Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz
Vložit svůj vlastní inzerát...
 • 19.7.2017:
  Dnes začíná 23. ročník Francouzsko-české hudební ak ademie
  Mistrovské kurzy akademie letos proběhnou ve dnech 19 . – 29 . července 201 7. Již tradičně do Telče přijedou Catherine Cantin /flétna/ - první flétnistka orchestru Pařížské Opery, Jean - L ouis Capezzali /hoboj/ - sólista, profesor na Konzervatoři (CNSM) v Lyonu a v Lausanne, André Cazalet /lesní roh / - sólo - hornista v l ́Orchestre de Paris a profesor na CNSM v Paříži, Vladimír Bukač /viola/ - koncertní umělec, člen Talichova kvarteta a profesor hry violu na Vysoké hudební škole v Drážďanech a na Královské konzervatoři v Bruselu a Jan Talich /housle/ - primárius Talichova kvarteta a umělecký ředitel Talichovy komorní filharmonie. Letos poprvé povede violoncellovou třídu Michal Kaňka - sólista Symfonického orchestru Českého rozhlasu, profesor hry na violoncello na HAMU v Praze a předseda stálé komise MHS Pražské jaro . Zcela poprvé se v Telči otevírá také třída kontrabasu, kterou povede vynikající Jiří Hudec - člen České filharmonie a profesor na Královské hudební akademii v Manchestru. Pro příští rok přislíbil účast v profesorském sboru také vynikající český houslista Pavel Šporcl. Houslové třídy se tak rozšíří, aby mohl lépe fungovat orchestr účastníků akademie, jehož vedení se ujme Jan Talich. Již v letošním ročníku ale bude také větší důraz na výuku komorní hry, kterou povede naopak Vladimír Bukač.
  Do letošních mistrovských kurzů FČHA se přihlásilo celkem 49 účastníků z České republiky, Slovenska, Francie, Norska, Japonska, Španělska, Rakouska a Švýcarska. I letos se přihlásil největší počet zájemců o výuku v hobojové třídě J. L. Capezzaliho! Výuka rozdělí na dva turnusy a první skupina přijela už o den dříve dne 18. července.

  Samostatné projekty v rámci FČHA Telč

  1) FČHA Telč pokračuje v dlouhodobé spolupráci s Donau Universität Krems v Rakousku projektem „Hudebník 21. st.“

  20 7. 201 7 Den soudobé hudby / rezidenční skladatel Miguel Kertsman

  Projekt „Hudebník 21. st.“, si klade za cíl poskytnout studentům všeobecný rozhled a zkušenosti nutné pro úspěšnou kariéru v současném hudebním světě. Cílem je mladým umělcům ukázat cestu k úspěchu v měnícím se evropském kulturním prostředí 21. století a poskytnout jim veškeré nutné informace. Po loňském úspěchu bud e součástí FČHA opět přednáška hudebního managementu. Výuka má především za cíl mladým hudebníkům vysvětlit důležité kroky v budování hudební kariéry a poskytnout individuální poradenství. Jako součást projektu „Hudebník 21. st.“ v Telči dne 20. července proběhne „Den soudové hudby“. Hlavním partnerem, garantem i poradcem projektu je Dunajská univerzita v Kremži (Donau - Universität Krems) pod vedením ředitelky univerzitního Centra soudobé hudby, Dr. Evy Marie Stöckler. Cílem je studentům soudobou hudbu na různých úrovních co nejvíce zpřístupnit tak, aby její interpretace byla pro ně samozřejmostí a mohli tak v rámci své profese samostatně rozvíjet a realizovat nejrůznější projekty soudobé hudby.
  Pro rok 2017 byl po loňském úspěchu jako rezidenční skladatel v Telči opět vybrán světově uznávaný skladatel brazilského původu Miguel Kertsman, který je rovněž vedoucím postgraduálního výukového programu hudebního managementu (M.A.) na Dunajské univerzitě v Kremži. V dopoledních hodinách Miguel Kertsman pro všechny účastníky akademie povede přednášku hudebního managementu a v odpoledních hodinách budou pod jeho vedením probíhat workshopy soudobé hud by a individuální poradenství.

  2) Umělecká spolupráce s festivalem KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou - workshop barokního tance 24. 7.

  Již od loňského ročníku FČHA úzce spolupracuje s ú spěšným festivalem současného tance KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou ( www.korespondance.cz ). Letošní spolupráci opět symbolicky otevírá koncert „Coda / Prélude“, který uzavře žďárskou taneční přehlídku a symbolicky otevře dveře „telčské hudební múze“. Dne 10. července vystoupí v historickém sále zámku Žďár nad Sázavou vybraní účastníci loňského ročníku. Ze spolupráce vzešlo i letošní rozšíření výuky mistrovských kurzů akademie o taneční odpoledne. Dne 24. 7. v sále NPÚ Telč proběhne workshop barokních tanců pod vedením přední tanečnice Andrei Miltnerové. Pro správnou interpretaci barokní hudby je znalost tanců zcela podstatná. Běžně se bohužel barokní hudba ve spojení s tanečními kroky nevyučuje, přitom např. francouzská barokní hudba je výhradně postavená na hudbě taneční. Lektorka Andrea Miltnerová je britská tanečnice a choreografka českého původu, která žije trvale v Praze a úzce spolupracuje s předními českými i zahraničními barokními soubory - Les Arts Florrissants, Collegium 1704, Collegium Marianum, aj. Její taneční sólové představení Tanec magnetické balerínky bylo vybráno mezinárodní komisí Aerowaves jako jedno z dvaceti prioritních představení z celkem 438 přihlášených děl z celé Evropy na rok 2013 a bylo úspěšně uvedeno na mnoha předních světových festivalech

