Homeopatický eshop XIV. svatých pomocníkù...
 • 19.9.2017:
  DEN ARCHITEKTURY zve příští víkend na 210 akcí v 67 místech po celé republice
  Od Plzně po Ostravu, od Liberce po Český Krumlov či Hodonín – Den Architektury již příští týden, o víkendu 30. 9. a 1.10., zve širokou veřejnost v téměř 70 městech a obcích po celé České republice na bohatý program: přes 200 architektů a odborníků v rolích průvodců přichystalo na 210 akcí. Komentované procházky poodhalí zapomenutou historii míst, jež denně míjíme, umožní nahlédnout do budoucnosti měst a jejich částí i podívat se na své okolí zcela novýma očima. Účastníci budou moci prozkoumat tajemné i opomíjené stavby, poznat blíže veřejnosti nepřístupné architektonické skvosty i nahlédnout do útrob nejmodernějších staveb, které tvoří současnou tvář metropolí. Řada procházek po celé republice také povede po nominovaných objektech na letošní Českou cenu za architekturu. Na programu jsou lety i výlety, prohlídky, plavby, cyklovyjíždky, besedy či filmové projekce – většina programu je pro veřejnost opět zdarma.
  Letošní podtitul festivalu „Voda, lidé, města“ se jako hlavní tematická linie vine celým programem. Zájemci se například mohou při plavbě parníku dozvědět více o architektuře a budovách pražských nábřeží a náplavek, jedinečný zážitek nabídne výlet lodí po Vltavské vodní cestě a komorách mezi Lannovou loděnicí a Hlubokou nad Vltavou, všechny milovníky vody i architektury potěší možnost nahlédnout do unikátního Vodního domu v Hulicích. Zajímavé informace z historie, urbanismu i industriální romantiky nabídne procházka s příznačným názvem Vodama industriálníma Brnama.

  Na industriální architekturu se zaměří mimo jiné na severu Čech, kde se vydají po stopách textilních gigantů po továrnách rodin Priebschů ve Smržovce a Wolfů v Tanvaldu, Ostrava provede po jedinečném areálu Dolních Vítkovic a Jihlava otevře brány bývalého obilního skladiště z 20. let. V Nové Pace budou obdivovat funkcionalismus, České Budějovice ukážou, že i socialistická architektura může být kvalitní, a Zlín nabídne výlet po sakrální architektuře.

  Procházky či přednášky budou probíhat na některých místech již od 28. září do 5. října, ale první akce vypukne již ve středu 20. září. V kině Světozor proběhne festivalový warm-up, který nabídne českou premiéru oceňovaného dokumentu REM o jednom z nejslavnějších architektů současnosti Remu Koolhaasovi. Projekce je v současnosti zcela vyprodána, pro velký úspěch uvažují organizátoři o přidání další projekce v termínu 24. října.

  Většina akcí v rámci dne architektury je přístupná zdarma, výjimkou jsou například unikátní Plavby parníkem za architekturou v Praze a vyhlídkové a tandemové lety ve Žďáru nad Sázavou. Podrobný program celostátního festivalu Den architektury 2017 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Vstupenky na placené prohlídky na https://goout.net/cs/umelci/den-architektury/toqvf/.

  Voda, lidé, města

  Známe je, míjíme je denně, ale co vše o nich vlastně víme? Den Architektury nabídne možnost prozkoumat známou Engelovu vodárnu v Podolí, procházky po Libeňském ostrově či po stopách karlínských vod. Stejně tak budou pro mnohé překvapivé informace o zaniklých pražských lázních.

  Ve Vimperku se seznámí s pozoruhodnou historií zámeckých vodních a kanalizačních systémů, netradiční cesty vody z nádrže Jordán do města včetně exkurze k její spodní výpusti i atraktivní přívozy a průchod potrubím nabídnou organizátoři v Táboře. Zaujmou také protipovodňová opatření v Olomouci, pro festival speciálně vytvořená „mapa vody“ v Pardubicích, čistírna odpadních vod v Písku, plavecký bazén v Prachaticích i fenomén Jizery v Turnově. Kolem Chvojkových říčních lázní v Černošicích se projedou zájemci na loďkách, bohatý program v Děčíně bude zahrnovat i projížďku historickým motorovým vlakem.

  Hurá dovnitř!

  Se Dnem architektury se lidé opět podívají do míst, která zůstávají v průběhu let lidem spíše nepřístupná. Oblíbený program Hurá dovnitř! otevře dveře kubistických vil na Rašínově nábřeží v Praze, budovu ústředí banky ČSOB od významného architekta Josefa Pleskota, hasičské stanice či Hradčanské paláce. Mezi další lákadla bude jistě patřit palác Langhans, klášter sv. Anežky České nebo vzducholoď Gulliver nad Centrem DOX.

  Nejen v hlavním městě se lidé budou procházet jindy zavřenými budovami. Brno otevře dveře Místodržitelského paláce či nedávno dokončené výškové budovy Dorn, Děčín provede vilou Waldstein od Josefa Mockera a Kouty nad Desnou zavedou návštěvníky do nitra jednoho z největších divů ČR – vodní elektrárny Dlouhé stráně. První společné dílo manželů Machoninových DKO v Jihlavě představí přímo rodina těchto slavných architektů. Slavonice nabídnou prohlídku části jinak nepřístupného slavonického podzemí. Možnost ztišení se nabídne prostor nejnovějšího kostelu v Sazovicích s architektem Markem Janem Štěpánem. Lidé si budou moci prohlédnout mimořádné interiéry vil v Liberci, historické stavby včetně dřevěné zvonice na hřbitově v Lomnici nad Popelkou, vlakové nádraží a jeho osud v Bystřici nad Hostýnem a mnohé další stavby.

