Homeopatický eshop XIV. svatých pomocníkù...
 • 7.2.2018:
  Deset mýtů o manželství
  Již dvanáctý ročník Národního týdne manželství ve dnech 12. - 18. února, největší iniciativy na podporu manželství v ČR, ponese motto „Manželství bez mýtů“ a pokusí se odpovědět na nejvíce omílané mýty o manželství. Mnoho lidí má od manželství pod vlivem pop-kultury nebo rodinných tradic tak nerealistická očekávání, že by je nenaplnil ani ten nejdokonalejší partner. Některé z nich mohou poškodit naše manželství ještě dříve, než si řekneme své ANO.
  Zde je tedy několik nejrozšířenějších mýtů, s nimiž se můžeme setkat.

  1. Ten, koho si vezmu, musí být ten dokonalý, dokonalá.
  Manželství je skvělým lékem pro ty, kdo si myslí, že jsou dokonalí a bez chyby. Kdosi řekl, že si vždycky vezmeme toho nepravého člověka. Nikdo z nás přesně neví, do čeho v manželství jde. Nakonec vždycky zjistíme, že my i náš partner máme své chyby, rozdíly a nedokonalosti, které musíme překonávat, tolerovat nebo si vzájemně odpouštět. To, že musíme překonávat své nedostatky, ještě neznamená, že nemůžeme mít skvělé manželství. Spíše naopak. Pravá láska roste tam, kde jsme schopní milovat druhého i tehdy, kdy o něm víme všechno nebo aspoň více než kdokoli jiný. To je skutečná intimita. Romantický ideál pana dokonalého a paní bezchybné je mýtus. Přesto je důležité vědět, zda sdílíme podobné hodnoty a zda se jeden o druhého dokážeme opřít.

  2. Šťastné páry se nehádají.
  Každý z nás vstupuje do manželství s různými očekáváními, potřebami, obavami a představami, které se formovaly v našich předchozích rodinách. To přirozeně vede k mnoha nepříjemným „názorovým výměnám“. Rozdíl mezi zdravými manželstvími a těmi, které mají větší problémy je spíše v tom, jak se hádáme. Pokud se naše hádky týkají více vzájemného snižování, útoků a obviňování, touhy zranit druhého nebo obrany bez ochoty k sebereflexi než konkrétního problému, máme problém. I zdravá manželství zažívají hádky, ale ne primárně jako prostředky manipulace nebo získání moci ve vztahu. Nejzdravější manželství jsou pohotová k řešení problémů, odpuštění a ochotě jít dál. ( bez slova prostě)

  3. Děti vyřeší naše problémy ve vztahu.
  Narození dětí do manželství může do vztahu vnést mnohem větší hloubku, intimitu a zcela nový rozměr. Narození dětí ale může také odhalit naše mnohé nedostatky a způsobit ve vztahu menší zemětřesení. Můžeme mít rozdílné představy o výchově dětí, a zvláště narození prvního dítěte může být pro mladé manžele zatěžkávací zkouškou. Máme na sebe méně času, jsme vystresovaní a nevyspalí, sexuální život po porodu spíše neexistuje atd. Děti samy o sobě naše vztahové problémy nevyřeší. Děti samozřejmě přinášejí větší nároky i stres, ale jsou na druhou stranu také obohacením vztahu a manželství s dětmi mají obecně mnohem menší rozvodovost.

  4. Ten, kdo mě opravdu miluje, by měl automaticky vědět, co říct nebo udělat, abych se zase cítil šťastný.
  Mnoho lidí si myslí, že když si o něco musíme říct, nějak se to ve skutečně milujícím vztahu nepočítá. Protože ale naše protějšky neumí zázračně číst v našich hlavách, je důležité, abychom o svých potřebách v manželství byli schopní mluvit. Komunikace je zvlášť klíčová tam, kde procházíme konfliktem nebo odcizením. Dojde-li k nedorozumění, mnozí lidí v manželství nechají svá zranění zbytečně bobtnat, protože doufají, že jejich milovanému či milované přeci dojde, co udělal/a špatně nebo jsou přesvědčeni, že je to tak zřejmé, že ani nemá smysl o tom mluvit. Manželé se ale musí učit vyjadřovat své pocity a být k sobě otevření. Obecně platí, že váš vztah a ochota ke konstruktivní komunikaci o bolestivých věcech musí mít prioritu před nevyřčenými očekáváními.

  5. Manželství znamená konec vášně a nudu v sexuálním životě.
  Sexuální vášeň v dlouhodobých vztazích se nutně musí lišit od vztahů na jednu noc nebo od prvních fází vzájemného objevování. Sex v dlouhodobějším vztahu přináší jiné a hlubší prožitky, protože je založen na větší znalosti našeho partnera a intimitě, která se vyvíjí v bezpečném a důvěrném vztahu. Emocionální otevřenost a bezpečí má přímou souvislost s hlubší schopností projevovat si něžnost a mít hlubší sexuální prožitky. Podle mnoha studií mají obecně manželské páry sex častěji a subjektivně jej vnímají jako lepší ve srovnaní s lidmi, kdo v manželství nežijí. Sexuální život v manželství se samozřejmě vyvíjí, a zvláště těhotenství a přítomnost malých dětí může sexuální život načas změnit. Stejně tak se v každém dlouhodobém vztahu může objevit rutina, ale není to nic s čím by si páry nemohly poradit, pokud mají pocit, že se vášeň vytrácí.

  6. Manželství je jen dřina a konec svobody.
  Hodně se mluví o tom, jak je třeba na svém manželství pracovat, že dobrý vztah není samozřejmost. Manželství určitě někdy není jednoduché. Ale nevěřte mýtu, že manželství je hlavně dřina. Na některých oblastech určitě můžeme pracovat a rodinný život stojí hodně energie, ale manželství je také hra, dobrodružství, podpora, smích, proměna, hloubka a mnohem víc. Manželství jistě také znamená vzdát se jiných vztahů a části své nezávislosti. Bez tohoto rozhodnutí ale v dlouhodobých vztazích není možné fungovat. Pokud jsou moje nezávislost a moje potřeby pro mě nejdůležitější, jen těžko najdu uspokojení v manželství.

