Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2019), vychází již 8170 dnů

Dnes je sobota 23. únor
(10. únor církevního kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 23. 2.:
Sobota po Devítníku Sv. Petra Damiánského, biskupa, vyznavače a Učitele Církve
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 10. 2. (23. 2.):
  • 28.9.2018:
    Povídání svatováclavské...
    Kníže Václav: Mimořádná postava, která vešla do českých dějin nejen díky svým činům, ale především díky své pověsti. Svatý Václav, český kníže a příslušník třetí křesťanské generace dynastie Přemyslovců, se narodil kolem roku 907 ve Stochově za vlády knížete Spytihněva, bratra svého otce. Byl nejstarším synem pozdějšího knížete Vratislava I. a Drahomíry, která pocházela z kmene pobaltských Slovanů Stodoranů obývajících tehdy území dnešního Braniborska.
    I přes složitost doby a své mládí se Václav projevil jako schopný a prozíravý panovník. Území, kterému vládl, bylo zčásti pohanské a zčásti christianizované a přibližně stejným dílem byla rozšířena i liturgie slovanská a latinská. Církevně byly tehdejší Čechy podřízeny Řeznu. Kníže Václav založil svou politiku na další christianizaci země, na snaze upevnit její jednotu a vyhnout se konfliktům se sousedy. Aby zabránil válce, raději se dohodl s mocným sousedem, saským vládcem Jindřichem I. - a tím sobě i českým zemím uchoval panovnickou svrchovanost. Souhlasil totiž s takzvaným "poplatkem za mír", který na druhé straně například Maďarům platili i Jindřich I. či bavorský vévoda Arnulf.

    Časem se z Jindřicha I., mocného souseda Čech, stal Václavův osobní přítel. S tím ovšem nebyl spokojen jeho bratr Boleslav a proto na památku sv. Kosmy a Damiána - dne 27. září pravděpodobně roku 935 - pozval Václava na své sídlo ve Staré Boleslavi na rodinnou slavnost. Václav, i když byl zřejmě varován, zůstal nejen na hostině, ale i přes noc. Ráno 28. září šel do kostela a cestou byl napaden Boleslavem a jeho ozbrojenci. Ti Václava dostihli a poté i zabili přímo před chrámovými dveřmi.

    Z nebohého mladého knížete se touto bratrovraždou stal mučedník a záhy i patron české země. Postupně vznikla idea českého státu jako země svatého Václava. Bratrovrah Boleslav brzy litoval svého činu a po třech letech dal otevřít hrobku, kde bylo Václavovo tělo nalezeno neporušené. Nechal ho dopravit do Prahy - do kaple chrámu sv. Víta v jižní apsidě rotundy - čímž podle tehdejších představ provedl důležitý kanonisační akt. Koncem 10. či počátkem 11. století bylo jméno sv. Václava přijato do seznamu svatých řezenské diecéze a vůbec první kostel zasvěcený tomuto mučedníku byl postaven v roce 972 v Proseku u Prahy.

    V České koruně se svatému Václavovi zasvěcovaly vždy kostely nějakým způsobem výjimečné či symbolicky významné. A tak se setkáváme například s dnes již neexistující kaplí svatého Václava, kterou v době reformace užívali protestanté při chrámu svatého Jakuba v Jihlavě a která se také na přelomu 16. a 17. století stala předmětem dlouholetých sporů mezi jihlavskými luterány a katolíky.

    Jednou z nejstarších svatyní v regionu zasvěcenou svatému Václavovi je kostel svatého Václava v Heřmani na Havlíčkobrodsku, jenž byl svatému Václavu zasvěcen již ve 13. století. Stejně jako farní kostel svatého Václava ve Stonařově na Jihlavsku, jehož základy pocházejí prokazatelně z přelomu 12. a 13. století. Z počátku 13. století je také chrám svatého Václava na Chlumu u Bransouz na Třebíčsku (na obrázku).

