Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2019), vychází již 8232 dnů

Dnes je čtvrtek 25. duben
(12. duben církevního kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 25. 4.:
Čtvrtek velikonoční Sv. Marka, evangelisty / Litanie větší
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 12. 4. (25. 4.):
 • 29.1.2019:
  Prestižní seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina se rozšiřuje o další tři jména
  K současným osmi držitelům titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina letos přibudou další tři jména mistrů svého oboru. Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes rozhodlo udělit prestižní titul dalším třem osobám: skláři z Železných Horek Františku Kouřilovi, skláři z Dobronína Františku Novákovi a Luďkovi Žákovskému z Jackova, který se věnuje zpracování kůže, resp. sedlářství.
  František Kouřil
  Žije v Železných Horkách a věnuje se sklářství. První zaměstnání po absolvování školy ve Světlé nad Sázavou získal ve vyhlášené sklárně ve Škrdlovicích. Zde si prošel posty od baňkaře, jádraře až po prvního pomahače v dílně u mistra Jaroslava Beránka. Velmi záhy se díky svému umu stal mistrem vlastní dílny. Tvrdou prací a dlouhou zkušeností se vypracoval na vysokou úroveň vyrábění hutního skla bez formy nebo za použití poloforem. Dnes tvoří v ateliéru Valnerglass v Přibyslavi. Je autorem více než tří stovek autorských vzorů, které navazují na tradice škrdlovické sklárny. Jedná se především o metodu volných tvarů bez použití forem anebo s poloformami, při nichž je nutné pracovat precizně a rychle. Každý výrobek je tedy originál, v případě Františka Kouřila jeho dílo nezapře autorova ducha a tradici vzešlou ze škrdlovické sklárny. Ateliér Valnerglass v roce 2013 vyrobil poháry pro Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě, vyváží své výrobky do zahraničí a prezentuje české sklo na prestižních výstavách.

  František Novák
  Titul Mistra tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina mu bude udělen v roce jeho životního jubilea. Padesátiletý uznávaný sklář si v roce 1995 otevřel svou vlastní sklářskou dílnu, začínal s výrobou dekorativních předmětů, následovala tvorba replik historického skla. Cestou vlastních zkušeností se dopracoval k produkci skleněných předmětů inspirovaných antickým Římem až po současnost. Na základě archeologických nálezů rekonstruuje původní tvary skleněných výrobků. V minulých letech se aktivně podílel na experimentu tavby skla v replice středověké sklářské pece vytvořené Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod. Je považován za velkého znalce výroby skleněných předmětů, rozumí i teoretické části výroby a je vždy připraven se o své znalosti a zkušenosti podělit s veřejností. „Sklo se vyvíjí pět tisíc let, ale pořád se učíme,“ říká.

  Luděk Žákovský
  Ač rodák ze Znojma, žije v Moravských Budějovicích, kde provozuje svou sedlářskou dílnu. Pro různé firmy a následně ve své dílně produkoval kožařské zboží, později na zakázku začal renovovat a vyrábět sedla, postupně se specializoval právě na výrobu sedlářských potřeb a koňských sedel na míru. Velkým domácím vzorem a člověkem, od kterého načerpal mnoho zkušeností a znalostí, byl sedlář Karel Křížek z Třebíče. Sedlářské řemeslo si osvojil samostudiem. Patří k vyhledávaným dodavatelům pro klienty v Rakousku, Kanadě i USA, ale i v Japonsku, Polsku, Španělsku... Sedlářské umění osmapadesátiletého Luďka Žákovského bylo prezentováno na výstavách, na westernových závodech, na rytířských turnajích, prezentaci oboru a popularizaci tradiční rukodělné výroby věnuje velkou pozornost. Luděk Žákovský je výjimečný svojí precizností, citem pro kožený materiál a pokorou, se kterou ke svým výrobkům přistupuje. Jeho životním koníčkem je country, figuruje jako umělecký vedoucí skupiny Tuláci.

  „Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina“ od roku 2015 vede Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace, která je pověřenou organizací k zajištění úkolů tradiční lidové kultury v kraji prostřednictvím svého Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina.