  7. Klíčem ke šťastnému manželství je romantická láska.
  Romantika by neměla chybět v žádném vztahu, ale ideál romantické lásky, který se na nás valí z médií a literatury, má s realitou máloco společného. Pokud jste si vzali někoho, aby naplnil každou vaši potřebu a doplnil vás ve všem, kladete na svého partnera přehnané požadavky. Váš partner není ani Bůh ani jednorožec, který vám splní všechny vaše tužby. Pokud se budete stále rozhlížet, kdo lépe naplní váš romantický ideál lásky, je velká pravděpodobnost, že vaše manželství skončí spíše jako řecká tragédie než jako romantická komedie.

  8. Manželství je jen kus papíru, stačí, když se máme rádi.
  Je-li manželství jen kusem papíru, proč se lidé tolik bojí do něj vstupovat? Jde-li o tak bezvýznamný krok, proč ho neudělat? Lidé nevstupují do manželství naopak právě proto, že jde o něco důležitého, o závazek k druhému, který činíme před svými rodinami a přáteli. Veřejně tak deklarujeme, že nejsme jen „přátelé s benefity“, ale že je naše láska natolik velká, že jsme ochotní k závazku vůči druhému. Především v prvních letech nesezdaného vztahu je pravděpodobnost jeho rozpadu až pětkrát větší než u tradičního manželství. Pokud spolu nesezdaný pár vydrží déle, pravděpodobnost se snižuje, ale zároveň mnoho nesezdaných párů vstupuje do manželství s příchodem dětí. V nesezdaných párech je navíc oproti manželstvím mnohem větší důraz na osobní autonomii a nezávislost než na podporu druhého. Nesezdané páry mají také statisticky mnohem větší riziko nevěry.

  9. V manželství se vždycky o všechny úkoly podělíte rovným dílem.
  Nečekejte, že bude v manželství vždycky všechno fér a fifty fifty. Že každý z manželů bude přispívat stejným dílem k domácím pracem, péči o děti i finančnímu zajištění rodiny. Neznamená to samozřejmě, že by si měl manžel po práci lehnout na gauč a nechat všechny domácí práce na manželce. Pokud ale budete stále počítat, kdo dělá víc a kdo míň, nikam se většinou nedostanete. Zvláště muži ale v téhle oblasti určitě mají větší rezervy.

  10. Nevěra okoření vaše manželství.
  V poslední době se hodně mluví o konstruktivní nevěře, která může oživit ochládající vztah. Psychologové, kteří tento termín propagují ovšem radí, abychom v žádném případě nevěru nevyzradili před naším oficiálním partnerem. Důvod? Asi není těžké si jej domyslet. Nevěra je tak trochu podobná jízdě na tygrovi, kdy může být hodně těžké z něj slézt. To, že nevěra není a nikdy nebude konstruktivní, musí dojít každému, kdo se hlouběji zamyslí. Jde o uspokojení biologické potřeby, v určitých případech potřeby společenské prestiže a někdy i potřeby hluboké citové vazby. Ani při nejlepší vůli se ale nejedná o konstruktivní počin, který by jakýmkoliv způsobem prospěl našemu manželství.