    Z poloviny 14. století pochází také starobylá gotická svatováclavská kaple při minoritském kostele Matky Boží v Jihlavě, z o něco pozdější doby je pak kostel svatého Václava v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku. Zde již od poloviny patnáctého století stála gotická "capella antiqua" čili stará kaple, která byla sv. Václavovi zasvěcena již roku 1444. Svatováclavské kostely jsou však kromě toho také i ve Světlé nad Sázavou, ve Zvoli, v Dukovanech, v Pacově či v Křižanově.

    A tak památka patrona země české - knížete Václava - žije i po jedenácti stech letech. A to nejenom v dnes již opět obnoveném státním svátku ve výroční den světcovy smrti, dvacátého osmého září. Významu knížete pokoje, tohoto symbolu lepších tradic koruny české, lze vzpomenout ve svatováclavských kostelích a kaplích i na mnoha místech našeho regionu slovy prastarého svatováclavského hymnu: "Nedej zahynouti, nám ni budoucím..."

    Leo ŠVANČARA
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno dnes v 21:25 hodin:
    Náledí zkomplikovalo na Vysočině provoz na dálnici D1
    Náledí v pátek 22. února večer zkomplikovalo dopravu na dálnici D1 na 98. kilometru ve směru na Brno mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Dálnice byla asi hodinu nesjízdná a kvůli náledí byla uzavřena.
  • Vydáno v pátek 22.2.2019 :
    Vlak bez strojvedoucího ujel šest kilometrů z Martinic až do Velkého Meziříčí
    Z Martinic až do Velkého Meziříčí ujel vlak bez strojvedoucího v úterý 19. února před půl desátou hodinou ráno. Nikým neřízená souprava přejela tři mosty, projela tunelem a samovolně zastavila až po šesti kilometrech. Naštěstí nikdo nebyl zraněn a nevznikla žádná škoda. Celou záležitost nyní vyšetřuje drážní inspekce.
  • Vydáno v pátek 22.2.2019 :
    Kriminalisté dopadli v Hrotovicích distributora pervitinu, muž byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů
    Kriminalisté třebíčského územního odboru vypátrali a zadrželi muže, který v Hrotovicích distribuoval pervitin. Při domovní prohlídce zajistili marihuanu, kterou muž přechovával v domě. Čtyřiatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů.
  • Vydáno v pátek 22.2.2019 :
    Domy U Mincovny v Jihlavě budou opraveny pro úředníky magistrátu
    Domy s čísly orientačními šest a osm v ulici U Mincovny projdou kompletní rekonstrukcí. Město je má ve vlastnictví již deset let a od roku 2011 se je marně snažilo prodat či pronajmout. Nyní je však možné získat na investici dotaci, pokud budou domy v budoucnosti využity za nepodnikatelským účelem. Vedení města se proto rozhodlo objekty bývalé okresní vojenské správy v případě získání dotací opravit pro využití magistrátem, který má dlouhodobě ve stávajících objektech kapacitní problémy.
  • Vydáno v pátek 22.2.2019 :
    Víska na Havlíčkobrodsku odchovala býka šampiona
    Zemědělské družstvo Nová Ves – Víska na Havlíčkobrodsku se chlubí mimořádným šlechtitelským úspěchem. V dubnu 2017 do chovu přibyl býček pojmenovaný Rolls s dosud nejvyšší genomickou hodnotou a díky tomu obsadil pomyslnou první příčku v žebříčku mladých plemenných českých strakatých býků.
  • Vydáno v pátek 22.2.2019 :
    V třebíčské a novoměstské nemocnici již jsou povoleny návštěvy
    Návštěvy na lůžkových odděleních nemocnice v Novém Městě na Moravě budou od soboty 23. února povoleny. Zákaz návštěv i nadále trvá na jednotkách intenzivní péče (ARO, chirurgie, multioborová JIP interna+neurologie).
  • Vydáno v pátek 22.2.2019 :
    Řidiči – vandalové ničí novou komunikaci vybudovanou jako propojení lokality Na Kopcích a Rafaelovy ulice v Třebíči
