Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2019), vychází již 8194 dnů

Dnes je úterý 19. březen
(6. březen církevního kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 19. 3.:
Úterý po druhé neděli postní Sv. Josefa, snoubence blahoslavené Panny Marie, vyznavače a patrona zemí Koruny české
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 6. 3. (19. 3.):
 • 21.7.2018:
  Poslední věci člověka aneb Jak lze naložit s popelem zemřelého?
  Je všeobecně známým faktem, že zpopelnění lidských pozůstatků je v České republice oblíbeným způsobem pohřbení a uložení lidských pozůstatků do hrobu či hrobky je postupem času stále vzácnější. Zpopelnění lidských pozůstatků je pak možné pouze v krematoriu, jiný způsob zpopelnění je zakázán. Kremační popel je poté provozovatelem krematoria uložen do urny, která je následně předána provozovateli pohřební služby nebo vypraviteli pohřbu, tedy osobě, která sjednává u pohřební služby pohřeb zemřelého. Právě vypravitel pohřbu je jako jediný oprávněn urnu s lidskými ostatky otevřít.
  V zájmu ochrany piety a důstojnosti lidských pozůstatků a ostatků musí být s lidskými pozůstatky i ostatky z pohledu zákona o pohřebnictví zacházeno důstojně a tak, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví nebo veřejného pořádku. Z těchto důvodů je zakázáno zacházet s lidskými pozůstatky i ostatky způsobem dotýkajícím se důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění veřejnosti. Za porušení tohoto pietního zacházení s lidskými pozůstatky a ostatky hrozí fyzické osobě pokuta až 100 000 Kč. Uvedená zákonná definice pietního zacházení s lidskými pozůstatky a ostatky je však nastavena velmi obecně, což v někom může způsobit nejistotu, jak s urnou s ostatky zacházet, protože i zacházení se zpopelněními lidskými ostatky prochází určitým vývojem a je ovlivňováno různými trendy.

  Tradičním způsobem zacházení s urnou resp. zpopelněnými lidskými ostatky je uložení urny v urnovém hrobě či v kolumbáriu a za tradiční je možné považovat i rozptýlení popela na rozptylové loučce, popřípadě jeho vsyp do loučky vsypové. S těmito způsoby zacházení s lidskými ostatky počítá i samotný zákon o pohřebnictví a o pietním zacházení tak nemůže být pochyb. Velmi časté je i umístění urny se zpopelněnými ostatky v domácnosti pozůstalých, proti čemuž také nelze nic namítat, pokud to není v rozporu s přáním zemřelého. Častým přáním zemřelého je též rozptýlení popela na místě, ke kterému si během života vybudoval osobní vztah nebo je mu konkrétní místo nějakým způsobem blízké. Pokud je při takovém zacházení se zpopelněnými ostatky jednáno v souladu s přáním zemřelého, nelze vůči tomu nic namítat, jestliže je akt rozptýlení popela dostatečně důstojný. Pro rozptýlení popela na vlastním pozemku nejsou praktický žádné právní překážky, pro rozptýlení popela na cizím pozemku je však nezbytné si předem opatřit souhlas majitele pozemku. Problematičtější může být případné vysypání popela do vodních ploch a toků, kdy by měl být správce vodní plochy nebo vodního toku požádán o svolení. Je diskutabilní, zda jsou zpopelněné lidské ostatky závadnou látkou ve smyslu vodního zákona, ale lze pochopit, že ke svolení s jejich vysypáním nedojde, jestliže by měla být ohrožena kvalita zdroje pitné vody.

  Mezi modernější (či módnější) způsoby zacházení se zpopelněnými lidskými ostatky, které jsou populární zejména v zahraničí, ale některé z nich lze realizovat i u nás, patří například přeměna popela prostřednictvím vysokého tlaku v technický diamant, výroba hrající vinylové desky ze směsi popela nebo umístění popela do urny z celulózy, ze které po zasazení do půdy vyroste strom. Za českou specialitu je pak možné označit výrobu památečního skla se zataveným popelem zesnulých. I takové zacházení s lidskými ostatky je možné považovat za dostatečně pietní, ovšem pouze za předpokladu, že to bylo výslovné přání zemřelého.