  Národní týden manželství je skvělou příležitostí, kdy se páry mohou inspirovat, jak ze svého dobrého manželství udělat ještě lepší nebo, pokud je to třeba, obnovit to, co se časem ve vztahu vytratilo. Je iniciativou, která spojuje celou škálu organizací, jednotlivců, odborníků, měst i církví, které již v minulých letech na oslavu manželství a pro jeho podporu zorganizovali stovky akcí po celé České republice. Pokud vás zajímají akce v rámci NTM ve vašem okolí, podívejte se na jejich seznam na webových stránkách NTM www.tydenmanzelstvi.cz .
  - red -
  Sdílet tento článek
  Další zprávy:
 • Vydáno ve středu 21.2.2018 :
  U Větrného Jeníkova v lese zemřel při nehodě šestapadesátiletý řidič osobního auta
  Mezi obcemi Bílý Kámen a Větrný Jeníkov na Jihlavsku v lese se ve středu 21. února odpoledne srazil linkový autobus s osobním autem. Šestapadesátiletý řidič osobního vozu Škoda Octavia nehodu nepřežil.
 • Vydáno v úterý 20.2.2018 :
  Záchytka bude mít na podzim novou adresu
  Na přelomu října a listopadu chce mít Kraj Vysočina k dispozici novou vlastní záchytnou protialkoholní stanici. Vyroste v areálu Nemocnice Jihlava, na pozemcích kraje, jen několik desítek metrů od současné záchytky, která funguje v pronajatých prostorách Zdravotního ústavu. „Jsme na začátku projektování. S ohledem na novou úpravu vyhlášky potřebujeme více místa, specifické zařízení. Zvážili jsme všechny možnosti a shodli se na využití modulární sestavy předvyrobených buněk s napojením na inženýrské sítě nemocnice,“ informoval dnes náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
 • Vydáno v úterý 20.2.2018 :
  Chřipka má letos na Vysočině již dvě oběti
  Chřipka na Vysočině si letos vyžádala již dva životy. Potvrdila to krajská hygienická stanice.
 • Vydáno v úterý 20.2.2018 :
  100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost
  Letošní významné výročí si jihlavské muzeum připomene mimo jiné i výstavou 100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost, vytvořenou ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava.
 • Vydáno v úterý 20.2.2018 :
  Malina Brothers do Třebíče dorazí s novým albem a právničkou Alfonse Muchy
  Zpěvačka Kateřina García, pravnučka malíře Alfonse Muchy, je hlasem aktuálního alba projektu Malinabrothers, ve kterém se sešla „supergroup“ české folkové a country hudby: banjista Luboš Malina (Druhá tráva), kytarista Pavel Malina (ex. Druhá tráva, Žalman..), houslista Josef Malina (Jimmy Bozeman & the Lazy Pigs) a kontrabasista Pavel Peroutka (Spirituál kvintet). Společně dorazí ve čtvrtek 22. února do Třebíče. Od 19 hodin hrají v Národním domě.
 • Vydáno v úterý 20.2.2018 :
  Celé Česko rozehraje dětská tvořivost díky happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open 2018
  Čtvrtek 24. května bude patřit všem malým umělcům. Celostátní happening ZUŠ Open opět nabídne nespoutanou radost z hudby, tance, divadla, výtvarného umění i dalších aktivit žáků základních uměleckých škol. Letos rekordních 370 ZUŠ připravuje na několik set akcí, které se budou odehrávat zejména na veřejných prostranstvích na více než 300 místech po celé republice. Společně tak upozorní na význam uměleckého vzdělávání i mimořádnou práci pedagogů základních uměleckých škol. ZUŠ Open navíc uvádí v život myšlenku společných projektů a setkání uměleckých škol, která rozvíjí vzájemné vazby a v neposlední řadě dokumentuje pestrost uměleckých oborů a života škol v rámci regionů. Do jednotlivých akcí se zapojí i celá řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů a dalších kulturních institucí či festivalů v čele s Pražským jarem. Akce svým rozsahem aspiruje na kulturní událost roku s největším počtem zapojených účinkujících v České republice.
 • Vydáno v pondělí 19.2.2018 :
  Opravy interního pavilonu jihlavské nemocnice se blíží do finále
  Rekonstrukce interního pavilonu postoupila do další fáze. V uplynulých dnech proběhlo další velké stěhování, kdy se přesunulo celé interní oddělení. Opravených je tak nyní už pět podlaží a pracuje se ve zbylých dvou. Jedna z největších oprav jihlavské nemocnice se tak pomalu blíží do finále.
 • Vydáno v pondělí 19.2.2018 :
  Na Vysočině skokově ubyl hazard
  Podle údajů Ministerstva financí ČR poklesl na Vysočině na začátku roku 2018 skokově počet automatů na hazardní hry ze 1000 na 800, tedy o pětinu. A to ministerská statistika nezahrnuje tzv. výherní hrací přístroje, které povolují obce a které musely všechny do konce roku 2017 skončit. To jsou další stovky svítících skříní, které byly instalovány hlavně v hospodách a barech. Nový zákon o hazardních hrách tak měl na hazard na Vysočině větší vliv, než všechny vyhlášky, které zatím obce a města k regulaci hazardu vydaly.
 • Vydáno v sobotu 17.2.2018 :
  Zmrzlináři z Vysočiny se připravují na sezónu, smetanové výrobky se znovu vracejí
  Návrat ke smetaně, nové nanuky o menším objemu pro děti a rozšíření distribuce po České republice. To jsou jen některé novinky, se kterými jde největší výrobce zmrzliny na Vysočině do letošní sezóny. Výrobní linky jedou na plno od ledna, prodeje zmrzliny, tedy zájem spotřebitelů o zmrzlinu, začíná na začátku března.
 • Vydáno v sobotu 17.2.2018 :
  Přednáška Co se děje na hradě na radnici v Telči
