Vložit svůj vlastní inzerát...
 • 1.3.2017:
  Politiku v Čechách proměnila i přímá volba, Miloš Zeman je pouze jejím produktem
  Ivo Strejček pro Parlamentní listy
  Prezident Miloš Zeman se rozhoduje, zda bude podruhé kandidovat. Je jeho rozhodnutí, a pak i výsledek volby, důležitý mezník, který určí další fungování této země?

  Řekl bych, že se příliš upínáme k prezidentské volbě v lednu příštího roku, a nedoceňujeme fakt, že před tímto datem u nás proběhnou parlamentní volby. Jejich výsledky a politické uspořádání, ve které vyústí, budou pro budoucnost této země významnější, než výsledek prezidentské volby o pár měsíců později. Parlamentní volby budou tím hlavním milníkem a už to, že na ně zapomínáme, je důkazem faktu, že v nich s ničím převratným nepočítáme. Že se podvědomě smiřujeme s jejich výsledkem, že nečekáme žádný zvrat či návrat k normálnosti.

  Je rozdělení společnosti na obdivovatele a odpůrce Zemana opodstatněné, nebo zveličené?

  Rozdělení společnosti je přímým důsledkem přímé volby. Každá volba, ve které vám zbývá výběr mezi variantou A nebo B, dělí společnost na ty, kteří podporovali A a na ty, kteří si přáli B. Za rozdělení společnosti na Zemanovce a Antizemanovce nesou přímou odpovědnost ti, kteří si přímou volbu přáli a kteří ji prosazovali. A je užitečné si všimnout, že ti, kteří si od přímé volby slibovali vítězství „svého“ kandidáta, aby po srážce s realitou zjistili, že jim jejich kalkul nevyšel, jsou dnes fakticky těmi, kdo všemožně provokují společenský neklid. Jsou to stále stejní lidé, kdo ze svého „vyššího principu mravního“ pláčou nad rozdělením společnosti, ale oni jsou jeho původci!

  V čem Miloš Zeman jako prezident české společnosti v poslední době prospívá a v čem jí škodí? Lze jeho dosavadní prezidentování označit za úspěšné?

  Miloš Zeman je Miloš Zeman. Není o tolik jiný v prezidentské funkci od doby, kdy byl předsedou sněmovny nebo českým premiérem. Pro vtip nebo drsné slovo neměl daleko tehdy, a nemá ani dnes. Své posluchače uměl okouzlit jednoduchostí a ani dnes je zbytečně nevystavuje složitějším úvahám. Myslím, že jej český „venkov“ považuje za svého prezidenta, že mu rozumí a v prezidentu Zemanovi vidí hlasatele svých názorů.

  Zda je jeho prezidentování úspěšné, to do roka a do dne posoudí voliči.

  Radost nad vítězstvím Trumpa, vytěžování tématu migrace, šťouchance Merkelové a politikům EU vyjádření nechuti nad Chovancovým ,,centrem proti propagandě"- témata, která teď prezident ,,hraje" nejčastěji. Jak je úspěšný v každém jednom z nich?

  Opakuji, že Miloš Zeman je výsledkem přímé volby. Svoji legitimitu odvozuje od síly volby, ze které jeho mandát vzešel. Nepotřebuje se hájit před českým parlamentem, hájí se před voliči. Proto si dovolí být otevřený, ironický, pošťuchující i rebelantský, prostě lidový. Jde mu o hlasy z přímé volby. I proto témata programově nijak důsledně ani nepropracovává, ani nekultivuje. Stačí mu pohyb po povrchu. I proto mu ani některé z jeho názorů moc nevěřím. Co si mám třeba myslet o jeho dnešních, zdá se kritických, názorech na Evropskou unii – což považuji za správné, když to byl on, kdo s předsedou Evropské unie fanfarónsky vyvěšoval vlajku EU před Pražským hradem?

  Na druhou stranu je třeba prezidentu Zemanovi přiznat schopnost používat ve svých úvahách zdravý rozum, tak charakteristický pro první porevoluční generaci českých politiků a tak zoufale se nedostávající politické generaci současné.

  U Zemana se střídaly z hlediska důvěry veřejnosti průšvihové periody - ,,lánský puč", ,,kunda sem, kunda tam"- s lepšími, skokový růst důvěry zaznamenal po teroristickém útoku v Paříži (56, následně až 62%), nyní se drží v pásmu 50-60%. Kde má prostor na zlepšení, nebo se začíná ,,ohrávat" a půjde dolů? Čím by si mohl důvěru udržet, či zvýšit?

  Nic z toho fakticky prezidentu Zemanovi neuškodilo. O tom svědčí setrvalá podpora, které se prezident u občanů těší. Pokud do toho Miloš Zeman půjde znovu, pak mu prostor pro jeho vlastní zlepšení poskytnou jeho protivníci. Takže, myslím, vše se teprve uvidí.

  Kauza Peroutka, což je evergreen. Mynářova bezpečnostní prověrka. Vydírání Jindřicha Forejta, příběhy o prostituci na Pražském hradě a podobných nesrovnalostech. Zdravotní problémy. Podnikání Martina Nejedlého. Cokoliv jiného... Číhá někde na prezidenta průšvih, který mu případnou kandidaturu může totálně zbortit? A jak zhodnotit to, jak se k jednotlivým problémům z tohoto výčtu staví?

  Já se k ničemu takovému nechci vyjadřovat, protože o možných problémech nic nevím. Jedno je ale jisté, čeká nás drsná kampaň, ve které si to se Zemanem budou chtít mnozí vyřídit bez servítků a velmi tvrdě. Tomu budou odpovídat zvolené metody a prostředky. A natolik Miloše Zemana známe, že on bude umět kontrovat podobně.

