Homeopatický eshop XIV. svatých pomocníkù...
 • 21.9.2017:
  Nový domov pro seniory poskytne 122 lůžek pro Telč a okolí
  Na okraji Telče, obklopen zelení, bude stát nový domov pro seniory – SeniorCentrum společnosti SeneCura. „Dnes jsme zahájili výstavbu poklepáním na základní kámen, pro seniory v Telči a okolí bude k dispozici na přelomu let 2018 a 2019,“ řekl Anton Kellner, generální ředitel SeneCura s. r.o. a Senior Holding, která je investorem projektu. Developerem a generálním dodavatelem stavby je společnost RS development.
  SeniorCentrum v Telči bude mít celkovou kapacitu 122 lůžek, 62 z nich bude určeno pro Domov pro seniory, zbývajících 60 pro Domov se zvláštním režimem, tedy prioritně pro osoby s Alzheimerovou nemocí či jiným typem demence. Tomu bude SeniorCentrum architektonicky a technicky přizpůsobeno. „Samozřejmostí je bezbariérovost, barevné prvky usnadňující orientaci, co největší přístup světla v kombinaci s vhodným osvětlením. Klienti budou mít k dispozici také dostatek multifunkčních prostor pro širokou škálu terapií a aktivizačních programů,“ vysvětluje architekt Pantelis Larcou. Významnou součástí celého areálu bude terapeutická meditační zahrada, tzv. Memory garden.

  Pro projekt bude využit i stávající objekt prvorepublikové školy v původní rozlehlé zahradě se vzrostlou zelení. „Bývalá škola bude rekonstruována, nicméně zachováme její původní podobu. K ní pak dostavíme bezbariérovou novostavbu dispozičně a provozně řešenou tak, aby vyhovovala všem klientům,“ popisuje architekt Larcou. Součástí projektu bude i dům s 22 malometrážními byty pro vitálnější seniory, kteří jsou schopni samostatného bydlení. Ti budou mít velkou výhodu v možnosti využití doplňkových služeb a SOS péče SeniorCentra.

  „Vytváříme koncept takových domovů pro seniory, které jsou opravdovým domovem,“ vysvětluje Anton Kellner. To se podle něj projevuje jak v prostorovém řešení, tak v použitých materiálech, ale i ve vybavení včetně detailů. V domově se vytvoří přátelská společenství-domácnosti seniorů na schématu společného obývacího pokoje s jídelními stoly a kuchyňkou, na který budou navazovat jednotlivé „ložnice“ – pokoje klientů. „Každá domácnost má také společnou terasu, která spolu s obývacím pokojem seniory sdružuje, vytváří živoucí prostředí a podporuje jejich aktivitu,“ popisuje Anton Kellner s tím, že ve stejném duchu je již vedeno například SeniorCentrum v Chrudimi či na pražské Klamovce.

  V prostorách domova budou také zřízeny „memory koutky“ s historickým nábytkem a dekoracemi, které podporují u seniorů aktivizaci vzpomínek a stimulují mysl. Přízemí bude z velké části uzpůsobeno pro společné činnosti seniorů. Setkávat se mohou ve společenském sále, v hobby místnosti s keramickou pecí či v přednáškové místnosti.

  Také budou moci využít kapli, fitness specializované pro seniory a prostor pro rehabilitace a masáže nebo kadeřnictví. „Chceme, aby naše domovy byly živé a aktivní a staly se přirozenou součástí města, proto i tyto naše prostory budou sloužit i ostatním seniorům z Telče a okolí v rámci podpůrného programu 77+ a dalších,“ slibuje architekt Larcou. Lidem z okolí bude přístupná také jídelna v přízemí. Budou se tak moci přesvědčit i o kvalitě jídla, které se bude připravovat ve zdejší kuchyni. Jídelníček v SeniorCentrech sestavuje nutriční specialista a garantuje tak vyvážený a seniorům na míru uzpůsobený přísun vhodných potravin včetně vitamínů.

  Významnou součástí domova bude zahrada. Ta stávající je řešena částečně jako arboretum a výuková zahrada. „Část zahrady upravíme na Memory garden – systém uzavřených

  smyček pro nekonečné procházení. Zahradnické řešení a vybavení pak poskytne seniorům mnoho vjemů pro všechny smysly a podnětů pro aktivitu. Bude zde třeba bylinkový záhon, ovocný sad, ale i vodní prvek, nějaká zvířátka, hmyzí domek či dendrofon,“ vypočítává Pantelis Larcou.

  SeniorCentrum v Telči budou moci využít také zájemci o odlehčovací pobytovou službu či o denní stacionář. Tyto služby jsou poskytovány převážně seniorům, kteří mají sníženou soběstačnost a kteří jsou doposud v péči v jejich přirozeném sociálním prostředí – většinou u rodiny. Pro tyto rodiny jsou velkým přínosem, jejch cílem je umožnit pečujícím osobám nezbytný odpočinek.

  Nové SeniorCentrum se stane také významným zaměstnavatelem – jeho provoz bude zajišťovat zhruba 65 zaměstnanců. Ti budou moci využít služeb dětské skupiny, která bude součástí SeniorCentra a bude se starat o děti od 1 do 6 let. „Programy seniorů a dětí se budou často prolínat, protože z našich domovů, kde toto propojení generací již funguje, víme, že to má pozitivní vliv na obě skupiny,“ zdůrazňuje Anton Kellner.