  V prostorách telčské radnice se v pondělí 19. února od 17 hodin uskuteční přednáška Co se děje na hradě? Jak to aktuálně na Roštejně vypadá sdělí posluchačům kastelánka hradu PhDr. Kateřina Rozinková.
 • Vydáno v pátek 16.2.2018 :
  Přednáška na téma Vědecké a nevědecké přístupy k rekonstrukci historie v jihlavském muzeu
  V rámci cyklu Science Café se bude v úterý 20. února od 18 hodin jihlavském muzeu konat přednáška s titulem Vědecké a nevědecké přístupy k rekonstrukci historie v podání Mgr. Pavla Macků, ředitele pracoviště Telč Národního památkového ústavu.
 • Vydáno v pátek 16.2.2018 :
  Na Divadelní tábor s Kufrem
  Venku sice panuje zima a aktuální jsou nyní lyže a sáně, ale léto se nenápadně a neúprosně blíží. Je opravdu nejvyšší čas zamyslet se, jak vlastně strávíme léto. Kdy a kam pojedeme na dovolenou, kam pošleme dítě na tábor? Pro děti, které mají komediální sklony, je nyní v nabídce ekocentra Chaloupky na Vysočině zcela netradiční Divadelní tábor s Kufrem.
 • Vydáno v pátek 16.2.2018 :
  V českých jídelnách se zabydluje gaspacho a paela
  Tradiční španělské menu přizpůsobené studentským strávníkům se servírovalo včera na Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě. V rámci Dne španělské kuchyně se tým kuchařek velice dobře popasoval s novými surovinami a strávníci z řad studentů a hostů včetně španělského velvyslance v ČR J. E. Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martína ochutnali excelentně připravenou studenou polévku gaspacho, rýžovou paellu s kuřecími paličkami a pomeranče s olivovým olejem a medem.
 • Vydáno v pátek 16.2.2018 :
  Studenti Vysoké školy polytechnické Jihlava vytvořili aplikaci pro Mateřskou školu a Speciálně pedagogické centrum Jihlava (SPC)
  Pro studenty Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) je důležité, aby řešili především praktické úkoly spojené s praxí. Když se to podaří spojit s dobrou věcí, je důvod k radosti. To je i případ naprogramované aplikace Matrika pro Mateřskou školu a Speciálně pedagogické centrum Jihlava (SPC).
 • Vydáno ve čtvrtek 15.2.2018 :
  Michal Hrůza vyjíždí na jarní šňůru Sám se sebou
  Po podzimní první části koncertního turné Sám se sebou chystá zpěvák Michal Hrůza se svojí Kapelou Hrůzy jarní pokračování. Během dvou měsíců zavítá za fanoušky do šestnácti měst a odehraje sedmnáct koncertů v kulturních domech a klubech. Šňůru, která navazuje na stejnojmenné album, jenž zpěvák vydal loni v květnu, zahájí 2. března 2018 v legendárním klubu Žlutý pes v Pardubicích, kde začínal svojí profesionální kariéru. Dva koncerty odehraje i v pražském Lucerna Music Baru.
 • Vydáno ve středu 14.2.2018 :
  Karnevalová tour Kraje Vysočina startuje už tuto neděli v Telči
  Pod hlavičkou Rodinných a Senior pasů Kraje Vysočina se i letos bude konat karnevalová tour pro celou rodinu. Letošní ročník se uskuteční v pirátském duchu, půjde o mezigenerační plavbu na vlnách zábavy. Naplánováno je celkem 5 nedělních akcí, a to v každém okrese našeho kraje. První zastávka proběhne v neděli 18. února v Telči a to od 14.00 hodin v Sokolovně.
 • Vydáno ve středu 14.2.2018 :
  Výstava Chodkyně v mracích v jihlavské galerii
  Výstava Milada Schmidtová Čermáková (1922-2015) Chodkyně v mracích bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 22. února v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě.
 • Vydáno ve středu 14.2.2018 :
  Právě jsem se vrátil z hradu
  Setkání s Jiřím Padevětem bude tentokrát besedou o dějinách na tenkém ledě, vůli lidu a osmičkových letopočtech.
 • Vydáno v úterý 13.2.2018 :
  Začíná oprava jídelny třebíčské stavebky, plánuje se modernizace jídelny Nemocnice Jihlava
  Jídelna třebíčské stavebky projde letos zásadní rekonstrukcí. Kraj Vysočina dnes vybral dodavatele, který ze stávajícího už nevyhovujícího provozu na ulici Kubišova za 13,5 miliónu korun vybuduje moderní jídelnu s kapacitou 550 připravených jídel. Zatímco v Třebíči kraj začíná rekonstruovat, další zásadní oprava jídelny se projektuje. Další na řadě je generální rekonstrukce stravovacího provozu Nemocnice Jihlava. „Předpoklad je, že v Jihlavě začneme jídelnu nemocnice opravovat příští rok na jaře. Stejně jako v případě Třebíče bude i ta jihlavská rekonstrukce probíhat za provozu. Předpokládá to velkou trpělivost ze strany klientů i zaměstnanců obou krajských institucí, ale jiná varianta nebyla průchozí,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 • Vydáno v pondělí 12.2.2018 :
  Pelhřimovský masopust i s pětimetrovou tlačenkou v úterý 13. února
  V alegorii na starý masopustní zvyk, při němž se pochovávala basa na znamení toho, že po týdnech plesů a veselosti, přichází postní doba střídmosti, bude za smutečních tónů hudby vynesena pohřebním průvodem z jednoho z domů na náměstí obří tlačenka, kterou pelhřimovští maškarádi obřadně sprovodí ze světa, rozkrájí všem přítomným a tím ukončí již 15. novodobý Masopust.
 • Vydáno v pondělí 12.2.2018 :
  V jihlavské nemocnici platí zákaz návštěv na všech odděleních
  S ohledem na stále narůstající počet onemocnění chřipkou je v jihlavské nemocnici s okamžitou platností vyhlášen zákaz návštěv na všech odděleních.
 • Vydáno v pondělí 12.2.2018 :
  Přednáška na téma Gravitační vlny: Třetí okno vesmíru dokořán v jihlavském muzeu
  Přednášku ing. Petra Dvořáka z Vysokého učení technického v Brně s názvem Gravitační vlny: Třetí okno vesmíru dokořán se uskuteční v muzejním Malovaném sále v Jihlavě ve čtvrtek 15. února v 17 hodin.