  Jak se dle Vás mění vztah médií k Miloši Zemanovi? Platí ještě vzorec ,,Zeman řekne něco skandálního, média rozjedou cirkus a Zeman se jim směje"? Nebo už to novináře přestalo bavit? Má Zeman dost médií, kde je vždy vítán, a dokáže sám oslovovat lidi na náměstích tak dobře, přebil to, že většina novinářů ho nemá ráda a ráda proti němu při kampani rozjede peklo?

  Mě nikdy nepřestane překvapovat, že za ta léta ještě mnozí nepochopili, že to nejhorší, co by se Miloši Zemanovi mohlo stát, je – nevšímat si ho. Pro něho je touha být středem pozornosti vším a je ochoten pro dosažení tohoto cíle udělat cokoliv. Všichni ti, kteří se na něho chystají, budou opakovaně překvapeni. Miloš Zeman to zvládne.

  Mimochodem, zaslouží si Česká televize pravidelnou kritiku od prezidenta?

  Já už vlastně ani Českou televizi nesleduji, takže můj názor by mohl být neobjektivní.

  Prezidentští kandidáti, kteří se hlásí nebo se o nich mluví: Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Drahoš, Martin Stropnický, Jaroslav Kubera. Koho z nich se má Zeman obávat?

  Pokud Miloš Zeman bude chtít obhájit svůj mandát, nemůže se bát nikoho. Osobně soudím, že z této plejády se z různých důvodů ani nikoho moc neobává, přesto své znovuzvolení vůbec nemá tak jasné, jak by se snad mohlo zdát.

  Padla úvaha, že 2. kolo Zeman pravděpodobně vyhraje, ale může být vyřazen už v 1. kole. Co třeba kdyby přišel někdo ,,zemanovitější než Zeman", třeba Kubera? A pokud jde o 2. kolo, co kdyby přeci jen proti Zemanovi ,,slušná část společnosti" postavila i běžného, průměrného člověka a přesvědčila ho, že „starý, sprostý a obhroublý průšvihář“ Zeman už není dobrá volba? Který kandidát by to mohl zajistit?

  Rozhodne-li se pan prezident Zeman kandidovat, pak odhaduji, že s průchodem do druhého kola by snad neměl mít větší problém, ale to druhé kolo je nebezpečné. Druhé kolo je o volbě proti tomu, koho nechceme. Podívejme se na „slovenský“ model. Fico versus „jakýsi“ Kiska. Slováci nechtěli Fica a zvolili neznámého protikandidáta. Ani v Čechách není nic jisté. Dvoukolová volba je neobyčejně zrádná a nevyzpytatelná, což z dlouhodobých zkušeností s dvoukolovými volbami do Senátu dobře známe.

  Miloš Zeman má radost, že má dobré vztahy s prezidentem Ruska a Číny a teď, navíc, i s prezidentem USA. Raduje se právem? Může návštěvu USA obrátit ve svůj triumf? Změní se do konce roku např. vztah USA k Rusku tak, že Zeman se bude smát kritikům ,,vidíte, já vám říkal, že mám pravdu"?

  Ale no tak jistě, dobře známá ješitnost a sebestřednost prezidenta Zemana by si argument typu „já vám to říkal, já už dávno měl pravdu“ moc přála a prezident Zeman to v nějaké podobě asi využije. Přesto si myslím, že své docela racionální a správné zahraniční politiky využije před svými voliči jinak: bude správně obhajovat, že otevřenost České republiky do všech stran světa jim přináší práci a příležitosti. Běžní lidé to tak cítí, a za to Miloše Zemana také zřejmě odmění.

  Zeman, Babiš a ČSSD, politický trojúhelník. Potřebuje Babiš Zemana tak, aby ho podpořil a nestavil svého kandidáta?

  Miloš Zeman je přece politický hráč. Nepotřebuje politické strany ani Babiše, ale potřebuje jejich voliče. A umí to šikovně rozehrávat. A ČSSD i Babiš až tak nepotřebují Zemana, ale tu část jeho voličů, které prezidenta podporují. Politika je sledování a obhajoba zájmů, není to nedělní klášterní škola pro nevinné panny.

  Může si ČSSD dovolit nepostavit Zemana jako svého kandidáta?

  Může, pokud chce pokračovat ve vnitřním drásání, štěpení a ve svém důsledku oslabování.

  Když probíhala volba Václav Klause pro jeho druhé funkční období, část vedení ODS si jej jako prezidenta nepřála, vytvářela „kouřovou clonu“ politického lobbingu v jeho prospěch, ale nic moc pro jeho zvolení fakticky nedělala. Dovnitř ODS ovšem všichni svorně hlásali, že „jsou pro Klause do poslední kapky krve“. Moc dobře věděli, že kdyby přiznali „barvu“, byla by to u drtivé většiny tehdejší členské základny jejich politická smrt nebo by se tehdy strana rozštípla.

  Skončí ČSSD takovým volebním průšvihem, že ji převezmou Zemanovi lidé?

  Nevím, jak dopadnou volby, přestože to pro dnešní ČSSD nijak dobře nevypadá. Ale volby budou až za půl roku a leccos se ve světě a ve společnosti může stát. Uvidíme.

  Jak by to v případě volební porážky mohlo dopadnout uvnitř ČSSD si vůbec netroufám posuzovat. Nejsem žádným znalcem vnitřních poměrů této strany a, konec konců, je to jejich vnitřní věc.

  A je tu ještě jedna věc: Tomio Okamura. Vrazí Zemanovi nůž do zad svou kandidaturou? Nebo – nemůže být největším překvapením kandidatura samotného Babiše?

  Považuji za zbytečné obírat se úvahami, které prozatím nejsou reálně ve hře. Já alespoň o ničem konkrétním nevím.