  Mezinárodní festival FILM A ARCHITEKTURA

  Již tradiční součástí je mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu FILMA A ARCHITEKTURA, který letos nabídne filmy o významných architektech i aktuální témata problematiky měst nejen v Praze, ale v Brně a dalších městech. Vybrané snímky osobně uvede neúnavný propagátor architektury Adam Gebrian.

  Přehled míst konání: 65 měst v ČR, 2 města na Slovensku Černošice, Červený Kostelec, Benešov, Bílovec, Bohuslavice u Zlína, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Bratislava, Čejkovice, Cvikov, Český Dub, České Budějovice, Český Krumlov, Dub, Havířov, Hodonín, Holešov, Hulice, Hradec Králové, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Javorník, Jičín, Jihlava, Kamenický Šenov, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Lidice, Lomnice nad Popelkou, Lysá nad Labem, Mělník, Mnichovo Hradiště, Most, Náchod, Nová Paka, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Piešťany, Písek, Plzeň, Praha, Prachatice, Prostějov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Sazovice, Satalice, Slavonice, Smržovka, Šumperk, Tábor, Třebíč, Turnov, Týn nad Vltavou, Valašské Meziříčí, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně, Vrané nad Vltavou, Vratislavice nad Nisou, Vysoké Mýto, Žďár nad Sázavou, Zlín.
  Lucie ČUNDERLÍKOVÁ
  Sdílet tento článek
  Další zprávy:
 • Vydáno v pátek 20.4.2018 :
  Den Země v Zoo Jihlava
  V neděli 22. dubna se mohou návštěvníci těšit na oslavu Dne Země v jihlavské zoo, který bude probíhat v areálu zoo od 10 do 16 hodin.
 • Vydáno v pátek 20.4.2018 :
  Historický morový průvod v Brtnici byl povýšen na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky
  Pouze 22 položek čítá aktuálně prestižní Seznam nemateriálních statků lidové kultury České republiky. O jeho obsahu rozhoduje osobně ministr kultury a v případě Kraje Vysočina na něm figurují už čtyři položky. Zcela nově Historický morový průvod v Brtnici. „Brtnický morový průvod má připomínat památku obětí morové epidemie, která Brtnici na Jihlavsku postihla v roce 1715. Poslední, v pořadí 20. ročník, se konal v roce 2015, na který připadalo také výročí 300 let od morové rány,“ popsala událost náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová s tím, že další průvod je naplánován na rok 2020.
 • Vydáno v pátek 20.4.2018 :
  V Cityparku Jihlava oslaví Den Země výstavou živých soviček z Pavlova
  Citypark Jihlava se připojuje k oslavám Dne Země. Od 20. do 29. dubna můžete v jihlavském nákupním centru vidět výstavu Záchranné stanice Pavlov, která představí nejen své fungování, ale také zvířata, která se jí povedlo zachránit. Pracovníci stanice navíc přivezou i své malé chovance - sovičky, kterým pavlovští pomohli v nouzi.
 • Vydáno v pátek 20.4.2018 :
  Začíná hlasování o největší byrokratickou absurditu
  Někdy se zdá, jako by si veřejná správa myslela, že podnikatelé a živnostníci nemají nic jiného na práci, než procházet nejrůznější vyhlášky, nařízení a že jejich nejlepší zábavou ve volném čase je připravovat se na celou řadu roztodivných kontrol, které na ně můžou dopadnout.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  GLS ve spolupráci se Sdružením Krajina vypsala grant na podporu výsadby volně rostoucích stromů
  O finanční podporu mohou žádat místní občanské spolky GLS i letos plánuje prostřednictvím Sdružení Krajina rozdělit minimálně 50 000 korun na výsadbu stromořadí, remízů a větrolamů ve volné krajině. Regionální občanské spolky se mohou ucházet o podporu na adrese Sdružení Krajina z Počítek u Žďáru nad Sázavou do 27. dubna. Finanční prostředky pocházejí z programu ThinkGreen společnosti GLS Prostřednictvím tohoto programu umožňuje GLS svým zákazníkům zapojit se do projektu CO2-neutrální přepravy. Mezi největší přispěvatele, kteří program ThinkGreen využívají, patří například sportovní a lifestylová značka PUMA.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Přednáška Rodopis - koníček na celý život v Telči
  Přednáška genealožky Heleny Voldánové z České genealogické a heraldické společnosti v Praze s názvem Rodopis - koníček na celý život.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Protialkoholní stanici na Vysočině bude provozovat jihlavská nemocnice
  Služby města Jihlavy - dosavadní provozovatel Protialkoholní záchytné stanice Kraje Vysočina vypověděly k letošnímu 31. říjnu smlouvu o zajišťování provozu této služby. „Kraj Vysočina proto od 1. listopadu 2018 pověří provozem záchytné stanice krajskou Nemocnici Jihlava. Na případnou změnu provozovatele jsme byli připraveni, nyní je aktuální domluva na hladkém převzetí provozu a především nabídnutí pozic současným zaměstnancům,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Tygr Dandys se vrací zpátky do Zoo Brno