    Novou komunikaci, vybudovanou jako propojení lokality Na Kopcích a Rafaelovy ulice v Třebíči, ničí vandalové. Najíždějí na pole přes obrubníky, ničí a znečišťují auty obrubníky, chodník i silnici.
  • Vydáno v pátek 22.2.2019 :
    Hledané muže policisté vypátrali, útočník skončil ve vazbě
    Policisté dopadli druhého útočníka v případu fyzického napadení, ke kterému došlo v červnu na Masarykově náměstí v Jihlavě. Jeden z obviněných mužů je již od července ve věznici, druhý se trestnímu stíhání vyhýbal a bylo po něm vyhlášeno celostátní pátrání. Hledaného muže policisté tento týden vypátrali, byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů a na podaný návrh byl vzat do vazby.
  • Vydáno v pátek 22.2.2019 :
    Zástupci pelhřimovské radnice popřáli k devadesátinám paní Marii Rysové
    Paní Marie Rysová z Pelhřimova se v uplynulých dnech dožila krásných devadesáti let. K významnému životnímu jubileu přišli ve čtvrtek 21. února za pelhřimovskou radnici poblahopřát starosta Ladislav Med a předsedkyně Sboru pro občanské záležitosti Jaroslava Soukupová.
  • Vydáno v pátek 22.2.2019 :
    Přednáška Národní muzeum v Praze a jeho obnova... v podání Pavla Jerie na radnici v Telči
    Přednáška Pavla Jerie s názvem Národní muzeum v Praze a jeho obnova... se bude konat v pondělí 25. února od 17 hodin v obřadní síni radnice na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Vstupné je dobrovolné.
  • Vydáno v pátek 22.2.2019 :
    Jihlavský magistrát v návaznosti na nedávné zjištění o úniku peněz zpřísnil vnitřní procesy
    Vnitřní kontrola jihlavského magistrátu zachytila na začátku nového roku zpronevěru několika set tisíc korun. Na jednom z oddělení úřadu pracovnice řádně evidovala na přepážce vybrané peníze, ale nechávala si je pro sebe. Úřednice ihned po zjištění všechny finance vrátila, magistrát poté zpětně prověřil její pracovní postupy a upravil vnitřních kontrolní procesy.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.2.2019 :
    Kvůli kácení stromů bude uzavřená silnice v Třebíči - Borovině
    Od soboty 23. února do 5. března bude úplně uzavřena silnice č. II/410 – ulice Koželužská, a to v úseku od křižovatky ulic Dr. A. Hobzy a ulice Na Potoce po křižovatku s ulicí T. Bati, o celkové délce přibližně 1,7 kilometru. Důvodem uzavírky je lokální kácení stromů, napadených kůrovcem.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.2.2019 :
    Muž na dálnici D1 u Velkého Meziříčí najížděl v kradeném voze na policisty
    Muže, který ujížděl v cizině ukradeném autě, pronásledovala ve čtvrtek 21. února policejní hlídka. Muž jel po dálnici D1, z té sjel za Velkým Meziříčím ve směru na Ořechov. Při honičce najížděl na policejní auto a nereagoval na pokyny k zastavení. Poté zastavil a pokusil se utéct. Policistům se jej však podařilo dopadnout.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.2.2019 :
    Filmový klub v Jihlavě uvede mimořádně v sobotu snímek Všichni to vědí
    Filmový klub v Jihlavě uvede v kině Dukla mimořádné víkendové představení a to v sobotu 23. února od 20 hodin snímek Všichni to vědí. Rodinná idylka a kdesi v hloubce se skrývají nedořešené spory a rány, které čas dosud nezahojil. Dramatická zápletka zasazená do současného Španělska je v podstatě výchozím bodem pro rodinné drama, ve kterém ožívají vztahové problémy z minulosti. Herecký koncert Penélope Cruzové a Javiera Bardema, s notnou dávkou dramatu a napětí.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.2.2019 :
    Prioritu ve výstavbě nových jaderných zdrojů mají Dukovany; nové bloky bude stavět ČEZ