  O udělení titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina“ rozhoduje Zastupitelstvo Kraje Vysočina. V jednom kalendářním roce mohou být uděleny maximálně tři tituly „Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina“. Titul se uděluje na dobu neurčitou. Udělení titulu se osvědčuje listinou (diplomem) a je spojeno s předáním věcného daru.

  Předání titulů „Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina“ se uskuteční u příležitosti Slavnostního předání ocenění v oblasti tradiční lidové kultury udělovaných Krajem Vysočina, a to v Muzeu Vysočiny Třebíč 17. dubna 2019.

  K systému vlastního oceňování v podobě udělování titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina“ přistoupil Kraj Vysočina v roce 2015. Tímto krokem veřejně uznává a podporuje řemeslné výrobce, kteří dokonale ovládají postupy, dovednosti, popř. technologie v daném oboru tradiční rukodělné výroby, prezentují je na veřejnosti a přiměřeně svým možnostem své znalosti a zkušenosti předávají dalším generacím. Způsob předkládání a hodnocení návrhů a udělení titulu upravují Zásady Zastupitelstva Kraje Vysočina pro udělení titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina“.

  Péče o lidová řemesla a lidovou uměleckou výrobu, jejich ochrana, uchování, dokumentace, prezentace a předávání dalším generacím je jedním z prioritních témat v péči o tradiční lidovou kulturu.

  Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina dosud obdrželi:

  1. Drahomír Smejkal, obor: výsek pilníků a rašplí
  2. Aleš Uherka, obor: tradiční kolářství
  3. Hana Šmikmátorová, obor: malování horáckých kraslic
  4. Jindřich Toman, obor: výroba štípaných holubiček
  5. Jindřich Holub, obor: výroba šindele
  6. Marie Žilová, obor: textil – zmenšené repliky krojů a krojových součástek
  7. Eva Jurmanová, obor: textil - zmenšené repliky krojů a krojových součástek
  8. Jaroslav Fieger, obor: kámen, kamenictví