  Tygří táta dvou malých koťat tygrů sumaterských Dandys odcestuje v pátek 20. dubna zpět do svojí domovské zoo v Brně. Tam se na něj těší nejen jeho partnerka Satu, ale zejména chovatelé, kteří díky Dandysovu otcovství vědí, že je samec nejen plodný, ale také získal řadu cenných zkušeností s úspěšným pářením a soužitím s jihlavskou tygřicí Čintou.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Kraj Vysočina přispěje na opravy hradu, zámků, soch i lunet
  Do poloviny února mohli lidé, firmy, veřejné subjekty i církve, které vlastní nemovitost i movité věci se statusem kulturní památky, požádat o podporu na jejich obnovu na základě Zásad Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v Kraji Vysočina. Krajská rada v úterý 17. dubna 2018 rozhodla o rozdělení 14milionové dotace mezi 78 žadatelů, 22 žádostí s nízkým bodovým ziskem podpořeno nebude a sedm žádostí bylo vyřazeno kvůli administrativnímu nesouladu. Přidělení části dotací musí ještě schválit krajské zastupitelstvo na svém květnovém zasedání.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Výstava Tradiční lidová kultura na Vysočině v Třebíči
  Výstava Tradiční lidová kultura v Kraji Vysočina bude zahájena v sobotu 21. dubna v 15 hodin v rámci Jarní zámecké slavnosti ve výstavní síni v Předzámčí.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Čtení z knihy Neobyčejnosti lásky ve Služátkách
  Neobyčejnosti lásky aneb milostné dopisy se psát mají v sobotu 21. dubna od 19 hodin na Magickém kopci (za deště v knihovně) ve Služátkách u Světlé nad Sázavou.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Zdeněk Laštovička obdrží čestné občanství
  Zdeněk Laštovička, bývalý místostarosta Jihlavy a prorektor obdrží u příležitosti slavnostního zahájení 17. ročníku hudebního festivalu Mahler Jihlava, čestné občanství.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Město Chotěboř začne s opravou komunikací poničených zimou
  Město už za několik dnů začne s opravami výtluků na komunikacích ve městě i v místních částech. Práce provede pražská firma Asfaltservis, s.r.o., jež vyhrála výběrové řízení na tuto investici.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Den Země nás nutí k zamyšlení i akci
  Takřka padesát let si lidé připomínají Den Země. Zamýšlí se nad stavem životního prostředí a naším podílem na změně klimatu. Dost dlouhá doba na to, aby se situace změnila k lepšímu. Ale mění se? Ledovce tají rychleji, než se očekávalo, za pár let bude v mořích více plastů než ryb, tropické pralesy mizí, zvykáme si na nenadálé přívalové deště, povodně a současné rozšiřování oblastí sucha. Planeta se opravdu mění. Ale úplně jinak, než bychom si přáli.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Obce by pro řešení sucha přivítaly dotace na obnovu lesů po kalamitách
  Kraj Vysočina má na stole návrhy více než devíti desítek obcí z regionu týkající se opatření proti suchu. Ke všem podnětům úzce spjatým s běžnou praxí a také ke sdílení konkrétních zkušeností s řešením následků sucha v konkrétních obcích přistupuje vedení Kraje Vysočina velice důsledně a dnes se jimi zabývala krajská rada. „Máme na stole potřeby obcí, z nichž některé umíme řešit a také průběžně řešíme prostřednictvím Fondu Vysočiny nebo Programu obnovy venkova Vysočiny. Mezi potřebami obcí jsou však i úpravy kompetencí, které jsou nad rámec našich možností, neboť je upravuje například platný zákon – například apel na zjednodušení podmínek pro výstavbu vodních děl,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Jarní zámecká slavnost v Třebíči
  V sobotu 21. dubna 2018 ožije nádvoří třebíčského zámku Jarní zámeckou slavností. V 10 hodin zahájí program svým vystoupením dětský folklorní soubor Bajdyšek, odpoledne zahraje dechová hudba Horanka. V 15 hodin bude zahájena ve výstavní síni v Předzámčí výstava věnovaná tradiční lidové kultuře v Kraji Vysočina.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Ministr dopravy převzal usnesení žádající řešení obchvatu Vladislavi
  V úterý 17. dubna předal předseda spolku Regio 2020 a poslankyně Monika Oborná (ANO 2011) ministrovi dopravy v demisi Danu Ťokovi usnesení týkající se požadavku na vyřešení dopravní situace ve Vladislavi a v prostoru mezi Vladislaví a Třebíčí na silnici I/23.
 • Vydáno v úterý 17.4.2018 :
  Chotěboř bude zářit barvami, město nechalo vysázet na sedm tisíc květů
  Město se vloni rozhodlo osázet strategická prostranství jarními květinami. V současnosti lze vidět například narcisy a tulipány u křižovatky Havlíčkova a před OD Doubravka. Macešky a sedmikrásky zase budou kvést v nádobách na náměstí T.G.M.
 • Vydáno v úterý 17.4.2018 :