  Jen v poslední době Jan Kraus, Vavřinec Hradílek, Gabriela Koukalová, Leopold König, další sportovci, herci, umělci, ale i vědci a intelektuálové... Většina z nich se staví proti Zemanovi. Proč to tak je?

  Neodvážil bych si pochybovat o tom, že u některých může být odpor proti Miloši Zemanovi a způsobu výkonu jeho mandátu opravdu upřímným postojem. Faktem ale je, že být „proti“ Zemanovi je v některých intelektuálních kruzích „visačkou kvality“. V tom ale Miloš Zeman není prvním. Václav Klaus čelí takovému tlaku celých dvacet pět let – a jsou to stále titíž lidé. Za ta léta je stále patrnější, že čím více jsou tito lidé „anti“, čím více sami sebe považují za morální autority, tím více jim jde jen o sebe, o své vlastní zájmy, k jejichž dosažení často upřímné rozhořčení části veřejnosti pouze zneužívají.

  Lukáš Petřík, publikováno na serveru Parlamentnilisty.cz dne 24. února 2017.
  Ivo STREJČEK
  Sdílet tento článek
  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 09:37 hodin:
  V příštím týdnu začne demolice dětského oddělení novoměstské nemocnice
  V týdnu od 21. srpna 2017 začne plánovaná demolice dětského oddělení v novoměstské nemocnici. „Jedná se o další velkou investiční akci financovanou z rozpočtu zřizovatele,“ říká ředitelka nemocnice Věra Palečková. Kraj Vysočina vystaví do konce roku 2018 zcela nové dětské oddělení, náklady přesáhnou 70 milionů korun.
 • Vydáno ve čtvrtek 17.8.2017 :
  Setkání Rodinných a Senior pasů na Divokém Západě
  Kraj Vysočina zve na největší letošní akci pro držitele Rodinných a Senior pasů „Mezigenerační setkání rodin v Šiklově mlýně“. Celorepublikové setkání se uskuteční 26. 8. 2017 od 10:00 hodin ve westernovém městečku Šiklův mlýn ve Zvoli nad Pernštejnem. A je se na co těšit, program pro všechny věkové kategorie bude vskutku bohatý.
 • Vydáno ve čtvrtek 17.8.2017 :
  Oblastní charita Třebíč společně s firmou YASHICA s. r. o. vyhlásily SOUTĚŽ O NEJZAJÍMAVĚJŠÍ FOTOGRAFII
  Ústředním motivem snímků by mělo být „číslo 25“, a to jako zdůraznění výročí založení Oblastní charity Třebíč i firmy YASHICA s. r. o.
 • Vydáno ve středu 16.8.2017 :
  Na dálnici D1 u Humpolce zemřel při nehodě řidič dodávky
  Při dopravní nehodě, která se stala ve středu 16. srpna krátce před 16.30 hodinou na na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu u Humpolce, si vyžádala život řidiče dodávky.
 • Vydáno ve středu 16.8.2017 :
  Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna v Telči
  Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna aneb Zrození nového věku Telče 490 let od narození Zachariáše z Hradce a 25. výročí zápisu Telče na Seznam UNESCO se budou konat ve dnech 18. - 19. srpna v Telči.
 • Vydáno ve středu 16.8.2017 :
  Závody ve všestrannosti a spřežení Zlatá podkova v Humpolci
  O víkendu 25. - 27. srpna 2017 se v Humpolci uskuteční 52. ročník finále seriálu závodů ve všestrannosti a spřežení Zlatá podkova. Na kolbiště Dusilov se sjedou nejlepší čeští jezdi a koně, aby se utkali o hodnotné ceny. Soutěží se v pěti kategoriích u sedlových koní a čtyřech kategoriích u spřežení.
 • Vydáno ve středu 16.8.2017 :
  Akce „Přijďte na koncert, pomůžete“ láká všechny věkové kategorie
  První zářijovou sobotu se v jihlavském letním amfiteátru uskuteční již šestnáctý ročník dvanáctihodinové akce Přijďte na koncert, pomůžete. Podpořena bude Adapta, odlehčovací služba Oblastní charity Jihlava.
 • Vydáno ve středu 16.8.2017 :
  Péče o parky ve vlastnictví Kraje Vysočina
  Kraj Vysočina připravuje další projekty na revitalizaci parků a zahrad, které užívají příspěvkové organizace kraje - zejména dětské domovy, domovy pro seniory, ústavy sociální péče či nemocnice ad. Tento týden Rada Kraje Vysočina schválila projektový záměr na přípravu projektů na revitalizaci parků u objektů SUPŠ Helenín, Dětský domov Rovečné, Nemocnice Pelhřimov a VOŠ, Gymnázium a SOŠUP Světlá nad Sázavou.
 • Vydáno v úterý 15.8.2017 :
  Seznam politických stran a politických hnutí
  které v Kraji Vysočina podaly kandidátní listinu pro volby do Poslanecké sněmovny PČR 2017
 • Vydáno v úterý 15.8.2017 :
  Na dálnici D1 nedaleko Velké Bíteše zemřel řidič osobního auta
  Mezi exity 153 Lhotka a 162 Velká Bíteš na dálnici D1 ve směru na Prahu se stala v úterý 15. smrtelná po desáté hodině dopoledne dopravní nehoda. Zemřel řidič osobního auta.
 • Vydáno v úterý 15.8.2017 :
  Množí se krádeže značek z objízdných tras
  Nebezpečné dopravní situace nebo zbytečné bloudění regionem způsobily v posledních týdnech na Vysočině krádeže dočasného dopravního značení, které je rozmisťováno v době oprav silnic. „Dalším problémem pro orientaci je množící se přemisťování dopravních značek na zcela jiná místa, jejich sprejování nebo otáčení a lámání. Pachatele a vandaly se odhalit většinou nedaří. Výměna a stálé doplňování značek se pohybuje ve stovkách tisíc až jednotek miliónů korun ročně,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.