  3) Za památkami UNESCO Kraje Vysočina

  Kraj Vysočina je jedinečným tím, že se tu v jednom regionu nachází tři místa na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Už v loňském roce účastníci akademie poprvé koncertovali ve Žďáru nad Sázavou. Letos v rámci nového projektu „Za památkami UNESCO Kraje Vysočina “ proběhnou koncerty nejen v Telči a na zámku Žďár nad Sázavou (27.7.), ale také v Zadní synagoze v Třebíči (23. 7.). Účastníci tak v rámci cesty na vystoupení navštíví Zelenou horu ve Žďáru i židovskou čtvrť v Třebíči. Zatímco partnerství akademie s festivalem KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou propojuje hudbu s tanečním uměním, v rámci spolupráce s Městem Třebíč se v budoucnu naopak plánuje propojení hudby s výtvarným uměním a místní Galerií Franta

  Program XXIII. Francouzsko - české hudební akademie Telč 2017

  Nejvíce koncertů proběhne přímo v Telči. Dne 22. 7. se v Panském dvoře Telč můžeme těšit na slavnostní koncert lektorů. Naopak nejlepší účastníci akademie vystoupí 26.7. Tak jako v loňském roce, i letos bude zajištěn video on - line přenos koncertu na webových stránkách akademie www.akademietelc.cz

  19. 7. Slavnostní zahájení akademie
  19 :00 Slavnostní zahájení v aule Masarykovy Univerzity v Telči

  20. 7. Projekt „Hudebník 21.st.“ ve spolupráci s Donau - Universität Krems
  Den soudobé hudby (v areálu Národního památkového ústavu v Telči) 09:30 –13:00 výuka hudebního management u (přednáška Miguela Kertsmana na téma úspěšného rozvíjení umělecké kariéry)
  14:00 – 19:00 Individuální workshopy soudobé hudby pod vedením Miguela Kertsmana

  22. 7. Slavnostní koncert lektorů
  19:00 slavnostní koncert lektorů ve velkém sále Panského dvora v
  Telči

  23. 7. Za památkami UNESCO Kraje Vysočina I.
  18:00 Slavnostní koncert vybraných účastníků v Zadní synagoze Třebíč, spojený s odpolední prohlídkou židovské čtvrti. Ve spolupráci s MÚ Třebíč.

  24. 7. Den barokní hudby a tance ve spolupráci s tanečním festivalem KoresponDance
  (v sále NPÚ Telč)
  5:00 – 19:00 workshop: „Barokní tance a jejich vliv na interpretaci dobové hudby “
  lektorka Andrea Miltnerová
  20:00 přednáška Prof. Vladimíra Bukače a tanečního lektora: „Interpretace tanečních suit J. S. Bacha z hlediska respektování tanečního projevu“

  25. 7. Přednáška Prof. Vladimíra Bukače: Jak efektivně cvičit (17:00 v malém sále ZUŠ)
  19:00 Veřejná přehrávka účastníků v koncertním sále ZUŠ

  26.7. Slavnostní koncert nejlepších účastníků (on line video přenos)
  18:00 koncert ve velkém sále Panského dvora Telč. Komorní soubory a sólová vystoupení.

  27.7. Za památkami UNESCO Kraje Vysočina II.
  18:00 Společný koncert lektorů a účastníků spojený s odpolední prohlídkou Zelené hory ve Žďáru nad Sázavou. V první polovině vystoupí jednotliví účastníci a komorní uskupení účastníků a lektorů. Ve druhé polovině koncertu vystoupí komorní orchestr účastníků akademie pod vedením Jana Talicha.