  Jestliže zemřelý za svého života neměl konkrétní představu o způsobu svého pohřbení a zacházení s jeho případně zpopelněnými lidskými ostatky nebo takovou představu měl, ale s nikým své přání o způsobu posledního odpočinku nesdílel, měli by pozůstalí zvolit ty nejtradičnější způsoby zacházení s ostatky, které předpokládá zákon o pohřebnictví. Stejně tak by se mělo postupovat v případě, kdy se jednotliví pozůstalí neshodnou na tom, jaké bylo v tomto směru konkrétní nebožtíkovo přání.

  Pro úplnost je zapotřebí podoktnout, že výše uvedená východiska byla popsána především z hlediska práva, zatímco pohled římskokatolické církve je poněkud odlišný. Vatikán sice nadále upřednostňuje klasické pohřbívání do země, ale od roku 1963 respektuje i kremaci. Neztotožňuje se ovšem s moderními způsoby zacházení s lidskými ostatky, které považuje za projevy nihilismu a anonymity smrti, a popel zesnulých doporučuje uchovávat pouze na důstojných, církví stanovených místech.
  Eva NEUWIRTHOVÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 09:15 hodin:
  V Kutné Hoře přivítají jaro rekordem, zavěsí nejvíc červených kraslic na jeden strom
  Nejvíc červených kraslic na jeden strom zavěsí ve čtvrtek 21. března základní škola Žižkov v Kutné hoře. Pokusí se tak přivítat jaro rekordem.
 • Vydáno dnes v 09:02 hodin:
  Jiří Janda z Pávova popovídá v jihlavském muzeu o sukulentech a bonsajích
  Přednáška SUKULENTY jako BONSAJE se v muzejním Malovaném sále uskuteční v pondělí 25. března od 18 hodin. Přednáší Jiří Janda z Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů Jihlava.
 • Vydáno dnes v 07:35 hodin:
  Nominace na Ceny AVA – Audiokniha roku 2018 jsou známy; cenu převezme Josef Somr; hlasování veřejnosti o nejlepší audioknihu roku 2018 odstartováno
  S jarem přichází tradičně vyhlášení nejlepších audioknih roku, které pořádá Asociace vydavatelů audioknih sdružující nejvýznamnější české vydavatele mluveného slova (AVA). Rozhodovat bude opět odborná porota, jež tentokrát vybírala nominace z 94 přihlášených titulů od 22 vydavatelů. AVA oznámila, že letos udělí zvláštní Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova herci Josefu Somrovi. Současně odstartovala hlasování veřejnosti o Ceně posluchačů.
 • Vydáno v pondělí 18.3.2019 :
  Výstava Látky s vůní kadidla v Pelhřimově představí historické církevní textilie
  Výstava Látky s vůní kadidla, která představí církevní textil ze sbírky pelhřimovského muzea bude zahájena v úterý 26. března v 17 hodin ve výstavní síni zámku pánů z Říčan v Pelhřimově. Kurátorkami výstavy jsou PhDr. Markéta Skořepová a Ph.D., Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová.
 • Vydáno v pondělí 18.3.2019 :
  Žena z Třebíčska opakovaně volala na tísňovou linku, nadýchala více jak tři promile
  V neděli 17. března policisté po páté hodině večer přijímali na tísňové lince 158 opakovaná oznámení od zjevně značně opilé ženy, která uváděla zmatené, nesrozumitelné a nepravdivé informace. Policejní hlídka vyjela následně do obce nedaleko Třebíče, kde se žena aktuálně nacházela.
 • Vydáno v pondělí 18.3.2019 :
  Bělostné koberce bledule jarní na Vysočině
  V olšových nivách se nyní probouzí první jarní kvítky bledule jarní, které mohou vytvářet i rozsáhlé koberce bělostných květů. V Kraji Vysočina najdeme necelé tři desítky podobných území, která jsou pro tento fenomén vyhlášená jako zvláště chráněná území. Za bledulemi se můžete vydat například na Bystřicko do přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka nebo k přírodní památce Nyklovický potok, dále na Telčsko do přírodní rezervace Jechovec, na Světelsko do přírodní rezervace Hroznětínská louka nebo Velká a Malá olšina, také na Pelhřimovsko k přírodní památce Stržená hráz nebo na Žďársko do národní přírodní rezervace Ransko či přírodní památky Světnovské údolí.
 • Vydáno v pondělí 18.3.2019 :