  110. výročí Lidové malírny v Telči
  V letošním roce, který se nese ve znamení osmičky, si připomínáme také jedno z výročí, které nás v Telči může naplnit hrdostí, ale také smutkem a nostalgií. V roce 1908 byla založena rozhodnutím Národní jednoty pro jihozápadní Moravu v Telči Škola pro lidovou malbu, ve které se děvčata učila malovat ornamentální vzory na kameninu, porcelán a sklo.
 • Vydáno v úterý 17.4.2018 :
  V Kraji Vysočina startuje BATERKOMÁNIE, zapojuje se 20 měst
  Dvacet měst v Kraji Vysočina a také Krajský úřad Kraje Vysočina se zapojují do soutěže BATERKOMÁNIE. Ta startuje právě v těchto dnech. Od 16. dubna do 15. října 2018 najdete ve všech zapojených městských úřadech sběrné nádoby označené logem soutěže, do kterých mohou úředníci, ale i běžní občané odevzdávat použité baterie. Vyhraje ten úřad, kterému se do sběrné nádoby podaří vybrat největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka. Vedle toho, že městské úřady přispívají k ochraně životního prostředí, je pro ně motivací i to, že vítězný městský úřad získá od organizátorů soutěže finanční příspěvek ve výši 50 000 korun na podporu charitativního nebo obecně prospěšného projektu.
 • Vydáno v úterý 17.4.2018 :
  VŠPJ pořádá první mezioborový projektový týden pro studenty ze zahraničí
  V týdnu od 16. do 20. dubna pořádá Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) ve spolupráci s firmou Bosch Diesel, s.r.o. International Week (IW), tedy mezinárodní týden projektových aktivit. Jedná se o odborné přednášky, workshopy, exkurze, ale i společenské akce. Kromě studentů VŠPJ se do něj zapojili studenti z Finska, Francie, Litvy, Nizozemska, Řecka a Španělska. Studenti jsou rozděleni do mezinárodních týmů, v nichž řeší zadanou případovou studii.
 • Vydáno v pondělí 16.4.2018 :
  Šestasedmdesátiletý řidič osobního auta zemřel při nehodě na Havlíčkobrodsku
  Dopravní nehoda, která se stala v pondělí 16. dubna asi ve 14 hodin ve Skuhrově na Havlíčkobrodsku, si vyžádala život šestasedmdesátiletého řidiče osobního vozu.
 • Vydáno v pondělí 16.4.2018 :
  Pokračují přijímací zkoušky na střední školy
  Druhým termínem jednotných přijímacích zkoušek dnes pokračují přijímací zkoušky na maturitní středoškolské obory. Podle statistik Kraje Vysočina je aktuálně v devátých třídách základních škol téměř 4200 žáků, tedy zhruba o sto více než v loňském školním roce. Předpokládá se, že více než polovina z nich zkusí štěstí v minimálně jednom z nabízených přijímacích termínů,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová. Přijímací zkoušky se skládají ze 70ti minutového testu z matematiky a hodinové práce z českého jazyka.
 • Vydáno v pondělí 16.4.2018 :
  Šance pro podnikatele a živnostníky, startuje 13. ročník podnikatelských soutěží
  Jste živnostník nebo podnikatel, který by se rád zviditelnil v regionálním měřítku a třeba i uspěl na celostátní úrovni? Otevírá se jedinečná možnost, jak o osobě dát vědět, navázat přátelství i nové obchodní vztahy a rozjet tak vlastní byznys na plné obrátky. Právě v těchto dnech startují registrace do podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2018 a Česká spořitelna Živnostník roku 2018, které budou probíhat až do 30. června 2018.
 • Vydáno v pátek 13.4.2018 :
  Krajina v Nemocnici v Novém Městě na Moravě
  Nemocnice Nové Město na Moravě je nakloněna ochraně přírody. Místní vedení i personál dobře ví, že malebná a čistá krajina kolem nás je pro naše zdraví stejně důležitá, jako dobrý doktor. Proto spojila síly se spolkem Sdružení Krajina a společně jsem přichystali v areálu nemocnice osvětovou výstavu o praktické ochraně přírody.
 • Vydáno v pátek 13.4.2018 :
  V Cityparku jsou vystavené desítky nablýskaných motorek včetně 5 Indianů
  V nákupním centru Citypark Jihlava, které patří do vlastnictví realitní skupiny CPI Property Group, odstartoval druhý ročník Vysočina Motoshow. Až do 15. dubna si na své si přijdou nejen milovníci motorek, ale i offroadů. Kromě motocyklů je zde totiž speciální terénní fotokoutek s buggynami a čtyřkolkou. Bonbonkem pro motocyklové fajnšmerky jsou legendární motocykly Indian, Harley Davidson a ikonické skútry Vespa. Velkým lákadlem akce je také soutěž o skútr Honda PCX.
 • Vydáno ve čtvrtek 12.4.2018 :
  Výstava fotografií Polární světlo v jihlavské muzejní kavárně
  Od 17. dubna do 27. května mohou návštěvníci Kavárny Muzeum spatřit výstavu fotografií Marka Musila s názvem Polární světlo. Fotografie prezentované na této výstavě vznikly při loňské návštěvě Norska.
 • Vydáno ve čtvrtek 12.4.2018 :
  Zámek v Nových Syrovicích budou po rekonstrukci zdobit repliky původních oken a kamenné prvky fasády