  28.7. Večerní koncert účastníků
  18:00 večerní koncert účastníků v sále NPÚ Telč. Komorní soubory a sólová vystoupení.
  Markéta VEJVODOVÁ
  Sdílet tento článek
  Další zprávy:
 • Vydáno v pondělí 25.9.2017 :
  Světový den srdce 29. září - 46 % obyvatel kraje umírá na srdečně-cévní onemocnění, diabetici průměr zvyšují
  Dle dat Českého statistického úřadu zemřelo v kraji Vysočina v roce 2015 celkem přes 5 000 lidí – 46 % z nich zabila srdečně-cévní onemocnění (KVO)1. Toto procento výrazně zvyšují diabetici – ve věku nad 65 let podlehnou nemocem srdce a cév 2/3 z nich. Světový den srdce by tak pro diabetiky 2. typu, kterých se v kraji Vysočina léčí přes 35 0002, měl být motivací k dodržování zdravého životního stylu a zájmu o antidiabetickou léčbu snižující riziko srdečně-cévních onemocnění.
 • Vydáno v neděli 24.9.2017 :
  Koláč pro hospic bude letos i v CITYPARKU a v jihlavské nemocnici
  Koláč pro hospic je osvětovou a sbírkovou akcí. Ta se koná vždy na podzim v rámci Světového dne hospicové a paliativní péče. Lidé zakoupením koláče podpoří domácí hospicovou péči Bárka při Oblastní charitě Jihlava. Stánek s koláči bude stát ve středu 4. října 2017 na Masarykově náměstí v Jihlavě od 8.00 do 17.00 hodin. Dobrovolníci z označenými košíky budou nově nabízet koláče v CITYPARKU JIHLAVA, v Nemocnici Jihlava p. o. a v ulicích Jihlavy.
 • Vydáno v neděli 24.9.2017 :
  Havlíčkův Brod bude mít bezpečnější technologii chlazení zimního stadionu
  Město Havlíčkův Brod obnoví technologii chlazení ledové plochy na zimním stadionu. S financováním n ového zařízení pomůže městu dotace z Operačního programu životního prostředí ve výši 11 milionů korun. Celkové náklady budou činit necelých 14,5 milionu korun.
 • Vydáno v sobotu 23.9.2017 :
  Přípravy na rekonstrukci Brněnského mostu v Jihlavě nabírají na tempu
  Bude to jedna z nejnáročnějších rekonstrukcí na krajských komunikacích za poslední roky. Nikoli však z důvodu zvolené technologie, ale kvůli přísným termínům a především náročné logistice a vedení objízdných tras. Řeč je o připravované rekonstrukci Brněnského mostu na silnici II/602 v centru Jihlavy. „V současné době jsme ve fázi podání žádosti o stavební povolení, vypsaná je zakázka na dodavatele celé stavby, dokončuje se majetkoprávní příprava a připravují se podklady pro spolufinancování z fondů EU,“ popisuje aktuální situaci hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Stavba za přibližně 83 miliónů korun vyřadí jednu z klíčových dopravních tepen krajského města z provozu od března do listopadu 2018. Vyžádal si to zhoršující se technický stav Brněnského mostu.
 • Vydáno v sobotu 23.9.2017 :
  Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek
  Devatenáct týmů z celé Vysočiny dnes stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí. „Historicky první finále této soutěže navazuje na dva roky běžící projekt podpory stavebnictví v regionu, do kterého se na Vysočině zapojilo už 41 škol a 13 partnerských firem. Zajímavé je, že nejúspěšnější byly smíšené týmy,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 • Vydáno v sobotu 23.9.2017 :
  Výstava obrazů Karla Bárty v Humpolci
  Výstava děl malíře Karla Bárty bude zahájena v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci v neděli 1. října v 16 hodin.
 • Vydáno v pátek 22.9.2017 :
  Novoměstská nemocnice opraví heliport, kraj pomůže částkou 1,5 milionu korun
  Nemocnice v Novém Městě na Moravě naplánovala na červenec letošního roku opravu heliportu, který je umístěn na střeše jedné z nemocničních budov. Heliport vykazoval po 15 letech viditelné známky opotřebení a nemocnice vyčíslila náklady na opravu na 545 000 korun. Podrobnější prohlídkou bylo následně zjištěno, že stav přistávací plochy je v havarijním stavu z důvodu většího poškození železobetonového skeletu a také obvodových nosníků. Náklady se tak z původní částky vyšplhaly na 1,86 milionu korun, jeden a půl milionu pošle kraj, zbytek uhradí nemocnice z vlastního rozpočtu. Heliport by měl být opět v provozu na konci září.
 • Vydáno v pátek 22.9.2017 :
  Den Charity v Třebíči v pondělí 25. září
  Oblastní charita Třebíč si letos připomíná 25 let od svého založení. Široká veřejnost je zvána na oslavy tohoto jubilea v pondělí 25. 9. 2017 na Karlově náměstí v Třebíči od 14 – 17 hodin.
 • Vydáno v pátek 22.9.2017 :
  Brambory rostou na nenápadných pokusných polích
  Hned na třech nenápadných pokusných polích zkouší zemědělci na Vysočině pěstovat brambory bez běžně používaných herbicidů. Pod dohledem vědeckých pracovníků v praxi ověřují odolnost nejčastěji používaných odrůd proti plevelům, škůdcům a ve finále vyhodnotí dopady pokusné regulace na obvyklý výnos. Modelují vlastně podmínky, které v budoucnu budou muset respektovat především na Pelhřimovsku kvůli omezením vycházejícím ze zvýšené ochrany vodního díla Švihov. Vše nasvědčuje tomu, že v budoucnu budou možná dobré brambory z Vysočiny hodně vzácným zbožím, tomu bude odpovídat i jejich cena.
 • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2017 :
  Pacienti s roztroušenou poděkovali městu Jihlava
  Pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) ze sdružení ROSKA Jihlava na dnešním happeningu v Hradební ulici poděkovali svým podporovatelům z řad místních zastupitelů, zdravotníků, podnikatelů a sympatizantů. Předáním slunečnic symbolizujících naději tak připomněli projekt Rozsviťme Českou republiku, jehož cílem je zlepšení možností komplexní péče o pacienty s touto těžkou diagnózou. Za celou akcí stojí Nadační fond IMPULS, který pacienty s RS podporuje aktivně již 17 let.
 • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2017 :
  Nový domov pro seniory poskytne 122 lůžek pro Telč a okolí
  Na okraji Telče, obklopen zelení, bude stát nový domov pro seniory – SeniorCentrum společnosti SeneCura. „Dnes jsme zahájili výstavbu poklepáním na základní kámen, pro seniory v Telči a okolí bude k dispozici na přelomu let 2018 a 2019,“ řekl Anton Kellner, generální ředitel SeneCura s. r.o. a Senior Holding, která je investorem projektu. Developerem a generálním dodavatelem stavby je společnost RS development.
 • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2017 :
  Modernizace silnice II/602 Jihlava – Dvorce se blíží ke konci
  O tomto víkendu zřejmě dojde k poslední úplné uzavírce modernizované silnice II/602 v úseku Jihlava – Dvorce. Vše v tuto chvíli záleží na tom, jaké bude počasí. V případě dešťových přeháněk nebo jiných nepříznivých podmínek se stavební práce odkládají.
 • Vydáno ve čtvrtek 21.9.2017 :
  DEN ARCHITEKTURY zve příští víkend na 210 akcí v 67 místech po celé republice
  Od Plzně po Ostravu, od Liberce po Český Krumlov či Hodonín – Den Architektury již příští týden, o víkendu 30. 9. a 1.10., zve širokou veřejnost v téměř 70 městech a obcích po celé České republice na bohatý program: přes 200 architektů a odborníků v rolích průvodců přichystalo na 210 akcí. Komentované procházky poodhalí zapomenutou historii míst, jež denně míjíme, umožní nahlédnout do budoucnosti měst a jejich částí i podívat se na své okolí zcela novýma očima. Účastníci budou moci prozkoumat tajemné i opomíjené stavby, poznat blíže veřejnosti nepřístupné architektonické skvosty i nahlédnout do útrob nejmodernějších staveb, které tvoří současnou tvář metropolí. Řada procházek po celé republice také povede po nominovaných objektech na letošní Českou cenu za architekturu. Na programu jsou lety i výlety, prohlídky, plavby, cyklovyjíždky, besedy či filmové projekce – většina programu je pro veřejnost opět zdarma.
 • Vydáno ve středu 20.9.2017 :
  Tradiční Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě již v sobotu
  Svatováclavské slavnosti, které se uskuteční v sobotu 23. září na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě zahájí v 9.45 hodin historický průvod.
 • Vydáno ve středu 20.9.2017 :
  Na Vysočině vykvetly kriticky ohrožené hořečky, jejich krásné fialové květy nelze přehlédnout
  Hořeček mnohotvarý český se řadí ke kriticky ohroženým druhům rostlin. Od padesátých let minulého století rapidně klesla jeho početnost v celé České republice. Na Českomoravské vrchovině je známo pouze 11 lokalit, na kterých se od roku 2000 vyskytl. Na některých z nich můžeme právě v tuto dobu vidět jeho krásné fialově zbarvené květy, a to například v okrese Třebíč v přírodní památce Jalovec a na stráni u železniční zastávky v Číchově.
 • Vydáno ve středu 20.9.2017 :
  Psi v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit - vyštěkají Vám osud aneb historicky první psí taroty
  Pejsci jsou v pelhřimovském Muzeu rekordů vítáni. A to nejen ti, kteří se stali rekordmany. Jsou-li hodní a opatřeni košíkem mohou i dovnitř do obou expozic muzea. Pokud se jedná o pejska extrémně velkého, či momentálně nevrlého, může počkat na zahradě, která je součástí expozice Zlaté české ručičky - na ní jsou k dispozici i misky s vodou a psí WC. Psi mají ovšem i svou vlastní kapitolu v České knize rekordů (viz foto Pes s nejdelšíma ušima) a novým exponátem v Muzeu rekordů jsou - první Psí tarotové karty (sloužící k nahlížení do budoucnosti).
 • Vydáno ve středu 20.9.2017 :
  Ručně pletené chobotničky pomáhají na JIP novorozencům
  Barevné hlavičky s chapadly, které mají oči veselé obličeje. To jsou chobotničky, které pomáhají předčasně narozeným dětem na novorozenecké JIP jihlavské nemocnice. Malé háčkované chobotničky dávají miminkům potřebný pocit bezpečí. Nedonošená miminka jsou v inkubátorech klidnější, a tak si nevytahují z tělíčka hadičky, které jim dávají kyslík a živiny.
 • Vydáno v úterý 19.9.2017 :
  U Humpolce byl nalezen největší křemenáč březový
  Zdeněk Rafaj z Humpolce našel v pátek 15. září 2017 na okraji lesa u rybníka Peruš u Humpolce zcela zdravého Křemenáče březového (Leccinum versipelle).
 • Vydáno v úterý 19.9.2017 :
  Putování za zlatým rounem
  Již v neděli 24. září se v deset hodin dopoledne opět otevřou brány Ovčího dne na Chaloupkách u Kněžic. Návštěvníci tohoto tradičního podniku se mohou těšit nejen na bravurní stříhání ovcí a pasení s pomocí ovčáckých psů, ale jako vždy i na hry a malá dobrodružství.
 • Vydáno v úterý 19.9.2017 :
  Komorní koncert v Domě filharmonie v Jihlavě v neděli 24. září
  V neděli 24. září vystoupí od 19 hodin v Domě filharmonie v Jihlavě Komorní orchestr Filharmonie G. Mahlera se svým šéfdirigentem Jiřím Jakešem. Tímto koncertem otvíráme jubilejní 15. koncertní sezónu filharmonie.
 • Vydáno v úterý 19.9.2017 :
  Položení kamenů stolpersteine v Chotěboři ve středu 20. září
  Položení 7 kamenů („štolprštajny“) do chodníku v ulici Na Valech před domem čp. 290 (přístavba VOŠ) v Chotěboři na památku chotěbořských občanů perzekuovaných nacistickým režimem pro svůj židovský původ se uskuteční ve středu 20. září od 19. hodin.
 • Vydáno v úterý 19.9.2017 :
  Evropský týden mobility 2017; odstartovala kampaň SDÍLENÍM VPŘED