  „Počítáme s tím, že mnoho seniorů zde bude se sníženou soběstačností. Proto poskytujeme našim klientům celodenně nejen sociální, ale i zdravotní péči, což je samozřejmě náročné z personálního hlediska. Pro nás je však důležité poskytovat klientům kvalitní služby,“ vysvětluje Anton Kellner. Proto i v novém domově v Telči budou nejen pracovníci pro sociální péči, ale k dispozici bude i lékař a po celých 24 hodin zdravotní sestry. Součástí týmu, který se o seniory bude starat, budou také fyzioterapeuti či aktivizační pracovníci. „Samozřejmě budeme potřebovat i administrativní a technický personál,“ podotýká Anton Kellner.
  Věra BREIOVÁ
  Sdílet tento článek
  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 11:18 hodin:
  Dálnice D1 mezi Měřínem a Velkým Beranovem ve směru na Prahu je neprůjezdná
  Na dálnici D1 mezi Měřínem a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta. Dálnice je ve směru na Prahu neprůjezdná. Nehoda se stala na 121. kilometru před 9:30. Policie dopravu odklání na silnici č. II/602. Na dálnici se tvoří kolony.
 • Vydáno dnes v 09:22 hodin:
  Jarní úklid: kam jednoduše se starými spotřebiči a bateriemi
  Jaro je synonymem pučících stromů, rozkvetlých květin, ale taky pořádného úklidu po zimě. Někteří z nás už mají generální úklid zdárně za sebou, ale někteří se na něj stále chystají. Pokud patříte mezi ty lenivější, nebo jste se prostě ještě k uklízení po zimě nedostali, možná vám pomůže těchto pár tipů. Poradí s tím, kam se zbytečným elektro-harampádím, aniž byste museli v okolí hledat patřičné kontejnery.
 • Vydáno dnes v 09:10 hodin:
  Průzkum: Středoškoláci vynechávají snídaně, vyhýbají se aktivnímu pohybu, a to není všechno
  Zajímavé výsledky o životním stylu a zdraví mladých středoškoláků v Kraji Vysočina přinesla unikátní studie, kterou si nechal vypracovat už podruhé Kraj Vysočina. „Na téměř stopadesáti stránkách jsme dostali doslova naservírovaný profil současného středoškolského studenta. Odpovídalo 960 žáků druhých ročníků z 22 vybraných středních škol. Zmíním jen tři pro mě alarmující poznatky – 45 % respondentů denně nesnídá, 63 % dotázaných pije alkohol minimálně jednou týdně a třetina už vyzkoušela kouření. Dobrou zprávou je fakt, že v obou posledních případech došlo oproti roku 2012 ke zlepšení,“ vybírá z průzkumu Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.
 • Vydáno dnes v 09:02 hodin:
  Přírodu je třeba si zamilovat
  Dny Země na Chaloupkách Kněžice jsou jedním ze dvou hlavních programů pro veřejnost. Ten letošní vyšel naprosto přesně. Dvaadvacátého dubna bylo v neděli. Jak je na tomto pracovišti zvykem, každý příchozí obdržel plánek s programem, takže přesně věděl co, kdy a kde.
 • Vydáno v neděli 22.4.2018 :
  Zahrada u řeky má své vysoké záhony
  Páteční odpoledne se na třebíčské Zahradě u řeky neslo v duchu vzdělávání, práce i zábavy. Zájemci se totiž mohli přijít naučit, jak se budují vysoké záhony.
 • Vydáno v neděli 22.4.2018 :
  Přednáška Horké novinky z přírodních věd, které přepisují učebnice
  Přednáška z cyklu SCIENCE CAFÉ se bude konat v úterý 24. dubna v muzejním Malovaném sále v Jihlavě od 18 hodin s titulem Horké novinky z přírodních věd, které přepisují učebnice v podání Ing. Josefa Pazdery.
 • Vydáno v sobotu 21.4.2018 :
  Město opět přispěje na památky: dotaci získaly zámek a Kohoutův dům
  Kohoutův dům a chotěbořský zámek – to jsou dva objekty, které letos město Chotěboř podpoří z kapitoly Regenerace a obnova památek.
 • Vydáno v sobotu 21.4.2018 :
  Kolektor Tesla Jihlava se hýbe pro charitu
  Zaměstnanci firmy Kolektor Tesla Jihlava s.r.o. se s prvním jarním dnem zapojili do celofiremní sportovní výzvy a pomáhají pohybem. Ve třech disciplínách kolo, běh a chůze jim mobilní aplikace zaznamenává zdolané kilometry, kdy každý z nich je pak firmou dotován 1 Kč. Celkovou částkou pak firma přispěje na nákup auta pro sestřičky z ošetřovatelských služeb Oblastní charity Jihlava. Výzva trvá až do 21.6.2018.
 • Vydáno v sobotu 21.4.2018 :
  Hvězdy EMY DESTINNOVÉ – aneb o Emě a pro Emu
  Netradiční a nevšední koncert s průvodním slovem je poctou k 140. výročí narození Emy Destinnové. Spolu s umělci tria HARMONIA BRNO půjdete po cestě různých životních etap slavné zpěvačky, která vynikala dramatickým sopránem a sklízela slávu na světových pódiích.
 • Vydáno v sobotu 21.4.2018 :
  Z Telečské ulice v Jihlavě zmizí kamenné kostky, do půl roku se bude jezdit po asfaltu
  Více než dva kilometry silnic v okrajové části Jihlavy budou zhruba půl roku v rekonstrukci. Kraj Vysočina předá 23. dubna 2018 k rekonstrukci své úseky ulic Telečská, Wolkerova, průtah Pístovem od jihlavského obchvatu po konec obce ve směru na Salavice. Z Telečské ulice zmizí desítky let starý povrch z kamenné dlažby, kompletně budou položeny tři vrstvy nového asfaltového pláště včetně odpovídajících úprav podloží. Stavbu zajišťuje Krajská správa a údržba silnic Vysočiny a krajský díl oprav přijde na téměř 38 miliónů korun.
