančara)

Další informace z astrologie...
Glosa:
(26. leden 2013) - Před 14 dny bych považoval volbu Zemana za presidenta za poměrně neutrální, až snad tu lepší možnost... A v těch 14 dnech neuvěřitelné kampaně jsme dostali jakoby zázrakem z Nebes ještě jednu šanci - a nejspíše v naší generaci tu poslední.


Vyhledávání v Regionalistu:

zpět na vrchol stránky...
aktuální kulturní servis čtenářům Regionalistu na dnešní den, 24. 6. 2017:
zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist - deník Vysočiny: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), spolumajitelka a šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od října 1996 v každý den!

Vydává: Leo Švančara & Eva Švančarová, IČ: 65798457, DIČ: CZ620709010

Filiální weby Regionalistu:
Iglau.czCWBC.czLeosvancara.czSvancara.euCountry-rock.cz

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

Sdílet na Facebooku

© (1996-2011) - Leo a Eva Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Deník...
Kalendarium
Kulturní servis
IGLAU.cz
Čtenářský KLUB
Country music
Metanoon
Křesťanství
Z archivů
(L. Vilímek)
Letopisy L. Vilímka
Genius loci
(doc. J. Bednář)
Zločiny komunismu
Písničky, mp3
Jihlavské tramvaje
Redakce, tiráž
Podpořte nás...
RSS
G losy:
(píše Leo Švančara)Revue:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.Nové country-rockové mp3 kapely CWBC...
Add to Google
Regionalist právě čte: čtenářů
Translate the Regionalist:
Übersetzen der Regionalist:

Novínky v Regionalistu:
 Chcete nás podpořit? 


Kulturní kalendář:

<<     [Červen 2017 ]     >>
PoÚtStČtSoNe
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829300102
Přidat vaši akci...


Astrologie:
OTÁZKY A ODPOVĚDI:
(astrologie, EFT, formace podvědomí, hypnosa...)

• Co je podmínkou, aby člověk uměl vykládat horoskopy ?
- 5 příspěvků, naposledy přidán 2.6.2011 (19:36)

• Je postavení mých hvězd osudové a nevyhnutelné?
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)

• Co je to EFT
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)


Návštěvnost:
hlavní stránku dnes do této chvíle navštívilo lidí
návštěvníků včera: 1072
tento měsíc: 15777
hlavní stránku do této chvíle letos zhlédlo 117441 lidí
PŘEHLED NÁVŠTĚVNOSTI některých našich dalších webů:
dnes na deníku: 636
• dnes na Iglau.cz: 2612
• dnes na našem astrologickém webu:
dnes na CWBC.cz: 76
• dnes na METANOON.cz: 0
atd...
Souhrnná dnešní návštěvnost na celém našem serveru: 3324
(celkově včera: 4126)

Diskuse:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)
Kácení v Jihlavě
- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)

Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchZajímavosti:

Polní den: Jsou brambory ohroženou tradiční plodinou?
Každoročně se na různých místech Kraje Vysočina konají setkání zemědělců pod názvem Polní den. To zatím poslední v Křelovicích pořádané 22. června společností SENAGRO Senožaty bylo věnováno pěstitelům brambor. „Šest desítek hostů společně otevřelo téma ekonomicky udržitelného hospodářství, ekologie, zvyšování jakosti, ale především téma vymezování ochranného pásma kolem vodního díla Švihov a omezení, která z něj pro tradiční pěstitele a šlechtitele brambor vyplývala, resp. mohou v budoucnu vyplývat,“ informoval Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.


Všechna miminka užívají prvních dnů života v nových postýlkách
Miminka mají v jihlavské porodnici větší komfort. Přibylo sedmnáct nových postýlek, které obývají ti nejmenší pacienti v prvních hodinách života. Pořízení postýlek bylo možné díky sponzorovi. Nové postýlky tak mají všechna miminka.


Na svatého Jána, otevírá se léta brána…
…a v Třebíči zahrada. Ne však zahrada ledajaká, ale Zahrada u řeky, čili zahrada, kterou od letošního jara spravuje ekocentrum Chaloupky o.p.s. Adresa je jednoduchá: Brněnská ulice za bývalou prodejnou Mountfield. Plány s tímto prostorem jsou velkolepé, ale zatím se snaží tento ještě před nedávnem zpustlý prostor co nejvíce zpříjemnit a hlavně představit ho veřejnosti.


Centrum pro ženu z Třebíče podpořilo Domácí hospic sv. Zdislavy
Domácí hospic sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč dostal finanční dar od Centra pro ženu s.r.o. ve výši 78.000 Kč. Částka je složena z finančních bonusů vyplácených zdravotními pojišťovnami za preventivní vyšetření gynekologickému centru. Klientky ambulance pamatující na svou prevenci tak pomáhají nevyléčitelně nemocným lidem v důstojném odchodu. Péče o pacienty v terminálním stadiu nemoci v domácím prostředí není dosud standardně hrazena ze zdravotního pojištění. Dar vedoucí hospice Mgr. Evě Vráblové předal MUDr. Karel Janíček.


V Jemnici vrcholí přípravy na Běh o Barchan
Víkend po 15. červnu, svátku sv. Víta, patří v Jemnici jedné z nejstarších historických slavností v Čechách a na Moravě – slavnosti Barchan. Písemné prameny sahají do roku 1713, historie Barchanu je však mnohem starší. Běh o Barchan byl jako významný regionální jev zapsán na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina i České republiky.


stránka byla natažena za sekund.