 • Vydáno v pondělí 12.2.2018 :
  Beno Trávníček a Yvonna Horská - autorské čtení a povídání
  Autorské čtení a povídání Beno Trávníčka a Yvonny Horské se bude konat ve středu 21. února od 19 hodin v poetickém podkroví kavárny U Notáře v Havlíčkově Brodě.
 • Vydáno v neděli 11.2.2018 :
  Telč se bude prezentovat na veletrhu Holiday World v Praze
  Ve dnech 15. – 18. 2. 2018 se Telč bude prezentovat v rámci sdružení České dědictví UNESCO a Česká inspirace, jejichž je město Telč členem,na veletrhu Holiday World v Praze. Zároveň má město Telč i stánek, který bude, stejně jako v minulém roce, zajišťovat cestovní agentura Pangea Telč.
 • Vydáno v neděli 11.2.2018 :
  V parku Budoucnost začala dlouho očekávaná revitalizace
  V těchto dnech město Havlíčkův Brod zahájilo dlouho očekávanou revitalizaci parku Budoucnost. Její první etapa začala odstraňováním zhruba 60 starých, nemocnýcha poškozených stromů. Dalších zhruba 4 00 stromů projde odborným arboristickým zásahem.
 • Vydáno v sobotu 10.2.2018 :
  Zima na statku jako za starých časů
  Z povědomí dětí se vytrácí povědomí o tom, kde se vlastně bere mléko, máslo, sýr, maso. A nebo také vlna, ze které jsou teplé ponožky nebo ten parádní svetr. Mléko není od kravičky, ale z krabičky, a to ostatní mají taky v obchoďáku. Těm rodičům, kteří chtějí dětem otevřít oči a ještě mít klid, že je o ně dobře postaráno, se nyní nabízí ohromná příležitost.
 • Vydáno v sobotu 10.2.2018 :
  Mezinárodní den průvodců přinese do Jihlavy bezplatné komentované prohlídky města, provádět budou studenti i pedagogové z VŠPJ
  Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) se i v letošním roce připojuje k celostátní akci, kterou každoročně organizuje Asociace průvodců ČR u příležitosti Mezinárodního dne průvodců v řadě měst České republiky. Na sobotu 17. února zvou Vysoká škola polytechnická Jihlava s Turistickým informačním centrem Jihlava širokou veřejnost na bezplatné komentované prohlídky historického centra města Jihlava.
 • Vydáno v pátek 9.2.2018 :
  Zákaz návštěv v jihlavské nemocnici
  Ředitel jihlavské nemocnice MUDr. Lukáš Velev vyhlašuje s ohledem na narůstající počet onemocnění chřipkou okamžitý zákaz návštěv.
 • Vydáno v pátek 9.2.2018 :
  Z garáže ke hvězdám
  Po loňské úspěšné premiéře v těchto dnech vrcholí II. ročník akce Z GARÁŽE KE HVĚZDÁM. Soutěž mladých kapel, organizovaná třebíčským kulturním střediskem si klade za cíl podpořit pozitivní a zároveň atraktivní náplň volného času mládeže. pozitivní a zároveň atraktivní náplň volného času mládeže. Soutěžní finálový koncert proběhne v sobotu 10. února od 15. hodin v Národním domě v Třebíči. Divákům se představí
 • Vydáno v pátek 9.2.2018 :
  O jarních prázdninách si na stadionu v Chotěboři zájemci mohou zabruslit
  Technická a lesní správa (TELES), která provozuje multifunkční stadion Aréna v Chotěboři, nabídne o jarních prázdninách veřejné bruslení.
 • Vydáno v pátek 9.2.2018 :
  Kraj prodává Sanatorium Buchtův kopec, zájemce složil jistinu
  Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo na svém únorovém jednání prodej areálu bývalého sanatoria Buchtův kopec v katastru Sněžného za 18,15 milionu korun. O opakovaně nabízený areál projevil zájem pouze jeden uchazeč, který Kraji Vysočina poskytl informaci, že areál do budoucna hodlá využít pro rehabilitační zdravotnický provoz a že případné opravy plánuje realizovat do tří až pěti let. Vážný zájem o koupi zájemce stvrdil zasláním jistiny ve výši 300 tisíc korun, která propadne, pokud koupi neuskuteční.
 • Vydáno v pátek 9.2.2018 :
  Halina Pawlowská: Manuál zralé ženy
  „Není nic špatného na tom být zralá žena, i když slovo „zralá“ mi připomíná sýr, u kterého je nejvyšší čas ho zkonzumovat ...“, říká Halina Pawlowská, která má na svém kontě již 30 knih a dodává, že zralost je ale zároveň i báječná.
 • Vydáno ve čtvrtek 8.2.2018 :
  Masopustní veselí budou provázet vepřové hody přímo na náměstí Zachariáše z Hradce
  Tradiční lidová veselice masopust vypukne na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči v sobotu 10. února ve 14 hodin, kdy vyrazí průvod masek se souborem Podjavořičan. Program vyvrcholí „pochováním basy“. O příjemnou atmosféru se postará hudba Antonína Kernstocka.
 • Vydáno ve středu 7.2.2018 :
  Doporučení návštěvám v jihlavské nemocnici
  Pokud se chystáte do jihlavské nemocnice na návštěvu vašich blízkých a pociťujete jakékoliv příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, kýchání, teplota…), zůstaňte prosím doma a nešiřte onemocnění dále. Chráníte tak hospitalizované pacienty od nebezpečných komplikací, které mohou výrazně zhoršit jejich zdravotní stav.
 • Vydáno ve středu 7.2.2018 :
  Malí kuchtíci teď mají šanci se přihlásit do 6. ročníku soutěže Finále Zdravé 5
  Nadační fond Albert vyhlašuje celostátní Finále Zdravé 5. Dětské týmy se již pošesté utkají při přípravě správné svačinky. Přihlásit se mohou tříčlenné týmy dětí ve věku od 5 do 15 let z mateřských i základních škol a také děti z dětských domovů, případně jiných organizací nebo volnočasových sdružení. Uzávěrka přihlášek do regionálních kol je 8. dubna 2018.
 • Vydáno ve středu 7.2.2018 :
  Ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina získali Marie Žilová, Eva Jurmanová a Jaroslav Fieger