 • Vydáno v sobotu 21.4.2018 :
  Vysoká škola polytechnická Jihlava podepsala smlouvu za více než 166 milionů Kč se stavebními firmami z regionu, stavět se začne v pondělí.
  V pátek 20. dubna 2018 v 10:00 byla podepsána smlouva o realizaci výstavby výukového centra mezi Vysokou školou polytechnickou Jihlava a společností „Sdružení VŠPJ“, kterou tvoří stavební firmy Podzimek & synové spolu s PSJ. Smluvní cena stavebních prací na Výstavbu výukového centra je více než 166 milionů korun. Ty díky vítězné nabídce regionálních firem zůstanou v Kraji Vysočina.
 • Vydáno v pátek 20.4.2018 :
  Den Země v Zoo Jihlava
  V neděli 22. dubna se mohou návštěvníci těšit na oslavu Dne Země v jihlavské zoo, který bude probíhat v areálu zoo od 10 do 16 hodin.
 • Vydáno v pátek 20.4.2018 :
  Historický morový průvod v Brtnici byl povýšen na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky
  Pouze 22 položek čítá aktuálně prestižní Seznam nemateriálních statků lidové kultury České republiky. O jeho obsahu rozhoduje osobně ministr kultury a v případě Kraje Vysočina na něm figurují už čtyři položky. Zcela nově Historický morový průvod v Brtnici. „Brtnický morový průvod má připomínat památku obětí morové epidemie, která Brtnici na Jihlavsku postihla v roce 1715. Poslední, v pořadí 20. ročník, se konal v roce 2015, na který připadalo také výročí 300 let od morové rány,“ popsala událost náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová s tím, že další průvod je naplánován na rok 2020.
 • Vydáno v pátek 20.4.2018 :
  V Cityparku Jihlava oslaví Den Země výstavou živých soviček z Pavlova
  Citypark Jihlava se připojuje k oslavám Dne Země. Od 20. do 29. dubna můžete v jihlavském nákupním centru vidět výstavu Záchranné stanice Pavlov, která představí nejen své fungování, ale také zvířata, která se jí povedlo zachránit. Pracovníci stanice navíc přivezou i své malé chovance - sovičky, kterým pavlovští pomohli v nouzi.
 • Vydáno v pátek 20.4.2018 :
  Začíná hlasování o největší byrokratickou absurditu
  Někdy se zdá, jako by si veřejná správa myslela, že podnikatelé a živnostníci nemají nic jiného na práci, než procházet nejrůznější vyhlášky, nařízení a že jejich nejlepší zábavou ve volném čase je připravovat se na celou řadu roztodivných kontrol, které na ně můžou dopadnout.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  GLS ve spolupráci se Sdružením Krajina vypsala grant na podporu výsadby volně rostoucích stromů
  O finanční podporu mohou žádat místní občanské spolky GLS i letos plánuje prostřednictvím Sdružení Krajina rozdělit minimálně 50 000 korun na výsadbu stromořadí, remízů a větrolamů ve volné krajině. Regionální občanské spolky se mohou ucházet o podporu na adrese Sdružení Krajina z Počítek u Žďáru nad Sázavou do 27. dubna. Finanční prostředky pocházejí z programu ThinkGreen společnosti GLS Prostřednictvím tohoto programu umožňuje GLS svým zákazníkům zapojit se do projektu CO2-neutrální přepravy. Mezi největší přispěvatele, kteří program ThinkGreen využívají, patří například sportovní a lifestylová značka PUMA.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Přednáška Rodopis - koníček na celý život v Telči
  Přednáška genealožky Heleny Voldánové z České genealogické a heraldické společnosti v Praze s názvem Rodopis - koníček na celý život.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Protialkoholní stanici na Vysočině bude provozovat jihlavská nemocnice
  Služby města Jihlavy - dosavadní provozovatel Protialkoholní záchytné stanice Kraje Vysočina vypověděly k letošnímu 31. říjnu smlouvu o zajišťování provozu této služby. „Kraj Vysočina proto od 1. listopadu 2018 pověří provozem záchytné stanice krajskou Nemocnici Jihlava. Na případnou změnu provozovatele jsme byli připraveni, nyní je aktuální domluva na hladkém převzetí provozu a především nabídnutí pozic současným zaměstnancům,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Tygr Dandys se vrací zpátky do Zoo Brno
  Tygří táta dvou malých koťat tygrů sumaterských Dandys odcestuje v pátek 20. dubna zpět do svojí domovské zoo v Brně. Tam se na něj těší nejen jeho partnerka Satu, ale zejména chovatelé, kteří díky Dandysovu otcovství vědí, že je samec nejen plodný, ale také získal řadu cenných zkušeností s úspěšným pářením a soužitím s jihlavskou tygřicí Čintou.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Kraj Vysočina přispěje na opravy hradu, zámků, soch i lunet