 • Vydáno v úterý 15.8.2017 :
  Kraj ještě letos opraví průtah Sedlišti na Pelhřimovsku s napojením na dříve modernizované úseky silnice II/602
  Průtahy s hledáním ideálního a pro obě strany přijatelného umístění, majetkoprávní nedořešení pozemků a nenalezení finančně reálného řešení obchvatu Sedlišť místní části Vyskytné donutilo Kraj Vysočina od jeho stavby upustit. Zároveň však bylo rozhodnuto o celoplošné zásadní opravě průtahu místní částí s tím, že bude oprava prodloužena až k hranicím už opravených úseků na II/602. „Půjde téměř o dva kilometry dlouhou souvislou opravu, kterou bychom rádi zahájili v září,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 • Vydáno v pátek 11.8.2017 :
  U Čáslavi zemřely při dopravní nehodě dvě ženy
  Při čelním střetu dvou osobních aut, ke kterému došlo v pátek 11. srpna asi v 15.30 hodin na silnici I/38 u Čáslavi, zemřely dvě spolujezdkyně. Další čtyři lidé utrpěli mnohačetná zranění a záchranáři je převezli do nemocnic.
 • Vydáno v pátek 11.8.2017 :
  Dokončování oprav silnice II/351 Třebíč – Valeč s úplnou uzavírkou
  Od úterý 15. srpna 2017 bude z důvodu položení souvislých asfaltových vrstev úplně uzavřena krajské páteřní komunikace II/351 v úseku Třebíč směr Valeč. Uzavírka potrvá do konce září. V rámci modernizace tohoto tahu dojde k rozšíření vozovky v křižovatkách, úpravám propustků a především k položení nových povrchů. Kraj za tuto modernizaci v délce téměř 11 km zaplatí celkem 95 miliónů korun.
 • Vydáno ve čtvrtek 10.8.2017 :
  V Poušově opraví silnice a odstraní skalní výběžek
  Od poloviny srpna nastanou v Třebíči další dopravní omezení a to v Poušově a v ulicích C. Boudy a Modřínová. Informuje o tom odbor dopravy a komunálních služeb třebíčské radnice.
 • Vydáno ve čtvrtek 10.8.2017 :
  Péče o parky ve vlastnictví Kraje Vysočina
  Kraj Vysočina připravuje další projekty na revitalizaci parků a zahrad, které užívají příspěvkové organizace kraje - zejména dětské domovy, domovy pro seniory, ústavy sociální péče či nemocnice ad. Tento týden Rada Kraje Vysočina schválila projektový záměr na přípravu projektů na revitalizaci parků u objektů SUPŠ Helenín, Dětský domov Rovečné, Nemocnice Pelhřimov a VOŠ, Gymnázium a SOŠUP Světlá nad Sázavou.
 • Vydáno ve čtvrtek 10.8.2017 :
  S čarodějovým učněm dobrodružnou stezkou
  Dva pětidenní běhy příměstských táborů pro lidi se zdravotním znevýhodněním se konaly v ekocentru Chaloupky Baliny u Velkého Meziříčí. Vždy od rána do odpoledních hodin se skupina zkušených sociálních pracovníků věnovala skupince táborníků a připravovala jim pestrý program na zahradě, u řeky i v pracovně ekocentra.
 • Vydáno ve čtvrtek 10.8.2017 :
  Kraj připravuje projektovou dokumentaci na obchvaty Nového Veselí a Moravských Budějovic
  Krajská rada dnes rozhodla o zahájení projektování dvou avizovaných a majetkově připravovaných obchvatů na páteřních krajských silnicích. Obchvat II/152 Moravských Budějovic má do budoucna zjednodušit sjezd z I/38 směr Jaroměřice. Dokumentace bude v následujících měsících připravována i pro akci II/353 obchvat Nového Veselí. „V případě získání evropské dotace a při bezproblémovém projektování je pravděpodobné, že se u Nového Veselí zahájíme stavbu do dvou let, protože jsou zde díky pomoci obce téměř dořešeny majetkoprávní vztahy,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš s tím, že obě stavby budou odhadem stát zhruba 370 miliónů korun.
 • Vydáno ve středu 9.8.2017 :
  Zlatá horečka u Nového Kanclíře
  30. 7 až 19. 8. 2017 Tábor pořádaný společně ekocentrem Chaloupky o.p.s. a Zeměpisnou společností Morava u rybníka Nový Kanclíř nedaleko Chlumu u Třeboně. Třítýdenního tábora se účastní 25 dětí a celotáborovou hru hrají na téma Zlatá horečka od Miloše Zapletala. Celý tábor je této hře podřízen – jmenuje se Dawson City děti jsou rozděleny podle názvů ulic, v hrách a soutěžích získávají dolary, za které si nakupují vybavení, aby mohly vyrazit za zlatem Tábor má i putovní část, kdy kromě putování po souši splují na kánoích z půjčovny část řeky Lužnice.
 • Vydáno ve středu 9.8.2017 :
  Betlém z Vysočiny bude k vidění na prestižní výstavě v Římě
  Ačkoliv je léto a prázdniny, přípravy na vánoční výstavy jsou v plném proudu. Nejinak je tomu u mezinárodní výstavy betlémů „100 PRESEPI“, která se pravidelně koná v době adventní v Římě. Letos se uskuteční již 42. ročník. „Bohaté sbírky Kraje Vysočina bude reprezentovat Betlém pod hradem od Josefa Macholána. Tento betlém, který dosahuje výšky dospělé osoby, neboť měří 175 centimetrů, do Itálie dovezou zástupci Muzea Vysočiny Třebíč,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 • Vydáno v úterý 8.8.2017 :