  Uplynulou sobotu začal už 16. ročník „EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY“, který se zaměří na „Čistou, sdílenou a inteligentní mobilitu“. V rámci kampaně, která potrvá až do 22. září, se pod mottem „Sdílením vpřed!“ ve městech nabízejí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu, jako jsou cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem nebo akce na dětském dopravním hřišti. Kampaň je ideální příležitostí prezentovat alternativy udržitelné mobility občanům, vysvětlit problémy se kterými se města a obce potýkají, cílit na změny chování a učinit pokrok směrem k vytvoření udržitelnější dopravní strategie. „Musíme se snažit hledat inovativní řešení a podporovat testování nových technologií, abychom dokázali snížit nadměrné používání osobních automobilů a zpropagovali mezi veřejností i jiné formy dopravy,“ uvedl krajský radní a zároveň politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 Martin Hyský.
 • Vydáno v pondělí 18.9.2017 :
  Koncert jihlavské filharmonie Gustava Mahlera
  Koncert Vivat Stamic v podání Komorního orchestru Filharmonie Gustava Mahlera se uskuteční v Kamenném sále na zámku v Třebíči v úterý 3. října od 19 hodin. Koncert připomene výročí 300 let od narození Jana Václava Stamice.
 • Vydáno v pondělí 18.9.2017 :
  Vysočina Arenu v Novém Městě na Moravě obsadí traktory; nečekejte ale dožínky
  Vrcholí přípravy na jednu z největších akcí pořádaných u příležitosti Roku zemědělství a odborného vzdělávání Kraje Vysočina, kterou iniciovaly přímo zemědělské společnosti a odborné střední školy zřizované Krajem Vysočina. Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě se 5. října 2017 stane místem dění největší regionální společné přehlídky zemědělsky orientovaných firem a středních škol vychovávající pro ně budoucí zaměstnance. Akce bude všechno, jen ne tradiční – připraven je téměř rekordně dlouhý „peloton“ Zetorů, bubenická show nebo poměření silných motorů s nepřekonaným Železným Zekonem.
 • Vydáno v pondělí 18.9.2017 :
  Pneumologové zvou zadýchávající se lidi nad 45 let: přijďte se nechat vyšetřit
  Lidé nad 45 let, častěji muži, kteří se snadněji i při menší námaze zadýchávají, jsou rizikovou skupinou s možným výskytem Idiopatické plicní fibrózy (IPF). Lidé z Vysočiny, kteří splňují tato napovídající kritéria, si mohou zdraví svých plic přijít překontrolovat ve středu 20. září, kdy se celkem tři specializované pneumologické ambulance v regionu zapojí do Světového týdne IPF a otevře ve své ordinační době dveře zájemcům o preventivní vyšetření.
 • Vydáno v pondělí 18.9.2017 :
  Přednáška o jihlavské zoologické zahradě v Třebíči
  Přednáška SKORO VŠECHNO O ZOO u příležitosti 60. výročí založení jihlavské zoologické zahrady se bude konat v úterý 19. září od 17.30 hodin na zámku v Třebíči. Povídání si připravila ředitelka jihlavské ZOO Eliška Kubíková.
 • Vydáno v neděli 17.9.2017 :
  Co na Junckerův „scénář“ česká politika?
  13. září 2017 vystoupil v Evropském parlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker s evropskou Zprávou o stavu Unie. Vystoupil s novým návrhem tzv. „šestého scénáře“, jak by měla Evropská unie vypadat v blízké budoucnosti.
 • Vydáno v neděli 17.9.2017 :
  Pozvání na Svátek seniorů do Třebíče
  Blíží se 1. říjen, na který připadá Mezinárodní den seniorů. Není tedy divu, že přípravy oslav tohoto svátku jsou i v Kraji Vysočina v plném proudu. Jednou z největších a nejoblíbenějších akcí těchto oslav na Vysočině je Svátek seniorů. „Prsty jedné ruky už nestačí na spočítání předešlých ročníků. Ten letošní Svátek seniorů se uskuteční v neděli 24. září v Třebíči. Místem setkání bude Karlovo náměstí, program bude zahájen v 14.00 hodin,“ upřesnil informace k letošnímu Svátku seniorů náměstek pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
 • Vydáno v pátek 15.9.2017 :
  Beseda o Syrii v jihlavské kavárně
  Beseda na situací a vývojem Sýrie se bude konat ve čtvrtek 21. září v 18 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny v Jihlavě.
 • Vydáno v pátek 15.9.2017 :
  Den Charity - tanec, kreativní tvoření, měření tlaku zdarma a jazzový koncert, tak oslaví jihlavská Charita své 25. narozeniny
  Oblastní charita Jihlava letos slaví už 25. narozeniny. Svou činnost představí na Masarykově náměstí v Jihlavě při tradičním Dni Charity. Podzimní akce pro širokou veřejnost se uskuteční v pondělí 25. 9. 2017.
 • Vydáno ve čtvrtek 14.9.2017 :
  U Ptáčova zabil strom při kácení muže
  V lese s místním názvem Pod horou u Ptáčova u Třebíče ve středu 13. září navečer zabil strom devětapadesátiletého muže.
 • Vydáno ve čtvrtek 14.9.2017 :
  Urgentní příjem má nově vybavení za desítky tisíc
  Nové přístroje, které pomáhají zachránit životy a monitorovat pacienty, dostali na urgentní příjem jihlavské nemocnice. Vyšly na několik desítek tisíc a zdravotníkům budou sloužit denně. Pořídily se díky sponzorovi.
 • Vydáno ve čtvrtek 14.9.2017 :
  Na vysoké škole polytechnické Jihlava se opět vyučovalo i v létě
  Také v letošním roce se v letních měsících zúčastnili studenti středních škol a veřejnost výuky v rámci letních škol na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ).
 • Vydáno ve čtvrtek 14.9.2017 :
  Zemřel Míla Brtník, muzikant, choreograf a propagátor skřipácké muziky
  Ve věku nedožitých 90 let zemřel 12. září 2017 Míla Brtník starší, významná osobnost národního a regionálního folkloru, sběratel a vydavatel písní, autor mnoha pořadů, zakladatel a choreograf Horáckého folklorního sdružení, primas skřipácké muziky a od roku 2013 také držitel nejvyššího ocenění Kraje Vysočina – kamenné medaile. Jeho jméno bylo zařazeno do mezinárodní příručky význačných vůdčích osobností světa „Kdo je kdo“ na základě rozhodnutí amerického životopisného ústavu American Biographical Institute (ABI).