  Do poloviny února mohli lidé, firmy, veřejné subjekty i církve, které vlastní nemovitost i movité věci se statusem kulturní památky, požádat o podporu na jejich obnovu na základě Zásad Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v Kraji Vysočina. Krajská rada v úterý 17. dubna 2018 rozhodla o rozdělení 14milionové dotace mezi 78 žadatelů, 22 žádostí s nízkým bodovým ziskem podpořeno nebude a sedm žádostí bylo vyřazeno kvůli administrativnímu nesouladu. Přidělení části dotací musí ještě schválit krajské zastupitelstvo na svém květnovém zasedání.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Výstava Tradiční lidová kultura na Vysočině v Třebíči
  Výstava Tradiční lidová kultura v Kraji Vysočina bude zahájena v sobotu 21. dubna v 15 hodin v rámci Jarní zámecké slavnosti ve výstavní síni v Předzámčí.
 • Vydáno ve čtvrtek 19.4.2018 :
  Čtení z knihy Neobyčejnosti lásky ve Služátkách
  Neobyčejnosti lásky aneb milostné dopisy se psát mají v sobotu 21. dubna od 19 hodin na Magickém kopci (za deště v knihovně) ve Služátkách u Světlé nad Sázavou.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Zdeněk Laštovička obdrží čestné občanství
  Zdeněk Laštovička, bývalý místostarosta Jihlavy a prorektor obdrží u příležitosti slavnostního zahájení 17. ročníku hudebního festivalu Mahler Jihlava, čestné občanství.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Město Chotěboř začne s opravou komunikací poničených zimou
  Město už za několik dnů začne s opravami výtluků na komunikacích ve městě i v místních částech. Práce provede pražská firma Asfaltservis, s.r.o., jež vyhrála výběrové řízení na tuto investici.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Den Země nás nutí k zamyšlení i akci
  Takřka padesát let si lidé připomínají Den Země. Zamýšlí se nad stavem životního prostředí a naším podílem na změně klimatu. Dost dlouhá doba na to, aby se situace změnila k lepšímu. Ale mění se? Ledovce tají rychleji, než se očekávalo, za pár let bude v mořích více plastů než ryb, tropické pralesy mizí, zvykáme si na nenadálé přívalové deště, povodně a současné rozšiřování oblastí sucha. Planeta se opravdu mění. Ale úplně jinak, než bychom si přáli.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Obce by pro řešení sucha přivítaly dotace na obnovu lesů po kalamitách
  Kraj Vysočina má na stole návrhy více než devíti desítek obcí z regionu týkající se opatření proti suchu. Ke všem podnětům úzce spjatým s běžnou praxí a také ke sdílení konkrétních zkušeností s řešením následků sucha v konkrétních obcích přistupuje vedení Kraje Vysočina velice důsledně a dnes se jimi zabývala krajská rada. „Máme na stole potřeby obcí, z nichž některé umíme řešit a také průběžně řešíme prostřednictvím Fondu Vysočiny nebo Programu obnovy venkova Vysočiny. Mezi potřebami obcí jsou však i úpravy kompetencí, které jsou nad rámec našich možností, neboť je upravuje například platný zákon – například apel na zjednodušení podmínek pro výstavbu vodních děl,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Jarní zámecká slavnost v Třebíči
  V sobotu 21. dubna 2018 ožije nádvoří třebíčského zámku Jarní zámeckou slavností. V 10 hodin zahájí program svým vystoupením dětský folklorní soubor Bajdyšek, odpoledne zahraje dechová hudba Horanka. V 15 hodin bude zahájena ve výstavní síni v Předzámčí výstava věnovaná tradiční lidové kultuře v Kraji Vysočina.
 • Vydáno ve středu 18.4.2018 :
  Ministr dopravy převzal usnesení žádající řešení obchvatu Vladislavi
  V úterý 17. dubna předal předseda spolku Regio 2020 a poslankyně Monika Oborná (ANO 2011) ministrovi dopravy v demisi Danu Ťokovi usnesení týkající se požadavku na vyřešení dopravní situace ve Vladislavi a v prostoru mezi Vladislaví a Třebíčí na silnici I/23.
 • Vydáno v úterý 17.4.2018 :
  Chotěboř bude zářit barvami, město nechalo vysázet na sedm tisíc květů
  Město se vloni rozhodlo osázet strategická prostranství jarními květinami. V současnosti lze vidět například narcisy a tulipány u křižovatky Havlíčkova a před OD Doubravka. Macešky a sedmikrásky zase budou kvést v nádobách na náměstí T.G.M.
 • Vydáno v úterý 17.4.2018 :
  110. výročí Lidové malírny v Telči
  V letošním roce, který se nese ve znamení osmičky, si připomínáme také jedno z výročí, které nás v Telči může naplnit hrdostí, ale také smutkem a nostalgií. V roce 1908 byla založena rozhodnutím Národní jednoty pro jihozápadní Moravu v Telči Škola pro lidovou malbu, ve které se děvčata učila malovat ornamentální vzory na kameninu, porcelán a sklo.
 • Vydáno v úterý 17.4.2018 :
  V Kraji Vysočina startuje BATERKOMÁNIE, zapojuje se 20 měst