  Krajské zastupitelstvo dnes udělilo další tři tituly Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Ocenění nově patří Marii Žilové a její dceři Evě Jurmanové z Nového Veselí za tradiční techniky a postupy při zpracování zmenšených součástek lidových krojů a kameníkovi Jaroslavu Fiegerovi ze Světlé nad Sázavou za řemeslný um při zhotovování výrobků z kamene, mimo jiné i obilních mlýnků a sekeromlatů. Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina čítá od dnešního dne už osm jmen.
 • Vydáno ve středu 7.2.2018 :
  Český rozhlas Vysočina poskytne exkluzivní vysílání ze Zimních olympijských her v Pchjongčchangu
  Český rozhlas získal jako jediné české rádio práva na vysílání z nadcházejících zimních olympijských her. To se samozřejmě promítne do samotného programu vysílání.
 • Vydáno v úterý 6.2.2018 :
  Novým náměstkem hejtmana Kraje Vysočina je Martin Kukla
  Novým mužem v krajské radě na Vysočině je Martin Kukla za Hnutí ANO 2011. Ve funkci náměstka hejtmana pro finance a majetek nahradí současně odvolaného Josefa Pavlíka. O změnách ve složení rady dnes rozhodli krajští zastupitelé. Rada Kraje Vysočina je devítičlenná, nejpočetněji zastoupená je pěti místy ČSSD, dva radní má Hnutí ANO 2011, po jednom zástupci mají v radě ODS a SNK ED + STAN.
 • Vydáno v pondělí 5.2.2018 :
  Školáci v kraji neumí hospodařit s penězi, ukázal průzkum
  Polovina dětí na Vysočině má zkušenost s dluhy. Mnohé už se setkaly i s problémy s jejich splácením. Hospodaření s penězi dělá školákům problémy. Ukázal to průzkum, který realizovala Česká spořitelna společně s Millward Brown. Proto připravila Česká spořitelna projekt Abeceda peněz, v němž děti už od základních škol učí, jak s nimi zacházet. Během letošního roku programem projde na 3500 školáků. Projekt usiluje o oficiální akreditaci ministerstva školství.
 • Vydáno v pondělí 5.2.2018 :
  Tříkrálová sbírka 2018 kompletní
  Přinášíme Vám souhrnný přehled Tříkrálové sbírky za rok 2018 za oblast Jihlava. Je sečteno všech 400 pokladniček. Letos se v charitativní sbírce vybralo 1 815 105 Kč, je to rekordní částka. V loňském roce lidé na charitativní účely darovali 1 616 495 Kč.
 • Vydáno v pondělí 5.2.2018 :
  Nastávajícím rodičům poradíme a vezmeme je na porodní sál
  Nejenom nastávající maminky se můžou podívat do zákulisí porodnice a poslechnout si povídání lékařů a porodní asistentky. V pondělí 12. února je v jihlavské nemocnici připravená konference pro veřejnost s prohlídkou porodních pokojů.
 • Vydáno v pondělí 5.2.2018 :
  SOLITUTTICELLI CELLO ENSEMBLE v Třebíči
  Objevte krásu zvuku violoncell prostřednictvím brněnského souboru profesionálních hudebníků při druhém koncertu Kruhu přátel hudby ve foyeru divadla Pasáž ve čtvrtek 8. února od 18 hodin.
 • Vydáno v pondělí 5.2.2018 :
  Kde končí odpad z D1?
  Chaloupky o.p.s. pořádají své letní tábory již více než deset let. Mimo jiné také u Čikova mezi Velkým Meziříčím a Náměští nad Oslavou. Poslední tábor – Staří Slované - byl v této lokalitě na začátku července minulého roku. Tehdy bylo vše v pořádku a všichni se těšili do malebné přírody i na letošní tábor.
 • Vydáno v sobotu 3.2.2018 :
  Svět cínových vojáčků
  Výstava nabízí pohled na starobylé řemeslo cínařství a především seznamuje s výrobou atraktivních cínových figurek vojáčků. Představuje bohatou produkci manufaktury manželů Grégrových z Velké Bíteše, která se 25 let věnuje výrobě cínových miniatur v té nejvyšší kvalitě. Návštěvníci se mohou těšit na detailně zpracované a v těch nejpestřejších uniformách vymalované figurky z různých historických období. Většina z nich náleží do éry napoleonských válek, které se bitvou u Štoků roku 1805 dotkly i Jihlavska.
 • Vydáno v sobotu 3.2.2018 :
  Informace o přijímacím řízení na střední školy v kostce
  Rodiče žáků devátých tříd i sami budoucí středoškoláci by si měli letos do diáře viditelně označit 1. březen. Jde o nejzazší termín, do kdy je možné podat písemnou přihlášku na střední školu. „Opět mají žáci k dispozici až dvě přihlášky do 1. kola přijímacího řízení, které použijí nejčastěji na dvě různé školy a dva různé obory vzdělání,“ vysvětluje radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. Přinášíme souhrnné informace, které se v rodinách současných deváťáků neztratí a také přehled novinek v oborové nabídce.
 • Vydáno v pátek 2.2.2018 :
  Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ) aneb „Nebojte se vejšky“
  Letošní Den otevřených dveří na VŠPJ se uskuteční 1. února 2018 od 9 do 15 hodin. Heslem „Nebojte se vejšky“ chceme podpořit ty zájemce, kteří se rozhodli vrátit do vzdělávacího procesu po letech, ale také ty, kteří si z jakéhokoliv důvodu nevěří. Přivítáme i zájemce se speciálními vzdělávacími potřebami. V souvislosti s tímto sloganem jsme se rozhodli postavit přímo v budově VŠPJ lezeckou stěnu, kterou si návštěvníci mohou vyzkoušet. Slovo výška tak u nás získá další rozměr.
 • Vydáno v pátek 2.2.2018 :
  Jaký byl Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické Jihlava?
  Den otevřených dveří na VŠPJ se vydařil. Návštěvnost byla podobně jako v loňském roce velmi dobrá, změnila se ale velikost skupin návštěvníků. Letos chodili zájemci sami nebo ve dvojicích a trojicích, přišlo se podívat i několik rodin.
 • Vydáno v pátek 2.2.2018 :
  Symbolické kruhy ozdobí Radnici v Telči