  Památkově chráněný objekt Zámku v Nových Syrovicích prochází generální rekonstrukcí. Domov se zvláštním režimem, ve kterém nyní pobývá 75 klientů s diagnózou závislosti na alkoholu je v Kraji Vysočina jediný. V době rekonstrukce pobývá většina klientů i zaměstnanců dočasně v náhradních prostorách v Želetavě. „Aktuálně probíhá na zámku pokládka nové střechy, hotové kompletně jsou bourací práce a čeká se na dokončení dodatečných posudků pro zmapování historie objektu, které zdůvodní příčiny statických poruch a defektů, které nebylo možné posoudit před zahájením oprav,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast majetku a financí Martin Kukla.
 • Vydáno ve čtvrtek 12.4.2018 :
  Výtěžek z plesu třebíčských farností pomůže Domácímu hospici sv. Zdislavy
  Čtyři zcela nové invalidní vozíky rozšíří nabídku půjčovny kompenzačních pomůcek, kterou provozuje středisko Domácího hospice sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč. Zakoupeny byly z výtěžku plesu třebíčských farností. Dar ve výši 20.000 Kč předal zástupkyním hospice farář Jakub Holík a byl účasten i předání vozíků, které se uskutečnilo ve středu 11. dubna.
 • Vydáno ve středu 11.4.2018 :
  Tygři sumaterští v Zoo Jihlava mají dvě mláďata
  Jihlavská zoologická zahrada se raduje z velmi vzácného odchovu. Dvě mláďata tygra sumaterského (Panthera tigris sumatrae) se narodila 28. března 2018, tedy přesně v den, kdy jejich matka Činta oslavila svoje páté narozeniny!
 • Vydáno ve středu 11.4.2018 :
  Na Den zdraví poradíme jak bojovat s bolestmi zad
  Prevence je základ. Jihlavská nemocnice proto připravila již tradiční Den zdraví pro veřejnost, kde si můžete nechat změřit tlak, cholesterol, naučíte se také správně mýt ruce. Ženy mohou bez objednání na mamograf. Letošní novinkou jsou fyzioterapeuti, kteří poradí, jak naložit s bolestí zad.
 • Vydáno ve středu 11.4.2018 :
  Dnes začínají maturity, na Vysočině se týkají téměř čtyř tisíc žáků
  Přesně v osm hodin začínají i na Vysočině na 52 školách písemné maturitní zkoušky. Začíná se, stejně jako v loni, písemnou prací z českého jazyka a literatury. Následuje písemná práce z cizího jazyka, případně z matematiky dle volby maturanta na začátku měsíce května. “Na Vysočině se k maturitní zkoušce přihlásilo celkem 3972 žáků. Podle prvních informací od ředitelů krajských středních škol se opakuje situace z minulých let – středoškoláci dávají přednost maturovat z cizího jazyka před maturitou z matematiky,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 • Vydáno ve středu 11.4.2018 :
  Živá Amazonie
  Muzeum Vysočiny Jihlava připravilo pro návštěvníky prezentaci výstavy s názvem Živá Amazonie – kulturní a přírodní rozmanitosti peruánské Amazonie, která vzešla ze spolupráce Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a obecně prospěšné společnosti Students for the Living Amazon. Výstava bude otevřena v přízemí expoziční budovy muzea od 13. dubna do 10. června.
 • Vydáno v úterý 10.4.2018 :
  Máte doma muzejní kousek?
  I letos se mohou obyvatelé celé republiky zapojit do projektu Máte doma muzejní kousek?, který připravil kolektivní systém ELEKTROWIN ve spolupráci s Národním technickým muzeem (NTM). Možnost přihlásit „historické“ elektrozařízení do projektu budou mít všichni až do konce roku 2018.
 • Vydáno v úterý 10.4.2018 :
  Ušatá Balynka pokračuje ve svém divadelním turné
  Pohádka O Balynce, dobrém štěněti a třídě kamarádů od roku 2009 udělala radost již více nežli třem stům tisíců dětí od Aše až po Ostravu. Protože zájem o pohádku neutuchá, má Karlovarské hudební divadlo připraveno i na letošní kalendářní rok 110 představení této veselé hudební inscenace.
 • Vydáno v pondělí 9.4.2018 :
  Koncert duchovní hudby v Jaroměřicích a Moravských Budějovicích
  Třebíčský smíšený pěvecký sbor Musica animata ve spolupráci s Besedou Moravské Budějovice a farnostmi Moravské Budějovice a Jaroměřice nad Rokytnou vystoupí v neděli 15. dubna v 15 hodin v kostelw sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnoua v 18 hodin v kostele sv. Jiljí v Moravských Budějovicích.
 • Vydáno v neděli 8.4.2018 :
  Na 22 tisíc dobrovolníků je připraveno uklidit stovky kilometrů kolem silnic
  V pondělí 9. dubna 2018 začne v pořadí 10. ročník tradičního úklidu Vysočiny pod názvem Čistá Vysočina. „Zatímco v prvním roce konání akce se přihlásilo a dobrovolně čistilo přírodu šest tisíc lidí, letos se jich do terénu chystá téměř 22 tisíc. Během čtrnácti dnů, které jsme si na jarní úklid vyhradili, budou uklizeny stovky kilometrů prostranství kolem silnic a veřejných cest a více než 100 kilometrů břehů kolem řek Sázava a Oslava,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství
 • Vydáno v neděli 8.4.2018 :
  Budoucí kuchaři poměřili síly v Havlíčkově Brodě