  Dvacet měst v Kraji Vysočina a také Krajský úřad Kraje Vysočina se zapojují do soutěže BATERKOMÁNIE. Ta startuje právě v těchto dnech. Od 16. dubna do 15. října 2018 najdete ve všech zapojených městských úřadech sběrné nádoby označené logem soutěže, do kterých mohou úředníci, ale i běžní občané odevzdávat použité baterie. Vyhraje ten úřad, kterému se do sběrné nádoby podaří vybrat největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka. Vedle toho, že městské úřady přispívají k ochraně životního prostředí, je pro ně motivací i to, že vítězný městský úřad získá od organizátorů soutěže finanční příspěvek ve výši 50 000 korun na podporu charitativního nebo obecně prospěšného projektu.
 • Vydáno v úterý 17.4.2018 :
  VŠPJ pořádá první mezioborový projektový týden pro studenty ze zahraničí
  V týdnu od 16. do 20. dubna pořádá Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) ve spolupráci s firmou Bosch Diesel, s.r.o. International Week (IW), tedy mezinárodní týden projektových aktivit. Jedná se o odborné přednášky, workshopy, exkurze, ale i společenské akce. Kromě studentů VŠPJ se do něj zapojili studenti z Finska, Francie, Litvy, Nizozemska, Řecka a Španělska. Studenti jsou rozděleni do mezinárodních týmů, v nichž řeší zadanou případovou studii.
 • Vydáno v pondělí 16.4.2018 :
  Šestasedmdesátiletý řidič osobního auta zemřel při nehodě na Havlíčkobrodsku
  Dopravní nehoda, která se stala v pondělí 16. dubna asi ve 14 hodin ve Skuhrově na Havlíčkobrodsku, si vyžádala život šestasedmdesátiletého řidiče osobního vozu.
 • Vydáno v pondělí 16.4.2018 :
  Pokračují přijímací zkoušky na střední školy
  Druhým termínem jednotných přijímacích zkoušek dnes pokračují přijímací zkoušky na maturitní středoškolské obory. Podle statistik Kraje Vysočina je aktuálně v devátých třídách základních škol téměř 4200 žáků, tedy zhruba o sto více než v loňském školním roce. Předpokládá se, že více než polovina z nich zkusí štěstí v minimálně jednom z nabízených přijímacích termínů,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová. Přijímací zkoušky se skládají ze 70ti minutového testu z matematiky a hodinové práce z českého jazyka.
 • Vydáno v pondělí 16.4.2018 :
  Šance pro podnikatele a živnostníky, startuje 13. ročník podnikatelských soutěží
  Jste živnostník nebo podnikatel, který by se rád zviditelnil v regionálním měřítku a třeba i uspěl na celostátní úrovni? Otevírá se jedinečná možnost, jak o osobě dát vědět, navázat přátelství i nové obchodní vztahy a rozjet tak vlastní byznys na plné obrátky. Právě v těchto dnech startují registrace do podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2018 a Česká spořitelna Živnostník roku 2018, které budou probíhat až do 30. června 2018.
 • Vydáno v pátek 13.4.2018 :
  Krajina v Nemocnici v Novém Městě na Moravě
  Nemocnice Nové Město na Moravě je nakloněna ochraně přírody. Místní vedení i personál dobře ví, že malebná a čistá krajina kolem nás je pro naše zdraví stejně důležitá, jako dobrý doktor. Proto spojila síly se spolkem Sdružení Krajina a společně jsem přichystali v areálu nemocnice osvětovou výstavu o praktické ochraně přírody.
 • Vydáno v pátek 13.4.2018 :
  V Cityparku jsou vystavené desítky nablýskaných motorek včetně 5 Indianů
  V nákupním centru Citypark Jihlava, které patří do vlastnictví realitní skupiny CPI Property Group, odstartoval druhý ročník Vysočina Motoshow. Až do 15. dubna si na své si přijdou nejen milovníci motorek, ale i offroadů. Kromě motocyklů je zde totiž speciální terénní fotokoutek s buggynami a čtyřkolkou. Bonbonkem pro motocyklové fajnšmerky jsou legendární motocykly Indian, Harley Davidson a ikonické skútry Vespa. Velkým lákadlem akce je také soutěž o skútr Honda PCX.
 • Vydáno ve čtvrtek 12.4.2018 :
  Výstava fotografií Polární světlo v jihlavské muzejní kavárně
  Od 17. dubna do 27. května mohou návštěvníci Kavárny Muzeum spatřit výstavu fotografií Marka Musila s názvem Polární světlo. Fotografie prezentované na této výstavě vznikly při loňské návštěvě Norska.
 • Vydáno ve čtvrtek 12.4.2018 :
  Zámek v Nových Syrovicích budou po rekonstrukci zdobit repliky původních oken a kamenné prvky fasády
  Památkově chráněný objekt Zámku v Nových Syrovicích prochází generální rekonstrukcí. Domov se zvláštním režimem, ve kterém nyní pobývá 75 klientů s diagnózou závislosti na alkoholu je v Kraji Vysočina jediný. V době rekonstrukce pobývá většina klientů i zaměstnanců dočasně v náhradních prostorách v Želetavě. „Aktuálně probíhá na zámku pokládka nové střechy, hotové kompletně jsou bourací práce a čeká se na dokončení dodatečných posudků pro zmapování historie objektu, které zdůvodní příčiny statických poruch a defektů, které nebylo možné posoudit před zahájením oprav,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast majetku a financí Martin Kukla.
 • Vydáno ve čtvrtek 12.4.2018 :
  Výtěžek z plesu třebíčských farností pomůže Domácímu hospici sv. Zdislavy