  V jihlavském babyboxu bylo nalezeno miminko
  Včera 7. srpna ve 20:02 jsme nalezli v babyboxu chlapce. Váží 2 990 g a měří 49 cm. Do schránky byl uložen v dece a jeho zdravotní stav je dobrý.
 • Vydáno v úterý 8.8.2017 :
  Prázdniny v Telči o víkendu vrcholí koncerty Mňágy, Zrní a Lenny
  Druhý týden právě probíhajícího pětatřicátého ročníku festivalu Prázdniny v Telči nabízí několik desítek hudebních vystoupení. Na programu je koncert The Tap Tap, proslulého orchestru studentů Jedličkova ústavu, anebo zpěvačky Moniky Načevy. Festival o víkendu vyvrcholí koncerty Mňágy, Zrní a Lenny.
 • Vydáno v úterý 8.8.2017 :
  Poděkování za péči o válečné hroby
  Za péči o válečné hroby byly v Kraji Vysočina v letošním roce oceněny městys Dalešice, obec Slavětice a obec Krhov. Tradiční pamětní plakety předal všem oceněným na slavnostním vyhlášení krajského kola Vesnice roku 2017 v Heřmanově ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR plk. gšt. Eduard Stehlík. U příležitosti připomenutí 100. výročí bitvy u Zborova a jako poděkování za osobní náklonnost a podporu zachování odkazu byl plaketou oceněn také hejtman Kraje Vysočina. Plaketou za péči o válečné hroby bylo v Kraji Vysočina, včetně letošních oceněných, oceněno již 52 subjektů.
 • Vydáno v úterý 8.8.2017 :
  Kostýmované prohlídky v Muzeu Vysočiny Třebíč - O hříšném opatu Ignácovi aneb příběh přeukrutný o uříznutém nose
  Místo konání: Zámek Třebíč, expozice Svět neživé přírody a Svět portálů a bran. Vstupné: 120 Kč/osoba, 250 Kč/rodinné vstupné.
 • Vydáno v pondělí 7.8.2017 :
  Přijímání kandidátních listin pro volby do poslanecké sněmovny
  Kandidátní listiny pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky přijímá v těchto dnech Krajský úřad Kraje Vysočina na oddělení ostatních správních činností v budově D, třetím poschodí ve dveřích č. 3.03 nebo 3.05. Listiny je možno podávat až do úterý 15. srpna 2017, 16 hodin, nejlépe po předchozí telefonické domluvě. Do dnešní 11 hodiny bylo přijato na Vysočině už osm kandidátních listin.
 • Vydáno v pondělí 7.8.2017 :
  V červenci ošetřili na urgentním příjmu rekordní počet pacientů
  V průměru každou hodinu přivezla v uplynulém měsíci posádka záchranářů pacienta na urgentní příjem jihlavské nemocnice. V červenci se zdravotníci nezastavili, ošetřili rekordní počet pacientů, zatím nejvíce za letošní rok. Přibylo jak zraněných dětí z letních táborů, tak ošetřených dospělých, kterým se stal úraz během sportování.
 • Vydáno v pondělí 7.8.2017 :
  Dvousettisící cestující na Dalešické přehradě
  V roce kdy, si připomínáme 10 let lodní dopravy na Dalešické přehradě a 60 let lodě HORÁCKO, jsme zároveň dne 5. srpna 2017 přivítali na palubě jubilejního 200.000 cestujícího.
 • Vydáno v pondělí 7.8.2017 :
  Pohladili si jelena…
  Dětský domov v Jihlavě pořádá pro děti o prázdninách atraktivní program formou pětidenních pobytových akcí v průběhu celých prázdnin, různě tematicky zaměřených.
 • Vydáno v pondělí 7.8.2017 :
  Patnáctiny Dymytry: reedice placky Neser!, fanoušky zvolený playlist, speciální merch a další překvapení
  Není tomu pořádně ani rok, co vydala pražská pětice Dymytry v čele s Jan “Protheus“ Macků desku A-G-R-O-N-A-U-T, která sklidila značný úspěch. Nyní se kapela nechystá do nahrávacího studia, ale do Malé sportovní haly (ex. Incheba Expoarena) v pražských Holešovicích, kde oslaví svých patnáct let existence. ,,Bude to hezký završení těch patnácti let, který si kapela opravdu vybojovala – navíc to bude v opravdu krásným prostoru, a tak doufáme, že přijdou i nějaký lidi (smích),“ prozrazuje na úvod kapelník Jiří “Dymo“ Urban.
 • Vydáno v pátek 4.8.2017 :
  Rozmarné léto? Podmáčené louky se radují!
  Z letošního propršeného léta může být leckterý milovník horkých dnů lehce rozmrzelý, příroda to ale vidí jinak. Sucho již delší dobu trápí celou Českou republiku a ani chráněné vlhké louky Žďárských vrchů nezůstaly tohoto trendu ušetřeny. Zůstanou podmáčené louky podmáčené i
 • Vydáno v pátek 4.8.2017 :
  Zemřel bývalý ředitel Horáckého divadla Josef Fila
  Po těžké nemoci zemřel v noci 2. srpna, den po svých 66. narozeninách, dlouholetý ředitel Horáckého divadla Josef Fila.
 • Vydáno v pátek 4.8.2017 :
  ME v letecké akrobacii zakončí pilot v armádním Gripenu
  V těchto dnech začíná v Počátkách u Chotěboře Mistrovství Evropy v akrobatickém létání. Dny předtím využívají závodníci na intenzivní tréninky.
 • Vydáno v pátek 4.8.2017 :
  Děti z jihlavského Klubíčka putovaly do Perníkové chaloupky
  Oblastní charita Jihlava – Sociální pracovníci Oblastní charity Jihlava uskutečnili vzdělávací výjezd pro předškolní děti, a to v rámci projektu „Společně a úspěšně v Jihlavě“.
 • Vydáno v pátek 4.8.2017 :
  Prohlídkové dny protiatomového krytu S-7 v Třešti