  V gastroprovozu Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod se včera utkalo 10 kuchařských týmů z Vysočiny, dva ze slovenské Nitry a jeden z francouzské Remeše v soutěži Kuchař Vysočiny Junior 2018 open. Ve stanovených 45 minutách měl vždy jeden kuchař ze dvojice za úkol připravit studený předkrm a druhý pak hlavní chod včetně omáčky a přílohy. Odborná porota, ve které zasedl i francouzský michelinský šéfkuchař Philippe Mille, hodnotila nejen chuť a vůni připraveného jídla, ale také originalitu, kuchařské zpracování a vlastní prezentaci na talíři. Prvenství v hlavním pokrmu si nakonec vyvařil Samuel Gažo ze Střední školy gastronómie cestovného ruchu v Nitře a nejlepší studený předkrm připravil Clément Cendra z Lycée des métiers Gustave Eiffel v Remeši.
 • Vydáno v neděli 8.4.2018 :
  V Jihlavě byla pod okny bytového domu nalezena mrtvá žena
  Mrtvá žena byla nalezena v neděli 8. dubna po šesté hodině ráno pod okny bytového domu v Jihlavě.
 • Vydáno v pátek 6.4.2018 :
  Výročí telčských osobností
  Rok 2018 je rokem oslav „osmičkových“ výročí, ve kterém si připomínáme osudové události, jež se odehrály v letech zakončených číslicí osm. Výstava v Telči s názvem Výročí telčských osobností se tomuto pojetí tak trochu vymyká, neboť se nevěnuje historickým datům, ale osobnostem, které se v Telči narodily, žily, zemřely nebo v Telči tvořily.
 • Vydáno v pátek 6.4.2018 :
  Začala demolice pavilonu chirurgie třebíčské nemocnice
  Na kraji areálu třebíčské nemocnice začala tento týden demolice bývalé panelové chirurgie. Práce jsou součástí plánované modernizace nemocnice, jejíž hlavní součástí byla výstavba už fungujícího pavilonu chirurgických oborů, který byl dokončen v závěru roku 2017. Během letošního roku bude kromě chirurgie zbourána i bývalá transfuzní stanice a vstupní budova R u vjezdu do nemocnice.
 • Vydáno v pátek 6.4.2018 :
  Povídání pana Ladislava Vilímka o historii domů v Jihlavě
  Večer, ve kterém bude pan Ladislav Vilímek - na slovo vzatý odborník historie Jihlavy, vyprávět a vzpomínat nad svými čtyřmi knihami (právě dopisuje pátou) o svém městě se bude konat ve středu 11. dubna od 18 hodin v gotickém sále radnice v Jihlavě.
 • Vydáno ve čtvrtek 5.4.2018 :
  Kuchař s michelinskou hvězdou vaří se studenty vysočinské Gastroakademie
  Michelinské hvězdy jsou oceněním, po kterém touží téměř všichni kuchaři. Obrovským zážitkem a motivací je se s držiteli gastronomického „Oskara“ osobně i jen setkat. Francouzský šéfkuchař Fhilippe Mille, držitel hned dvou michelinských hvězd, pobývá aktuálně dva dny na Vysočině a většinu svého času chce věnovat popularizaci gastronomie, představení kreativity a nových kulinářských konceptů pro studenty zařazené do projektu Gastroakademie připravené Krajem Vysočina.
 • Vydáno ve čtvrtek 5.4.2018 :
  Setkání největšího počtu lidí, kteří „mají něco na háku“
  Zahájení turistické sezóny v regionu Moravský kras a okolí probíhá každoročně (letos už podvanácté) v duchu nějaké recesní výzvy. A tak jednou pěšky či na kole dorazilo na akci do Černé Hory 1023 turistů se srdcem na dlani (doslova), v jiném roce 755 lidí, kteří měli dobrou mysl (opět doslova!)... a i letos v neděli 8. dubna budou zahájení sezóny předcházet turistické pochody se startem v Blansku a v Boskovicích, které zavedou kroky a kola účastníků do Černé Hory, aby se zde mohli na nádvoří pivovaru zúčastnit kulturního programu a ve 14:30 hodin slavnostního zahájení nové turistické sezony a symbolického zakrojení do prvního letošního turistického salámu.
 • Vydáno ve čtvrtek 5.4.2018 :
  Dva pokoje na geriatrii dostaly nový kabát
  Nové posezení pro návštěvy, barevné povlečení a tapeta. To jsou novinky, které čekají pacienty na dvou pokojích oddělení geriatrické a následné péče jihlavské nemocnice. Nové je také posezení na chodbách pro návštěvy.
 • Vydáno ve středu 4.4.2018 :
  Pokračování modernizace silnice II/347 v ulici Čejovská v Humpolci
  Kraj Vysočina pokračuje se stavebními pracemi na II. etapě modernizace průtahu Humpolce. Od úterý 3. dubna je tak pro veškerý provoz uzavřena silnice II/347 v ulici Čejovská v Humpolci. Stavební práce budou probíhat v úseku od ulice Sluníčkova po konec města Humpolec ve směru na Světlou nad Sázavou v délce cca 360 metrů.
 • Vydáno ve středu 4.4.2018 :
  Přednáška Cestou necestou za úplným zatměním Slunce v jihlavském muzeu
  Přednáška Cestou necestou za úplným zatměním Slunce se uskuteční v muzejním Malovaném sále v Jihlavě ve čtvrtek 5. dubna od 17 hodin. Přednášet bude Mgr. Jana Hoderová, Ph.D. z Matematického ústavu VUT v Brně.
 • Vydáno ve středu 4.4.2018 :
  Přednáška o historii léčebných zařízení v Havlíčkově Brodě