  Čtyři zcela nové invalidní vozíky rozšíří nabídku půjčovny kompenzačních pomůcek, kterou provozuje středisko Domácího hospice sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč. Zakoupeny byly z výtěžku plesu třebíčských farností. Dar ve výši 20.000 Kč předal zástupkyním hospice farář Jakub Holík a byl účasten i předání vozíků, které se uskutečnilo ve středu 11. dubna.
 • Vydáno ve středu 11.4.2018 :
  Tygři sumaterští v Zoo Jihlava mají dvě mláďata
  Jihlavská zoologická zahrada se raduje z velmi vzácného odchovu. Dvě mláďata tygra sumaterského (Panthera tigris sumatrae) se narodila 28. března 2018, tedy přesně v den, kdy jejich matka Činta oslavila svoje páté narozeniny!
 • Vydáno ve středu 11.4.2018 :
  Na Den zdraví poradíme jak bojovat s bolestmi zad
  Prevence je základ. Jihlavská nemocnice proto připravila již tradiční Den zdraví pro veřejnost, kde si můžete nechat změřit tlak, cholesterol, naučíte se také správně mýt ruce. Ženy mohou bez objednání na mamograf. Letošní novinkou jsou fyzioterapeuti, kteří poradí, jak naložit s bolestí zad.
 • Vydáno ve středu 11.4.2018 :
  Dnes začínají maturity, na Vysočině se týkají téměř čtyř tisíc žáků
  Přesně v osm hodin začínají i na Vysočině na 52 školách písemné maturitní zkoušky. Začíná se, stejně jako v loni, písemnou prací z českého jazyka a literatury. Následuje písemná práce z cizího jazyka, případně z matematiky dle volby maturanta na začátku měsíce května. “Na Vysočině se k maturitní zkoušce přihlásilo celkem 3972 žáků. Podle prvních informací od ředitelů krajských středních škol se opakuje situace z minulých let – středoškoláci dávají přednost maturovat z cizího jazyka před maturitou z matematiky,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 • Vydáno ve středu 11.4.2018 :
  Živá Amazonie
  Muzeum Vysočiny Jihlava připravilo pro návštěvníky prezentaci výstavy s názvem Živá Amazonie – kulturní a přírodní rozmanitosti peruánské Amazonie, která vzešla ze spolupráce Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a obecně prospěšné společnosti Students for the Living Amazon. Výstava bude otevřena v přízemí expoziční budovy muzea od 13. dubna do 10. června.
 • Vydáno v úterý 10.4.2018 :
  Máte doma muzejní kousek?
  I letos se mohou obyvatelé celé republiky zapojit do projektu Máte doma muzejní kousek?, který připravil kolektivní systém ELEKTROWIN ve spolupráci s Národním technickým muzeem (NTM). Možnost přihlásit „historické“ elektrozařízení do projektu budou mít všichni až do konce roku 2018.
 • Vydáno v úterý 10.4.2018 :
  Ušatá Balynka pokračuje ve svém divadelním turné
  Pohádka O Balynce, dobrém štěněti a třídě kamarádů od roku 2009 udělala radost již více nežli třem stům tisíců dětí od Aše až po Ostravu. Protože zájem o pohádku neutuchá, má Karlovarské hudební divadlo připraveno i na letošní kalendářní rok 110 představení této veselé hudební inscenace.
 • Vydáno v pondělí 9.4.2018 :
  Koncert duchovní hudby v Jaroměřicích a Moravských Budějovicích
  Třebíčský smíšený pěvecký sbor Musica animata ve spolupráci s Besedou Moravské Budějovice a farnostmi Moravské Budějovice a Jaroměřice nad Rokytnou vystoupí v neděli 15. dubna v 15 hodin v kostelw sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnoua v 18 hodin v kostele sv. Jiljí v Moravských Budějovicích.
 • Vydáno v neděli 8.4.2018 :
  Na 22 tisíc dobrovolníků je připraveno uklidit stovky kilometrů kolem silnic
  V pondělí 9. dubna 2018 začne v pořadí 10. ročník tradičního úklidu Vysočiny pod názvem Čistá Vysočina. „Zatímco v prvním roce konání akce se přihlásilo a dobrovolně čistilo přírodu šest tisíc lidí, letos se jich do terénu chystá téměř 22 tisíc. Během čtrnácti dnů, které jsme si na jarní úklid vyhradili, budou uklizeny stovky kilometrů prostranství kolem silnic a veřejných cest a více než 100 kilometrů břehů kolem řek Sázava a Oslava,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství
 • Vydáno v neděli 8.4.2018 :
  Budoucí kuchaři poměřili síly v Havlíčkově Brodě
  V gastroprovozu Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod se včera utkalo 10 kuchařských týmů z Vysočiny, dva ze slovenské Nitry a jeden z francouzské Remeše v soutěži Kuchař Vysočiny Junior 2018 open. Ve stanovených 45 minutách měl vždy jeden kuchař ze dvojice za úkol připravit studený předkrm a druhý pak hlavní chod včetně omáčky a přílohy. Odborná porota, ve které zasedl i francouzský michelinský šéfkuchař Philippe Mille, hodnotila nejen chuť a vůni připraveného jídla, ale také originalitu, kuchařské zpracování a vlastní prezentaci na talíři. Prvenství v hlavním pokrmu si nakonec vyvařil Samuel Gažo ze Střední školy gastronómie cestovného ruchu v Nitře a nejlepší studený předkrm připravil Clément Cendra z Lycée des métiers Gustave Eiffel v Remeši.
 • Vydáno v neděli 8.4.2018 :
  V Jihlavě byla pod okny bytového domu nalezena mrtvá žena