  V Jihlavě v ulici Romana Havelky byl nalezen mrtvý muž
  Na parkovišti u obchodního domu na ulici Romana Havelky V Jihlavě na parkovišti u obchodního domu v ulici Romana Havelky byl v pondělí 18. března před jedenáctou hodinou dopoledne nalezen dvaapadesátiletý muž bez známek života.
 • Vydáno v pondělí 18.3.2019 :
  Festival dokumentů Jeden svět už posedmé v Havlíčkově Brodě
  Už v pátek 22. března startuje v Klubu Oko festival dokumentárních filmů Jeden svět Havlíčkův Brod 2019. Diváci se mohou těšit na více jak 14 hodin dokumentů z celého světa, předpromítání, bohatý doprovodný program, koncerty, výstavy a festivalové hosty, třeba válečnou reportérku Markétu Kutilovou.
 • Vydáno v pondělí 18.3.2019 :
  Osmnáct mladistvých v Polné bylo pod vlivem alkoholu; jeden z chlapců měl téměř tři promile
  Na Polensku proběhla v noci ze soboty 16. na neděli 17. března policejní akce zaměřená na kontrolu dodržování zákazu požívání alkoholu osobami mladšími osmnácti let a kontroly prováděli policisté také u řidičů vozidel. Nejprve zkontrolovali v Polné návštěvníky podniku s hudební produkcí a poté zastavovali na silnicích Polenska vozidla a zjišťovali, zda nejsou řidiči pod vlivem alkoholu. V zábavním podniku policisté odhalili téměř dvě desítky podnapilých mladistvých a na místo museli přivolat i zdravotnickou záchrannou službu.
 • Vydáno v neděli 17.3.2019 :
  U Dačic zemřel po nehodě čtyřiadvacetiletý mladík
  Čtyřiadvacetiletý mladík zemřel v neděli 17. března odpoledne při dopravní nehodě u Dačic na Jindřichohradecku. Na motorce narazil na silnici II/408 u obce Budíškovice do stromu.
 • Vydáno v neděli 17.3.2019 :
  Sčítání ptáků na krmítkách ovládla sýkora koňadra, druhý je vrabec
  První lednový víkend byl v Česku ve znamení sčítání ptáků na krmítkách, do kterého se dobrovolně zapojilo přes 14 tisíc lidí. Díky spolupráci veřejnosti získala Česká společnost ornitologická (ČSO) údaje o tom, kteří ptáci kde navštěvují krmítka. Pomocí dlouhodobého projektu občanské vědy ČSO časem zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Kromě toho mohou čeští ornitologové porovnávat výsledky se zahraničím. Další ročník sčítání ptáků na krmítkách plánuje ČSO na 10.-12. ledna 2020.
 • Vydáno v neděli 17.3.2019 :
  Jaro ožívá na křídlech prvních čápů
  Počátkem března začala letošní sezóna Jaro ožívá. Prvním ze sledovaných poslů jara, jejichž postupný přílet děti v rámci tohoto mezinárodního projektu v Evropě sledují, je čáp bílý. Dle prastaré pranostiky Na svatého Řehoře čáp letí přes moře, by čápi měli v těchto dnech teprve opouštět Afriku. Na Jaro ožívá www.springalive.net je již ale zaznamenáno 87 pozorování čápů bílých! Někteří pokračují dál na sever, jiní, jak ukazuje mapa čapích hnízd na www.birdlife.cz/capi, obsazují hnízda. Těch obsazených k dnešnímu dni je již téměř 40. A většina v západní části republiky.
 • Vydáno v neděli 17.3.2019 :
  Malé letadlo v Třebíči při přistávání zavadilo kolem o auto
  Malé čtyřmístné letadlo v Třebíči při přistávání zavadilo kolem o auto, které pod ním projíždělo. Nikdo nebyl zraněn. Nehoda se stala u letiště v neděli 17. března před polednem.
 • Vydáno v neděli 17.3.2019 :
  Cyklista v Jemnici měl téměř dvě promile alkoholu
  Ve čtvrtek 14. března zastavili policisté po čtvrté hodině odpoledne v Jemnici na ulici Znojemská cyklistu, který jel po silnici směrem z centra města. Muž byl zjevně pod vlivem alkoholu, policisté u něho provedli dechovou zkoušku a cyklistovi naměřili hodnotu 1,88 promile alkoholu.
 • Vydáno v neděli 17.3.2019 :
  Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme? na krajském úřadě v Jihlavě