  Muzeum Tesla ve spolupráci se Zařízením služeb pro Ministerstvo vnitra a městem Třešť pořádá třetí ročník prohlídkových dnů protiatomového krytu S-Z v Třešti v ulici V Kaštanech.
 • Vydáno ve čtvrtek 3.8.2017 :
  V jihlavské nemocnici nově tejpují těhotné, ženy po porodu i s menstruačními bolestmi
  Zatejpované bříško může pomoci zmírnit bolesti zad, a to nejen v těhotenství, opáskovaná prsa zase nastartovat laktaci po porodu. Úlevu díky nim mohou najít i ženy, které trápí menstruační bolesti. Tejpování nově provádějí také na gynekologicko-porodnickém oddělení jihlavské nemocnice.
 • Vydáno ve čtvrtek 3.8.2017 :
  Letní mláďata v jihlavské zoo
  Pozorným návštěvníkům Zoo Jihlava jistě neušlo, že spousta druhů ptáků sedí na hnízdech a někteří dokonce nosí potravu svým již vylíhlým mláďatům. Tak se během července v jihlavské zoo vyklubala celá řada zajímavých a vzácných opeřenců.
 • Vydáno ve středu 2.8.2017 :
  Pyšná princezna na zámku v Telči
  Až do 31. prosince potrvá v galerii zámku v Telči výstava originálních kostýmů a rekvizit z filmové pohádky Pyšná princezna od režiséra Bořivoje Zemana. Pohádka letos slaví 65. výročí od natočení. Výstava přibližuje zajímavosti z příprav filmu a z natáčení.
 • Vydáno ve středu 2.8.2017 :
  Střípky Evropy a Noc s vlky v Zoo Jihlava
  V sobotu 5. srpna od 10 do 16 hodin se mohou všichni návštěvníci jihlavské zoo těšit na den v evropském stylu. Jde o pokračování tradiční akce Střípky pěti kontinentů, tentokrát věnované Evropě.
 • Vydáno ve středu 2.8.2017 :
  Léto s párou
  Po obě neděle 6. a 13. 8. se na hlavním vlakovém nádraží v Třešti uskuteční v čase od 15,00 do 18,00 hod. doprovodný program Parního léta 2017. Parní vlak přijede na nádraží v 15,18 hod., zájemci mohou vystoupit nebo pokračovat v cestě do Kostelce a na třešťském nádraží vystoupit až v 16,25 hod.
 • Vydáno v úterý 1.8.2017 :
  Most ve Velkém Meziříčí se opravuje, uzavírka začne v pátek 4. srpna
  V pátek 4. srpna začne úplná uzavírka mostu u pošty ve Velkém Meziříčí na silnici II/602. Důvodem demolice a stavba nového mostu přes řeku Balinku. „Most už vykazuje značně rozvinuté poruchy způsobené povětrnostními podmínkami, bude nahrazen novým, který umožní rozšíření jízdních pruhů. Zvýší se tak plynulost dopravy a bezpečnost všech účastníků silničního provozu,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.
 • Vydáno v pondělí 31.7.2017 :
  U Štoků na Havlíčkobrodsku zemřela při nehodě osmatřicetiletá řidička, osmiletý chlapec byl těžce zraněn
  Při dopravní nehodě, která se stala v pondělí 31. července asi ve 13.30 hodin na silnici I/38 u Štoků na Havlíčkobrodsku, zemřela osmatřicetiletá řidička osobního auta a osmiletý chlapec, který jel s ní ve voze, byl vážně zraněn.
 • Vydáno v pondělí 31.7.2017 :
  Z okna bytového domu v Jihlavě vypadla žena, na místě zemřela
  Z osmého patra bytového domu v Jihlavě vypadla v sobotu 29. července asi v devět hodin ráno žena. Těžkým zraněním podlehla na místě.
 • Vydáno v pondělí 31.7.2017 :
  Dopis doručený po 28 letech v pelhřimovském muzeu
  U největší poštovní schránky v Pelhřimově představí zástupci pelhřimovské agentury Dobrý den dopis, který byl doručen po osmadvaceti letech.
 • Vydáno v pondělí 31.7.2017 :
  Tým Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod se opět připravuje na tavbu ve středověké sklářské peci
  Už jen čtyři týdny dělí tým Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod pod vedením ředitele Jiřího Jedličky a archeologa Aleše Knápka od historicky druhé tavby skla v replice středověké sklářské pece v Havlíčkově Brodě. „V současné době intenzivně probíhá rekonstrukce původní pece, kterou jsme postavili loni. Až přijde čas, máme opět naplánovánu ukázku atraktivního fritování, tavení a foukání skla. Temperování pece začne v sobotu 1. září a ve čtvrtek v noci by mělo být utaveno, abychom mohli v pátek 8. září od 10 do 16 hodin foukat. Vyrábět by se mělo ve stejný čas i v sobotu 9. a v neděli 10. září,“ sdělil podrobnosti Jiří Jedlička.
 • Vydáno v neděli 30.7.2017 :
  V Jihlavě skočil z Brněnského mostu šedesátiletý muž, zraněním podlehl
  Skokem či pádem z Brněnského mostu v Jihlavě přišel o život šedesátiletý muž v neděli 30. července asi ve 13.30 hodin.
 • Vydáno v sobotu 29.7.2017 :
  U Golčova Jeníkova zemřel při nehodě šestadvacetiletý spolujezdec
  Na obchvatu Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku, na silnici I/38, se stala v sobotu 29. července asi v pět hodin ráno tragická dopravní nehoda. Z tříčlenné posádky zemřel šestadvacetiletý spolujezdec, řidička byla těžce zraněna řidička a další spolujezdec.
 • Vydáno v pátek 28.7.2017 :
  Putimovská lávka aneb převez svoji starou na návsi v Putimově
  PUTIMOVSKÁ LÁVKA aneb převez svojí starou. - rybník na návsi v Putimově (3 km od Pelhřimova), v sobotu 29. července od 14 hodin až do noci.