  Mrtvá žena byla nalezena v neděli 8. dubna po šesté hodině ráno pod okny bytového domu v Jihlavě.
 • Vydáno v pátek 6.4.2018 :
  Výročí telčských osobností
  Rok 2018 je rokem oslav „osmičkových“ výročí, ve kterém si připomínáme osudové události, jež se odehrály v letech zakončených číslicí osm. Výstava v Telči s názvem Výročí telčských osobností se tomuto pojetí tak trochu vymyká, neboť se nevěnuje historickým datům, ale osobnostem, které se v Telči narodily, žily, zemřely nebo v Telči tvořily.
 • Vydáno v pátek 6.4.2018 :
  Začala demolice pavilonu chirurgie třebíčské nemocnice
  Na kraji areálu třebíčské nemocnice začala tento týden demolice bývalé panelové chirurgie. Práce jsou součástí plánované modernizace nemocnice, jejíž hlavní součástí byla výstavba už fungujícího pavilonu chirurgických oborů, který byl dokončen v závěru roku 2017. Během letošního roku bude kromě chirurgie zbourána i bývalá transfuzní stanice a vstupní budova R u vjezdu do nemocnice.
 • Vydáno v pátek 6.4.2018 :
  Povídání pana Ladislava Vilímka o historii domů v Jihlavě
  Večer, ve kterém bude pan Ladislav Vilímek - na slovo vzatý odborník historie Jihlavy, vyprávět a vzpomínat nad svými čtyřmi knihami (právě dopisuje pátou) o svém městě se bude konat ve středu 11. dubna od 18 hodin v gotickém sále radnice v Jihlavě.
 • Vydáno ve čtvrtek 5.4.2018 :
  Kuchař s michelinskou hvězdou vaří se studenty vysočinské Gastroakademie
  Michelinské hvězdy jsou oceněním, po kterém touží téměř všichni kuchaři. Obrovským zážitkem a motivací je se s držiteli gastronomického „Oskara“ osobně i jen setkat. Francouzský šéfkuchař Fhilippe Mille, držitel hned dvou michelinských hvězd, pobývá aktuálně dva dny na Vysočině a většinu svého času chce věnovat popularizaci gastronomie, představení kreativity a nových kulinářských konceptů pro studenty zařazené do projektu Gastroakademie připravené Krajem Vysočina.
 • Vydáno ve čtvrtek 5.4.2018 :
  Setkání největšího počtu lidí, kteří „mají něco na háku“
  Zahájení turistické sezóny v regionu Moravský kras a okolí probíhá každoročně (letos už podvanácté) v duchu nějaké recesní výzvy. A tak jednou pěšky či na kole dorazilo na akci do Černé Hory 1023 turistů se srdcem na dlani (doslova), v jiném roce 755 lidí, kteří měli dobrou mysl (opět doslova!)... a i letos v neděli 8. dubna budou zahájení sezóny předcházet turistické pochody se startem v Blansku a v Boskovicích, které zavedou kroky a kola účastníků do Černé Hory, aby se zde mohli na nádvoří pivovaru zúčastnit kulturního programu a ve 14:30 hodin slavnostního zahájení nové turistické sezony a symbolického zakrojení do prvního letošního turistického salámu.
 • Vydáno ve čtvrtek 5.4.2018 :
  Dva pokoje na geriatrii dostaly nový kabát
  Nové posezení pro návštěvy, barevné povlečení a tapeta. To jsou novinky, které čekají pacienty na dvou pokojích oddělení geriatrické a následné péče jihlavské nemocnice. Nové je také posezení na chodbách pro návštěvy.
 • Vydáno ve středu 4.4.2018 :
  Pokračování modernizace silnice II/347 v ulici Čejovská v Humpolci
  Kraj Vysočina pokračuje se stavebními pracemi na II. etapě modernizace průtahu Humpolce. Od úterý 3. dubna je tak pro veškerý provoz uzavřena silnice II/347 v ulici Čejovská v Humpolci. Stavební práce budou probíhat v úseku od ulice Sluníčkova po konec města Humpolec ve směru na Světlou nad Sázavou v délce cca 360 metrů.
 • Vydáno ve středu 4.4.2018 :
  Přednáška Cestou necestou za úplným zatměním Slunce v jihlavském muzeu
  Přednáška Cestou necestou za úplným zatměním Slunce se uskuteční v muzejním Malovaném sále v Jihlavě ve čtvrtek 5. dubna od 17 hodin. Přednášet bude Mgr. Jana Hoderová, Ph.D. z Matematického ústavu VUT v Brně.
 • Vydáno ve středu 4.4.2018 :
  Přednáška o historii léčebných zařízení v Havlíčkově Brodě
  Přednáška primáře MUDr. Jana Betlacha s titulem Historie léčebných zařízení našeho města se bude konat ve čtvrtek 5. dubna od 18 hodin ve velkém sále na Staré radnici v Havlíčkově Brodě.
 • Vydáno v úterý 3.4.2018 :
  Stát pošle na Vysočinu 358,5 miliónu korun, kraj už má seznam silnic, které opraví
  Za více než jednu miliardu korun chce Kraj Vysočina i v letošním roce opravit další desítky úseků silnic II. a III. tříd napříč regionem. Vládou už prošel návrh na rozdělení 4 miliard korun, které Státní fond dopravní infrastruktury rozdělí mezi všechny kraje. „Vysočina je připravena prostavět všech téměř 358,5 miliónu korun, které stát slíbil poskytnout. V tuto chvíli je na naší straně připraven seznam 47 akcí za 574 miliónů korun, mezi kterými dle podmínek čerpání rozhodneme,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Díky této státní dotaci bude moci Kraj Vysočina realizovat z vlastních zdrojů další opravy na komunikacích, které by čekaly v zásobníku akcí.