 • Vydáno ve středu 13.9.2017 :
  Rádio Retro zavzpomíná na Tomáše Garrigua Masaryka
  Český rozhlas uvede u příležitosti 80. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka tematický stream Rádia Retro „Loučení s Masarykem“, který začíná 14. září přesně ve 3 hodiny a 29 minut ráno oficiální zprávou ve čtyřech jazycích. Program dále nabídne nejen nahrávky s hlasem prezidenta Masaryka, ale také unikátní mnohahodinové záběry reportáží z jeho pohřbu 21. září 1937.
 • Vydáno v úterý 12.9.2017 :
  Turistický pochod Polenský mrkvanec v sobotu 16. září
  Již 32. ročník turistického pochodu POLENSKÝ MRKVANEC odstartuje na Husově náměstí v Polné v prostoru před radnicí v sobotu 16. září.
 • Vydáno v úterý 12.9.2017 :
  Projekt výstavby 5. bloku v JE Dukovany zasedne se zástupci kraje a průmyslu také prezident China General Nuclear
  V úterý 19. září 2017 se v Třebíči uskuteční další ze série kulatých stolů se zájemci o dostavbu 5. bloku jaderné elektrárny Dukovany. Pozvání zástupců JE Dukovany a sdružení Energetické Třebíčsko tentokráte přijala čínská společnost China General Nuclear (CGN). O možnostech dostavby bude osobně jednat také prezident čínské společnosti Mr. Zhang Shanming.
 • Vydáno v úterý 12.9.2017 :
  Kraj podpoří kulturní akce v regionu i hmotné kulturní dědictví
  Krajské zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotací v rámci dvou grantových programů Fondu Vysočiny – Regionální kultura 2017 a Klenotnice Vysočiny 2017. Organizátoři regionálních kulturních akcí si mezi sebe rozdělí částku 1,8 milionu korun, na péči o hmotné kulturní dědictví Vysočiny půjde jeden milion korun. „Každoročně se u nás na Vysočině koná velké množství zajímavých a jedinečných kulturních akcí. Grantové programy Fondu Vysočiny jsou jednou z možností, kde mohou organizátoři nejrůznějších festivalů, tanečních akcí, trhů a přehlídek respektive různá kulturní zařízení získat peníze na svoje aktivity určené pro širokou veřejnost,“ sdělila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 • Vydáno v sobotu 9.9.2017 :
  Legiovlak přijede na Vysočinu v říjnu, zavítá do Třebíče a Havlíčkova Brodu
  Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích se vrací ze své dvouměsíční cesty po Slovensku zpátky domů, aby druhý a třetí říjnový týden navštívil Vysočinu. Ve stanici Třebíč bude od 10. do 15. října a v Havlíčkově Brodě od 17. do 22. října. Expozice složená ze 13 historických vagonů bude přístupná zdarma.
 • Vydáno v sobotu 9.9.2017 :
  Novoměstská Horácká galerie získá nový depozitář
  Kraj Vysočina plánuje do dvou let začít s opravou zámeckého areálu v Novém Městě na Moravě, ve kterém má své sídlo Horácká galerie. Rekonstrukce památkově chráněného areálu se dotkne severního křídla hospodářských objektů, které je v současné době využíváno jako provizorní sklad. Po opravě by mělo sloužit jako depozitář pro uložení části sbírkového fondu galerie, zejména skla a některých plastik. Náklady jsou odhadovány na 16 milionů korun a kraj je plně pokryje z vlastního rozpočtu.
 • Vydáno v pátek 8.9.2017 :
  Brodská porodnice a Perinatologické centrum po rekonstrukci nabízí vysoce moderní a komfortní prostředí pro rodičky a novorozence
  Havlíčkobrodská porodnice s průměrem 1400 porodů za rok je dlouhodobě nejoblíbenější porodnicí v Kraji Vysočina. I to byl jeden z důvodů její kompletní rekonstrukce, která probíhala od května letošního roku. Zároveň došlo ke stavebním úpravám a prostorovému rozšíření Perinatologického centra II. typu, kde jsou hospitalizováni novorozenci s nízkou porodní vahou potřebující 24hodinový dohled lékaře. Zmodernizované a komfortní prostory se otevřely rodičkám 7. září 2017.
 • Vydáno v pátek 8.9.2017 :
  Dračí lodě v Horní Cerekvi v sobotu 9. září
  Závody Dračích lodí se budou konat v Horní Cerekvi v sobotu 9. září na rybníku u zámku.
 • Vydáno ve čtvrtek 7.9.2017 :
  Mezinárodní den a noc pro netopýry v jihlavské zoo
  Všichni zájemci o zajímavá a trochu tajemná zvířata mohou v sobotu 9. září zavítat do Zoo Jihlava na Netopýří den a noc. Přes den bude program probíhat od 10 do 15 hodin v areálu zoo ve spolupráci s Volavkami - Mladými ochránci přírody Třeboň. Ti si přichystali pro malé i velké návštěvníky nejrůznější hry a soutěže o netopýrech.
 • Vydáno ve středu 6.9.2017 :
  Klubový večer v Zoo Jihlava představí zájemcům Sumatru
  Ve čtvrtek 7. září v 17. hodin bude po prázdninové pauze probíhat v jihlavské zoo další klubový večer ve vzdělávacím centru PodpoVRCH.
 • Vydáno ve středu 6.9.2017 :
  Ukážeme staré skalpely i dobovou sestřičku
  Staré injekční stříkačky, kleště a nástroje, u kterých mnohdy i zdravotníci tápou, k čemu sloužily. V jihlavské nemocnici odstartovala výstava historických předmětů. Prohlédnout si jí může každý, kdo do nemocnice zavítá. Ve vitrínách nechybí nástroje, ale také další pomůcky, které se podařilo během několika měsíců sehnat nejenom mezi zaměstnanci nemocnice.
 • Vydáno v úterý 5.9.2017 :
  Den s krajem Vysočina
  Kraj Vysočina pořádá v pátek 8. září 2017 na jihlavském náměstí tradiční Den s Krajem Vysočina. V době od 9:30 do 17:00 hodin je pamatováno na zábavu nejmenších, rodičů i seniorů. Za každého počasí vystoupí kluci z Urban Sence s parkurovou show, hlad zažene několikrát denně Gastroshow prezentující regionální potraviny, seniory potěší Havlíčkobrodská 12 a program uzavře kouzelnická show Richarda Nedvěda. To vše ve velkorysé kulise jihlavského náměstí, na kterém se celodenně budou prezentovat krajské školy, zemědělci a lesníci, firmy respektující životní prostředí, vonět bude dobré jídlo. Programem provází Milan Řezníček.