 • Vydáno v pátek 28.7.2017 :
  Po střetu osobního auta s nákladním vlakem zemřel řidič
  Řidič osobního auta ve čtvrtek 27. července nepřežil srážku s nákladním vlakem na přejezdu na trati mezi Znojmem a Okříškami na Třebíčsku v úseku Okříšky - Stařeč.
 • Vydáno v pátek 28.7.2017 :
  Senioři a lidé s hendikepem z Luk nad Jihlavou: v ZOO jsme nebyli několik let
  V letním období navštívili senioři a osoby s postižením, které navštěvují Denní stacionář Pohodář při Oblastní charitě Jihlava, Zoologickou zahradu.
 • Vydáno ve čtvrtek 27.7.2017 :
  Ve Velkém Meziříčí byl nalezen mrtvý muž
  V odvodňovací struze poblíž ulice Nad Tratí ve Velkém Meziříčí byl v úterý 25. července okolo 17. hodiny nalezen mrtvý muž.
 • Vydáno ve čtvrtek 27.7.2017 :
  Vilibald Prokop a Lucie Mašková jsou mistry České republiky v rokenrolu
  Pozvání do sídla Kraje Vysočina od náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jany Fischerové tento týden přijali vynikající sportovci Lucie Mašková a Vilibald Prokop z klubu Elvis Jihlava. Před pár týdny se stali hrdými držiteli titulu mistr České republiky nejvyšší kategorie v párovém rokenrolu. Před úspěšnou sportovní dvojicí je nyní příprava na podzimní Letenský pohár v Praze a pak těsně před koncem roku vrchol sezóny – Mistrovství světa ve francouzském Lyonu.
 • Vydáno ve čtvrtek 27.7.2017 :
  Vzhůru na dovolenou do jihlavského muzea – i v pondělí
  Těsně před začátkem prázdnin byla v Muzeu Vysočiny Jihlava otevřena výstava s příznačným názvem Jedeme na dovolenou. „Až do 3. září se můžete prostřednictvím jihlavského muzea pomyslně vydat na dovolenou. Výstava představuje trávení letního volna od doby předválečné přes období socialismu a cest do zahraničí neodlučitelně spojených s výjezdní doložkou,“ uvedla náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že muzeum vychází vstříc všem návštěvníkům a oproti celonárodním zavedeným zvyklostem bude mít v prázdninových měsících otevřeno dokonce i v pondělí, které bývá na památkách zavíracím dnem.
 • Vydáno ve čtvrtek 27.7.2017 :
  V pátek startují Prázdniny v Telči, lákají na legendy i mladá jména české hudební scény
  Pětatřicátý ročník hudebního festivalu Prázdniny v Telči začíná již tento pátek. O slavnostní zahájení se postará slovenská šansoniérka Szidi Tobias a swingoví Funny Fellows s hercem Csongorem Kassaiem. Festival potrvá až do 13. srpna a vystoupí na něm například Mňága & Žďorp, písničkářka Lenny, Hradišťan či výjimečná kapela absolventů Jedličkova ústavu The Tap Tap.
 • Vydáno ve středu 26.7.2017 :
  Děti a rodiče z charitního Klubíčka poznávali svůj původ
  V rámci projektu jihlavské Charity s názvem Společně a úspěšně v Jihlavě uskutečnilo Klubíčko - Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi vzdělávací výjezd pro rodiče a děti. Cílem cesty bylo Muzeum romské kultury v Brně.
 • Vydáno ve středu 26.7.2017 :
  Opravy interního pavilonu v jihlavské nemocnici jsou v polovině, pomáhá i sací bagr
  Desítky zedníků a dělníků, kteří bourají, odvážejí suť a staví. Sací bagr odvážející tuny starého zdiva. Tak to vypadá i o letních prázdninách uprostřed interního pavilonu. A jen o pár desítek vedle leží v nově opravených patrech pacienti. Opravy největšího nemocničního jsou zhruba v polovině, další etapa skončí v říjnu.
 • Vydáno v úterý 25.7.2017 :
  Putimovská lávka aneb převez svoji starou
  Putimovská lávka aneb převez svojí starou se bude konat na rybníku na návsi v Putimově (3 km od Pelhřimova), v sobotu 29. července od 14 hodin až do noci.
 • Vydáno v pondělí 24.7.2017 :
  Začíná třetí etapa opravy Humpolecké ulice v Havlíčkově Brodě
  Ředitelství silnic a dálnic ČR oznamuje, že začne v úterý, 25. července od 6 hodin dodavatelská firma pracovat na 3. etapě opravy Humpolecké ulice v Havlíčkově Brodě. V poslední etapě opravy budou řidiči využívat objízdnou trasu.
 • Vydáno v pondělí 24.7.2017 :
  Letní pobyt pro mládež
  STŘED , z. ú. pořádá již potřetí Letní týdenní pobyt pro mládež. Ten se letos uskuteční od 26. 8. do 2. 9. 2017. Jako místo byl o vybrán o sportovně tělovýchovné centrum v Budišově u Třebíče.
 • Vydáno v neděli 23.7.2017 :
  U Hrotovic na Třebíčsku se utopil osmatřicetiletý Slovák
  V přírodním koupališti Dolní nový rybník u Hrotovic na Třebíčsku se v sobotu 22. července odpoledne utopil osmatřicetiletý Slovák.
 • Vydáno v neděli 23.7.2017 :
  Hefaistův potěr buší do kovadlin na Chaloupkách
  Letní dětské tábory plní dětem nejrůznější sny. Alespoň na chvíli se mohou stát piráty, indiány, kosmonauty, starými Slovany a nebo třeba… kováři. Zatímco pirátem nebo indiánem jsou děti jen jako, kovářem se mohou stát doopravdy. Tedy alespoň v ekocentru Chaloupky Kněžice nedaleko Třebíče. Již čtvrtým rokem tam jsou pořádány týdenní tábory, kde hlavní činností je kování.