    Ve čtvrtek 21. února se konalo v poslanecké sněmovně mezinárodní energetické fórum Dostavba jaderných zdrojů v ČR. Hned v úvodu vystoupil premiér Andrej Babiš, který je také nově předsedou Stálého výboru pro jadernou energetiku.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.2.2019 :
    V Žirovnici obvinila žena staršího bratra, že ji opakovaně znásilňoval
    Oznámení o znásilnění vyšetřují v těchto dnech kriminalisté v Žirovnici na Pelhřimovsku. Oznámení již poněkolikáté podala šestadvacetiletá žena s tím, že ji měl znásilnit její starší, devětadvacetiletý bratr.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.2.2019 :
    Poslední den pro přiznání daně z příjmů je 1. duben 2019
    Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2018 je 1. duben 2019. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. K pohodlnějšímu podání daňových přiznání mohou poplatníci využít elektronických podání, ale i výjezdů pracovníků Finanční správy do obcí. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Povinně elektronicky musí podání učinit mj. všichni poplatníci, kteří mají zpřístupněnu datovou schránku.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.2.2019 :
    V Třebíči vystoupí vtipálek Josef Alois Náhlovský
    Poslední Krušnohorec Josef Alois Náhlovský přijede pobavit třebíčské diváky v úterý 26. února. Zábavný pořad plný historek a vtipů začíná v 19 hodin v Národním domě.
  • Vydáno ve čtvrtek 21.2.2019 :
    Vodné i stočné od městské společnosti bude levnější, jihlavské vodovody a kanalizace zveřejnily přehled cen vodného a stočného
    Na začátku letošního roku se městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace, a. s. (dále JVAK) stala provozovatelem části vodárenské infrastruktury. Stalo se tak na návrh města rozhodnutím Krajského úřadu Kraje Vysočina a Ministerstva zemědělství, kteří rozhodli o zrušení povolení k provozování části jihlavské vodovodní infrastruktury dosavadnímu provozovateli – obchodní Vodárenské akciové společnosti, a. s. (dále VAS).
  • Vydáno ve čtvrtek 21.2.2019 :
    Cyklistické trasy jsou v obležení, projelo a prošlo po nich 1,6 miliónů lidí
    Celkem už 1 648 084 průjezdů nebo průchodů zaznamenalo 12 automatických sčítačů, které Kraj Vysočina osadil postupně od roku 2016 na cyklotrasách a cyklostezkách.
Další články vydané ve dnech 8. 2. 2019 - 23. 2. 2019:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2019) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
20. 11. 2018 - Mons. Petr Piťha: Hodnoty, na kterých stojíme

9. 10. 2018 - Istanbulská úmluva: Jsou to neomarxisté, o čemž se mluví, a neonacisté, o čemž se cudně mlčí!

20. 9. 2018 - Legitimita a legalita islámu, aneb trochu jiný pohled na rovnost vyznání v Evropě

2. 9. 2018 - Nezoufejme nad stavem církve. Neboť církev není často totéž, co Církev!

1. 9. 2018 - Apoštolská posloupnost…

1. 9. 2018 - Krise papežského systému církve je periodickým jevem

21. 4. 2018 - Josef Beran: Láska (1942)

5. 4. 2018 - Kdo není proti nám, je s námi – a kdo není se mnou, je proti mně!

4. 3. 2018 - Kdo této zemi v posledních desetiletích nejvíce uškodil? Bohužel strana, která má v názvu „křesťanská“!

3. 3. 2018 - Zločin a trest?


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- 8) Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

- 7) Zloděj od svatého Jana…

- 6) Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

- 5) Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

- 4) Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

- Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

- 3) Atentát na Vladimíra Iljiče v Kollárově škole

- 2) Kalamita na lince A

- 1) Děda, jehož se Husák bál

- Dřevěné mlýny, Bedřichov


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...