 • Vydáno v pondělí 4.9.2017 :
  Zahájení prvního školního dne v Kraji Vysočina
  Více než pět tisíc prvňáčků dnes dopoledne zažilo svou školní premiéru, do lavic se vrátily i starší děti, kterým skončilo letní volno. Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek absolvoval první školní zvonění spolu s třemi třídami prvňáčků v Golčově Jeníkově a Habrech. „Každý nový školák dostal bezpečný kufřík a první čtení. Velkou podporou prvňáčků v Golčově Jeníkově byla olympijská rekordmanka a propagátorka zdravého sportování Jarmila Kratochvílová. Každý začátek nového školního roku je pro mě, stejně jako pro prvňáčky, velkou událostí,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 • Vydáno ve čtvrtek 31.8.2017 :
  Obří hasičská fontána na hudbu se představí 2. září v Novém Boru
  Velmi zajímavý a efektně vyhlížející pokus o nový český rekord: Největší hasičská fontána vytvořená dětmi se uskuteční v sobotu 2. září od 21 hodin, nebo možná dříve po setmění, na koupališti v Novém Boru.
 • Vydáno ve čtvrtek 31.8.2017 :
  Kraj Vysočina a město Velká Bíteš připravují projekty pro odvedení části dopravy z města
  Kraj Vysočina ve spolupráci se samosprávou města Velká Bíteš připravují postupně podklady k budoucí realizaci hned několika dopravních projektů. Ty by postupně měly řešit částečné odvedení automobilové dopravy z města. Společný postup a spolupráce jsou nyní potvrzeny v rámci projektů Velká Bíteš – propojení silnic I/37 a II/395 a II/379 Velká Bíteš – severozápadní obchvat.
 • Vydáno ve středu 30.8.2017 :
  V Cityparku Jihlava Vám zachrání život
  Zdá se to jako banalita, nebo možná přehnaná opatrnost, ale může zachraňovat životy – defibrilátor umístěný na veřejných místech. V Cityparku Jihlava je od srpna jedno toto zařízení dostupné pro veřejnost.
 • Vydáno ve středu 30.8.2017 :
  Cestovatelská promítání na VŠPJ budou i v letošním roce
  Cyklus cestovatelských promítání, který připravuje Vysoká škola polytechnická Jihlava (Katedra cestovního ruchu), bude pokračovat 12. sezonou.
 • Vydáno ve středu 30.8.2017 :
  Kraj Vysočina pomůže Osové Bítýšce s financováním oprav hasičského zásahového vozu
  Sbor dobrovolných hasičů v Osové Bítýšce zasahoval začátkem června letošního roku u likvidace požáru v obci Březí. Při výjezdu jednotky došlo k poruše motoru na požárním voze. Generální oprava této závady převyšuje finanční možnosti obce. S žádostí o spolufinancování generální opravy se starosta obce obrátil na hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka. „Vzhledem k tomu, že jednotka dobrovolných hasičů z Osové Bítýšky vyjíždí k událostem v dalších 15 spádových obcích, je obnovení její plnohodnotné akceschopnosti i v zájmu kraje,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 • Vydáno ve středu 30.8.2017 :
  Novorozenci jsou díky novému přístroji v teple
  Miminka v jihlavské porodnici mají větší komfort. O pohodlí se jim stará nové vyhřívané lůžko. Pomůže v situacích, kdy novorozenec potřebuje pouze po porodu zahřát a není nutná péče v inkubátoru. Vybavení stálo několik desítek tisíc korun.
 • Vydáno ve středu 30.8.2017 :
  Parkour rozhýbe Luka nad Jihlavou
  Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (NZDM) Maják Luka nad Jihlavou pod Oblastní charitou Jihlava při příležitosti pořádání akce „Den s Majákem“ zrealizuje workshop o parkouru. O parkouru se můžete dozvědět více 8. září 2017 od 15:00 hodin za zdravotním střediskem v Lukách nad Jihlavou. Pro maličké, větší i největší je připraven program po celé odpoledne.
 • Vydáno v úterý 29.8.2017 :
  Jednorožné rožnění v Třešti
  Revoluční ulice v Třešti bude v sobotu 23. září patřit grilovačům, opékačům a všem, kteří se budou chtít setkat s přáteli u svých grilů, předvést svoje originální recepty a třeba i získat příjemnou cenu.
 • Vydáno v úterý 29.8.2017 :
  Všichni prvňáčci dostanou od kraje bezpečný kufřík; udělá radost více než pěti tisícům dětem
  Pro každého z 5 164 letošních prvňáčků na Vysočině bude i letos připraven bezpečný kufřík. Už šestým rokem udělá radost ve všech základních školách v regionu. V Golčově Jeníkově a v Habrech ho dostanou noví žáčci přímo od hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, který právě v těchto obcích zahájí nový školní rok.
 • Vydáno v pondělí 28.8.2017 :
  Do konce roku opraví Kraj Vysočina více silnic než plánoval
  Rada Kraje Vysočina aktuálně rozšířila seznam stavebních akcí na silnicích ve vlastnictví Kraje Vysočina. Do konce letošního roku prostřednictvím Krajské správy a údržby silni Kraje Vysočina budou opraveny především silnice v obcích, kde jsou realizovány zejména rekonstrukce kanalizací – tedy ve Svinách, v Přísece u Světlé nad Sázavou a v Obyčtově.
 • Vydáno v neděli 27.8.2017 :
  V Pávovském rybníce v Jihlavě se utopila jednasedmdesátiletá žena
  Jednasedmdesátiletá žena se utopila v sobotu 26. srpna asi v 16 hodin v Pávovském rybníce v Jihlavě.
 • Vydáno v sobotu 26.8.2017 :
  Pozvánka do sídla kraje na výstavu Kouzla a krásy stáří
  Návštěvníci sídla Kraje Vysočina, kteří v těchto dnech zavítají na odbor sociálních věcí sídlící v budově D, mají příležitost prohlédnout si unikátní výstavu nazvanou Kouzla a krásy stáří, kterou tvoří tři jedinečné projekty. Srdečně zveme na slavnostní vernisáž, která se uskuteční ve středu 30. srpna ve 14 hodin odpoledne.
 • Vydáno v pátek 25.8.2017 :
  Střípky Austrálie již tento víkend!
  V neděli 27. srpna od 10 do 16 hodin se mohou všichni návštěvníci jihlavské zoo těšit na den v australském stylu.