  (foto: Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod): František Novák
  Jitka SVATOŠOVÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 15:03 hodin:
  Nový ventilátor pomáhá novorozencům v havlíčkobrodské nemocnici dýchat
  Moderní ventilátor pro podporu dýchání novorozenců předal starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl do rukou ředitele nemocnice Davida Rezničenko a primářky dětského oddělení Magdaleny Chvílové.
 • Vydáno dnes v 11:59 hodin:
  Hrad Roštejn zahájí sezonu mysliveckým odpolednem
  Gotický hrad Roštejn otevře v sobotu 27. dubna v 10 hodin poprvé své brány a zahájí letošní sezonu mysliveckým odpolednem.
 • Vydáno dnes v 09:21 hodin:
  Svatojiřská pouť v gotickém kostelíku v Řečici v sobotu 27. dubna
  Svatojiřskou pouť v kostele sv. Jiří v Řečici pod hradem Lipnice nad Sázavou zahájí v sobotu 27. dubna v 9.30 hodin komentovaná prohlídka kostela. V 10 hodin pak následuje mše svatá ke cti sv. Jiří, kterou celebruje Mons.ThLic. Artur Matuszek, Th.D., farář v Praze-Vršovicích.
 • Vydáno ve čtvrtek 25.4.2019 :
  Muž byl obviněn z krádeže mědi; škoda činila téměř osm set tisíc korun
  Žďárským kriminalistům se na základě vlastní operativní činnosti podařilo dopadnout muže, který postupně odcizil téměř sedm tun mědi, kterou následně rozprodal. Devětadvacetiletého muže kriminalisté zadrželi poté, co odcizil další měď a byl na cestě do výkupny za účelem jejího prodeje. Muž byl obviněn ze spáchání zločinu krádeže.
 • Vydáno ve středu 24.4.2019 :
  V čížovském malém rybníku může být po rekonstrukci více vody, přibyla i nová tůň
  Zvýšená hráz, nový požerák i bezpečnostní přeliv. Čížovský malý rybník přes zimu změnila rozsáhlá rekonstrukce. Nyní se vodní plocha pomalu zabydluje rostlinami i živočichy. Najdete ji nedaleko našeho návštěvnického centra a cesty na Hardeggskou vyhlídku v chráněném krajinném parku Podyjí.
 • Vydáno ve středu 24.4.2019 :
  Povídání o přírodních krásách Mexika v jihlavském muzeu
  Cestopisné povídání Ivana Kubáta z Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů Jihlava na téma Za přírodními krásami Mexika se v muzejním Malovaném sále uskuteční v pondělí 29. dubna v 18 hodin.
 • Vydáno ve středu 24.4.2019 :
  Havlíčkobrodskou nemocnici letos čekají investice za 55 milionů korun; aktuálně spouští magnetickou rezonanci
  Havlíčkobrodskou nemocnici letos čekají investice do nemovitého majetku asi za 55 miliónů korun. Vedle toho plánuje realizovat velké přístrojové dovybavení z IROP. Aktuálně zde probíhá montáž a zprovoznění nejmodernějšího typu magnetické rezonance. Po několika týdnech instalací a zkušebního provozu bude spuštěn její ostrý provoz. Havlíčkobrodská nemocnice je třetí v kraji, která vyšetření na rezonanci bude poskytovat.
 • Vydáno ve středu 24.4.2019 :
  V Třebíči byly opraveny další chodníky a schodiště, vedení radnice žádá občany, aby o nedostatcích vedení města informovali
  Vedení města i pracovníci Odboru dopravy a komunálních služeb často dostávají zprávy od obyvatel Třebíče, kde žádají o opravu kousku chodníku, propadlého kanálu nebo rozbitého schodiště.
 • Vydáno ve středu 24.4.2019 :
  Až do konce dubna mohou lidé nominovat strom roku
  Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Povězte jeho příběh ostatním v anketě Strom roku 2019. Až do 30. dubna můžete nominovat svého favorita, pokud postoupí do finále, bude v letním online hlasování soutěžit o odborné ošetření a postup do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku.
 • Vydáno ve středu 24.4.2019 :
  Jihlavští zastupitelé schválili výjimky z doby nočního klidu
  Zastupitelstvo města Jihlavy na svém dubnovém zasedání stanovilo výjimky z doby nočního klidu. Mezi dvě desítky akcí, které měly dobu nočního klidu kratší v minulém roce, přibyly pouze dvě. Úplnou výjimku má pouze nadcházející závod Jihlavská 24 MTB, kdy v noci z 18. na 19. května vyjedou do ulic závodníci na kolech, a tradiční silvestrovské oslavy.
 • Vydáno ve středu 24.4.2019 :
  I u nás už je mokřad jako oáza v poušti
  Tohle je malý, mělký mokřad, který vzniká každé jaro uprostřed polí. Nasaje jako houba vodu z dešťů, nebo tajícího sněhu a tu pak postupně uvolňuje. Něco se vypařuje, aby zase spadlo ve formě deště.
 • Vydáno ve středu 24.4.2019 :
  Na Havlíčkobrodsku byly nalezeny dvě munice
  V pondělí 22. dubna v podvečerních hodinách přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o dvou případech nálezu předmětů připomínajících munici na Havlíčkobrodsku.