Denní lunární horoskop:
(tento každodenní lunární horoskop pro Regionalist připravuje astrolog Leo P. Švančara)

Další informace z astrologie...
Glosa:
(26. leden 2013) - Před 14 dny bych považoval volbu Zemana za presidenta za poměrně neutrální, až snad tu lepší možnost... A v těch 14 dnech neuvěřitelné kampaně jsme dostali jakoby zázrakem z Nebes ještě jednu šanci - a nejspíše v naší generaci tu poslední.


Vyhledávání v Regionalistu:

zpět na vrchol stránky...
aktuální kulturní servis čtenářům Regionalistu na dnešní den, 23. 4. 2018:
zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist - deník Vysočiny: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), spolumajitelka a šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od října 1996 v každý den!

Vydává: Leo Švančara & Eva Švančarová, IČ: 65798457, DIČ: CZ620709010

Filiální weby Regionalistu:
Iglau.czCWBC.czLeosvancara.czSvancara.euCountry-rock.cz

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

Sdílet na Facebooku

© (1996-2011) - Leo a Eva Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Deník...
Kalendarium
Kulturní servis
IGLAU.cz
Čtenářský KLUB
Country music
Metanoon
Křesťanství
Z archivů
(L. Vilímek)
Letopisy L. Vilímka
Genius loci
(doc. J. Bednář)
Zločiny komunismu
Písničky, mp3
Jihlavské tramvaje
Redakce, tiráž
Podpořte nás...
RSS
G losy:
(píše Leo Švančara)Revue:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.Nové country-rockové mp3 kapely CWBC...
Add to Google
Regionalist právě čte: čtenářů
Translate the Regionalist:
Übersetzen der Regionalist:

Novínky v Regionalistu:
 Chcete nás podpořit? 


Kulturní kalendář:

<<     [Duben 2018 ]     >>
PoÚtStČtSoNe
26272829303101
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30010203040506
Přidat vaši akci...


Astrologie:
OTÁZKY A ODPOVĚDI:
(astrologie, EFT, formace podvědomí, hypnosa...)

• Co je podmínkou, aby člověk uměl vykládat horoskopy ?
- 5 příspěvků, naposledy přidán 2.6.2011 (19:36)

• Je postavení mých hvězd osudové a nevyhnutelné?
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)

• Co je to EFT
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)


Návštěvnost:
hlavní stránku dnes do této chvíle navštívilo lidí
návštěvníků včera: 323
tento měsíc: 9298
hlavní stránku do této chvíle letos zhlédlo 51342 lidí
PŘEHLED NÁVŠTĚVNOSTI některých našich dalších webů:
dnes na deníku: 241
• dnes na Iglau.cz: 1448
• dnes na našem astrologickém webu:
dnes na CWBC.cz:
• dnes na METANOON.cz: 0
atd...
Souhrnná dnešní návštěvnost na celém našem serveru: 1689
(celkově včera: 2616)

Diskuse:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)
Kácení v Jihlavě
- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)

Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchZajímavosti:

Jarní úklid: kam jednoduše se starými spotřebiči a bateriemi
Jaro je synonymem pučících stromů, rozkvetlých květin, ale taky pořádného úklidu po zimě. Někteří z nás už mají generální úklid zdárně za sebou, ale někteří se na něj stále chystají. Pokud patříte mezi ty lenivější, nebo jste se prostě ještě k uklízení po zimě nedostali, možná vám pomůže těchto pár tipů. Poradí s tím, kam se zbytečným elektro-harampádím, aniž byste museli v okolí hledat patřičné kontejnery.


Přírodu je třeba si zamilovat
Dny Země na Chaloupkách Kněžice jsou jedním ze dvou hlavních programů pro veřejnost. Ten letošní vyšel naprosto přesně. Dvaadvacátého dubna bylo v neděli. Jak je na tomto pracovišti zvykem, každý příchozí obdržel plánek s programem, takže přesně věděl co, kdy a kde.


Zahrada u řeky má své vysoké záhony
Páteční odpoledne se na třebíčské Zahradě u řeky neslo v duchu vzdělávání, práce i zábavy. Zájemci se totiž mohli přijít naučit, jak se budují vysoké záhony.


Přednáška Horké novinky z přírodních věd, které přepisují učebnice
Přednáška z cyklu SCIENCE CAFÉ se bude konat v úterý 24. dubna v muzejním Malovaném sále v Jihlavě od 18 hodin s titulem Horké novinky z přírodních věd, které přepisují učebnice v podání Ing. Josefa Pazdery.


Hvězdy EMY DESTINNOVÉ – aneb o Emě a pro Emu
Netradiční a nevšední koncert s průvodním slovem je poctou k 140. výročí narození Emy Destinnové. Spolu s umělci tria HARMONIA BRNO půjdete po cestě různých životních etap slavné zpěvačky, která vynikala dramatickým sopránem a sklízela slávu na světových pódiích.


stránka byla natažena za sekund.