Denní lunární horoskop:
(tento každodenní lunární horoskop pro Regionalist připravuje astrolog Leo P. Švančara)

Další informace z astrologie...
Glosa:
(26. leden 2013) - Před 14 dny bych považoval volbu Zemana za presidenta za poměrně neutrální, až snad tu lepší možnost... A v těch 14 dnech neuvěřitelné kampaně jsme dostali jakoby zázrakem z Nebes ještě jednu šanci - a nejspíše v naší generaci tu poslední.


Vyhledávání v Regionalistu:

zpět na vrchol stránky...
aktuální kulturní servis čtenářům Regionalistu na dnešní den, 18. 8. 2017:
zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist - deník Vysočiny: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), spolumajitelka a šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od října 1996 v každý den!

Vydává: Leo Švančara & Eva Švančarová, IČ: 65798457, DIČ: CZ620709010

Filiální weby Regionalistu:
Iglau.czCWBC.czLeosvancara.czSvancara.euCountry-rock.cz

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

Sdílet na Facebooku

© (1996-2011) - Leo a Eva Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Deník...
Kalendarium
Kulturní servis
IGLAU.cz
Čtenářský KLUB
Country music
Metanoon
Křesťanství
Z archivů
(L. Vilímek)
Letopisy L. Vilímka
Genius loci
(doc. J. Bednář)
Zločiny komunismu
Písničky, mp3
Jihlavské tramvaje
Redakce, tiráž
Podpořte nás...
RSS
G losy:
(píše Leo Švančara)Revue:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.Nové country-rockové mp3 kapely CWBC...
Add to Google
Regionalist právě čte: čtenářů
Translate the Regionalist:
Übersetzen der Regionalist:

Novínky v Regionalistu:
 Chcete nás podpořit? 


Kulturní kalendář:

<<     [Srpen 2017 ]     >>
PoÚtStČtSoNe
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031010203
Přidat vaši akci...


Astrologie:
OTÁZKY A ODPOVĚDI:
(astrologie, EFT, formace podvědomí, hypnosa...)

• Co je podmínkou, aby člověk uměl vykládat horoskopy ?
- 5 příspěvků, naposledy přidán 2.6.2011 (19:36)

• Je postavení mých hvězd osudové a nevyhnutelné?
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)

• Co je to EFT
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)


Návštěvnost:
hlavní stránku dnes do této chvíle navštívilo lidí
návštěvníků včera: 499
tento měsíc: 8050
hlavní stránku do této chvíle letos zhlédlo 144469 lidí
PŘEHLED NÁVŠTĚVNOSTI některých našich dalších webů:
dnes na deníku: 346
• dnes na Iglau.cz: 502
• dnes na našem astrologickém webu:
dnes na CWBC.cz: 15
• dnes na METANOON.cz: 0
atd...
Souhrnná dnešní návštěvnost na celém našem serveru: 863
(celkově včera: 2833)

Diskuse:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)
Kácení v Jihlavě
- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)

Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchZajímavosti:

V příštím týdnu začne demolice dětského oddělení novoměstské nemocnice
V týdnu od 21. srpna 2017 začne plánovaná demolice dětského oddělení v novoměstské nemocnici. „Jedná se o další velkou investiční akci financovanou z rozpočtu zřizovatele,“ říká ředitelka nemocnice Věra Palečková. Kraj Vysočina vystaví do konce roku 2018 zcela nové dětské oddělení, náklady přesáhnou 70 milionů korun.


Závody ve všestrannosti a spřežení Zlatá podkova v Humpolci
O víkendu 25. - 27. srpna 2017 se v Humpolci uskuteční 52. ročník finále seriálu závodů ve všestrannosti a spřežení Zlatá podkova. Na kolbiště Dusilov se sjedou nejlepší čeští jezdi a koně, aby se utkali o hodnotné ceny. Soutěží se v pěti kategoriích u sedlových koní a čtyřech kategoriích u spřežení.


Akce „Přijďte na koncert, pomůžete“ láká všechny věkové kategorie
První zářijovou sobotu se v jihlavském letním amfiteátru uskuteční již šestnáctý ročník dvanáctihodinové akce Přijďte na koncert, pomůžete. Podpořena bude Adapta, odlehčovací služba Oblastní charity Jihlava.


Péče o parky ve vlastnictví Kraje Vysočina
Kraj Vysočina připravuje další projekty na revitalizaci parků a zahrad, které užívají příspěvkové organizace kraje - zejména dětské domovy, domovy pro seniory, ústavy sociální péče či nemocnice ad. Tento týden Rada Kraje Vysočina schválila projektový záměr na přípravu projektů na revitalizaci parků u objektů SUPŠ Helenín, Dětský domov Rovečné, Nemocnice Pelhřimov a VOŠ, Gymnázium a SOŠUP Světlá nad Sázavou.


Množí se krádeže značek z objízdných tras
Nebezpečné dopravní situace nebo zbytečné bloudění regionem způsobily v posledních týdnech na Vysočině krádeže dočasného dopravního značení, které je rozmisťováno v době oprav silnic. „Dalším problémem pro orientaci je množící se přemisťování dopravních značek na zcela jiná místa, jejich sprejování nebo otáčení a lámání. Pachatele a vandaly se odhalit většinou nedaří. Výměna a stálé doplňování značek se pohybuje ve stovkách tisíc až jednotek miliónů korun ročně,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.


stránka byla natažena za sekund.