  Vstupní síň telečské radnice ozdobí symbolické kruhy, které vytvořily děti z nízkoprahového klubu ZASTÁVka Telč. Vyjadřují jednotu i rovnováhu a jsou doplněny krátkými texty klientů o tom, proč na ZASTÁVku chodí, co tu nejčastěji mohou řešit, ale i jejich osobní příběhy. Jejich díla můžete vidět od 5. 2. – 28. 2. 2018.
 • Vydáno ve čtvrtek 1.2.2018 :
  Mladí hokejisté z Vysočiny jsou olympijští vítězové
  Je to doma! Poslední den Zimní olympiády dětí a mládeže přinesl Vysočině nejočekávanější vítězství – to hokejové. Olympijské hokejové zlato se tak po čtyřech letech vrací na Vysočinu, comeback je ohromující! Oslavy čekají vysočinskou sportovní výpravu hlavně proto, že Kraj Vysočina díky skvělým sportovním výkonům napříč všemi disciplínami skončil na třetím místě v bodování krajů. „Je to zatím historicky nejlepší výsledek Vysočiny od roku 2003,kdy se olympiáda dětí a mládeže koná. Všichni sportovci využili příležitost dát o sobě vědět, je to skvělý výsledek, za který děkuji nejen sportovcům a sportovkyním, ale i jejich trenérům, obrovské dík patří i rodičům. Jsem hrdý na majitele každé z 11 zlatých, 7 stříbrných a 12 bronzových medailí, které letos patří Vysočině,“ vzkazuje všem sportovcům, kteří nyní slaví v pořádajícím Pardubickém kraji, hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.
 • Vydáno ve čtvrtek 1.2.2018 :
  Petronel a Uriáš jsou zpátky! V charitativním spotu pomáhají dětem nemocným cystickou fibrózou
  Anděl Petronel a čert Uriáš si na chvilku odskočili z nebe do obýváku, aby společně rozveselili malou holčičku a nám všem připomněli, že: Pomáhat je nad zlato! Ivan Trojan a Jiří Dvořák v originálním charitativním spotu, který vznikl ve spolupráci s tvůrci a produkční skupinou pohádky Anděl Páně 2, inspirují k podpoře dětí nemocných cystickou fibrózou. Cystická fibróza napadá dýchací soustavu až do jejího úplného selhání, nelze vyléčit, jen zpomalit její průběh. Darujte slaným dětem cenné roky života přispěním na jejich velmi nákladnou léčbu!
 • Vydáno ve čtvrtek 1.2.2018 :
  Kraj opět podpoří spolkovou činnost chovatelů, včelařů i zahrádkářů
  Na aktivity zájmových organizací chovatelů, včelařů nebo zahrádkářů je pro letošní rok připraveno v krajském rozpočtu více než 800 tisíc korun. Krajský radní Martin Hyský, do jehož gesce spadá zemědělství, o tom informoval zástupce jednotlivých okresních organizací na pravidelném každoročním setkání. Neziskové organizace použily v minulosti peníze například na údržbu objektů a spolkovou činnost.
 • Vydáno ve čtvrtek 1.2.2018 :
  Pacienti dostali desítky nových televizí
  V jihlavské nemocnici se pacientům na pokoje instalují desítky nových televizí. Pobyt si mohou krátit sledováním až třiceti programů. V téměř každém pokoji opravovaného interního pavilonu je tak na pokoji nový přijímač.
 • Vydáno ve čtvrtek 1.2.2018 :
  Na budově samosprávy ve Střížově střecha již dosloužila
  Intenzivně se bude pracovat i v místních částech. Momentálně město Chotěboř řeší opravu střechy na budově samosprávy ve Střížově.
 • Vydáno ve středu 31.1.2018 :
  Klubový večer o Tugela Falls – The true is up there
  Klubový večer, který bude probíhat 1. února v Zoo Jihlava v centru PodpoVRCH, seznámí návštěvníky s partou tří nadšenců a čtyř geodetů, kteří podnikli cestu k africkému vodopádu.
 • Vydáno ve středu 31.1.2018 :
  Za vysvědčení do Zoo Jihlava!
  Od čtvrtka 1. února do neděle 4. února 2018 přichystala jihlavská zoo pro všechny žáky a studenty speciální akci „Za vysvědčení do Zoo Jihlava“.
 • Vydáno ve středu 31.1.2018 :
  Na Vysočině dnes ukončí první pololetí 64 tisíc žáků
  Na Vysočině dnes dostane pololetní vysvědčení respektive výpis prospěchu za svou půlroční práci 64 014 žáků. Na jejich vzdělávání se podílí celkem 7 364 pedagogů, a to na všech stupních vzdělávání. Nejvíce učitelů a učitelek působí na základních školách.
 • Vydáno v úterý 30.1.2018 :
  První letošní mláďata v Zoo Jihlava jsou ovce valašské
  „Prvním mládětem, které se v letošním roce v Zoo Jihlava narodilo ve středu 24. ledna, je mladá samička ovce valašské (Ovis aries aries). Hned následující den porodila jehně další z ovcí a v současnosti se v ovčím výběhu na australské farmě prohání hned šest jehňátek“, komentuje první mláďata ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková.
 • Vydáno v úterý 30.1.2018 :
  Oblastní charita Třebíč zná výsledky Tříkrálové sbírky 2018
  Skončil 18. ročník Tříkrálové sbírky, kterou na území celé naší republiky pořádala Charita ČR od 1. – 14. 1. 2018. Oblastní charita Třebíč do sbírky zapojila v třebíčském okrese opět kolem 1 600 dobrovolníků, kteří obešli na 210 měst, obcí a osad. Ke sbírce bylo vydáno 503 pokladniček. Výsledky v Oblastní charitě Třebíč jsou i letos velmi krásné. Sbírka vynesla 2 676 036 Kč, což je o 259 171 Kč více než vloni, kdy se vybralo 2 416 865 Kč. Ve městě Třebíči a přilehlých obcích je letošní výtěžek 481 975 Kč, tj. oproti roku 2017 o 48 024 Kč víc.
 • Vydáno v úterý 30.1.2018 :
  Národní park Podyjí – Čtvrtstoletí pro přírodu
  Národní park Podyjí vyniká nejen úchvatnými krajinnými scenériemi, ale i mimořádnou rozmanitostí živočišných a rostlinných druhů a jejich vysokou koncentrací na relativně malé ploše.
 • Vydáno v úterý 30.1.2018 :
  Kontejnerové stání u Teska bude estetičtější
  Město Chotěboř již v minulém roce začalo postupně obnovovat a zkrášlovat vytipovaná místa.