 • Vydáno ve středu 24.4.2019 :
  V Termesivech na Havlíčkobrodsku hoří hala lihovaru
  Čtyři jednotky hasičů zasahují od čtvrté hodiny ráno u požáru haly, ve které je sušička dřeva, v lihovaru v obci Termesivy na Havlíčkobrodsku.
 • Vydáno v úterý 23.4.2019 :
  Pelhřimov rozzářila výsadba jarních květin
  Technické služby v Pelhřimově opět zkrášlily město svojí výsadbou jarních květin, které vysadily do záhonů a do mobilních nádob. Celkem bylo vysázeno 3500 kusů cibulovin – jedná se především o pryskyřníky, tulipány, hyacinty, narcisy a 650 kusů macešek.
 • Vydáno v úterý 23.4.2019 :
  Další dopravní nehoda na okraji Jihlavy, tentokrát snad bez ztrát na životech
  K další dnešní vážné nehodě došlo v úterý 23. dubna odpoledne na výpadovce z Jihlavy na Větrný Jeníkov před odbočkou na Plandry. Střetl se zde nákladní a osobní automobil.
 • Vydáno v úterý 23.4.2019 :
  Nehoda u Jihlavy směrem na Brno si vyžádala život řidiče osobního auta a šestiletého chlapce
  Vážná nehoda, která se stala v úterý 23. dubna krátce po čtrnácté hodině, na okraji Jihlavy na silnici 602 směrem na Brno, si vyžádala dvě oběti Nehoda, při které se čelně srazilo osobní auto s nákladním, se stala v úseku mezi křižovatkou Tesco a křižovatkou Helenín a v současné době je již komunikace s omezeními částečně průjezdná.
 • Vydáno v úterý 23.4.2019 :
  Den otevřených dveří na vodárenských zařízeních na Vysočině i v Jihomoravském kraji
  Při příležitosti Dne Země se v pátek 26. dubna a někde i v sobotu 27. dubna mimořádně veřejnosti otevřou vodárenské objekty na řadě míst Jihomoravského kraje i Kraje Vysočina.
 • Vydáno v úterý 23.4.2019 :
  Nejvíc krajových pojmenování pro pomlázku - lískačku, lípačku, kruťanku aneb společný velikonoční rekord finišuje
  Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově vyhlásilo k letošním svátkům jara pokus o společný zápis do České knihy rekordů, spočívající v nalezení co největšího počtu místních pojmenování pro předmět, který je se svátky jara neodmyslitelně spjat – pro pomlázku spletenou z vrbových proutků.
 • Vydáno v úterý 23.4.2019 :
  O Velikonocích se policisté zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích
  Policisté dopravní, pořádkové a cizinecké policie z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v rámci velikonoční dopravně bezpečnostní akce zkontrolovali na silnicích našeho kraje celkem 2 301 vozidel. Při kontrolách zjistili 325 přestupků, z nichž 311 vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Čtrnáct zjištěných přestupků policisté zadokumentovali a předají je k vyřešení do správního řízení.
 • Vydáno v úterý 23.4.2019 :
  Nesahejte v přírodě na zdánlivě opuštěná mláďata zajíčků nebo srnčat
  Při jarních procházkách se můžete v přírodě setkat se zdánlivě opuštěným zajíčkem, nebo srnčetem. Matka na ně nechce upozorňovat svou přítomností, a proto je u nich pouze na nezbytnou dobu při krmení.
Další články vydané ve dnech 10. 4. 2019 - 25. 4. 2019:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2019) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
21. 4. 2019 - Christus resurrexit! Ale jedni mají Hod Boží, druzí Květnou neděli!

20. 11. 2018 - Mons. Petr Piťha: Hodnoty, na kterých stojíme

9. 10. 2018 - Istanbulská úmluva: Jsou to neomarxisté, o čemž se mluví, a neonacisté, o čemž se cudně mlčí!

20. 9. 2018 - Legitimita a legalita islámu, aneb trochu jiný pohled na rovnost vyznání v Evropě

2. 9. 2018 - Nezoufejme nad stavem církve. Neboť církev není často totéž, co Církev!

1. 9. 2018 - Apoštolská posloupnost…

1. 9. 2018 - Krise papežského systému církve je periodickým jevem

21. 4. 2018 - Josef Beran: Láska (1942)

5. 4. 2018 - Kdo není proti nám, je s námi – a kdo není se mnou, je proti mně!

4. 3. 2018 - Kdo této zemi v posledních desetiletích nejvíce uškodil? Bohužel strana, která má v názvu „křesťanská“!


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- 8) Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

- 7) Zloděj od svatého Jana…

- 6) Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

- 5) Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

- 4) Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

- Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

- 3) Atentát na Vladimíra Iljiče v Kollárově škole

- 2) Kalamita na lince A

- 1) Děda, jehož se Husák bál

- Dřevěné mlýny, Bedřichov


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...