  Přednáška primáře MUDr. Jana Betlacha s titulem Historie léčebných zařízení našeho města se bude konat ve čtvrtek 5. dubna od 18 hodin ve velkém sále na Staré radnici v Havlíčkově Brodě.
 • Vydáno v úterý 3.4.2018 :
  Stát pošle na Vysočinu 358,5 miliónu korun, kraj už má seznam silnic, které opraví
  Za více než jednu miliardu korun chce Kraj Vysočina i v letošním roce opravit další desítky úseků silnic II. a III. tříd napříč regionem. Vládou už prošel návrh na rozdělení 4 miliard korun, které Státní fond dopravní infrastruktury rozdělí mezi všechny kraje. „Vysočina je připravena prostavět všech téměř 358,5 miliónu korun, které stát slíbil poskytnout. V tuto chvíli je na naší straně připraven seznam 47 akcí za 574 miliónů korun, mezi kterými dle podmínek čerpání rozhodneme,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Díky této státní dotaci bude moci Kraj Vysočina realizovat z vlastních zdrojů další opravy na komunikacích, které by čekaly v zásobníku akcí.
 • Vydáno v úterý 3.4.2018 :
  Veselka \"Ladislava Kubeše\" s pořadem Moje rodná vlast vystoupí v Třebíči
  Špičková česká dechovka Veselka, která si udržuje své postavení a pověst už víc než čtvrt století, vystoupí v neděli 8. dubna od 17 hodin ve Foru v Třebíči.
 • Vydáno v úterý 3.4.2018 :
  Fagot hraje pro charitu
  Již ve středu 4. dubna vystoupí Petr Sedlák, slavný rodák z Jihlavy, v koncertní síni Základní umělecké školy. Benefiční koncert začne v 18 hodin a výtěžek bude věnován do sbírky na auto pro ošetřovatelky Oblastní charity Jihlava.
 • Vydáno v pondělí 2.4.2018 :
  Venkovské prodejny podruhé: Vysočina navýší podporu na čtyři milióny korun
  Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes vyhlásilo očekávaný druhý ročník grantového programu Venkovské prodejny. V roce 2017 vzbudila tato iniciativa kraje realizovaná v rámci Fondu Vysočiny zájem celkem 91 obcí, z nichž bylo 55 vybráno k podpoře jejich projektů.
 • Vydáno v pondělí 2.4.2018 :
  V poměru vůči mzdě se nejdráže naobědvají Jihočeši
  Průměrné mzdy v České republice kontinuálně rostou, nicméně zvyšují se také ceny některých komodit, například v gastronomii. Podle takzvaného TRC Indexu, který mapuje útraty Čechů za obědy v jednotlivých krajských městech, jsou na tom v republikovém srovnání pořadí průměrné mzdy a ceny obědů nejhůře Jihočeši. Nejlépe je na tom ve srovnání výdělku a ceny poledního menu Vysočina.
 • Vydáno v neděli 1.4.2018 :
  Velké i malé kočky v hledáčku fotografa – klubový večer
  Zoo Jihlava zve všechny zvídavé návštěvníky a milovníky kočkovitých šelem na zajímavé setkání s dobrodruhem a fotografem Vladimírem Čechem ml. na poutavé vyprávění o kočkách.
 • Vydáno v neděli 1.4.2018 :
  Povídání o pokladech mincí z třicetileté války v Třebíči
  Přednáška na téma Poklady mincí z období třicetileté války na Moravě v podání Dagmar Grossmannové z Moravského zemského muzea v Brně se bude konat v úterý 3. dubna v 17.30 hodin na zámku v Třebíči.
 • Vydáno ve čtvrtek 29.3.2018 :
  Den Ptactva v Zoo Jihlava již tuto neděli
  Zoo Jihlava pořádá již tradiční Den ptactva na apríla, tedy v neděli 1. dubna od 10 do 15 hodin.
 • Vydáno ve čtvrtek 29.3.2018 :
  Vydří pomlázka v Muzeu rekordů v Pelhřimově
  Do Pelhřimova zavítala vzácná návštěva - vydří samička Berta se svými pány, manželi Pavlíkovými.
 • Vydáno ve středu 28.3.2018 :
  Kraj podpořil víkendový provoz na trati Jemnice – Moravské Budějovice, první vlak pojede na Velký pátek
  Na Velký pátek bude zahájen pod objednávkou Kraje Vysočina sezónní provoz v rozsahu tří párů vlaků na trati č. 243 Moravské Budějovice – Jemnice. V rámci jízdního řádu v období od Velikonoc do prvního víkendu v měsíci listopadu bude Kraj Vysočina objednávat dopravu v rozsahu tří párů vlaků. V období letních prázdnit po kolejích projede i čtvrtý pár vlaků, který bude pod objednávkou města Jemnice. V rámci objednávky Kraje Vysočina se jedná o roční náklady cca 700 tisíc korun. Doprava se na trať č. 243 vrací po sedmi letech.
 • Vydáno ve středu 28.3.2018 :
  V Jihlavě začali léčit chronické rány pomocí placent od maminek
  Jako první v jihlavské nemocnici provádějí unikátní metodu léčby chronických ran pro ambulantní pacienty. Jedná se o aplikaci amniové membrány, která se získává z dárcovských placent od maminek, které rodily císařským řezem a byly ochotny darovat svoji placentu.
 • Vydáno ve středu 28.3.2018 :
  Jihotyrolský Brixen slaví a ke gratulaci se připojil i Kraj Vysočina
  Brixen v Jižním Tyrolsku obdržel v letošním roce titul Alpské město roku 2018. Slavnostního vyhlášení na výročním zasedání mezinárodního spolku Alpská města se v závěru minulého týdne přímo v Brixenu zúčastnila za Kraj Vysočina také náměstkyně hejtmana Jana Fischerová.