Denní lunární horoskop:
(tento každodenní lunární horoskop pro Regionalist připravuje astrolog Leo P. Švančara)

Další informace z astrologie...
Glosa:
(26. leden 2013) - Před 14 dny bych považoval volbu Zemana za presidenta za poměrně neutrální, až snad tu lepší možnost... A v těch 14 dnech neuvěřitelné kampaně jsme dostali jakoby zázrakem z Nebes ještě jednu šanci - a nejspíše v naší generaci tu poslední.


Vyhledávání v Regionalistu:

zpět na vrchol stránky...
aktuální kulturní servis čtenářům Regionalistu na dnešní den, 22. 2. 2018:
zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist - deník Vysočiny: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), spolumajitelka a šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od října 1996 v každý den!

Vydává: Leo Švančara & Eva Švančarová, IČ: 65798457, DIČ: CZ620709010

Filiální weby Regionalistu:
Iglau.czCWBC.czLeosvancara.czSvancara.euCountry-rock.cz

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

Sdílet na Facebooku

© (1996-2011) - Leo a Eva Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Deník...
Kalendarium
Kulturní servis
IGLAU.cz
Čtenářský KLUB
Country music
Metanoon
Křesťanství
Z archivů
(L. Vilímek)
Letopisy L. Vilímka
Genius loci
(doc. J. Bednář)
Zločiny komunismu
Písničky, mp3
Jihlavské tramvaje
Redakce, tiráž
Podpořte nás...
RSS
G losy:
(píše Leo Švančara)Revue:

Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.


Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938
1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.


Jihlavské hřbitovy...
Jihlavské hřbitovy. Dodnes většina z nás chodí uličkami a náměstími, aniž bychom tušili, že mnohdy vstupujeme na místa posledního odpočinku mnoha generací našich předků. A tak je dodnes dávno zapomenutý hřbitov skryt na Jánském kopci - v okolí nejstaršího jihlavského kostela Jana Křtitele - ve Smetanových sadech, kolem kostelíka sv. Ducha a nebo kolem chrámu sv. Jakuba. Stejně tak, jako na Minoritském náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie.Nové country-rockové mp3 kapely CWBC...
Add to Google
Regionalist právě čte: čtenářů
Translate the Regionalist:
Übersetzen der Regionalist:

Novínky v Regionalistu:
 Chcete nás podpořit? 


Kulturní kalendář:

<<     [Únor 2018 ]     >>
PoÚtStČtSoNe
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272801020304
Přidat vaši akci...


Astrologie:
OTÁZKY A ODPOVĚDI:
(astrologie, EFT, formace podvědomí, hypnosa...)

• Co je podmínkou, aby člověk uměl vykládat horoskopy ?
- 5 příspěvků, naposledy přidán 2.6.2011 (19:36)

• Je postavení mých hvězd osudové a nevyhnutelné?
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)

• Co je to EFT
- 2 příspěvky, naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)


Návštěvnost:
hlavní stránku dnes do této chvíle navštívilo lidí
návštěvníků včera: 873
tento měsíc: 10856
hlavní stránku do této chvíle letos zhlédlo 25137 lidí
PŘEHLED NÁVŠTĚVNOSTI některých našich dalších webů:
dnes na deníku: 140
• dnes na Iglau.cz: 259
• dnes na našem astrologickém webu:
dnes na CWBC.cz: 13
• dnes na METANOON.cz: 0
atd...
Souhrnná dnešní návštěvnost na celém našem serveru: 412
(celkově včera: 4199)

Diskuse:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)
Kácení v Jihlavě
- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)

Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchZajímavosti:

100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost
Letošní významné výročí si jihlavské muzeum připomene mimo jiné i výstavou 100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost, vytvořenou ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava.


Malina Brothers do Třebíče dorazí s novým albem a právničkou Alfonse Muchy
Zpěvačka Kateřina García, pravnučka malíře Alfonse Muchy, je hlasem aktuálního alba projektu Malinabrothers, ve kterém se sešla „supergroup“ české folkové a country hudby: banjista Luboš Malina (Druhá tráva), kytarista Pavel Malina (ex. Druhá tráva, Žalman..), houslista Josef Malina (Jimmy Bozeman & the Lazy Pigs) a kontrabasista Pavel Peroutka (Spirituál kvintet). Společně dorazí ve čtvrtek 22. února do Třebíče. Od 19 hodin hrají v Národním domě.


Celé Česko rozehraje dětská tvořivost díky happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open 2018
Čtvrtek 24. května bude patřit všem malým umělcům. Celostátní happening ZUŠ Open opět nabídne nespoutanou radost z hudby, tance, divadla, výtvarného umění i dalších aktivit žáků základních uměleckých škol. Letos rekordních 370 ZUŠ připravuje na několik set akcí, které se budou odehrávat zejména na veřejných prostranstvích na více než 300 místech po celé republice. Společně tak upozorní na význam uměleckého vzdělávání i mimořádnou práci pedagogů základních uměleckých škol. ZUŠ Open navíc uvádí v život myšlenku společných projektů a setkání uměleckých škol, která rozvíjí vzájemné vazby a v neposlední řadě dokumentuje pestrost uměleckých oborů a života škol v rámci regionů. Do jednotlivých akcí se zapojí i celá řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů a dalších kulturních institucí či festivalů v čele s Pražským jarem. Akce svým rozsahem aspiruje na kulturní událost roku s největším počtem zapojených účinkujících v České republice.


Opravy interního pavilonu jihlavské nemocnice se blíží do finále
Rekonstrukce interního pavilonu postoupila do další fáze. V uplynulých dnech proběhlo další velké stěhování, kdy se přesunulo celé interní oddělení. Opravených je tak nyní už pět podlaží a pracuje se ve zbylých dvou. Jedna z největších oprav jihlavské nemocnice se tak pomalu blíží do finále.


Zmrzlináři z Vysočiny se připravují na sezónu, smetanové výrobky se znovu vracejí
Návrat ke smetaně, nové nanuky o menším objemu pro děti a rozšíření distribuce po České republice. To jsou jen některé novinky, se kterými jde největší výrobce zmrzliny na Vysočině do letošní sezóny. Výrobní linky jedou na plno od ledna, prodeje zmrzliny, tedy zájem spotřebitelů o zmrzlinu, začíná na začátku března.


stránka byla natažena za sekund.