Denní lunární horoskop:
(tento každodenní lunární horoskop pro Regionalist připravuje astrolog Leo P. Švančara)

Další informace z astrologie...
Glosa:
(26. leden 2013) - Před 14 dny bych považoval volbu Zemana za presidenta za poměrně neutrální, až snad tu lepší možnost... A v těch 14 dnech neuvěřitelné kampaně jsme dostali jakoby zázrakem z Nebes ještě jednu šanci - a nejspíše v naší generaci tu poslední.


Vyhledávání v Regionalistu:

zpět na vrchol stránky...
aktuální kulturní servis čtenářům Regionalistu na dnešní den, 26. 9. 2017:
zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist - deník Vysočiny: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), spolumajitelka a šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od října 1996 v každý den!

Vydává: Leo Švančara & Eva Švančarová, IČ: 65798457, DIČ: CZ620709010

Filiální weby Regionalistu:
Iglau.czCWBC.czLeosvancara.czSvancara.euCountry-rock.cz

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

Sdílet na Facebooku

© (1996-2011) - Leo a Eva Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Deník...
Kalendarium
Kulturní servis
IGLAU.cz
Čtenářský KLUB
Country music
Metanoon
Křesťanství
Z archivů
(L. Vilímek)
Letopisy L. Vilímka
Genius loci
(doc. J. Bednář)
Zločiny komunismu
Písničky, mp3
Jihlavské tramvaje
Redakce, tiráž
Podpořte nás...
RSS
G losy:
(píše Leo Švančara)Revue:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.Nové country-rockové mp3 kapely CWBC...
Add to Google
Regionalist právě čte: čtenářů
Translate the Regionalist:
Übersetzen der Regionalist:

Novínky v Regionalistu:
 Chcete nás podpořit? 


Kulturní kalendář:

<<     [Září 2017 ]     >>
PoÚtStČtSoNe
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293001
Přidat vaši akci...


Astrologie:
OTÁZKY A ODPOVĚDI:
(astrologie, EFT, formace podvědomí, hypnosa...)

• Co je podmínkou, aby člověk uměl vykládat horoskopy ?
- 5 příspěvků, naposledy přidán 2.6.2011 (19:36)

• Je postavení mých hvězd osudové a nevyhnutelné?
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)

• Co je to EFT
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)


Návštěvnost:
hlavní stránku dnes do této chvíle navštívilo lidí
návštěvníků včera: 752
tento měsíc: 16238
hlavní stránku do této chvíle letos zhlédlo 167858 lidí
PŘEHLED NÁVŠTĚVNOSTI některých našich dalších webů:
dnes na deníku: 102
• dnes na Iglau.cz: 222
• dnes na našem astrologickém webu:
dnes na CWBC.cz: 16
• dnes na METANOON.cz: 0
atd...
Souhrnná dnešní návštěvnost na celém našem serveru: 340
(celkově včera: 3543)

Diskuse:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)
Kácení v Jihlavě
- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)

Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchZajímavosti:

Koláč pro hospic bude letos i v CITYPARKU a v jihlavské nemocnici
Koláč pro hospic je osvětovou a sbírkovou akcí. Ta se koná vždy na podzim v rámci Světového dne hospicové a paliativní péče. Lidé zakoupením koláče podpoří domácí hospicovou péči Bárka při Oblastní charitě Jihlava. Stánek s koláči bude stát ve středu 4. října 2017 na Masarykově náměstí v Jihlavě od 8.00 do 17.00 hodin. Dobrovolníci z označenými košíky budou nově nabízet koláče v CITYPARKU JIHLAVA, v Nemocnici Jihlava p. o. a v ulicích Jihlavy.


Přípravy na rekonstrukci Brněnského mostu v Jihlavě nabírají na tempu
Bude to jedna z nejnáročnějších rekonstrukcí na krajských komunikacích za poslední roky. Nikoli však z důvodu zvolené technologie, ale kvůli přísným termínům a především náročné logistice a vedení objízdných tras. Řeč je o připravované rekonstrukci Brněnského mostu na silnici II/602 v centru Jihlavy. „V současné době jsme ve fázi podání žádosti o stavební povolení, vypsaná je zakázka na dodavatele celé stavby, dokončuje se majetkoprávní příprava a připravují se podklady pro spolufinancování z fondů EU,“ popisuje aktuální situaci hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Stavba za přibližně 83 miliónů korun vyřadí jednu z klíčových dopravních tepen krajského města z provozu od března do listopadu 2018. Vyžádal si to zhoršující se technický stav Brněnského mostu.


Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek
Devatenáct týmů z celé Vysočiny dnes stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí. „Historicky první finále této soutěže navazuje na dva roky běžící projekt podpory stavebnictví v regionu, do kterého se na Vysočině zapojilo už 41 škol a 13 partnerských firem. Zajímavé je, že nejúspěšnější byly smíšené týmy,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.


Výstava obrazů Karla Bárty v Humpolci
Výstava děl malíře Karla Bárty bude zahájena v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci v neděli 1. října v 16 hodin.


Brambory rostou na nenápadných pokusných polích
Hned na třech nenápadných pokusných polích zkouší zemědělci na Vysočině pěstovat brambory bez běžně používaných herbicidů. Pod dohledem vědeckých pracovníků v praxi ověřují odolnost nejčastěji používaných odrůd proti plevelům, škůdcům a ve finále vyhodnotí dopady pokusné regulace na obvyklý výnos. Modelují vlastně podmínky, které v budoucnu budou muset respektovat především na Pelhřimovsku kvůli omezením vycházejícím ze zvýšené ochrany vodního díla Švihov. Vše nasvědčuje tomu, že v budoucnu budou možná dobré brambory z Vysočiny hodně vzácným zbožím, tomu bude odpovídat i jejich cena.


stránka byla natažena za sekund.