Denní lunární horoskop:
(tento každodenní lunární horoskop pro Regionalist připravuje astrolog Leo P. Švančara)

Další informace z astrologie...
Glosa:
(26. leden 2013) - Před 14 dny bych považoval volbu Zemana za presidenta za poměrně neutrální, až snad tu lepší možnost... A v těch 14 dnech neuvěřitelné kampaně jsme dostali jakoby zázrakem z Nebes ještě jednu šanci - a nejspíše v naší generaci tu poslední.


Vyhledávání v Regionalistu:

zpět na vrchol stránky...
aktuální kulturní servis čtenářům Regionalistu na dnešní den, 20. 4. 2018:
zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist - deník Vysočiny: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), spolumajitelka a šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od října 1996 v každý den!

Vydává: Leo Švančara & Eva Švančarová, IČ: 65798457, DIČ: CZ620709010

Filiální weby Regionalistu:
Iglau.czCWBC.czLeosvancara.czSvancara.euCountry-rock.cz

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

Sdílet na Facebooku

© (1996-2011) - Leo a Eva Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Deník...
Kalendarium
Kulturní servis
IGLAU.cz
Čtenářský KLUB
Country music
Metanoon
Křesťanství
Z archivů
(L. Vilímek)
Letopisy L. Vilímka
Genius loci
(doc. J. Bednář)
Zločiny komunismu
Písničky, mp3
Jihlavské tramvaje
Redakce, tiráž
Podpořte nás...
RSS
G losy:
(píše Leo Švančara)Revue:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.Nové country-rockové mp3 kapely CWBC...
Add to Google
Regionalist právě čte: čtenářů
Translate the Regionalist:
Übersetzen der Regionalist:

Novínky v Regionalistu:
 Chcete nás podpořit? 


Kulturní kalendář:

<<     [Duben 2018 ]     >>
PoÚtStČtSoNe
26272829303101
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30010203040506
Přidat vaši akci...


Astrologie:
OTÁZKY A ODPOVĚDI:
(astrologie, EFT, formace podvědomí, hypnosa...)

• Co je podmínkou, aby člověk uměl vykládat horoskopy ?
- 5 příspěvků, naposledy přidán 2.6.2011 (19:36)

• Je postavení mých hvězd osudové a nevyhnutelné?
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)

• Co je to EFT
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)


Návštěvnost:
hlavní stránku dnes do této chvíle navštívilo lidí
návštěvníků včera: 473
tento měsíc: 8306
hlavní stránku do této chvíle letos zhlédlo 50350 lidí
PŘEHLED NÁVŠTĚVNOSTI některých našich dalších webů:
dnes na deníku: 226
• dnes na Iglau.cz: 848
• dnes na našem astrologickém webu:
dnes na CWBC.cz:
• dnes na METANOON.cz: 0
atd...
Souhrnná dnešní návštěvnost na celém našem serveru: 1074
(celkově včera: 6068)

Diskuse:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)
Kácení v Jihlavě
- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)

Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchZajímavosti:

Přednáška Rodopis - koníček na celý život v Telči
Přednáška genealožky Heleny Voldánové z České genealogické a heraldické společnosti v Praze s názvem Rodopis - koníček na celý život.


Tygr Dandys se vrací zpátky do Zoo Brno
Tygří táta dvou malých koťat tygrů sumaterských Dandys odcestuje v pátek 20. dubna zpět do svojí domovské zoo v Brně. Tam se na něj těší nejen jeho partnerka Satu, ale zejména chovatelé, kteří díky Dandysovu otcovství vědí, že je samec nejen plodný, ale také získal řadu cenných zkušeností s úspěšným pářením a soužitím s jihlavskou tygřicí Čintou.


Čtení z knihy Neobyčejnosti lásky ve Služátkách
Neobyčejnosti lásky aneb milostné dopisy se psát mají v sobotu 21. dubna od 19 hodin na Magickém kopci (za deště v knihovně) ve Služátkách u Světlé nad Sázavou.


Den Země nás nutí k zamyšlení i akci
Takřka padesát let si lidé připomínají Den Země. Zamýšlí se nad stavem životního prostředí a naším podílem na změně klimatu. Dost dlouhá doba na to, aby se situace změnila k lepšímu. Ale mění se? Ledovce tají rychleji, než se očekávalo, za pár let bude v mořích více plastů než ryb, tropické pralesy mizí, zvykáme si na nenadálé přívalové deště, povodně a současné rozšiřování oblastí sucha. Planeta se opravdu mění. Ale úplně jinak, než bychom si přáli.


Jarní zámecká slavnost v Třebíči
V sobotu 21. dubna 2018 ožije nádvoří třebíčského zámku Jarní zámeckou slavností. V 10 hodin zahájí program svým vystoupením dětský folklorní soubor Bajdyšek, odpoledne zahraje dechová hudba Horanka. V 15 hodin bude zahájena ve výstavní síni v Předzámčí výstava věnovaná tradiční lidové kultuře v Kraji Vysočina.


stránka byla natažena za sekund.