  Zajímavá aktivita s názvem Mozkohračky v akci aneb Hrajeme si nebo se učíme? se před několika dny konala v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě. Uskutečnila se v rámci 13. ročníku Národního týdne trénování paměti, který už má na Vysočině pevné kořeny. Více než 30 účastníků setkání, převážně z řad pracovníků v sociálních službách, ale i z řad veřejnosti mělo jedinečnou příležitost vyzkoušet si v praxi dlouhou řadu rozmanitých mozkohraček a pomůcek pro trénování paměti nebo koordinace.
 • Vydáno v neděli 17.3.2019 :
  Horácká galerie představí grafiku a objekty jihlavského výtvarníka Františka Dörfla
  Výstava František Dörfl - grafika / objekty bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 21. března v 17 hodin v podkroví Horácké galerie v Novém Městě na Moravě.
 • Vydáno v neděli 17.3.2019 :
  Vodní elektrárna Dalešice nabídne zájemcům speciální prohlídky o víkendu 23. -24. března
  U příležitosti Světového dne vody budou moci zájemci navštívit o víkendu 23. - 24. března útroby přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Začátky prohlídek jsou naplánovány na každou celou hodinu. První prohlídka začne vždy v 9 hodin, poslední v 15 hodin.
 • Vydáno v sobotu 16.3.2019 :
  Jihlavský filmový klub uvede dokumentární snímek V Mosulu
  O válce s Islámským státem toho bylo napsáno i natočeno dost. Dokumentární film Jany Andert nazvaný V Mosulu, který uvede Filmový klub v Jihlavě v pondělí 18. března v 19.30 hodin v kině Dukla, přináší tak trochu jiný pohled: zprostředkovává tento válečný konflikt v reálu, v první bojové linii, s reportážními záběry bojujících stran, města v ruinách, ale především se šokující výpovědí o dopadech na civilní obyvatelstvo. Tak jak to jen dokáže natočit žena.
 • Vydáno v sobotu 16.3.2019 :
  Žena odcizila zboží za více než jedenáct tisíc korun, muž se pokusil odcizil brusku
  Ze spáchání trestného činu je podezřelá třiačtyřicetiletá žena z Jihlavska, která se v Telči dopouštěla opakovaných krádeží. V době od konce listopadu do začátku ledna v prodejně s drogistickým zbožím postupně kradla různé věci. Za přibližně měsíc byla schopná způsobit celkovou škodu přes jedenáct tisíc korun.
 • Vydáno v sobotu 16.3.2019 :
  Jihlavská galerie představí celoživotní dílo akademické malířky Evy Činčerové
  Výstava Eva Činčerová zápas v sobě, která bude zahájena v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě ve čtvrtek 21. března v 17 hodin je věnována celoživotnímu dílu akademické malířky Evy Činčerové, rodačce z Vysočiny, která celé své dětství a mládí prožila v Jihlavě. Kurátorkou výstavy je Kateřina Valíková.
Další články vydané ve dnech 4. 3. 2019 - 19. 3. 2019:
10. 3. 2019:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2019) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
20. 11. 2018 - Mons. Petr Piťha: Hodnoty, na kterých stojíme

9. 10. 2018 - Istanbulská úmluva: Jsou to neomarxisté, o čemž se mluví, a neonacisté, o čemž se cudně mlčí!

20. 9. 2018 - Legitimita a legalita islámu, aneb trochu jiný pohled na rovnost vyznání v Evropě

2. 9. 2018 - Nezoufejme nad stavem církve. Neboť církev není často totéž, co Církev!

1. 9. 2018 - Apoštolská posloupnost…

1. 9. 2018 - Krise papežského systému církve je periodickým jevem

21. 4. 2018 - Josef Beran: Láska (1942)

5. 4. 2018 - Kdo není proti nám, je s námi – a kdo není se mnou, je proti mně!

4. 3. 2018 - Kdo této zemi v posledních desetiletích nejvíce uškodil? Bohužel strana, která má v názvu „křesťanská“!

3. 3. 2018 - Zločin a trest?


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- 8) Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

- 7) Zloděj od svatého Jana…

- 6) Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

- 5) Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

- 4) Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

- Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

- 3) Atentát na Vladimíra Iljiče v Kollárově škole

- 2) Kalamita na lince A

- 1) Děda, jehož se Husák bál

- Dřevěné mlýny, Bedřichov


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...